Księga Koheleta - kiedy powstała?

Rzut oka na historię eklezjalną
Awatar użytkownika
Yarpen Zirgin_
Posty: 433
Rejestracja: 20 cze 2011, 11:37
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Księga Koheleta - kiedy powstała?

Postautor: Yarpen Zirgin_ » 15 paź 2011, 18:04

KAAN pisze:
BLyy pisze:Księga Koheleta to III wiek pne, a nie V..
Nie, to wiek XBC.

Księga Koheleta [Koh], Księga Eklezjastesa [Ekl], Księga Kaznodziei Salomona [Kazn] - księga należąca do pism dydaktycznych Starego Testamentu (w Biblii Hebrajskiej zaliczana do ketuvim - pisarze). Kohelet (po gr. Ekklesiastes) - to nazwa urzędu osoby uprawnionej do przemawiania podczas zebrań. Autor podaje się za syna króla Dawida, a pewne informacje wskazują na osobę króla Salomona - co jednak stanowi prawdopodobnie fikcję literacką. Datowanie księgi nie jest pewne; tematyka i styl wskazują na III w. p.n.e.. Księga zawiera świadectwo zainteresowań filozoficznych oraz eschatologicznych starożytnych Izraelitów.
http://pl.wikipedia.org/wiki/Ksi%C4%99ga_Koheleta

Księga Koheleta (...)
Niektórzy uważają, że księga powstała w V lub IV w. przed Chr. Autor (nazywający siebie Koheletem) prawdopodobnie pochodził z dynastii Dawida i sprawował funkcję namiestnika lub rządcy za czasów perskich. Inni jednak sugerują, że księga została spisana w III w. przed Chr. przez nieznanego autora.

http://biblia.wiara.pl/doc/422844.Stary-Testament/22

Księga Koheleta, Księga Eklezjastesa, poet. księga Starego Testamentu z ok. III w. p.n.e.;
http://encyklopedia.pwn.pl/haslo/392366 ... eleta.html

Ja nie wiem, ale gdzie nie sięgnę, tam czas powstania tej księgi jest najczęściej podawany jako III wiek p.n.e.. Zna li ktoś może jakieś źródło, które potwierdzi tezę KAANA, że ta księga powstała już w X wieku p.n.e.?


"Sługa nie jest większy od swego pana. Jeżeli Mnie prześladowali, to i was będą prześladować."
Jezus Chrystus

Osoby, które mogą nie czekać na moje odpowiedzi na ich teksty skierowane do mnie: Lash, KAAN.
Adalbertus
Posty: 3947
Rejestracja: 03 sty 2009, 22:06
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Adalbertus » 15 paź 2011, 18:14

Yarpen Zirgin_ pisze:Datowanie księgi nie jest pewne


Widzę, że Twoje źródło jest bardzo dokładne.


Awatar użytkownika
Yarpen Zirgin_
Posty: 433
Rejestracja: 20 cze 2011, 11:37
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Yarpen Zirgin_ » 15 paź 2011, 18:23

Adalbertus pisze:
Yarpen Zirgin_ pisze:Datowanie księgi nie jest pewne


Widzę, że Twoje źródło jest bardzo dokładne.

Widzę, że "odniosłeś" się tylko do jednego źródła, a odpowiedzieć na prośbę nie zamierzasz. To po co w ogóle się tutaj udzielasz, skoro nie masz nic konkretnego do powiedzenia?

Pytanie brzmi:

Ja nie wiem, ale gdzie nie sięgnę, tam czas powstania tej księgi jest najczęściej podawany jako III wiek p.n.e.. Zna li ktoś może jakieś źródło, które potwierdzi tezę KAANA, że ta księga powstała już w X wieku p.n.e.?


"Sługa nie jest większy od swego pana. Jeżeli Mnie prześladowali, to i was będą prześladować."

Jezus Chrystus



Osoby, które mogą nie czekać na moje odpowiedzi na ich teksty skierowane do mnie: Lash, KAAN.
Adalbertus
Posty: 3947
Rejestracja: 03 sty 2009, 22:06
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Adalbertus » 15 paź 2011, 18:45

Przeczytaj pierwsze zdanie w Księdze Kaznodziei Salomona i porównaj z zamieszczoną niżej tablicą.

Tablica Chronologiczna


Adalbertus
Posty: 3947
Rejestracja: 03 sty 2009, 22:06
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Adalbertus » 15 paź 2011, 18:46

Yarpen Zirgin_ pisze:To po co w ogóle się tutaj udzielasz, skoro nie masz nic konkretnego do powiedzenia?

A to jest niegrzeczne.

Żeby to było przedostatni raz. No.


Awatar użytkownika
Yarpen Zirgin_
Posty: 433
Rejestracja: 20 cze 2011, 11:37
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Yarpen Zirgin_ » 15 paź 2011, 18:54

Adalbertus pisze:Przeczytaj pierwsze zdanie w Księdze Kaznodziei Salomona i porównaj z zamieszczoną niżej tablicą.

Tablica Chronologiczna

Koh 1,1
Słowa Koheleta, syna Dawida, króla w Jeruzalem.


Przeczytałem. I co z tego ma wynikać, skoro nie widzę imienia Koheleta na tej tablicy, do której mnie odesłałeś?


"Sługa nie jest większy od swego pana. Jeżeli Mnie prześladowali, to i was będą prześladować."

Jezus Chrystus



Osoby, które mogą nie czekać na moje odpowiedzi na ich teksty skierowane do mnie: Lash, KAAN.
Adalbertus
Posty: 3947
Rejestracja: 03 sty 2009, 22:06
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Adalbertus » 15 paź 2011, 19:04

Kohelet to nie imię. Przypomnij sobie, pewnie to wiesz. Znaczenie tego słowa wyjaśnione jest w przypisach katolickich wydań Biblii, więc powinieneś to wiedzieć.


Awatar użytkownika
Yarpen Zirgin_
Posty: 433
Rejestracja: 20 cze 2011, 11:37
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Yarpen Zirgin_ » 15 paź 2011, 19:09

Adalbertus pisze:Kohelet to nie imię. Przypomnij sobie, pewnie to wiesz.

Ależ wiem, że to nie jest imię. To zaś sprawia, że umiejscowienie autora tego tekstu w czasie jest tym trudniejsze.

Znaczenie tego słowa wyjaśnione jest w przypisach katolickich wydań Biblii, więc powinieneś to wiedzieć.

I owszem, wiedziałem. Sęk w tym, że to nie sprawia, że nagle można zacząć datować tę księgę na X wiek p.n.e..

Masz li jakieś źródło, o które prosiłem w pierwszym poscie, czy dalej zamierzasz toczyć tę rozmowę, która niczego nie wnosi do datowania księgi Koheleta?


"Sługa nie jest większy od swego pana. Jeżeli Mnie prześladowali, to i was będą prześladować."

Jezus Chrystus



Osoby, które mogą nie czekać na moje odpowiedzi na ich teksty skierowane do mnie: Lash, KAAN.
Adalbertus
Posty: 3947
Rejestracja: 03 sty 2009, 22:06
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Adalbertus » 15 paź 2011, 19:21

Mam. Pierwsze zdanie w Księdze Kaznodziei Salomona porównaj z wierszem 12. Salomon był jedynym synem Dawida panującym nad całym Izraelem.

Ja, Kohelet, panowałem w Jerozolimie jako król nad całym Izraelem. Kazn. 1.12


Awatar użytkownika
Yarpen Zirgin_
Posty: 433
Rejestracja: 20 cze 2011, 11:37
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Yarpen Zirgin_ » 15 paź 2011, 19:25

Adalbertus pisze:Mam. Pierwsze zdanie w Księdze Kaznodziei Salomona porównaj z wierszem 12. Salomon był jedynym synem Dawida panującym nad całym Izraelem.

Ja, Kohelet, panowałem w Jerozolimie jako król nad całym Izraelem. Kazn. 1.12

Sęk w tym, że treść i cechy językowe nie pozwalają na uznanie, że ta księga została spisana przez króla Salomona, a jedynie przez autora który spisał ją, że tak powiem, podając się za tego władcę.


"Sługa nie jest większy od swego pana. Jeżeli Mnie prześladowali, to i was będą prześladować."

Jezus Chrystus



Osoby, które mogą nie czekać na moje odpowiedzi na ich teksty skierowane do mnie: Lash, KAAN.
Adalbertus
Posty: 3947
Rejestracja: 03 sty 2009, 22:06
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Adalbertus » 15 paź 2011, 19:33

Jak ksiądz czyta w kościele fragment z księgi Kaznodziei Salomona, to na końcu mówi: "Oto Słowo Boże". Czytając natomiast dzieła naukowców, podważających wiarygodność Biblii nie kończy w ten sam sposób.

Wybierz zatem komu wierzysz?


Awatar użytkownika
Yarpen Zirgin_
Posty: 433
Rejestracja: 20 cze 2011, 11:37
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Yarpen Zirgin_ » 15 paź 2011, 19:42

Adalbertus pisze:Jak ksiądz czyta w kościele fragment z księgi Kaznodziei Salomona, to na końcu mówi: "Oto Słowo Boże".
O tym, że dana księga jest częścią Słowa Bożego nie decyduje to, czy została spisana przez osobę, której to autorstwo jakaś grupa ludzi przypisuje.

Przypominam Ci, Adalbertusie, że w KK ta księga jest określana jako "Księga Koheleta", a nie "Księga Kaznodziei Salomona". :-)

Adalbertus pisze:Czytając natomiast dzieła naukowców, podważających wiarygodność Biblii nie kończy w ten sam sposób.

A co ma piernik do wiatraka? Wiarygodność Biblii pochodzi ze spisania jej z natchnienia Bożego, a nie na skutek autorstwa danej księgi w postaci tego czy innego człowieka.

Adalbertus pisze:Wybierz zatem komu wierzysz?

I znowu pytam: Co ma piernik do wiatraka, a w tym przypadku Twoje pytanie do kwestii daty powstania księgi Koheleta?


"Sługa nie jest większy od swego pana. Jeżeli Mnie prześladowali, to i was będą prześladować."

Jezus Chrystus



Osoby, które mogą nie czekać na moje odpowiedzi na ich teksty skierowane do mnie: Lash, KAAN.
Adalbertus
Posty: 3947
Rejestracja: 03 sty 2009, 22:06
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Adalbertus » 15 paź 2011, 19:51

Yarpen Zirgin_ pisze:Przypominam Ci, Adalbertusie, że w KK ta księga jest określana jako "Księga Koheleta", a nie "Księga Kaznodziei Salomona".

Przykro mi. Nic na to nie poradzę.

Yarpen Zirgin_ pisze:I znowu pytam: Co ma piernik do wiatraka, a w tym przypadku Twoje pytanie do kwestii daty powstania księgi Koheleta?


Ma. Bo autor się przedstawił. Z tablic chronologicznych wiemy w jakim okresie żył syn Dawida będący królem nad nad Izraelem w Jerozolimie.

Czy owa wzmianka o autorze jest natchniona?
Jeżeli tak to dlaczego jej nie wierzyć?


Awatar użytkownika
Riddick
Posty: 3037
Rejestracja: 16 sty 2008, 15:16
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Poznań
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Riddick » 15 paź 2011, 20:30

Yarpen ma chyba problem z czytaniem. Autor Księgi dokładnie mówi kim był, że był synem Dawida i był królem w całym Izraelu, jest jeszcze jeden król, syn Dawida, który panował nad niepodzielonym Izraelem? W takim razie prosze Yarpena żeby znalazł w Biblii bądź w historii takiego


Sympatyk protestantyzmu
Ja, światłość, przyszedłem na świat, aby każdy, kto wierzy we mnie, nie pozostał w ciemności. Ew. Jana 12:46
Jezus jest Panem, życiem moim i zmartwychwstaniem
Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: KAAN » 15 paź 2011, 22:04

Wychodzi na to że katolicy nie wierzą w świętość Słowa Bożego, albo może inaczej; wierzą że fałsz może być święty i Duch Święty może się mylić.
Podobnie jak Koheleta traktują księgę Daniela i według ich teorii powstania Daniel nie był prorokiem ale kronikarzem :D


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.

Wróć do „Historia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości