Powodów dla których w Polsce protestanci to mniejszość?

Rzut oka na historię eklezjalną
Marti
Posty: 18
Rejestracja: 17 lip 2012, 20:49
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Łódź
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Powodów dla których w Polsce protestanci to mniejszość?

Postautor: Marti » 17 lip 2012, 21:16

Czytając ciekawy artykulik o religijnej historii w Polsce - dostrzegam ciekawe pytanie:
Czy sami protestanci nie przyczynili się do tego, że obecnie w Polsce stanowią mniejszość religijną? Czy postawa protestantów względem arian - nie jest jednym z czynników, który osłabił protestantyzm?

Link do wspomnianego artykułu znajduje się poniżej:

http://www.rexim.pl/protestanci-arianie/

Ciekawe co o tym myślicie?
Pozdrawiam. Marti


Awatar użytkownika
Imperator
Posty: 6337
Rejestracja: 22 kwie 2010, 17:05
wyznanie: Prezbiterianizm
Lokalizacja: Merry ol' England
O mnie: PhD
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Imperator » 18 lip 2012, 00:01

Marti pisze: Ciekawe co o tym myślicie?


Arianie to heretycy. Odrzucajac Jednego Boga w trzech suwerennych osobach: Boga Ojca, Boga Syna i Boga Ducha Swietego nie sa chrzescijanami i nie moga byc tez protestantami. Trwajac w swoim bledzie prowadza siebie i innych na wieczne zatracenie.


Teologia na poważnie i z humorem: http://mlodykalwin.blox.pl
Awatar użytkownika
Lash
Moderator
Posty: 30975
Rejestracja: 04 sty 2008, 16:28
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: England
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Powodów dla których w Polsce protestanci to mniejszość?

Postautor: Lash » 18 lip 2012, 09:19

Marti pisze:Czytając ciekawy artykulik o religijnej historii w Polsce - dostrzegam ciekawe pytanie:
Czy sami protestanci nie przyczynili się do tego, że obecnie w Polsce stanowią mniejszość religijną? Czy postawa protestantów względem arian - nie jest jednym z czynników, który osłabił protestantyzm?

Link do wspomnianego artykułu znajduje się poniżej:

http://www.rexim.pl/protestanci-arianie/

Ciekawe co o tym myślicie?
Pozdrawiam. Marti
Te tezy są poprostu mało wartosciowe.
Protestantym w innych krajach - trynitariarny i niekooperujacy z nietrynitarianami miał się świetnie.


(15) Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, (16) lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem. Miejcie sumienie czyste, aby ci, którzy zniesławiają dobre chrześcijańskie życie wasze, zostali zawstydzeni, że was spotwarzali. (1 List Piotra 3:15-16, Biblia Warszawska)
i przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili (Ew. Mateusza 6:1-34, Biblia Tysiąclecia)
Krytykant jest jak samochód osobowy - im gorszy tym głośniejszy i mocniej warczy

"Run, Lash, run / The law commands / But gives me neither feet nor hands / Tis better news the Gospel brings / It bids me fly It gives me wings" J.B.
Awatar użytkownika
okidoki
Posty: 2068
Rejestracja: 17 lip 2008, 13:55
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Powodów dla których w Polsce protestanci to mniejszość?

Postautor: okidoki » 18 lip 2012, 09:27

Marti pisze: Czy postawa protestantów względem arian - nie jest jednym z czynników, który osłabił protestantyzm?

Jest. Nie wolno się bratać z katolicyzmem w celu prześladowania kogokolwiek.

Pisał o tym polski wieszcz:

Temu nieborakowi wsi wzięły kaduki. Czemuż to? Bo źle wierzył.
Takowej nauki W żadnym piśmie nie czytał...
Wżdyć wiara jest dar Boży Anuż tego daru Temu nieborakowi nie chciał Bóg dać, to mu Wioskę wziąć, to go wygnać na tułactwo z domu? .
A o naszej co mówią ariani wierze? To, co my o ich: że w niej nie ważne pacierze.
Czemuż my ich, nie oni z ojczyzny nas ruszą? Bo nas więcej niźli ich...
Nie żeby oni jaką zasłużyli winę, Tylko że słabsi, przeto z nimi za drabinę...
I kalwini nie wierzą kościelnej nauki,
Czemuż na nich takiejże nie zażyjem sztuki?
I ci w Polsce nie wieczni! Skoro się przerzedzą,
Upewniam, że Angliją z Holendry nawiedzą...


"abyście mogli dać odprawę tym, którzy się chlubią rzeczami zewnętrznymi, a nie tym, co w sercu" (2Kor 5,12) "ukryty wewnętrzny człowiek", który "jedynie ma wartość przed Bogiem" (1P3,4) Dla Boga nie liczy się czy coś osiągnęliśmy, ale kim jesteśmy.
Małgorzata
Posty: 14953
Rejestracja: 11 lip 2009, 10:19
wyznanie: Inne Charyzmatyczne
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Powodów dla których w Polsce protestanci to mniejszość?

Postautor: Małgorzata » 18 lip 2012, 10:08

okidoki pisze:
Marti pisze: Czy postawa protestantów względem arian - nie jest jednym z czynników, który osłabił protestantyzm?

Jest. Nie wolno się bratać z katolicyzmem w celu prześladowania kogokolwiek.

Pisał o tym polski wieszcz:

Temu nieborakowi wsi wzięły kaduki. Czemuż to? Bo źle wierzył.
Takowej nauki W żadnym piśmie nie czytał...
Wżdyć wiara jest dar Boży Anuż tego daru Temu nieborakowi nie chciał Bóg dać, to mu Wioskę wziąć, to go wygnać na tułactwo z domu? .
A o naszej co mówią ariani wierze? To, co my o ich: że w niej nie ważne pacierze.
Czemuż my ich, nie oni z ojczyzny nas ruszą? Bo nas więcej niźli ich...
Nie żeby oni jaką zasłużyli winę, Tylko że słabsi, przeto z nimi za drabinę...
I kalwini nie wierzą kościelnej nauki,
Czemuż na nich takiejże nie zażyjem sztuki?
I ci w Polsce nie wieczni! Skoro się przerzedzą,
Upewniam, że Angliją z Holendry nawiedzą...


Skąd pochodzi cytat?


Bóg Ojciec, Syn Boży, Duch Święty to trzy suwerenne osoby jednego suwerennego Boga.
Adalbertus
Posty: 3947
Rejestracja: 03 sty 2009, 22:06
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Adalbertus » 18 lip 2012, 15:44

Małgorzata pisze:Skąd pochodzi cytat?


Wacław Potocki
Kto Mocniejszy, Ten Lepszy (O Kadukach Ariańskich)

http://literat.ug.edu.pl/potocki/0008.htm


_____________________________________________________________________________
Każdy, kto wierzy, że Jezus jest Chrystusem, z Boga się narodził... (1. List św. Jana 5.1)
http://www.katowice.kwch.pl
Marti
Posty: 18
Rejestracja: 17 lip 2012, 20:49
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Łódź
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Marti » 18 lip 2012, 15:50

Imperator pisze:
Marti pisze: Ciekawe co o tym myślicie?


Arianie to heretycy. Odrzucajac Jednego Boga w trzech suwerennych osobach: Boga Ojca, Boga Syna i Boga Ducha Swietego nie sa chrzescijanami i nie moga byc tez protestantami. Trwajac w swoim bledzie prowadza siebie i innych na wieczne zatracenie.


Czy wyobrażasz sobie Jezusa, który dla celów politycznych lub by " przytępić np. heretyków- faryzeuszy " wchodzi w układ np. z Rzymianami aby oni ich prześladowali, wygnali z Izraela lub przetrzebili na stosach ( ups , pewnie przez ukamienowanie lub ukrzyżowanie ! )? Czy na zawiści, niechęci do " innych ", potrzeniu na nich z góry i z pogardą , chcesz budować swoje " w z o r o w e " chrześcijaństwo?
Ja zgadzam się z tezą, że m.in poprzez takie postawy jakie wypisano w powyżej cytowanym tekscie protestanci są w Polsce mniejszością.....może to i dobrze dla istnienia tolerancji - nie takiej jak np. z ugody sandomierskiej. Dzięki jednak za szczerą odpowiedź- mam okazję poznać Twoje zdanie w tym temacie.


Marti
Posty: 18
Rejestracja: 17 lip 2012, 20:49
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Łódź
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Powodów dla których w Polsce protestanci to mniejszość?

Postautor: Marti » 18 lip 2012, 16:02

Lash pisze:
Marti pisze:Czytając ciekawy artykulik o religijnej historii w Polsce - dostrzegam ciekawe pytanie:
Czy sami protestanci nie przyczynili się do tego, że obecnie w Polsce stanowią mniejszość religijną? Czy postawa protestantów względem arian - nie jest jednym z czynników, który osłabił protestantyzm?

Link do wspomnianego artykułu znajduje się poniżej:

http://www.rexim.pl/protestanci-arianie/

Ciekawe co o tym myślicie?
Pozdrawiam. Marti
Te tezy są poprostu mało wartosciowe.
Protestantym w innych krajach - trynitariarny i niekooperujacy z nietrynitarianami miał się świetnie.


Ależ to potwierdza tezy artykułu. Nie chodzi o " kooperowanie z antytrynitarzami " ale o " zostawienie na pastwe wrogów tych , którzy wyszli z protestanckich zborów i bliżej im do protestantów niż do katolików". Chodzi o zaprzeczenie faktu, iż wolność religijna jest dla wszystkich a nie tylko dla wybrańców! Krótkowzroczny partykularny "interes" , który wmówili polskim ewangelikom katolicy - walcz z antytrynitarzami sprawił po kilkudziesięciu latach to, iż zmiana wyznania np. z katolickiego na protestanckie była prawnie zakazana.
W innych krajach gdzie " protestantyzm miał czy ma się świetnie" - takiej chyba jednak " wstydliwej " historii - nie było! Może jednak te tezy nie są aż tak " mało wartościowe" , tylko trzeba się lepiej wczytać w historię religijną Polski?


Awatar użytkownika
Teokracja
Posty: 93
Rejestracja: 02 sty 2012, 10:11
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Teokracja » 18 lip 2012, 16:06

Bez przesady... To, że w Polsce protestantyzm jest mniejszością to tak na prawdę zasługa jaśnie nam panującego Zygmunta Augusta. Szansa była w XVI wieku i została zaprzepaszczona przez tego Pana którego wspomniałem wyżej. :lol-above:


"miecz księcia powinien być czerwony od ociekającej krwi" M. Luter
Marti
Posty: 18
Rejestracja: 17 lip 2012, 20:49
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Łódź
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Marti » 18 lip 2012, 16:32

Teokracja pisze:Bez przesady... To, że w Polsce protestantyzm jest mniejszością to tak na prawdę zasługa jaśnie nam panującego Zygmunta Augusta. Szansa była w XVI wieku i została zaprzepaszczona przez tego Pana którego wspomniałem wyżej. :lol-above:


Zapewne, zgodnie z maksymą z tamtych czasów " Czyja władza - tego religia " - masz rację...ale zganianie winy na kogoś a przemyślenie : czy ja ( my ) mogliśmy coś w tym kierunku zrobić? Jakie popełniliśmy błędy ( aby ich nie powtarzać )? To chyba dwie inne sprawy. Czy zechcesz zostać w rozważaniach na wniosku " Król nie zadziałał" - koniec. Czy też zastanowisz się dalej : co zrobili protestanci w tym zakresie i z jakim skutkiem?
Wybór należy do Ciebie.


Awatar użytkownika
Grzegorz97
Posty: 163
Rejestracja: 15 cze 2012, 20:34
wyznanie: nie chce podawać
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Grzegorz97 » 18 lip 2012, 16:48

Kontrreformacja w Polsce była na tyle skuteczna, że protestantyzm się nie rozrósł metodą "z pokolenia na pokolenie". Natomiast Arianie zostali wypędzeni przez Katolików, a nie protestantów. :-P


Awatar użytkownika
Teokracja
Posty: 93
Rejestracja: 02 sty 2012, 10:11
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Teokracja » 18 lip 2012, 17:42

Marti pisze:
Teokracja pisze:Bez przesady... To, że w Polsce protestantyzm jest mniejszością to tak na prawdę zasługa jaśnie nam panującego Zygmunta Augusta. Szansa była w XVI wieku i została zaprzepaszczona przez tego Pana którego wspomniałem wyżej. :lol-above:


Zapewne, zgodnie z maksymą z tamtych czasów " Czyja władza - tego religia " - masz rację...ale zganianie winy na kogoś a przemyślenie : czy ja ( my ) mogliśmy coś w tym kierunku zrobić? Jakie popełniliśmy błędy ( aby ich nie powtarzać )? To chyba dwie inne sprawy. Czy zechcesz zostać w rozważaniach na wniosku " Król nie zadziałał" - koniec. Czy też zastanowisz się dalej : co zrobili protestanci w tym zakresie i z jakim skutkiem?
Wybór należy do Ciebie.


Ja sam bym wygnał arian. Co Pani tak broni heretyków? Może dlatego... "Deklaruje że jestem: Wierzącym w Boga nie uznającym Trójcy" ???


"miecz księcia powinien być czerwony od ociekającej krwi" M. Luter
Marti
Posty: 18
Rejestracja: 17 lip 2012, 20:49
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Łódź
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Marti » 18 lip 2012, 18:09

Grzegorz97 pisze:Kontrreformacja w Polsce była na tyle skuteczna, że protestantyzm się nie rozrósł metodą "z pokolenia na pokolenie". Natomiast Arianie zostali wypędzeni przez Katolików, a nie protestantów. :-P


Uważam, że takie " umycie rąk " co do losu Arian o jakim pan wspomina jest bardziej dwuznaczne od tego co zrobił Piłat. Protestantyzm polski " wykluczył " spod ochrony prawnej wolność religijną Arian i " wystawił" ich " na pożarcie" Katolikom... "umył ręce" i " zapomniał" o Mateusza 7,12 oraz Jakuba 4,17. Podziwiam podsumowanie ..." to wina katolików". Czy aby tylko...?


Marti
Posty: 18
Rejestracja: 17 lip 2012, 20:49
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Łódź
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Marti » 18 lip 2012, 18:23

Teokracja pisze:
Marti pisze:
Teokracja pisze:Bez przesady... To, że w Polsce protestantyzm jest mniejszością to tak na prawdę zasługa jaśnie nam panującego Zygmunta Augusta. Szansa była w XVI wieku i została zaprzepaszczona przez tego Pana którego wspomniałem wyżej. :lol-above:


Zapewne, zgodnie z maksymą z tamtych czasów " Czyja władza - tego religia " - masz rację...ale zganianie winy na kogoś a przemyślenie : czy ja ( my ) mogliśmy coś w tym kierunku zrobić? Jakie popełniliśmy błędy ( aby ich nie powtarzać )? To chyba dwie inne sprawy. Czy zechcesz zostać w rozważaniach na wniosku " Król nie zadziałał" - koniec. Czy też zastanowisz się dalej : co zrobili protestanci w tym zakresie i z jakim skutkiem?
Wybór należy do Ciebie.


Ja sam bym wygnał arian. Co Pani tak broni heretyków? Może dlatego... "Deklaruje że jestem: Wierzącym w Boga nie uznającym Trójcy" ???


Tak zapewne jest to jeden z powodów... ale 1. w oparciu o Pismo Święte nikt mi nie udowodnił prawdziwości atanazjańskiego wyznania wiary i jego zgodności z Biblią
2. interesuję się historią i religią. Trudno mi wyobrazić sobie np. pana Jezusa - działającego, mówiącego i myślącego tak jak pan. Jezus szanował ludzi ich wolność ( nawet gdy myśleli inaczej niż On ). Ci co myśleli tak jak pan czasami szli dalej- proszę zobaczyć hasło Michał Servet. Czy pan też to pochwala? Jeśli tak - to bardzo się cieszę, że nie ma pan władzy ...oczywiście stos podpali ktoś inny ( pan będzie niewinnym i wzorowym chrześcijaninem ):mrgreen:


Awatar użytkownika
Teokracja
Posty: 93
Rejestracja: 02 sty 2012, 10:11
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Teokracja » 18 lip 2012, 18:50

Marti pisze:
Teokracja pisze:
Marti pisze:
Teokracja pisze:Bez przesady... To, że w Polsce protestantyzm jest mniejszością to tak na prawdę zasługa jaśnie nam panującego Zygmunta Augusta. Szansa była w XVI wieku i została zaprzepaszczona przez tego Pana którego wspomniałem wyżej. :lol-above:


Zapewne, zgodnie z maksymą z tamtych czasów " Czyja władza - tego religia " - masz rację...ale zganianie winy na kogoś a przemyślenie : czy ja ( my ) mogliśmy coś w tym kierunku zrobić? Jakie popełniliśmy błędy ( aby ich nie powtarzać )? To chyba dwie inne sprawy. Czy zechcesz zostać w rozważaniach na wniosku " Król nie zadziałał" - koniec. Czy też zastanowisz się dalej : co zrobili protestanci w tym zakresie i z jakim skutkiem?
Wybór należy do Ciebie.


Ja sam bym wygnał arian. Co Pani tak broni heretyków? Może dlatego... "Deklaruje że jestem: Wierzącym w Boga nie uznającym Trójcy" ???


Tak zapewne jest to jeden z powodów... ale 1. w oparciu o Pismo Święte nikt mi nie udowodnił prawdziwości atanazjańskiego wyznania wiary i jego zgodności z Biblią
2. interesuję się historią i religią. Trudno mi wyobrazić sobie np. pana Jezusa - działającego, mówiącego i myślącego tak jak pan. Jezus szanował ludzi ich wolność ( nawet gdy myśleli inaczej niż On ). Ci co myśleli tak jak pan czasami szli dalej- proszę zobaczyć hasło Michał Servet. Czy pan też to pochwala? Jeśli tak - to bardzo się cieszę, że nie ma pan władzy ...oczywiście stos podpali ktoś inny ( pan będzie niewinnym i wzorowym chrześcijaninem ):mrgreen:


Ja znam dobrze historie( w tym Serveta). Pani wierzy chyba w utopijny świat tu na ziemi, bez wojen, morderstw itp.. A czyż władza nie na darmo nosi miecz ? A co do stosów to jestem im przeciwny, preferuję bardziej wieszanie lub ścinanie mieczem.


"miecz księcia powinien być czerwony od ociekającej krwi" M. Luter

Wróć do „Historia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości