Skąd się wziął kult Maryi?

Rzut oka na historię eklezjalną
Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Zbyszekg4 » 18 mar 2010, 11:55

Rembov pisze:Drugi akapit, pierwsze zdanie i od razu kłamstwo:

Jak doszło do tego, że prosta izraelska kobieta w przeciągu kilku wieków zaczęła być czczona niczym Bóg?

Nie oddajemy Marii czci należnej Bogu.

Slowko "niczym" choc malym slowem jest, niesie duuuza roznice... Bo dzieki niemu cale zdanie nie niesie informacji, ze Maryja jest czczona tak samo jak Bog, ale na podobienstwo tego jak On jest czczony, i ona jest czczona...

Gdy powiem: "ta dziewczyna ubiera sie niczym jej matka", to nie znaczy, ze corka jest matka...

Rembov pisze:Piąty akapit i kolejne kłamstwa:

W stolicy starożytnego kultu Diany, w Efezie, w 431 roku sobór obdarzył Maryję kolejnym tytułem należącym do Diany, a mianowicie Matki Boskiej (Theotokos). Wydarzenie to wzbudziło wiele kontrowersji, gdyż po raz pierwszy w chrześcijańskim świecie pojawiła się myśl, że Bóg może mieć matkę, podczas gdy On jest tym „bez początku i bez końca”

Maria nie przekazała Chrystusowi Bożej natury, o czym wyraźnie mówi dogmat o Theotokos. S

A mozesz strescic ten dogmat, o czym on mowi?


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]
Awatar użytkownika
Rembov
Posty: 20012
Rejestracja: 21 sty 2009, 14:10
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Rembov » 18 mar 2010, 12:15

Zbyszekg4 pisze:
Rembov pisze:Drugi akapit, pierwsze zdanie i od razu kłamstwo:

Jak doszło do tego, że prosta izraelska kobieta w przeciągu kilku wieków zaczęła być czczona niczym Bóg?

Nie oddajemy Marii czci należnej Bogu.

Slowko "niczym" choc malym slowem jest, niesie duuuza roznice... Bo dzieki niemu cale zdanie nie niesie informacji, ze Maryja jest czczona tak samo jak Bog, ale na podobienstwo tego jak On jest czczony, i ona jest czczona...

Gdy powiem: "ta dziewczyna ubiera sie niczym jej matka", to nie znaczy, ze corka jest matka...

Ale oznacza identyczność ubrań, które nosi. Tak samo to zdanie, które zacytowałem oznacza, że "katolicy oddają Marii taką cześć, jaka oddają Bogu".

Rembov pisze:Piąty akapit i kolejne kłamstwa:

W stolicy starożytnego kultu Diany, w Efezie, w 431 roku sobór obdarzył Maryję kolejnym tytułem należącym do Diany, a mianowicie Matki Boskiej (Theotokos). Wydarzenie to wzbudziło wiele kontrowersji, gdyż po raz pierwszy w chrześcijańskim świecie pojawiła się myśl, że Bóg może mieć matkę, podczas gdy On jest tym „bez początku i bez końca”

Maria nie przekazała Chrystusowi Bożej natury, o czym wyraźnie mówi dogmat o Theotokos. S

A mozesz strescic ten dogmat, o czym on mowi?

Ja Ci go zacytuję:

"(Nazywa się Ją Matką Bożą) nie dlatego, że Słowo Boże wzięło od Niej swoją Boską naturę, ale dlatego że narodziło się z Niej święte ciało obdarzone duszą rozumną, z którym Słowo zjednoczone hipostatycznie narodziło się, jak się mówi, według ciała" Sobór Efeski, DS 251


Siła argumentów jest bezsilna wobec argumentu siły.
Awatar użytkownika
Oliwka
Posty: 909
Rejestracja: 04 maja 2012, 13:12
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Oliwka » 13 lis 2012, 13:21

Hardi pisze:KRK to chyba najbardziej balwochwlaczy kosciol, a przekrecaja biblie podobnie jak SJ, w zasadzie roznia sie od siebie glownie tym, ze KRK ma siedzibe w watykanie, a SJ w brooklynie, szef KRK nazywa sie papiezem, a szef SJ prezesem, ale zarowno jednych jak i drugich dogmaty nie maja poparcia w biblii

Nie ma to fakt a ty i tak wierzysz w ich dogmat o trójcy :-D


Awatar użytkownika
inquisitio
Posty: 4898
Rejestracja: 15 maja 2012, 11:41
wyznanie: Rzymsko Katolickie
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: inquisitio » 13 lis 2012, 13:48

Przenikliwosc Hardiego i wiedza...no cuz,bez komentaza.

A tak poza tematem.Czy ktos z was zastanawial sie nad taka kwestia.
Satanisci itp kulty,SJ i inn ''zdrowe''grupy laczy jeden ciekawy punkt :Profanacja .Ja u SJ bylem swiadkie oplucia i podeptania krzyza przez osobe ktora wyzekala sie KK i wchodzila do ''ludu Jehowy''To samo zrobila z wizerunkami Marii i innych swietych.
Ciekawa rzecza jest ze satanisci robia to samo.Profanuja wszystko co jest zwiazane z KK.
Nie zastanawialiscie sie dlaczego tak bardzo ten Kosciol jest przez nich i inne grupy znienawidzony?Kto tak naprawde ''pociaga za sznurki''?


Awatar użytkownika
nesto
Posty: 3634
Rejestracja: 05 wrz 2011, 12:51
Ostrzeżenia: 1
wyznanie: Brak_denominacji
Lokalizacja: Wyzwolony z KRzK
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: nesto » 14 lis 2012, 12:59

inquisitio pisze:Ja u SJ bylem swiadkie oplucia i podeptania krzyza przez osobe ktora wyzekala sie KK i wchodzila do ''ludu Jehowy''To samo zrobila z wizerunkami Marii i innych swietych.
Ciekawa rzecza jest ze satanisci robia to samo.Profanuja wszystko co jest zwiazane z KK.
Nie zastanawialiscie sie dlaczego tak bardzo ten Kosciol jest przez nich i inne grupy znienawidzony?Kto tak naprawde ''pociaga za sznurki''?


Teraz wiem skąd tak podejrzliwość w tobie.. ;)
Byłeś ŚJ?
Swoją drogą takie plucie i deptanie to jakieś szaleństwo... Czy ktoś to może potwierdzić?

ps.
Ja np. nie nienawidzę.
Wytykam zakłamanie i błędy doktrynalne oczywiście, ale wydaje mi się, że ty masz w sobie jakąś fanatyczną nienawiść do prawdy. Zastanawiałeś się nad tym? Może to sprawka jakiegoś ducha i zniewolenia?


Krowy będą się źrebili, kobyły cielili, owieczki prosili, chłop z chłopem spać będzie, baba z babą, wilki latać będą, bociany pływać, słońce wzejdzie na zachodzie, a zajdzie na wschodzie!
Awatar użytkownika
inquisitio
Posty: 4898
Rejestracja: 15 maja 2012, 11:41
wyznanie: Rzymsko Katolickie
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: inquisitio » 14 lis 2012, 13:07

Nienawisc do prawdy?Tak mialem, kiedy patrzylem na swiat przez Straznice.Teraz jestem wolny i dlatego mam prawo wypowiadac sie co do SJ.Kto glebiej poznal nauke straznicy i jej historie to dostrzeze kto tak naprawde ''pociaga sznurki''.Tylko nie myl tego z nienawiscia do SJ jako ludziNie mam do nich nienawisci tylko wspulczucie.Tak jak ktos mnie kiedys uczynil wolnym tak ja teraz pragne aby i oni tego dostapili.
Co do samej prawdy to wielokrotnie wielu ludzi na forum z roznych kosciolow próbowali ci pokazac prawde.Wiekszosc sie myli tak?I tylko tacy pseudoprprocy jak SJ i im podobni sa oswieceni?


Awatar użytkownika
nesto
Posty: 3634
Rejestracja: 05 wrz 2011, 12:51
Ostrzeżenia: 1
wyznanie: Brak_denominacji
Lokalizacja: Wyzwolony z KRzK
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: nesto » 16 lis 2012, 10:35

Gdyby ludzie się nie mylili, to nie byłoby katolików, protestantów czy ŚJ itp.
Ty wyszedłeś ze struktur ŚJ czego ci szczerze gratuluję, bo niektóre ich teorie zalatują szaleństwem.
Wszedłeś jednak z deszczu pod rynnę!
Katolicyzm jest również groźną "sektą". Dogmaty katolickie są jeszcze bardziej szalone niż większość dziwolągów ŚJ.
.


Krowy będą się źrebili, kobyły cielili, owieczki prosili, chłop z chłopem spać będzie, baba z babą, wilki latać będą, bociany pływać, słońce wzejdzie na zachodzie, a zajdzie na wschodzie!
Awatar użytkownika
Rembov
Posty: 20012
Rejestracja: 21 sty 2009, 14:10
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Rembov » 16 lis 2012, 10:43

Nesto, a może jednak powiesz nam kto jest twoim biskupem?


Siła argumentów jest bezsilna wobec argumentu siły.
Awatar użytkownika
nesto
Posty: 3634
Rejestracja: 05 wrz 2011, 12:51
Ostrzeżenia: 1
wyznanie: Brak_denominacji
Lokalizacja: Wyzwolony z KRzK
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: nesto » 31 mar 2013, 07:01

To chyba najgłupsze pytanie jakie kiedykolwiek przeczytałem na forum.
Gratuluję.


Krowy będą się źrebili, kobyły cielili, owieczki prosili, chłop z chłopem spać będzie, baba z babą, wilki latać będą, bociany pływać, słońce wzejdzie na zachodzie, a zajdzie na wschodzie!
Awatar użytkownika
Rembov
Posty: 20012
Rejestracja: 21 sty 2009, 14:10
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Rembov » 01 kwie 2013, 17:21

Czyli nie masz biskupa i jesteś typowym przedstawicielem samosobiepapizmu i jednoosobowych denominacji.


Siła argumentów jest bezsilna wobec argumentu siły.
Awatar użytkownika
inquisitio
Posty: 4898
Rejestracja: 15 maja 2012, 11:41
wyznanie: Rzymsko Katolickie
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: inquisitio » 01 kwie 2013, 21:41

nesto pisze:Gdyby ludzie się nie mylili, to nie byłoby katolików, protestantów czy ŚJ itp.
Ty wyszedłeś ze struktur ŚJ czego ci szczerze gratuluję, bo niektóre ich teorie zalatują szaleństwem.
Wszedłeś jednak z deszczu pod rynnę!
Katolicyzm jest również groźną "sektą". Dogmaty katolickie są jeszcze bardziej szalone niż większość dziwolągów ŚJ.
.

Sory,ale wyszedlem z niewoli do wolnosci.
A to ze ty nie rozumiesz dogmatu i historii jego powstawania to nie oznacza ze sa bledne.


Awatar użytkownika
inquisitio
Posty: 4898
Rejestracja: 15 maja 2012, 11:41
wyznanie: Rzymsko Katolickie
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: inquisitio » 01 kwie 2013, 21:44

Rembov pisze:Czyli nie masz biskupa i jesteś typowym przedstawicielem samosobiepapizmu i jednoosobowych denominacji.

No ja juz tez kiedys pytalm o biskupa lub prezbitera i nie otrzymalem odpowiedzi.


Iron Man
Posty: 648
Rejestracja: 19 mar 2013, 10:33
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Skąd się wziął kult Maryi?

Postautor: Iron Man » 02 kwie 2013, 08:34

Lord Vajler pisze:Jakoś w Biblii nic na ten temat nie znalazłem. Wiele osób sądzi, że na początek kultu miała wpływ pogańska bogini Izyda, która jest nazywana jest matką boską (matką Horusa), królową niebios i dziewicą.

http://www.youtube.com/watch?v=tHiTenTHs7U


Kult maryjny jest wyrazem pobożności Kościoła oraz praktyką obcowania świętych.

Kult maryjny jednak biblijny, obalenie protestanckich kłamstw:
http://www.youtube.com/watch?v=BpI_Gkx6UjU


Ludzie są nielogiczni, nierozumni, egoistyczni- kochaj ich mimo wszystko. Matka Teresa z Kalkuty.
Awatar użytkownika
nesto
Posty: 3634
Rejestracja: 05 wrz 2011, 12:51
Ostrzeżenia: 1
wyznanie: Brak_denominacji
Lokalizacja: Wyzwolony z KRzK
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: nesto » 02 kwie 2013, 09:48

Objawienia MB, uzdrowienia dzięki MB, pośrednictwo MB, groźby i prośby MB, figury obrazy i świątynie jej ofiarowywane...
Szaleństwo i typowo ludzkie cwaniactwo.
Załatwianie sobie czegoś nie bezpośrednio, ale poprzez wstawiennictwo tej co "może załatwić"...
Taka religijna korupcja? :-P


Krowy będą się źrebili, kobyły cielili, owieczki prosili, chłop z chłopem spać będzie, baba z babą, wilki latać będą, bociany pływać, słońce wzejdzie na zachodzie, a zajdzie na wschodzie!
tymianek26
Posty: 100
Rejestracja: 30 mar 2013, 23:41
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: tymianek26 » 03 kwie 2013, 16:04

Kult Maryjny jednak biblijny...kto takie rzeczy wymyślił :-) Radzę drodzy forumowicze dokładniej badać historie koscioła a wszystko stanie się jasne. kult Maryjny podobnie jak inne dogmaty nie wziął się z "kosmosu". Po prostu jeden z Ojców koscioła" coś "wymyślił" drugi i trzeci to rozwinął a sobór wprowadził jako niepodważalny dogmat i tyle. Pierwsza wzmianka o Maryi pojawia się II połowie II wieku u Ireneusza. Porównał ją do Ewy. tak jak Ewa była biologiczną matką wszystkich to Maryja jest duchową matką kościoła. następnie jak wiecie w III i IV wieku nastąpił silny spór na temat boskości Pana Jezusa wysnuty przez Ariusza. Tak zwany Spór Ariański. Anatazy w IV wieku używa zwrotu Matka Boska(bardziej by pasowało Boża) jako wyznacznik do rozróżnienia arian od wierzących. Zwrot Matka Boska(Boża) odnosił się do bóstwa Pana Jezusa a nie do osoby Maryi, to wyznacznik że Pan Jezus jest Bogiem Wszechmogącym. Kolny był sobór w Efezie na którym ustalono dogmat z christokokos(Matka Jezusa) na theokokos(Matka Boża). Kolejnymi ojcami którzy dorzucili swoje trzy grosze to IV i V wiek oraz Augustyn który stwierdził że Matka Boża jest bez grzechu oraz Hieronim. Hieronim to wogóle miał świra na jej punkcie i celibatu. To on wysnuł teorię że Matka Pana Jezusa była do końca dziewicą, bracia Pana Jezusa to kuzyni a nawet Józef był do końca życia prawiczkiem. Największy rozwój na wyróżnienie Maryi to XII i XIII wiek przez scholastyków. To grupa która poprzez filozofię zwłaszcza Arystotelesa ugruntowywała teologię biblijną. To oni wynieśli na Maryję do szczególnej i wyniosłej roli. na swoje teorię brali wcześniejsze pisma i teorię nie zważając że w IV wieku zwrot Matka Boska(Boża) służył tylko do uzasadnienia bóstwa Pana Jezusa. Kolejne dogmaty to XIX i XX wiek gdzie jej rolę doprowadzono do totalnego absurdu. Tak więc przedstawia się rozwój i powstanie dogmatów o Matce Boskiej.



Wróć do „Historia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości