dekrety

Rzut oka na historię eklezjalną
Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: KAAN » 30 gru 2009, 09:03

Rembov pisze:
KAAN pisze:Oczywisty fałsz, każda z wymienionych nauk (zresztą nie sprecyzowanych przez ciebie - przyjmuję katolickie zrozumienie twoich "pytań testowych") jest niezgodna z Biblia jest przeinaczona przez KR i dostosowana do wymyślonej ideologii.

Popatrzymy:
Rembov pisze:Namaszczenia chorych olejem przez prezbiterów w imię Pana.

Jk 5,14-15 pisze:Choruje ktoś wśród was? Niech sprowadzi kapłanów (org. πρεσβυτερους) Kościoła, by się modlili nad nim i namaścili go olejem w imię Pana. A modlitwa pełna wiary będzie dla chorego ratunkiem i Pan go podźwignie, a jeśliby popełnił grzechy, będą mu odpuszczone.
Gdzie tu masz jakiś sakrament, przeczytaj kontekst listu i potem dalszy kontekst nauki Pawłowej.
Rembov pisze:Odpuszczanie i zatrzymywanie grzechów.

J 20,22-23 pisze:Po tych słowach tchnął na nich i powiedział im: "Weźmijcie Ducha Świętego! 23 Którym odpuścicie grzechy, są im odpuszczone, a którym zatrzymacie, są im zatrzymane".
Kolejny raz cytujesz werset bez kontekstu, to wykręcanie prostej drogi Pańskiej. Prosiłem żebyś przeczytał co jest napisane w słowie o odpuszczaniu grzechó, kto może je odpuścić i jakie sa tego skutki.
Rembov pisze:Nauczanie, że spożywanie Ciała i Krwi Chrystusa jest konieczne do otrzymania życia wiecznego.

J 6,54 pisze:Kto spożywa moje Ciało i pije moją Krew, ma życie wieczne, a Ja go wskrzeszę w dniu ostatecznym.
Znowu kontekst, swoją ideologię opierasz na wyrywaniu zdań z kontekstu, tak jak to robią SJ, popatrz na nich i zobacz do czego to prowadzi.
Rembov pisze:Nauczanie, że usprawiedliwienie jest z czynów, a nie samej wiary.

Jk 2,24 pisze:Widzicie, że człowiek dostępuje usprawiedliwienia na podstawie uczynków, a nie samej tylko wiary.
Kontekst ....
Rembov pisze:Nauczanie, że wiara i chrzest są konieczne do zbawienia.

Mk 16,16 pisze:Kto uwierzy i przyjmie chrzest, będzie zbawiony.
Kontekst...
Rembov pisze:Nauczanie, że można i trzeba czcić inne osoby poza Bogiem.

Wj 20,12 pisze:Czcij ojca twego i matkę twoją, abyś długo żył na ziemi, którą Pan, Bóg twój, da tobie.
Kontekst....
Wszystko, jak widać powyżej, jest zapisane w Piśmie Świętym w sposób praktycznie dosłowny.
Nie uwzględniasz kontekstu, całej nauki Biblii.
Rembov pisze:
KAAN pisze:Tu nie chodzi o samo namaszczenie, Rembov, nie kręć kolejnej intrygi, ale o sakrament, który katolicy wykombinowali a którego w Biblii nie ma.

Bo według Ciebie uzdrowienie nie jest łaską od Boga i Bóg nie działa poprzez znak namaszczenia olejem przez prezbitera?
Nie działa, przeczytaj kontekst całej nauki Biblii.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: KAAN » 30 gru 2009, 09:11

klarcia pisze:KAAN napisał:
Oczywisty fałsz, każda z wymienionych nauk (zresztą nie sprecyzowanych przez ciebie - przyjmuję katolickie zrozumienie twoich "pytań testowych") jest niezgodna z Biblia jest przeinaczona przez KR i dostosowana do wymyślonej ideologii.

Ja poznawałam katolickie nauki, właśnie poprzez odniesienie do Pisma Swiętego. Religia ta w sposób logiczny i szeroki ujmuje Prawdę Objawienia.
Zauważyłam, iż w miarę wykształcania się nowych (chrześcijańskich) odłamów religijnych, coraz bardziej gubiono klejnoty Chrystusowego Kościoła.
Poznawałaś z perspektywy ideologii KR, nie poznawałaś tak jak zostało to przekazane przez Ducha Świętego w Biblii, jaskrawym przykładem takiego błędnego zrozumienia są "pytania testowe" Rembova, które sa akademickim przykładem zideologizowania nauki katolickiej.
ale o sakrament, który katolicy wykombinowali a którego w Biblii nie ma.

I właśnie to - na pewnym etapie - zaczęło mi wadzić w protestantyzmie.
Literalna interpretacja Biblii - brak głębi.
Dokładnie odwrotnie, to głębia nauki Słowa Bożego wskazuje na coś innego niż nauka KR, w katolicyźmie najbardziej razi wtłaczanie do Słowa Bożego idei których nie ma i nigdy w niej nie było.
klarcia pisze: "Jest ponadto wiele innych rzeczy, których Jezus dokonał, a które, gdyby je szczegółowo opisać, to sądzę, że cały świat nie pomieściłby ksiąg, które by trzeba napisać." (J 21, 25)
I te rzeczy uznał Bóg za nieistotne dla przekazu biblijnego i nie zawarł ich w nim. Biblia jest wystarczającym autorytetem, źródłem prawdy, kompletnym, bez braków, błędów i niedociągnięć. Nauka Biblii wystarcza do tego aby człowiek było zbawiony i mógł wzrastać w poznawaniu Boga.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Awatar użytkownika
ami
Posty: 754
Rejestracja: 17 gru 2008, 11:07
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: ami » 30 gru 2009, 10:48

Klarcia

Ja poznawałam katolickie nauki, właśnie poprzez odniesienie do Pisma Swiętego. Religia ta w sposób logiczny i szeroki ujmuje Prawdę Objawienia.

Katolickie nauki tak bardzo odeszły od prawdy Bożej,ze aż trudno to sobie wyobrazić.Wystarczy je porównać z Biblią.Widocznie Ty czytasz ją "na wyrywki",tak jak ŚJ .
Zauważyłam, iż w miarę wykształcania się nowych (chrześcijańskich) odłamów religijnych, coraz bardziej gubiono klejnoty Chrystusowego Kościoła.

[center]KOŚCIÓŁ CHRYSTUSOWY,CZY PAPIESKI?[/center]
Odkąd papieże zaczęli uważać KK za swój własny folwark,to przestał on być Kościołem Chrystusowym.Po wprowadzeniu niebiblijnych pogańskich obrzędów,ceremonii i rytuałów,KK przestał być Kościołem Chrystusowym,a stał się kościołem papieskim.Papież stał się jego ojcem,Maria jego matką,martwy Jezus Eucharystyczny zastąpił żywego Chrystusa,fałszywe ustalenia soborowe skierowały papieski kościół w przeciwną stronę od Boga jako "źródła wody żywej"(Jer.2,13),pozbawiły wiernych Boga i Chrystusa.Hierarchia kościelna z wymyślonymi papieskimi sakramentami,stała się nowymi pośrednikami zbawienia dla wiernych,zapominając o Chrystusie jako tym jedynym pośredniku między Bogiem i ludźmi,który "sam wszystko we wszystkich wypełnia"(Efez.1,23).Tych,którzy chcą Chrystusa zastępować w roli jedynego Pasterza,nazywa On "złodziejami i zbójcami"(Jan.10,8).Jak się ślubuje posłuszeństwo papieżowi,to się staje jego niewolnikami wykonującymi jego wolę,a nie wolę Bożą.Kościół papieski jest oparty na niewolnictwie. W ST pisze "Przeklęty mąż,który polega na człowieku",a w NT "...nie bądźcie niewolnikami ludzi...".Nie można być niewolnikami papieża i ludzi,ale trzeba być niewolnikiem Chrystusa.Bez papieża i ludzi można się obejść,ale bez Chrystusa nie można,tak jak powiedział "...bo beze Mnie,nic uczynić nie możecie".Papieski martwy Jezus Eucharystyczny ukryty w Przenajświętszym Sakramencie,to nie jest ten prawdziwy,żywy Chrystus,który jest Panem wszystkich i Zbawicielem jako jedyne źródło wody żywej,wytryskujące ku żywotowi wiecznemu.
Ostatnio zmieniony 30 gru 2009, 10:55 przez ami, łącznie zmieniany 1 raz.


Jeden jest Bóg,jeden jest też pośrednik między Bogiem i ludźmi,Syn Boży Chrystus,obecny we wszystkich ludziach przez swojego Ducha Chrystusowego.Kto wierzy w Syna Bożego,ma świadectwo Jego obecności w sobie.
Scott
Posty: 286
Rejestracja: 08 lip 2009, 12:42
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Scott » 30 gru 2009, 10:51

Małgorzata, a może byś tak odpowiedziała na to co napisałem, zamiast skakać po tematach. :]


www.mamre.pl

Soli Deo Honor Et Gloria
Małgorzata
Posty: 14953
Rejestracja: 11 lip 2009, 10:19
wyznanie: Inne Charyzmatyczne
Gender: Female
Kontaktowanie:

Postautor: Małgorzata » 30 gru 2009, 16:10

klarcia pisze:Jaki papież, w którym wieku?


W 1215r. Sobór Laterański Nauka o przeistoczeniu.


Bóg Ojciec, Syn Boży, Duch Święty to trzy suwerenne osoby jednego suwerennego Boga.
Małgorzata
Posty: 14953
Rejestracja: 11 lip 2009, 10:19
wyznanie: Inne Charyzmatyczne
Gender: Female
Kontaktowanie:

Postautor: Małgorzata » 30 gru 2009, 16:13

Rembov pisze:Przypominam, że ja nic o "sakramencie" nie pisałem.


Nie musiałeś, ale pomyślałeś. Ale to u was jest sakramentem. Znam sakramenty.


Bóg Ojciec, Syn Boży, Duch Święty to trzy suwerenne osoby jednego suwerennego Boga.
Małgorzata
Posty: 14953
Rejestracja: 11 lip 2009, 10:19
wyznanie: Inne Charyzmatyczne
Gender: Female
Kontaktowanie:

Postautor: Małgorzata » 30 gru 2009, 16:17

Scott pisze:Małgorzata, a może byś tak odpowiedziała na to co napisałem, zamiast skakać po tematach. :]


Tu ludzie tak dużo piszą, że już zgubiłam się. Jestem osobą pracującą i nie mogę poświęcać az tyle czasu, aby tu wszystko czytać. Wpadam więc od czasu do czasu i co mogę to przeglądam. Poza tym lubię pisać krótko i czasami lubię poskakać po te
matach. :-D Nie gniewaj się, proszę :roll:


Scott
Posty: 286
Rejestracja: 08 lip 2009, 12:42
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Scott » 30 gru 2009, 16:34

A ja lubie konkretna dyskusje. Bez pomijania istotnych faktów. Studiuje inżbynieryjny kierunek i zazwyczaj czasu za wiele też nie mam.

Pzdrowienia
Z Jezusem<><


www.mamre.pl



Soli Deo Honor Et Gloria
Awatar użytkownika
św.tomek
Posty: 3658
Rejestracja: 14 mar 2008, 12:00
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: św.tomek » 31 gru 2009, 10:43

klarcia pisze:św.tomek napisał:
tutaj jest podobnie: cztery słowa z Biblii, tom komentarzy z tradycji

Po pierwsze - cytowałam tylko Słowo Boże, bez komentarza.


no i wlaśnie bez komentarza widać było, że cytowane Słowo nie ma bardzo niewiele wspólnego z katolickimi skaramentami

Po drugie - czyż sama Biblia nie jest Tradycją? Bowiem była spisana dopiero po dlugim czasie - zarówno Stary, jak i Nowy Testament.


Biblia jest nauką apostołów spisaną przez apostołów

zaś Tradycja jest nauka apostołów zapamiętaną (rzekomo) prze ich (rzekomych) następców

Jezus sam objaśnia na początku o czym mówi:

Odpowiedział im Jezus: Jam jest chleb życia. Kto do Mnie przychodzi, nie będzie łaknął; a kto we Mnie wierzy, nigdy pragnąć nie będzie.
(Jn 6:35)

Jezus w wersach (J 6, 32-58) mówi wyraźnie o spożywaniu swego Ciała i Krwi*, właśnie to tak bardzo oburzyło Mu współczesnych.


i wyraźnie mówi że jedenie chleba jest przyjściem do niego, a piscie krwi jest wiuara w niego

bardzo precyzyjnie wyjaśnia uzytą tu metaforę :)


Mamy też tam słowa - A spośród Jego uczniów, którzy to usłyszeli, wielu mówiło: "Trudna jest ta mowa. Któż jej może słuchać?
Odtąd wielu uczniów Jego się wycofało i już z Nim nie chodziło." (J 6, 60; 66)


Uczniów nie zgorszyla użyta metafora, tylko jego twierdzenie, że zstąpił z nieba (To jest chleb, który z nieba zstąpił - 6:58) dobitnie świadczy o tym Jego rekcja na to zgorszenie:

61. Jezus jednak świadom tego, że uczniowie Jego na to szemrali, rzekł do nich: To was gorszy?
62. A gdy ujrzycie Syna Człowieczego, jak będzie wstępował tam, gdzie był przedtem?

(Jn 6:61-62)

czyli: skoro wasz gorszy fakt, że zstąpiłem, to co zrobicie gdy wstąpie tam z powrotem?


Słowa te zostają uobecnione podczas Paschy, w Wieczerniku - "A gdy jedli, wziął chleb, odmówił błogosławieństwo, połamał i dał im mówiąc: "Bierzcie, to jest Ciało moje". Potem wziął kielich i odmówiwszy dziękczynienie dał im, i pili z niego wszyscy. I rzekł do nich: "To jest moja Krew Przymierza, która za wielu będzie wylana." (Mk 14, 22-24)


ponownie nawiązuje do tego symbolu

Czyli uważasz, że np. w Jn 3:16 Jezus nas wprowadza w błąd: Tak bowiem Bóg umiłował świat, że Syna swego Jednorodzonego dał, aby każdy, kto w Niego wierzy, nie zginął, ale miał życie wieczne.

bo nie wspomina ani o chrzcie, ani o eucharystii...

Popatrz na całość Biblii, nie tylko jeden fragment, poza tym w szerokiej perspektywie, nie literalnie.


i vice versa
i jeszcze logicznie:
wedle katolickiej soteriologii sa dwa konieczne warunki: aby samochód jeśdził musi mieć silnik i koła

A Jezus mówi: samochód który ma koła pojedzie


Awatar użytkownika
ami
Posty: 754
Rejestracja: 17 gru 2008, 11:07
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: ami » 02 sty 2010, 14:46

św.tomek pisze:wedle katolickiej soteriologii sa dwa konieczne warunki: aby samochód jeśdził musi mieć silnik i koła

A Jezus mówi: samochód który ma koła pojedzie

Z samochodem jest bardzo dobry przykład,ale najważniejszy jest kierowca.Kierowcą był przybyły z Nieba Syn Boży Chrystus,który jako Duch wcielił się w Syna Człowieczego Jezusa.


Jeden jest Bóg,jeden jest też pośrednik między Bogiem i ludźmi,Syn Boży Chrystus,obecny we wszystkich ludziach przez swojego Ducha Chrystusowego.Kto wierzy w Syna Bożego,ma świadectwo Jego obecności w sobie.
Awatar użytkownika
Rembov
Posty: 20012
Rejestracja: 21 sty 2009, 14:10
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Rembov » 04 sty 2010, 09:42

inside pisze:Czcisz matkę i ojca swego w taki sam sposób jak Boga?
Są oni na równi z Bogiem?

Nie. Ani oni, ani żaden inny człowiek nie otrzymuje ode mnie tej czci, którą oddaję Bogu.
Tak samo jest i z innymi katolikami.

inside pisze:Czy usilnie próbujesz dopasować Biblijne cytaty do swoich teorii?

Nie.

Na podobnej zasadzie działasz, tyle że próbujesz udowodnić na podstawie Biblii katolickie sakramenty.

Na razie nie udowadniam żadnych sakramentów. Przytoczyłem jedynie parę nauk i zapytałem o to, czy są one biblijne.

Rembov pisze:Rembov napisał/a:
Namaszczenia chorych olejem przez prezbiterów w imię Pana.

Jk 5,14-15 napisał/a:
Choruje ktoś wśród was? Niech sprowadzi kapłanów (org. πρεσβυτερους) Kościoła, by się modlili nad nim i namaścili go olejem w imię Pana. A modlitwa pełna wiary będzie dla chorego ratunkiem i Pan go podźwignie, a jeśliby popełnił grzechy, będą mu odpuszczone.

Kim byli kapłani w tamtych czasach?

Sprawdź zawartość nawiasu w zacytowanym fragmencie listu Jakuba.

Rembov pisze:Rembov napisał/a:
Odpuszczanie i zatrzymywanie grzechów.

J 20,22-23 napisał/a:
Po tych słowach tchnął na nich i powiedział im: "Weźmijcie Ducha Świętego! 23 Którym odpuścicie grzechy, są im odpuszczone, a którym zatrzymacie, są im zatrzymane".

dotyczy każdego. A nie wybranych.

Historia chrześcijaństwa pokazuje, że jednak nie każdego.

Rembov pisze:Rembov napisał/a:
Nauczanie, że spożywanie Ciała i Krwi Chrystusa jest konieczne do otrzymania życia wiecznego.

J 6,54 napisał/a:
Kto spożywa moje Ciało i pije moją Krew, ma życie wieczne, a Ja go wskrzeszę w dniu ostatecznym.

Jezus jak trzymał chleb wypowiadając słowa "oto ciało moje" - stał się chlebem (zmienił się w 'magiczny' sposób w chleb trzymany w ręku)?

Pomijając fakt argumentum ad absurdum i oskarżania Boga o posługiwanie się magią, to co ten tekst ma zmieniać w tym, co Chrystus powiedział na temat spożywania swojego Ciała i Krwi jako koniecznych do posiadania życia wiecznego?

Rembov pisze:Rembov napisał/a:
Nauczanie, że usprawiedliwienie jest z czynów, a nie samej wiary.

Jk 2,24 napisał/a:
Widzicie, że człowiek dostępuje usprawiedliwienia na podstawie uczynków, a nie samej tylko wiary.

Rembov pisze:Rembov napisał/a:
Nauczanie, że wiara i chrzest są konieczne do zbawienia.

Mk 16,16 napisał/a:
Kto uwierzy i przyjmie chrzest, będzie zbawiony.

"Łaską bowiem jesteście zbawieni przez wiarę. A to pochodzi nie od was, lecz jest darem Boga: nie z uczynków, aby się nikt nie chlubił. Jesteśmy bowiem Jego dziełem, stworzeni w Chrystusie Jezusie dla dobrych czynów, które Bóg z góry przygotował, abyśmy je pełnili."
(List do Efezjan 2:8-10, Biblia Tysiąclecia)

Mam rozumieć, że według Ciebie Chrystus z Jakubem nakłamali, kiedy jeden powiedział, że kto uwierzy i przyjmie chrzest, ten będzie zbawiony, zaś drugi, że usprawiedliwienie dokonuje się na podstawie czynów, a nie samej wiary?


Siła argumentów jest bezsilna wobec argumentu siły.
Awatar użytkownika
Rembov
Posty: 20012
Rejestracja: 21 sty 2009, 14:10
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Rembov » 04 sty 2010, 09:44

Małgorzata pisze:
Rembov pisze:Przypominam, że ja nic o "sakramencie" nie pisałem.


Nie musiałeś, ale pomyślałeś. Ale to u was jest sakramentem. Znam sakramenty.

Ale nie znasz ich podstaw.


Siła argumentów jest bezsilna wobec argumentu siły.
Awatar użytkownika
Lash
Moderator
Posty: 30975
Rejestracja: 04 sty 2008, 16:28
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: England
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Lash » 04 sty 2010, 09:52

Rembov pisze:
inside pisze:Czcisz matkę i ojca swego w taki sam sposób jak Boga?
Są oni na równi z Bogiem?

Nie. Ani oni, ani żaden inny człowiek nie otrzymuje ode mnie tej czci, którą oddaję Bogu.
Tak samo jest i z innymi katolikami.
No tak obrazów Boga nigdy nie koronowaliście

Rembov pisze:
Na podobnej zasadzie działasz, tyle że próbujesz udowodnić na podstawie Biblii katolickie sakramenty.

Na razie nie udowadniam żadnych sakramentów. Przytoczyłem jedynie parę nauk i zapytałem o to, czy są one biblijne.
Jak Św tomek powiedział tak samo jak to że - Boga nie ma Psalm 14 - jest Biblijne ;)


(15) Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, (16) lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem. Miejcie sumienie czyste, aby ci, którzy zniesławiają dobre chrześcijańskie życie wasze, zostali zawstydzeni, że was spotwarzali. (1 List Piotra 3:15-16, Biblia Warszawska)
i przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili (Ew. Mateusza 6:1-34, Biblia Tysiąclecia)
Krytykant jest jak samochód osobowy - im gorszy tym głośniejszy i mocniej warczy

"Run, Lash, run / The law commands / But gives me neither feet nor hands / Tis better news the Gospel brings / It bids me fly It gives me wings" J.B.
Adalbertus
Posty: 3947
Rejestracja: 03 sty 2009, 22:06
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Adalbertus » 04 sty 2010, 15:17

Rembov

Czy potrafisz za pomocą Pisma Świętego wykazać, że w Biblii słowa "starszy" i "kapłan" można używać zamiennie?


Awatar użytkownika
Rembov
Posty: 20012
Rejestracja: 21 sty 2009, 14:10
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Rembov » 04 sty 2010, 15:45

Adalbertus pisze:Czy potrafisz za pomocą Pisma Świętego wykazać, że w Biblii słowa "starszy" i "kapłan" można używać zamiennie?

Nie muszę. Wymowa zacytowanego fragment listu Jakuba nie zmienia się niezależnie od tego, czy słowo "presbiteros" zostanie oddane jako "kapłan" czy jako "starszy": Namaszczać olejem chorych w imię Pana jest praktyką biblijną i mogą to czynić wyłącznie prezbiterzy Kościoła, a nie wszyscy chrześcijanie.


Siła argumentów jest bezsilna wobec argumentu siły.

Wróć do „Historia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości