Czarna legenda Piusa XII

Rzut oka na historię eklezjalną
Adalbertus
Posty: 3947
Rejestracja: 03 sty 2009, 22:06
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Adalbertus » 10 lis 2011, 22:51

Yarpen Zirgin_ pisze:A kiedy i których komunistów publicznie ekskomunikował? Jakiś przykład poproszę.

To co, komunistów nie ekskomunikował?


Awatar użytkownika
Michał
Posty: 1112
Rejestracja: 11 sty 2008, 19:47
wyznanie: Kościół Chrześcijan Baptystów
Lokalizacja: Warszawa
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Michał » 10 lis 2011, 22:53

13 lipca 1949 wydał dekret nakładający ekskomunikę na członków partii komunistycznych.


Ochrzczony na wyznanie wiary 27 XI 2016
Robertamigo
Posty: 1256
Rejestracja: 29 maja 2009, 14:57
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Bayern
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Robertamigo » 10 lis 2011, 23:17

Yarpen Zirgin_ pisze:
Adalbertus pisze:A komunistów to musiał?

A kiedy i których komunistów publicznie ekskomunikował? Jakiś przykład poproszę.


13 Lipca 1949 roku Pius ekskomunikował WSZYSTKICH komunistów.
A teraz odpowiedz mi czy Pius:
 
wpisął Mein Kapmf na Indeks?
potępił ideologię faszyzmu?
zagroził ekskomuniką tym wszystkim, którzy aktywnie uczestniczyli w eksterminacji Żydów?
ekskomunikował księdza Tiso albo abpa Stepinaća?


Albertus
Posty: 9427
Rejestracja: 02 kwie 2008, 20:28
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Albertus » 10 lis 2011, 23:55

13 lipca 1949 wydał dekret nakładający ekskomunikę na członków partii komunistycznych.


32 lata po rewolucji w Rosji
Czyli do 1949 roku jakiś patafion mógł też napisać że Kościół sprzyjał komunistom i że byli oni katolikami bo przecież oficjalnie nie zostali ekskomunikowani.... ;)


Robertamigo
Posty: 1256
Rejestracja: 29 maja 2009, 14:57
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Bayern
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Robertamigo » 11 lis 2011, 02:15

Albertus pisze:
32 lata po rewolucji w Rosji
Czyli do 1949 roku jakiś patafion mógł też napisać że Kościół sprzyjał komunistom i że byli oni katolikami bo przecież oficjalnie nie zostali ekskomunikowani.... ;)


Jeśli ktoś nie został ekskomunikowany, lub nie dokonał aktu apostazji, pozastaje nadal oficjalnie poddanym papieża, niezależnie od stanu zacmienia umysłu spowodowanego blaskiem majestatu pana Pacellego, co u wiekszośći apologetów rzymskich.


Awatar użytkownika
Yarpen Zirgin_
Posty: 433
Rejestracja: 20 cze 2011, 11:37
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Yarpen Zirgin_ » 11 lis 2011, 19:37

13 Lipca 1949 roku Pius ekskomunikował WSZYSTKICH komunistów.

No przykro mi bardzo, ale nie znalazłem potwierdzenia tej tezy na liście dokumentów wydanych przez Piusa XII. Znalazłem jedynie dekret z 28 czerwca 1949 roku pt. "Dekret przeciw komunizmowi", wydany notabene przez Święte Oficjum, a potwierdzony przez papieża, w którym zawarte jest poniższe pytanie i odpowiedź:

Dekret przeciwko komunistom z 28 czerwca 1949 r. pisze:Pytanie:
4. Czy wierni, którzy wyznają materialistyczną i antychrześcijańską doktrynę komunistów, a szczególnie ci, którzy jej bronią i rozpowszechniają, przez sam czyn, tak jak apostaci podpadają pod ekskomunikę w specjalny sposób zastrzeżoną Stolicy Apostolskiej?

Odpowiedź (potwierdzona przez Papieża 30 czerwca):
Ad. 4. Tak.


Papież więc nie musiał w ich przypadku również niczego ogłaszać, bo przez sam czyn komuniści nakładali na siebie ekskomunikę.


"Sługa nie jest większy od swego pana. Jeżeli Mnie prześladowali, to i was będą prześladować."
Jezus Chrystus

Osoby, które mogą nie czekać na moje odpowiedzi na ich teksty skierowane do mnie: Lash, KAAN.
Robertamigo
Posty: 1256
Rejestracja: 29 maja 2009, 14:57
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Bayern
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Robertamigo » 11 lis 2011, 20:12

Chodzi tu o dokument wydany 1.07.1949 przez magisterium grożący ekskomuniką wszystkim katolikom, którzy przystąpiliby do parti komunistycznych, rozpowszechniali ksiażki lub inny material o powyższych treściach i czytali je.
Papież ogłosił ten dekret 13.07.1949.

Źródło
Czy teraz jest juz wszystko jasne?


Awatar użytkownika
Yarpen Zirgin_
Posty: 433
Rejestracja: 20 cze 2011, 11:37
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Yarpen Zirgin_ » 11 lis 2011, 20:27

Robertamigo pisze:Chodzi tu o dokument wydany 1.07.1949 przez magisterium grożący ekskomuniką wszystkim katolikom, którzy przystąpiliby do parti komunistycznych, rozpowszechniali ksiażki lub inny material o powyższych treściach i czytali je.
Papież ogłosił ten dekret 13.07.1949.

Źródło
Czy teraz jest juz wszystko jasne?

To jest cały czas ten sam dekret, który zacytowałem powyżej, a który został wydany przez Święte Oficjum, a nie przez papieża (Pius XII jedynie go zatwierdził - nie ma go na liście dokumentów tego papieża). Natomiast ten dekret nie "grozi" ekskomuniką (jak to twierdzisz), a jak widać z cytatu zamieszczonego przeze mnie w poprzednim postcie, potwierdza ekskomunikę z mocy prawa ("przez sam czyn (...) podpadają pod ekskomunikę") dla osób będących komunistami lub idei komunistycznych broniących i rozpowszechniających.
Pisz zgodnie z faktami, Robercie.

Ps. Prosiłem, aby źródła obcojęzyczne tłumaczyć. Ja nie znam niemieckiego, więc dla mnie tekst, do którego linkujesz, to bezsensowny zlepek liter.


"Sługa nie jest większy od swego pana. Jeżeli Mnie prześladowali, to i was będą prześladować."

Jezus Chrystus



Osoby, które mogą nie czekać na moje odpowiedzi na ich teksty skierowane do mnie: Lash, KAAN.
Robertamigo
Posty: 1256
Rejestracja: 29 maja 2009, 14:57
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Bayern
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Robertamigo » 11 lis 2011, 21:27

Yarpen Zirgin_ pisze:Natomiast ten dekret nie "grozi" ekskomuniką (jak to twierdzisz),

Grozi, grozi, pisze o tym wiki, przeczac twoim wyobrazeniom.
Cytowalem tu, majac na uwadze to, ze nie znasz j. niemieckego wpis na wikipedi:
Dekret des Heiligen Offiziums vom 1. Juli 1949, das jeden Katholiken mit der Exkommunikation drohte, der einer kommunistischen Partei beitritt, kommunistische Bücher und Zeitschriften herausgibt, sie liest oder in ihnen schreibt. Papst Pius XII. verkündete dieses Dekret am 13. Juli 1949


Ostatnie zdanie mowi nam ze dekret zostal przez Pacellego ogloszony dnia 13.07.1949, wiec po co te bicie piany?


Awatar użytkownika
Yarpen Zirgin_
Posty: 433
Rejestracja: 20 cze 2011, 11:37
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Yarpen Zirgin_ » 11 lis 2011, 21:46

Robertamigo pisze:
Yarpen Zirgin_ pisze:Natomiast ten dekret nie "grozi" ekskomuniką (jak to twierdzisz),

Grozi, grozi. Cytowalem tu, majac na uwadze to, ze nie znasz j. niemieckego wpis na wikipedi:
Dekret des Heiligen Offiziums vom 1. Juli 1949, das jeden Katholiken mit der Exkommunikation drohte, der einer kommunistischen Partei beitritt, kommunistische Bücher und Zeitschriften herausgibt, sie liest oder in ihnen schreibt. Papst Pius XII. verkündete dieses Dekret am 13. Juli 1949


Obawiam się, że w kwestii "gróźb" bardziej wiarygodny jest zacytowany przeze mnie fragment dekretu, niż tekst Wikipedii. O tym, czy jest tam groźba (jak ty twierdzisz), czy odpowiedź na pytanie o ekskomunikę z mocy prawa (moja opinia), każdy może sam rozstrzygnąć:
Dekret przeciwko komunistom z 28 czerwca 1949 r. pisze:Pytanie:
4. Czy wierni, którzy wyznają materialistyczną i antychrześcijańską doktrynę komunistów, a szczególnie ci, którzy jej bronią i rozpowszechniają, przez sam czyn, tak jak apostaci podpadają pod ekskomunikę w specjalny sposób zastrzeżoną Stolicy Apostolskiej?

Odpowiedź (potwierdzona przez Papieża 30 czerwca):
Ad. 4. Tak.


Pomijam już fakt, że uparcie przypisujesz Piusowi XII dekret wydany przez Święte Oficjum, który przez papieża został potwierdzony, a nie wydany. W dodatku ignorujesz informację, że tego dekretu, z racji na to, że był wydany przez Święte Oficjum, a nie papieża, nie ma na liście dokumentów wydanych przez Piusa XII.

Robert, zrozum i przyjmij wreszcie do wiadomości te dwa ważne fakty:
1. Dekret zawiera odpowiedź na pytanie o ekskomunikę z mocy prawa dla komunistów (vide cytat).
2. Dekret został wydany przez Święte Oficjum, a nie Piusa XII.


"Sługa nie jest większy od swego pana. Jeżeli Mnie prześladowali, to i was będą prześladować."

Jezus Chrystus



Osoby, które mogą nie czekać na moje odpowiedzi na ich teksty skierowane do mnie: Lash, KAAN.
Robertamigo
Posty: 1256
Rejestracja: 29 maja 2009, 14:57
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Bayern
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Robertamigo » 12 lis 2011, 12:00

A jaka jest różnica miedzy tym że dekret został przez papieża ogłoszony czy spisany i ogłoszony? Żadna, dekret przedstawia stanowisko Kościoła.
Ale to jest mało istotne. Podajesz nam 3 zdania ( w formie dialogu) twierdząc że to dekret.
Sprowadzasz dyskusje na żeczy poboczne, celem unikniecia pytań istotnych, zadanych przezemnie w poprzednim poscie:

Czy Pius wpisał Mein Kampf na indeks?
Czy potepił ideologie faszyzmu?
Czy potepił napasc na Polske?
Czy zagroził ekskomuniką wszystkim, którzy przyczynili sie do eksterminacji Żydów?
Ekskomunikował ksiedza Tiso czy abpa Stepinaca?


Awatar użytkownika
Yarpen Zirgin_
Posty: 433
Rejestracja: 20 cze 2011, 11:37
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Yarpen Zirgin_ » 12 lis 2011, 12:12

Robertamigo pisze:A jaka jest różnica miedzy tym że dekret został przez papieża ogłoszony czy spisany i ogłoszony? Żadna, dekret przedstawia stanowisko Kościoła.

Taka, że jego przypisywanie papieżowi jest błędem merytorycznym.

Ale to jest mało istotne. Podajesz nam 3 zdania ( w formie dialogu) twierdząc że to dekret.

Jak mi nie wierzysz, to zapraszam do sięgnięcia po Breviarium Fidei (jest np. tutaj) i otwarcie go na rozdziale "Dekret przeciwko komunistom" na stronie 310.

Robertamigo pisze:Sprowadzasz dyskusje na żeczy poboczne, celem unikniecia pytań istotnych, zadanych przezemnie w poprzednim poscie

Wskazuję na błędy merytoryczne, które popełniasz.

Robertamigo pisze:Czy Pius wpisał Mein Kampf na indeks?

Wpisywaniem lub usuwaniem ksiąg z Indeksu nie zajmował się papież.

Robertamigo pisze:Czy potepił ideologie faszyzmu?

Tak.
Robertamigo pisze:Czy potepił napasc na Polske?

Tak.
Czy zagroził ekskomuniką wszystkim, którzy przyczynili sie do eksterminacji Żydów?

Pomijając fakt, że faszyści ekskomunikowali się sami odrzucając nauczanie Kościoła, to morderstwo nie podpada pod ekskomunikę.
Robertamigo pisze:Ekskomunikował ksiedza Tiso czy abpa Stepinaca?

Za co?


"Sługa nie jest większy od swego pana. Jeżeli Mnie prześladowali, to i was będą prześladować."

Jezus Chrystus



Osoby, które mogą nie czekać na moje odpowiedzi na ich teksty skierowane do mnie: Lash, KAAN.
Robertamigo
Posty: 1256
Rejestracja: 29 maja 2009, 14:57
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Bayern
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Robertamigo » 12 lis 2011, 15:32

Yarpen Zirgin_ pisze:Taka, że jego przypisywanie papieżowi jest błędem merytorycznym.

Sugerujesz ze papiez dystansowal sie od tego dektretu? Czyzby nauczanie papieza i nauczanie Kosciola rzymskiego to dwie rozne dzialki?
Yarpen Zirgin_ pisze:ak mi nie wierzysz, to zapraszam do sięgnięcia po Breviarium Fidei (jest np. tutaj) i otwarcie go na rozdziale "Dekret przeciwko komunistom" na stronie 310.

Wybacz, ale organizacja falszujaca na przestrzeni wiekow wszystko, co przynioslo by jej jakiekolwiek korzysci nie jest organem godnym zaufania, a zwlaszcza jej dokumenty.
Twoja prosba jest adekwatna do tego by zapoznac sie z donacja konstantyna by uwiarygodnic roszczenia biskupa Rzymu do hegemoni nad calym ... zachodem.

Yarpen Zirgin_ pisze:Wpisywaniem lub usuwaniem ksiąg z Indeksu nie zajmował się papież.

Ale jego Kosciol.
Yarpen Zirgin_ pisze:Robertamigo napisał/a:
Czy potepił ideologie faszyzmu?

Tak.

Nie, nie potepil, chyba ze przedstawisz jakies dokumenty. Mozliwe ze zrobil to po 1942 roku lub po zakonczeniu wojny ( jego stanowisko do Hitlera zmienilo sie radykalnie gdy stalo sie jasne ze Hitler wojne przegra).
Flirt Pacellego z Hitlerem, ten pierwszy popieral czynem. Hitler umowil sie z Pacellim ze ten rozwiaze partie katolicka Centrum i namowi katolikow do popierania NSDAP.
Pacelli postapil zgodnie z zyczeniem Adolfa i dnia 6.07.1933 nastapilo samorozwiazanie sie parti katolickiej centrum.
20. lipca Adolf podpisal konkordat z Watykanem przypieczetujac tym wzajemna milosc.

Droga do wladzy stala otworem.

Fragment noworocznego listu pasterskiego biskupów niemieckich z 1937 roku:

"biskupi niemieccy uważają za swój obowiązek popieranie przywódcy Rzeszy Niemieckiej wszystkimi środkami, jakie Kościół ma do dyspozycji. [...] Musimy zmobilizować wszystkie siły duchowe i moralne Kościoła, aby umocnić ufność w Führera."

Po zlamaniu przez Hitlera 15. 03.1939 umowy z Monachium przedstawiciele zachodnich mocarstw, w tym biskup z Canterbury Cosmo Gordon Lang domagali sie od Piusa do zainicjowania protestu wszystkich kosciolow przeciwko dyktaturze Hitlera. Niestety, bez odpowiedzi.
Pasywna postawa Piusa wzgledem Nazizmu, napasci na Polske, eksterminacje zydow jest, w obliczu znanych nam faktow oraz dokumentow ( watykan nie udostepnil jeszcze dokomentow od 1939-1945) bezdyskusyjna.

Yarpen Zirgin_ pisze:Robertamigo napisał/a:
Czy potepił napasc na Polske?

Tak.

Nie, nie potepil niemcow za napasc na Polske ( mozliwe ze zrobil to po 1942, lub po wojnie), wrecz przeciwnie, naciskal na rzad polski, by ten ulegl żądaniom Hitlera.

Yarpen Zirgin_ pisze:Robertamigo napisał/a:
Ekskomunikował ksiedza Tiso czy abpa Stepinaca?

Za co?

Josef Tiso byl katolickim ksiedzem oraz regentem na Slowacji, odpowiedzialnym za przesladowania zydow.
Brak ze strony Piusa, jakiegokolwiek upomnienia, nie wspominajac o ukaraniu, jest przedmiotem ostrej krytyki.
Co do Stepinaca, oraz poparcia Piusa dla dyktatora chorwacji Pavelica ( oraz jego siepaczom) w zamian za przyznanie katolikom wiekszych praw, oraz o przesladowaniach Zydow oraz Serbow znajdziesz duzo materialow.
Oczywiscie, jesli bedziesz chcial.


Awatar użytkownika
Yarpen Zirgin_
Posty: 433
Rejestracja: 20 cze 2011, 11:37
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Yarpen Zirgin_ » 12 lis 2011, 16:14

Robertamigo pisze:
Yarpen Zirgin_ pisze:Taka, że jego przypisywanie papieżowi jest błędem merytorycznym.

Sugerujesz ze papiez dystansowal sie od tego dektretu? Czyzby nauczanie papieza i nauczanie Kosciola rzymskiego to dwie rozne dzialki?

Niczego nie sugeruję. Wskazuję na dwa błędy merytoryczne:
1. Przypisywanie papieżowi dekretu, którego nie był autorem.
2. Przypisywanie dekretowi nałożenia w nim ekskomuniki na komunistów.

Yarpen Zirgin_ pisze:ak mi nie wierzysz, to zapraszam do sięgnięcia po Breviarium Fidei (jest np. tutaj) i otwarcie go na rozdziale "Dekret przeciwko komunistom" na stronie 310.

Wybacz, ale organizacja falszujaca na przestrzeni wiekow wszystko, co przynioslo by jej jakiekolwiek korzysci nie jest organem godnym zaufania, a zwlaszcza jej dokumenty.

Obawiam się, że jednak tą próbą dyskredytacji niczego nie zmienisz w fakcie, że treść dekretu jest inna, niż to sobie wymyśliłeś. To, że odmawiasz sprawdzenia w materiałach źródłowych, czy cytat wrzucony przeze mnie jest prawidłowy, świadczy jedynie na Twoją niekorzyść.

Yarpen Zirgin_ pisze:Wpisywaniem lub usuwaniem ksiąg z Indeksu nie zajmował się papież.

Ale jego Kosciol.

Kościół jest Chrystusa, a nie papieża, to raz. Po drugie, to i tak umieszczenie tej książki na Indeksie by niczego nie zmieniło.

Yarpen Zirgin_ pisze:Robertamigo napisał/a:
Czy potepił ideologie faszyzmu?

Tak.

Nie, nie potepil, chyba ze przedstawisz jakies dokumenty.

A po co mam Ci przedstawiać, skoro i tak, jak sam napisałeś, nie wierzysz w żadne dokumenty Kościoła katolickiego?
Zdecyduj się: Albo przyjmujesz to co w dokumentach katolickich napisano (czyli między innymi treść dekretu, który zacytowałem), albo nie proś mnie o jakiekolwiek materiały katolickie.
Jak wybierzesz pierwszą opcję, to wtedy Ci poszukam odpowiednich tekstów.

Poza tym muszę się poprawić: Pius XII nie musiał potępiać faszyzmu i nazimu, ponieważ uczynił to już jego poprzednik.

Yarpen Zirgin_ pisze:Robertamigo napisał/a:
Czy potepił napasc na Polske?

Tak.

Nie, nie potepil niemcow za napasc na Polske ( mozliwe ze zrobil to po 1942, lub po wojnie), wrecz przeciwnie, naciskal na rzad polski, by ten ulegl żądaniom Hitlera.

Cytuję:
W ogłoszonej 20 października 1939 encyklice Summi Pontificatus potępił rozpętanie II wojny światowej przez totalitaryzm Niemiec nazistowskich.
http://pl.wikipedia.org/wiki/Pius_XII
Tekst encykliki znajdziesz tutaj: http://www.opoka.org.pl/biblioteka/W/WP ... 01939.html

Yarpen Zirgin_ pisze:Robertamigo napisał/a:
Ekskomunikował ksiedza Tiso czy abpa Stepinaca?

Za co?

Josef Tiso byl katolickim ksiedzem oraz regentem na Slowacji, odpowiedzialnym za przesladowania zydow.

No i? Wskaż paragraf w KPK na podstawie którego ks. Tiso powinien być ekskomunikowany.


"Sługa nie jest większy od swego pana. Jeżeli Mnie prześladowali, to i was będą prześladować."

Jezus Chrystus



Osoby, które mogą nie czekać na moje odpowiedzi na ich teksty skierowane do mnie: Lash, KAAN.

Wróć do „Historia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości