Księga Koheleta - kiedy powstała?

Rzut oka na historię eklezjalną
Awatar użytkownika
fantomik
Posty: 15800
Rejestracja: 20 sty 2008, 15:54
wyznanie: Inne ewangeliczne
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: fantomik » 15 paź 2011, 23:39

Riddick pisze:Yarpen ma chyba problem z czytaniem. Autor Księgi dokładnie mówi kim był, że był synem Dawida i był królem w całym Izraelu, jest jeszcze jeden król, syn Dawida, który panował nad niepodzielonym Izraelem? W takim razie prosze Yarpena żeby znalazł w Biblii bądź w historii takiego

Plus jeszcze musi się cechować niezwykłą mądrością, jaką w sumie cechował się tylko Salomon. Czego Yarpen nie wymyśli aby tylko księgi deutero-kanoniczne, których Żydzi nie uznawali i nie uznają za natchnione, włączyć do swojego kanonu ;)

Pozdrawiam,
f. (moje dwa grosze)


"Cóż zatem Ateny mają wspólnego z Jerozolimą? Cóż Akademia z Kościołem? Cóż heretycy z chrześcijanami?" — Tertulian
"...ilość nieprawdziwych informacji na temat teologii Kalwina jakie zostały podane jest wystarczająca aby wielokrotnie udowodnić jego doktrynę totalnej deprawacji!" — J.I. Packer
"Take a quiet moment to yourself today. Read a book. Sip a latte. Look out the window. (Then do the same thing, every single day, for the rest of your life.)" — Susan Cain
Nehemiah 8:10: I rzekł im Nehemiasz: Idźcie, spożywajcie potrawy świąteczne i pijcie napoje słodkie - poślijcie też porcje temu, który nic gotowego nie ma: albowiem poświęcony jest ten dzień Panu naszemu. A nie bądźcie przygnębieni, gdyż radość w Panu jest waszą ostoją.
Awatar użytkownika
Riddick
Posty: 3037
Rejestracja: 16 sty 2008, 15:16
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Poznań
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Riddick » 16 paź 2011, 13:43

KAAN pisze:Wychodzi na to że katolicy nie wierzą w świętość Słowa Bożego, albo może inaczej; wierzą że fałsz może być święty i Duch Święty może się mylić.

Żeby było zabawnie, wstęp z tysiąclatki mówi, że Autor Księgi pomimo tego że podaje sie za Solomona to wcale nim nie był, tylko chce nadać Księdze takiej rangi jaką miał Salomon... Co to za krętactwo? No ale na szczęście zdanie jakiegoś księdza nie ma wpływu na to, że tak Księga jest napisana przez Salomona i pochodzi z X wieku.
fantomik pisze:Plus jeszcze musi się cechować niezwykłą mądrością, jaką w sumie cechował się tylko Salomon.

Ano tak, racja, plus jeszcze to :D


Sympatyk protestantyzmu
Ja, światłość, przyszedłem na świat, aby każdy, kto wierzy we mnie, nie pozostał w ciemności. Ew. Jana 12:46
Jezus jest Panem, życiem moim i zmartwychwstaniem
Awatar użytkownika
Lash
Moderator
Posty: 30975
Rejestracja: 04 sty 2008, 16:28
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: England
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Lash » 19 paź 2011, 16:08

Cóż tak to jest jesli na bazie jednego czy dwóch słów próbuje się budowac teorie,... :/


(15) Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, (16) lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem. Miejcie sumienie czyste, aby ci, którzy zniesławiają dobre chrześcijańskie życie wasze, zostali zawstydzeni, że was spotwarzali. (1 List Piotra 3:15-16, Biblia Warszawska)
i przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili (Ew. Mateusza 6:1-34, Biblia Tysiąclecia)
Krytykant jest jak samochód osobowy - im gorszy tym głośniejszy i mocniej warczy

"Run, Lash, run / The law commands / But gives me neither feet nor hands / Tis better news the Gospel brings / It bids me fly It gives me wings" J.B.
Albertus
Posty: 9427
Rejestracja: 02 kwie 2008, 20:28
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Albertus » 19 paź 2011, 23:18

Kwestia datowania księgi Koheleta to opinie biblistów i lingwistów.Są to opinie niezwykle cenne ale nie możemy ich traktować jako pewnik.Bibliści i lingwiści czasem się mylą albo wyciągają złe wnioski z tego co ustalą.
Jednak wbrew zarzutom protestanckim sprawa nie wygląda tak prosto jak ją usiłują przedstawić - albo księga powstała w 10 wieku albo jest fałszerstwem.

Autor tej księgi mógł po prostu spisać słowa i nauki Salomona wiele setek lat po Salomonie podobnie jak Mojżesz czy inni autorzy Pięcioksięgu zapisali słowa Abrahama setki lat po Abrahamie albo jak autorzy ksiąg Królewskich i Kronik spisywali słowa Dawida czy właśnie Salomona setki lat po Dawidzie i Salomonie, opierając się na przekazie tradycji ustnej.W tamtych czasach tradycja ustna była niezwykle wiernym sposobem przekazu.(Gdzieś coś czytałem ,choć nie pamiętam dokładnie że ludzie stosowali pewien specjalny rytm przekazu ustnego który pomagał niezwykle dokładnie zapamiętywać przekazywaną treść.)

Autorem księgi Koheleta mógł być więc ktoś kto w czasach póżnejszych spisał, pod natchnieniem Ducha Świętego, to co przekazywała tradycja z zapamiętanej mądrości Salomona nadając przy tym tekstowi pewne formy językowe charakterystyczne dla czasów późniejszych


Awatar użytkownika
Lash
Moderator
Posty: 30975
Rejestracja: 04 sty 2008, 16:28
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: England
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Lash » 20 paź 2011, 10:48

Albertus pisze: Kwestia datowania księgi Koheleta to opinie biblistów i lingwistów.Są to opinie niezwykle cenne ale nie możemy ich traktować jako pewnik.Bibliści i lingwiści czasem się mylą albo wyciągają złe wnioski z tego co ustalą.
Jednak wbrew zarzutom protestanckim sprawa nie wygląda tak prosto jak ją usiłują przedstawić - albo księga powstała w 10 wieku albo jest fałszerstwem.

Albo została przeredagowana. w kilku miejscach. wiemy ze w wypadku ewangelii są zdania których nie było w orginałach.
Albertus pisze: Autor tej księgi mógł po prostu spisać słowa i nauki Salomona wiele setek lat po Salomonie podobnie jak Mojżesz czy inni autorzy Pięcioksięgu zapisali słowa Abrahama setki lat po Abrahamie albo jak autorzy ksiąg Królewskich i Kronik spisywali słowa Dawida czy właśnie Salomona setki lat po Dawidzie i Salomonie, opierając się na przekazie tradycji ustnej.W tamtych czasach tradycja ustna była niezwykle wiernym sposobem przekazu.(Gdzieś coś czytałem ,choć nie pamiętam dokładnie że ludzie stosowali pewien specjalny rytm przekazu ustnego który pomagał niezwykle dokładnie zapamiętywać przekazywaną treść.)

jest wiele takich technik od hiazmów poprzez akronimy do powtórzeń.
Albertus pisze: Autorem księgi Koheleta mógł być więc ktoś kto w czasach póżnejszych spisał, pod natchnieniem Ducha Świętego, to co przekazywała tradycja z zapamiętanej mądrości Salomona nadając przy tym tekstowi pewne formy językowe charakterystyczne dla czasów późniejszych
jest to jedna z opcji.


(15) Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, (16) lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem. Miejcie sumienie czyste, aby ci, którzy zniesławiają dobre chrześcijańskie życie wasze, zostali zawstydzeni, że was spotwarzali. (1 List Piotra 3:15-16, Biblia Warszawska)

i przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili (Ew. Mateusza 6:1-34, Biblia Tysiąclecia)

Krytykant jest jak samochód osobowy - im gorszy tym głośniejszy i mocniej warczy


"Run, Lash, run / The law commands / But gives me neither feet nor hands / Tis better news the Gospel brings / It bids me fly It gives me wings" J.B.
Awatar użytkownika
Yarpen Zirgin_
Posty: 433
Rejestracja: 20 cze 2011, 11:37
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Yarpen Zirgin_ » 21 paź 2011, 19:41

KAAN pisze:Wychodzi na to że katolicy nie wierzą w świętość Słowa Bożego, albo może inaczej; wierzą że fałsz może być święty i Duch Święty może się mylić.

Błąd.

Zrozum wreszcie i przyjmij do wiadomości, że KK nie stosuje wymyślonych przez Ciebie kryteriów uznawania ksiąg za natchnione przez Boga.


"Sługa nie jest większy od swego pana. Jeżeli Mnie prześladowali, to i was będą prześladować."
Jezus Chrystus

Osoby, które mogą nie czekać na moje odpowiedzi na ich teksty skierowane do mnie: Lash, KAAN.
Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: KAAN » 21 paź 2011, 20:23

Yarpen Zirgin_ pisze:
KAAN pisze:Wychodzi na to że katolicy nie wierzą w świętość Słowa Bożego, albo może inaczej; wierzą że fałsz może być święty i Duch Święty może się mylić.

Błąd.
Zrozum wreszcie i przyjmij do wiadomości, że KK nie stosuje wymyślonych przez Ciebie kryteriów uznawania ksiąg za natchnione przez Boga.
Ja niczego nie wymyślam, określam tylko fakty, dyskutujesz z własnymi ideami jakie kiełkują w twojej głowie. Stwierdzam fakt że KR akceptując głupoty wypisywane w komentarzach do tekstów biblijnych uznaje Biblię za niewiarygodną. Skoro ktoś pisze że jest synem Dawida, a komentator przypisuje powstanie księgi na IIIw to albo jest kompletnym ignorantem historycznym, albo twierdzi, że księga kłamie.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Albertus
Posty: 9427
Rejestracja: 02 kwie 2008, 20:28
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Albertus » 21 paź 2011, 20:34

Skoro ktoś pisze że jest synem Dawida, a komentator przypisuje powstanie księgi na IIIw to albo jest kompletnym ignorantem historycznym, albo twierdzi, że księga kłamie.


Jeśli tradycja ustna która przekazywała mądrość Salomona wyrażała ją w pierwszej osobie liczby pojedynczej to autor księgi który opierał się na takiej tradycji nie kłamał nawet jeśli ją spisał w 3 wieku przed naszą erą


Awatar użytkownika
Yarpen Zirgin_
Posty: 433
Rejestracja: 20 cze 2011, 11:37
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Yarpen Zirgin_ » 21 paź 2011, 20:42

KAAN pisze:Ja niczego nie wymyślam, określam tylko fakty, dyskutujesz z własnymi ideami jakie kiełkują w twojej głowie.

Fakty są takie, że bezzasadnie przyjmujesz, iż Twoje kryteria określania tego, czy księga jest natchniona przez Boga, obowiązują wszystkich ludzi. :-D

KAAN pisze:Stwierdzam fakt że KR akceptując głupoty wypisywane w komentarzach do tekstów biblijnych uznaje Biblię za niewiarygodną.

Intrygująca teza. Poproszę o wskazanie jakiegokolwiek tekstu katolickiego, w którym zapisano, że Biblia jest niewiarygodna w kwestiach prawd niezbędnych do zbawienia.

KAAN pisze:Skoro ktoś pisze że jest synem Dawida, a komentator przypisuje powstanie księgi na IIIw to albo jest kompletnym ignorantem historycznym, albo twierdzi, że księga kłamie.

Albo uznaje fakt, że w starożytności autorzy często przypisywali swoje dzieła innym, bardziej znanym osobom. :-)

Zrozum i przyjmij wreszcie do wiadomości, że w KK o kanoniczności księgi nie decyduje to, komu tradycja lub pisarz przypisuje jej autorstwo.

Poza tym jeszcze raz powtarzam swoje pytanie:

Czy masz coś na poparcie tezy, że ta księga, wbrew temu na co wskazuje analiza tekstu, powstała w X wieku? Bo sam tekst z Koh 1,28 to zdecydowanie za mało w świetle praktyki, na którą wskazałem w trzecim akapicie tego posta.


"Sługa nie jest większy od swego pana. Jeżeli Mnie prześladowali, to i was będą prześladować."

Jezus Chrystus



Osoby, które mogą nie czekać na moje odpowiedzi na ich teksty skierowane do mnie: Lash, KAAN.
Adalbertus
Posty: 3947
Rejestracja: 03 sty 2009, 22:06
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Adalbertus » 21 paź 2011, 21:15

Albertus pisze:Jeśli tradycja ustna która przekazywała mądrość Salomona wyrażała ją w pierwszej osobie liczby pojedynczej to autor księgi który opierał się na takiej tradycji nie kłamał nawet jeśli ją spisał w 3 wieku przed naszą erą


Więc kto Twoim zdaniem jest autorem treści.

Salomon? Czy trzeciowieczny skryba skryba?
Czy uważasz, że Salomon nie umiał pisać?
Czy Salomona nie było stać na zatrudnienie pisarza?


Awatar użytkownika
Yarpen Zirgin_
Posty: 433
Rejestracja: 20 cze 2011, 11:37
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Yarpen Zirgin_ » 21 paź 2011, 21:21

Adalbertus pisze:Więc kto Twoim zdaniem jest autorem treści.

Salomon? Czy trzeciowieczny skryba skryba?
Czy uważasz, że Salomon nie umiał pisać?
Czy Salomona nie było stać na zatrudnienie pisarza?

Mam takie dziwne przekonanie, że uparcie ignorujesz bardzo znamienny fakt odnośnie Księgi Koheleta: Została spisana w stylu III, a nie X wieku p.n.e..


"Sługa nie jest większy od swego pana. Jeżeli Mnie prześladowali, to i was będą prześladować."

Jezus Chrystus



Osoby, które mogą nie czekać na moje odpowiedzi na ich teksty skierowane do mnie: Lash, KAAN.
Adalbertus
Posty: 3947
Rejestracja: 03 sty 2009, 22:06
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Adalbertus » 21 paź 2011, 21:33

Yarpen Zirgin_ pisze:Mam takie dziwne przekonanie, że uparcie ignorujesz bardzo znamienny fakt odnośnie Księgi Koheleta: Została spisana w stylu III, a nie X wieku p.n.e..


Skąd to wiesz, że została napisana w III wieku?


Albertus
Posty: 9427
Rejestracja: 02 kwie 2008, 20:28
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Albertus » 21 paź 2011, 21:35

Więc kto Twoim zdaniem jest autorem treści.

Salomon? Czy trzeciowieczny skryba skryba?
Czy uważasz, że Salomon nie umiał pisać?
Czy Salomona nie było stać na zatrudnienie pisarza?


Napisałem już co o tym myślę - nie ma nic nadzwyczajnego w zapisywaniu słów ludzi którzy żyli setki lat wcześniej a które zostały przekazane przez tradycję tak jak autorzy księgi rodzaju zapisywali słowa Abrahama albo jak autorzy ksiąg królewskich i Kronik zapisywali słowa Dawida i słowa Salomona setki lat po Dawidzie i Salomonie.

Nie jestem biblistą ani lingwistą ale piszą oni że w księdze Koheleta są liczne arameizmy i kilka słów perskich.Przyjmując bezpośrednie autorstwo Salomona dosyć trudno to wyjaśnić.O ile arameizmy może jeszcze z trudnością by się dało to Persowie w 10 wieku przed naszą erą byli jakimś maleńkim plemieniem w górach Iranu o którym jeszcze nikt nie słyszał a tym bardziej nikt nie używałby słów perskich.

Jednak opieranie się na tradycji ustnej przez autora natchnionego tej księgi uważam w pełni uzasadniające użycie słów w pierwszej osobie liczby pojedynczej.Możliwe też że autor opierał się też na jakichś rozproszonych tekstach pisanych które ponownie zredagował.

Są też oczywiście inne możliwości.

Jakkolwiek by nie było to faktem jest że księga ta należy do natchnionych przez Ducha Świętego ponieważ tak rozeznał Kościół


Awatar użytkownika
Yarpen Zirgin_
Posty: 433
Rejestracja: 20 cze 2011, 11:37
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Yarpen Zirgin_ » 21 paź 2011, 21:50

Adalbertus pisze:
Yarpen Zirgin_ pisze:Mam takie dziwne przekonanie, że uparcie ignorujesz bardzo znamienny fakt odnośnie Księgi Koheleta: Została spisana w stylu III, a nie X wieku p.n.e..


Skąd to wiesz, że została napisana w III wieku?

Przeczytaj jeszcze raz to, co ja napisałem, a znajdziesz tam odpowiedź na swoje pytanie.


"Sługa nie jest większy od swego pana. Jeżeli Mnie prześladowali, to i was będą prześladować."

Jezus Chrystus



Osoby, które mogą nie czekać na moje odpowiedzi na ich teksty skierowane do mnie: Lash, KAAN.
Adalbertus
Posty: 3947
Rejestracja: 03 sty 2009, 22:06
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Adalbertus » 21 paź 2011, 22:05

Albertusie. Pozwól, że posłużę się przykładem.

Mam przed sobą Biblię przetłumaczoną przez Jakuba Wujka. W przedmowie do trzeciego wydania znajdują się takie słowa:

"Przekład Biblii Wujka ukazał się dwa lata po jego śmierci tj. w 1599 r. i był przedrukowywany przez następne trzy wieki baz żadnych prawie zmian. Jednakże w XX w. Niektóre wyrażenia wujkowe stały się niezrozumiałe, a zawiła niekiedy i trudna budowa zdań sprawiała czytelnikom pewne trudności. Odczuwano potrzebę wprowadzenia do tekstu pewnych drobnych zmian, które by ułatwiły jego czytanie. (...) Dopiero w r. 1900 ks. arcbp Antoni Szlagowski, wydając Nowy Testament, zmienił w nim przestarzałe wyrażenia (archaizmy, wprowadził nową pisownię i dodał trafne objaśnienia."


Wyobraź sobie minę XXXV wiecznego badacza, który w Biblii Jakuba Wujka znalazł XX wieczne słownictwo i i taki sam sposób budowania zdań.

Język hebrajski zmieniał się z czasem jak wszystkie żywe języki, być może też zaistniałe potrzeba takiej korekty.



Wróć do „Historia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości