"gnojne krzesło"

Rzut oka na historię eklezjalną
Awatar użytkownika
Hardi
Posty: 7821
Rejestracja: 23 sty 2010, 12:17
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Norwegia
Gender: None specified
Kontaktowanie:

"gnojne krzesło"

Postautor: Hardi » 02 lut 2010, 18:51

Do XVI wieku każdy nowo wybrany papież musiał też przechodzić badanie płci, siadając na sella stercoraria (dosł. "gnojne krzesło"), które w siedzeniu miało otwór i prawdopodobnie służyło wcześniej jako toaleta. Przeprowadzający badanie ogłaszał: Mas nobis nominus est - Nasz kandydat jest mężczyzną. Wspominał o tym m.in. żyjący w XV wieku Adam z Usk. Jedno z takich krzeseł znajduje się w Muzeach Watykańskich, drugie zaś w Luwrze.

zrodlo: wikipedia

usmialem sie do lez :mrgreen:


jusef19
Posty: 72
Rejestracja: 21 lip 2008, 21:25
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: jusef19 » 02 lut 2010, 19:33

to chyba do ciekawostek albo działu humor a nie w polemikach?


tlhIngan
Posty: 1301
Rejestracja: 30 gru 2009, 15:58
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: tlhIngan » 02 lut 2010, 21:13

Hardi pisze:zrodlo: wikipedia

usmialem sie do lez :mrgreen:

Bardzo nierzetelnie cytujesz. Wikipedia podaje taki tekst (pominięte przez Ciebie fragmenty podkreślilem):
Do XVI wieku każdy nowo wybrany papież musiał też rzekomo przechodzić badanie płci, siadając na sella stercoraria (dosł. "gnojne krzesło"), które w siedzeniu miało otwór i prawdopodobnie służyło wcześniej jako toaleta. Przeprowadzający badanie ogłaszał: Mas nobis nominus est - Nasz kandydat jest mężczyzną. Wspominał o tym m.in. żyjący w XV wieku Adam z Usk. Jedno z takich krzeseł znajduje się w Muzeach Watykańskich, drugie zaś w Luwrze. Jednakże krzesło z otworem było używane już wiele wieków przed okresem, w którym miała istnieć papieżyca. Najprawdopodobniej pierwsze tego typu krzesła były własnością cesarzy rzymskich. Jacopo d'Angelo de Scarparia, humanista włoski w swojej relacji z intronizacji Grzegorza XII wspomniał o tym, iż papież zasiadł na krześle z otworem. Jednak opowieści o tym, że służy ono weryfikacji płci nazwał on "szaloną bajką", opowiadaną przez plebs.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Papie%C5%BCyca_Joanna


Czym jest w rzeczywistości sola scriptura? To po po prostu: "Ja uważam, że tak zapisano w Biblii". :-D
Awatar użytkownika
Riddick
Posty: 3037
Rejestracja: 16 sty 2008, 15:16
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Poznań
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Riddick » 02 lut 2010, 21:46

tlhIngan pisze:to chyba do ciekawostek albo działu humor a nie w polemikach?

Czyżby prawda była dla Ciebie podmiotem humoru?


Sympatyk protestantyzmu
Ja, światłość, przyszedłem na świat, aby każdy, kto wierzy we mnie, nie pozostał w ciemności. Ew. Jana 12:46
Jezus jest Panem, życiem moim i zmartwychwstaniem
UVF
Posty: 145
Rejestracja: 21 gru 2009, 23:38
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: UVF » 02 lut 2010, 22:06

No ale nie wiem z czym tu polemizować.


OH GIVE ME A HOME, WHERE THERE'S NO POPE OF ROME
WHERE THERE'S NOTHING BUT PROTESTANT STAY
-------
wszystkie moje posty są tylko i wyłącznie moją opinią, wypowiadam się w swoim imieniu
Awatar użytkownika
Rembov
Posty: 20012
Rejestracja: 21 sty 2009, 14:10
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Rembov » 03 lut 2010, 08:14

Jak można omawiać coś, co rzekomo, a nie rzeczywiście, istniało? :mrgreen:


Siła argumentów jest bezsilna wobec argumentu siły.
Awatar użytkownika
Hardi
Posty: 7821
Rejestracja: 23 sty 2010, 12:17
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Norwegia
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Hardi » 04 lut 2010, 15:06

tlhIngan pisze:Bardzo nierzetelnie cytujesz. Wikipedia podaje taki tekst (pominięte przez Ciebie fragmenty podkreślilem):

skopiowalem to z innego forum, co i tak nie zmienia faktu, ze to zabawne, z reszta jak nie jedna rzecz w KRK, np. Maria wieczna dziewica mimo, ze biblia mowi wyraznie o tym, ze zostala poslubiona Jozefowi i mowi o braciach i siostrach Jezusa, np. cialo w tabernakulum (macie cialo kogos innego bo Jezuss dawno zmartwychwstal :mrgreen: ) itd.


tlhIngan
Posty: 1301
Rejestracja: 30 gru 2009, 15:58
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: tlhIngan » 04 lut 2010, 17:15

Hardi pisze:skopiowalem to z innego forum,

Tym gorzej dla Ciebie, bo bezmyślnie skopiowałeś nie sprawdzając, czy rzeczywiście tak się rzeczy mają.

Hardi pisze:co i tak nie zmienia faktu, ze to zabawne,

Co ma być zabawne, skoro nie było takiego sprawdzania?
Chyba, że mamy na to popatrzeć, jako na przykład bzdur opowiadanych na temat KK. Wtedy rzeczywiście jest zabawne. :-)

Hardi pisze:z reszta jak nie jedna rzecz w KRK, np. Maria wieczna dziewica mimo, ze biblia mowi wyraznie o tym, ze zostala poslubiona Jozefowi i mowi o braciach i siostrach Jezusa

Masz na myśli np. Jakuba Apostoła jako rodzonego brata Chrystusa? Tylko który to był Jakub - syn Zebedeusza czy syn Alfeusza?

Hardi pisze:np. cialo w tabernakulum (macie cialo kogos innego bo Jezuss dawno zmartwychwstal :mrgreen: )

Hardi, słoma Ci z butów wyłazi. Katechizm w łapki i doczytaj czego nauczamy w kwestii Eucharystii, a potem się wypowiadaj.


Czym jest w rzeczywistości sola scriptura? To po po prostu: "Ja uważam, że tak zapisano w Biblii". :-D
Awatar użytkownika
Hardi
Posty: 7821
Rejestracja: 23 sty 2010, 12:17
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Norwegia
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Hardi » 04 lut 2010, 17:35

A ty myslisz, ze bylo tylko 2 Jakobow :?: :lol:


tlhIngan
Posty: 1301
Rejestracja: 30 gru 2009, 15:58
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: tlhIngan » 04 lut 2010, 17:37

Weź listę Apostołów do łapek i wskaż mi na niej innych Jakubów.


Czym jest w rzeczywistości sola scriptura? To po po prostu: "Ja uważam, że tak zapisano w Biblii". :-D
Awatar użytkownika
Hardi
Posty: 7821
Rejestracja: 23 sty 2010, 12:17
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Norwegia
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Hardi » 04 lut 2010, 17:39

a czy brat Jezusa byl apostolem :?:


tlhIngan
Posty: 1301
Rejestracja: 30 gru 2009, 15:58
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: tlhIngan » 04 lut 2010, 17:42

Ga 1:19 Bw "a innego z apostołów nie widziałem oprócz Jakuba, brata Pańskiego."

Który to był z Apostołów o imieniu Jakub: Syn Alfeusza czy Zebedeusza?


Czym jest w rzeczywistości sola scriptura? To po po prostu: "Ja uważam, że tak zapisano w Biblii". :-D
Awatar użytkownika
Hardi
Posty: 7821
Rejestracja: 23 sty 2010, 12:17
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Norwegia
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Hardi » 05 lut 2010, 15:01

a gdzie tam pisze, ze to byl jeden z 12-stu :?: Pawel tez byl apostolem, ale czy on tez byl jednym z 12-stu :?: a co z Barnaba :?: co z Tymoteuszem, Sylasem, itd. :?: biblia tez ich nazywa apostolami


Łukasz
Posty: 142
Rejestracja: 17 gru 2009, 18:05
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: "z tego łez padołu"
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Łukasz » 10 lut 2010, 18:06

Hardi pisze:a gdzie tam pisze, ze to byl jeden z 12-stu :?: Pawel tez byl apostolem, ale czy on tez byl jednym z 12-stu :?: a co z Barnaba :?: co z Tymoteuszem, Sylasem, itd. :?: biblia tez ich nazywa apostolami


Ale biblia rozróżnia między Dwunastu i apostołami por. 1 Kor 15. Struktura pierwszego kościoła


Piąta Ewangelia
Łukasz
Posty: 142
Rejestracja: 17 gru 2009, 18:05
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: "z tego łez padołu"
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Łukasz » 10 lut 2010, 18:10

Hardi pisze:cialo w tabernakulum (macie cialo kogos innego bo Jezuss dawno zmartwychwstal :mrgreen: )

Właśnie mamy zmartwychwstałego - ciało przebóstwienie (tak mówi KK)
A wy cały czas myślicie, że mówimy o ciele ludzkim takim jak moje i Kowalskiego?

Aby dyskutować trzeba choć trochę poznać inne przekonania a nie dyskutować z własnymi wyobrażeniami.


Piąta Ewangelia

Wróć do „Historia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości