Tolerancja protestancka, a tolerancja katolicka

Rzut oka na historię eklezjalną
albercik
Posty: 1917
Rejestracja: 19 cze 2011, 17:03
wyznanie: Kościół Ewangelicko-Augsburski
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: albercik » 25 sty 2012, 16:45

sanctam pisze: Poza tym ponad papieżem jest Bóg, Pismo Święte i Tradycja Kościoła. Papież nie jest Bogiem

Święta prawda,papież nie jest Bogiem :)
Papież pdlega osądowi Pismu Świętemu a również Soborowi Powszechnemu (całego Chrześcijaństwa) ,
l
sanctam pisze: ecz następcą Piotra i przysługują mu takie same prawa i przywileje jak Kefasowi.

czyli jakie konkretnie prawa?


od grudnia 2013 stałem się członkiem KEA. Moje starsze wpisy wynikały z poszukiwań i należy uważać je za nieaktualne
sanctam
Posty: 2908
Rejestracja: 04 cze 2009, 00:09
wyznanie: Rzymsko Katolickie
Lokalizacja: Wrocław
O mnie: :) Nie wiem co napisać ?
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: sanctam » 26 sty 2012, 12:24

albercik pisze:czyli jakie konkretnie prawa?


np. prawo do zarządzania Kościołem katolickim w sposób nieskrępowany.
------------------------------------------------------------------------------------------------
Turretin pisze:Papież nie jest Bogiem?
Wasi teologowie i niektórzy papieże twierdzili inaczej.


W takiem razie byli w błędzie. Papież jest tylko człowiekiem, ale jest jednocześnie Biskupem Rzymu, a więc ma prawo to władania Kościołem katolickim w sposób nieskrępowany.

Turretin pisze:Jeszce Leon XIII w swojej niesławnej encyklice na temat jednosci chrześcijaństwa napisał wprost, że na ziemi zajmuje miejsce Boga Wszechmogącego.


Ale to nie oznacza, że nikt nie może sądzić papieża. Sobór Powszechny uznał papieża Honoriusza za heretyka, więc nie wygląda to tak jak nam to próbujesz przedstawić.
JP2 rozkoszował sie zwrotem nadanym papiezom przez pewną mistyczkę włoską i z luboscia o sobie powtarzxał: "Słodki Chrystus na ziemi".

Nigdy nie twierdził, ze jest Chrystusem - nie zadałeś sobie trudu aby czytać encykliki papieskie dlatego powtarzasz kłamstwa jakichś antykatolickich apologetów.


Awatar użytkownika
fantomik
Posty: 15800
Rejestracja: 20 sty 2008, 15:54
wyznanie: Inne ewangeliczne
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: fantomik » 26 sty 2012, 16:11

sanctam pisze:Ale to nie oznacza, że nikt nie może sądzić papieża. Sobór Powszechny uznał papieża Honoriusza za heretyka, więc nie wygląda to tak jak nam to próbujesz przedstawić.

Jestem przekonany, że papież Honoriusz uznałyby ten Sobór za heretycki i to ex cathedra jakby tylko mógł ;) w sumie to ciekawe, jeden sobór jednego papieża nazywa heretykiem, a inny ogłasza, że mocą danego urzędu każdy papież jest nieomylny w sprawach wiary i moralności.

Pozdrawiam,
f. (moje dwa grosze)


"Cóż zatem Ateny mają wspólnego z Jerozolimą? Cóż Akademia z Kościołem? Cóż heretycy z chrześcijanami?" — Tertulian
"...ilość nieprawdziwych informacji na temat teologii Kalwina jakie zostały podane jest wystarczająca aby wielokrotnie udowodnić jego doktrynę totalnej deprawacji!" — J.I. Packer
"Take a quiet moment to yourself today. Read a book. Sip a latte. Look out the window. (Then do the same thing, every single day, for the rest of your life.)" — Susan Cain
Nehemiah 8:10: I rzekł im Nehemiasz: Idźcie, spożywajcie potrawy świąteczne i pijcie napoje słodkie - poślijcie też porcje temu, który nic gotowego nie ma: albowiem poświęcony jest ten dzień Panu naszemu. A nie bądźcie przygnębieni, gdyż radość w Panu jest waszą ostoją.
sanctam
Posty: 2908
Rejestracja: 04 cze 2009, 00:09
wyznanie: Rzymsko Katolickie
Lokalizacja: Wrocław
O mnie: :) Nie wiem co napisać ?
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: sanctam » 26 sty 2012, 16:14

fantomik pisze:Jestem przekonany, że papież Honoriusz uznałyby ten Sobór za heretycki i to ex cathedra jakby tylko mógł ;) w sumie to ciekawe, jeden sobór jednego papieża nazywa heretykiem, a inny ogłasza, że mocą danego urzędu każdy papież jest nieomylny w sprawach wiary i moralności.


Papież jest nieomylny tylko w pewnych okolicznościach. Ukazuje to jednak fałsz protestantyzmu, który przypisuje papieżowi atrybuty boskie, albo lepiej powiedzieć: szatańskie. Istna sekta. :-?


Awatar użytkownika
fantomik
Posty: 15800
Rejestracja: 20 sty 2008, 15:54
wyznanie: Inne ewangeliczne
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: fantomik » 26 sty 2012, 16:17

sanctam pisze:Papież jest nieomylny tylko w pewnych okolicznościach. Ukazuje to jednak fałsz protestantyzmu, który przypisuje papieżowi atrybuty boskie, albo lepiej powiedzieć: szatańskie. Istna sekta. :-?

Czy heretyk, który wszak jest odłączony od Wiary Boskiej oraz od Społeczności Kościoła (de facto -- potępiony, jeśli się nie nawróci), może być nieomylny? To jest kwestia logicznej spójności Sanctam, a nie dobrych czy złych intencji.

Pozdrawiam,
f. (moje dwa grosze)


"Cóż zatem Ateny mają wspólnego z Jerozolimą? Cóż Akademia z Kościołem? Cóż heretycy z chrześcijanami?" — Tertulian
"...ilość nieprawdziwych informacji na temat teologii Kalwina jakie zostały podane jest wystarczająca aby wielokrotnie udowodnić jego doktrynę totalnej deprawacji!" — J.I. Packer
"Take a quiet moment to yourself today. Read a book. Sip a latte. Look out the window. (Then do the same thing, every single day, for the rest of your life.)" — Susan Cain
Nehemiah 8:10: I rzekł im Nehemiasz: Idźcie, spożywajcie potrawy świąteczne i pijcie napoje słodkie - poślijcie też porcje temu, który nic gotowego nie ma: albowiem poświęcony jest ten dzień Panu naszemu. A nie bądźcie przygnębieni, gdyż radość w Panu jest waszą ostoją.
sanctam
Posty: 2908
Rejestracja: 04 cze 2009, 00:09
wyznanie: Rzymsko Katolickie
Lokalizacja: Wrocław
O mnie: :) Nie wiem co napisać ?
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: sanctam » 26 sty 2012, 16:21

fantomik pisze:Czy heretyk, który wszak jest odłączony od Wiary Boskiej oraz od Społeczności Kościoła (de facto -- potępiony, jeśli się nie nawróci), może być nieomylny?


Nieomylność jest przypisana do Urzędu, a nie konkretnej osoby.
Papież traci urząd przez sam fakt popadnięcia w herezję, więc de facto heretycki papież nie jest nieomylny.


Awatar użytkownika
fantomik
Posty: 15800
Rejestracja: 20 sty 2008, 15:54
wyznanie: Inne ewangeliczne
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: fantomik » 26 sty 2012, 17:32

sanctam pisze:
fantomik pisze:Czy heretyk, który wszak jest odłączony od Wiary Boskiej oraz od Społeczności Kościoła (de facto -- potępiony, jeśli się nie nawróci), może być nieomylny?


Nieomylność jest przypisana do Urzędu, a nie konkretnej osoby.
Papież traci urząd przez sam fakt popadnięcia w herezję, więc de facto heretycki papież nie jest nieomylny.

Oja, to oznacza, że wraz z potępieniem Honoriusza KRK utraciło nieprzerwaną sukcesję apostolską! Katastrofa! ;)


"Cóż zatem Ateny mają wspólnego z Jerozolimą? Cóż Akademia z Kościołem? Cóż heretycy z chrześcijanami?" — Tertulian
"...ilość nieprawdziwych informacji na temat teologii Kalwina jakie zostały podane jest wystarczająca aby wielokrotnie udowodnić jego doktrynę totalnej deprawacji!" — J.I. Packer
"Take a quiet moment to yourself today. Read a book. Sip a latte. Look out the window. (Then do the same thing, every single day, for the rest of your life.)" — Susan Cain
Nehemiah 8:10: I rzekł im Nehemiasz: Idźcie, spożywajcie potrawy świąteczne i pijcie napoje słodkie - poślijcie też porcje temu, który nic gotowego nie ma: albowiem poświęcony jest ten dzień Panu naszemu. A nie bądźcie przygnębieni, gdyż radość w Panu jest waszą ostoją.
tlhIngan
Posty: 1301
Rejestracja: 30 gru 2009, 15:58
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: tlhIngan » 26 sty 2012, 17:40

Katastrofa polega na tym, że masz błędne przekonania na temat tego, co to jest sukcesja apostolska.


Czym jest w rzeczywistości sola scriptura? To po po prostu: "Ja uważam, że tak zapisano w Biblii". :-D
sanctam
Posty: 2908
Rejestracja: 04 cze 2009, 00:09
wyznanie: Rzymsko Katolickie
Lokalizacja: Wrocław
O mnie: :) Nie wiem co napisać ?
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: sanctam » 26 sty 2012, 17:43

fantomik pisze:Oja, to oznacza, że wraz z potępieniem Honoriusza KRK utraciło nieprzerwaną sukcesję apostolską! Katastrofa! ;)


Heretycki duchowny nie traci automatycznie swego stanowiska, lecz musi zostać złożony z urzędu przez uprawnioną władzę.
Można stąd wnioskować, że herezja nie odbiera automatycznie jurysdykcji.


Awatar użytkownika
fantomik
Posty: 15800
Rejestracja: 20 sty 2008, 15:54
wyznanie: Inne ewangeliczne
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: fantomik » 26 sty 2012, 18:06

sanctam pisze:
fantomik pisze:Oja, to oznacza, że wraz z potępieniem Honoriusza KRK utraciło nieprzerwaną sukcesję apostolską! Katastrofa! ;)


Heretycki duchowny nie traci automatycznie swego stanowiska, lecz musi zostać złożony z urzędu przez uprawnioną władzę.
Można stąd wnioskować, że herezja nie odbiera automatycznie jurysdykcji.

Czyli jednak przez pewien czas Heretyk jest Nieomylny? :eek:


"Cóż zatem Ateny mają wspólnego z Jerozolimą? Cóż Akademia z Kościołem? Cóż heretycy z chrześcijanami?" — Tertulian
"...ilość nieprawdziwych informacji na temat teologii Kalwina jakie zostały podane jest wystarczająca aby wielokrotnie udowodnić jego doktrynę totalnej deprawacji!" — J.I. Packer
"Take a quiet moment to yourself today. Read a book. Sip a latte. Look out the window. (Then do the same thing, every single day, for the rest of your life.)" — Susan Cain
Nehemiah 8:10: I rzekł im Nehemiasz: Idźcie, spożywajcie potrawy świąteczne i pijcie napoje słodkie - poślijcie też porcje temu, który nic gotowego nie ma: albowiem poświęcony jest ten dzień Panu naszemu. A nie bądźcie przygnębieni, gdyż radość w Panu jest waszą ostoją.
sanctam
Posty: 2908
Rejestracja: 04 cze 2009, 00:09
wyznanie: Rzymsko Katolickie
Lokalizacja: Wrocław
O mnie: :) Nie wiem co napisać ?
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: sanctam » 26 sty 2012, 18:09

fantomik pisze:Czyli jednak przez pewien czas Heretyk jest Nieomylny? :eek:


Co rozumiesz pod pojęciem "pewien czas" ? Kościół jest nieomylny jako całość, fakt, że niektórzy biskupi bładzą nie oznacza, że cały Kościół zbłądził, bowiem, jak wiemy z Pisma Świętego jest to niemożliwe. Duch Święty czuwa, opiekuje i prowadzi Kościół.


Alkhilion
Posty: 7293
Rejestracja: 23 gru 2010, 20:26
wyznanie: Agnostyk
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Alkhilion » 26 sty 2012, 18:15

Turretin pisze:Szkoda, że tak mało jest tam kłamstw pomyj na protestantów.


Krytyka katolicyzmu to anty-katolicyzm, który nam przecież nie przystoi, bo ekumenizm itp.
Za to wylewanie wszelkich pomyj na protestantyzm to zaszczytny obowiązek prawdziwego katolika.

Czyli papa w Rzymie głosi ekumenizm, ale na zasadzie równego utrzymywania wszystkich w błocie i wyższości KRK nad resztą hołoty.


sanctam
Posty: 2908
Rejestracja: 04 cze 2009, 00:09
wyznanie: Rzymsko Katolickie
Lokalizacja: Wrocław
O mnie: :) Nie wiem co napisać ?
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: sanctam » 26 sty 2012, 18:33

Turretin pisze:MIeszasz epoki. Biskup Rzymu przez pierwsze wieki chrześcijaństwa nie był jeszcze papieżem. Trafiali się pobożni i godni szacunku biskupoweie Rzymu, jeszcze taki Leon I

Nie wolno ci tak wierzyć. Protestnatyzm uznaje sam urząd papieża za urząd Złego.
Turretin pisze:A już zwłaszcza XI wiek - od czasu schizmy. Po tym biskupi rzymscy - juz papieże, a jakże - nie pozwalali sobie, aby ktokolwiek ich sądził.


Czyli do XI wieku papieże byli świętymi i pobożnymi ludźmi ? W takim razie obaliłeś tezę Marcina Lutra, że urząd papieża to urząd Złego.

Turretin pisze:Ekspert od prawa kanonicznego i od Unam Sanctam - niejaki Bonifacy8, wyraźnie zapisał w swojej bulli, Unam Sanctam, Sanctam, że człowiek duchowy osądza wszystkich sam zaś nie podlega niczyjnemu osądowi.


Tak, ale w pierwszym tysiącleciu papież podlegał osądowi soboru powszechnego.

Turretin pisze: Bóg w Biblii powiedział, że nabożeństwa mają być w jezykach zrozumiałych dla ludu a Biblia codziennie czytana i rozważana przez wszystkich, jednak prawo kanoniczne unieważniało tego rodzaju nakazy apostołów.


Nie ośmieszaj się. Prawosławni Grecy celebrują swą liturgię po starogrecku, a Rosjanie i Rusini po starocerkiewnosłowiańsku. Już w czasach Chrystusa żydzi używali w celach liturgicznych niezrozumiałego dla ludu języka starohebrajskiego, czego ani Chrystus, ani Apostołowie nie krytykowali.



Wróć do „Historia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości