Powodów dla których w Polsce protestanci to mniejszość?

Rzut oka na historię eklezjalną
Awatar użytkownika
Grzegorz97
Posty: 163
Rejestracja: 15 cze 2012, 20:34
wyznanie: nie chce podawać
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Grzegorz97 » 18 lip 2012, 20:46

Marti pisze:
Grzegorz97 pisze:Kontrreformacja w Polsce była na tyle skuteczna, że protestantyzm się nie rozrósł metodą "z pokolenia na pokolenie". Natomiast Arianie zostali wypędzeni przez Katolików, a nie protestantów. :-P


Uważam, że takie " umycie rąk " co do losu Arian o jakim pan wspomina jest bardziej dwuznaczne od tego co zrobił Piłat. Protestantyzm polski " wykluczył " spod ochrony prawnej wolność religijną Arian i " wystawił" ich " na pożarcie" Katolikom... "umył ręce" i " zapomniał" o Mateusza 7,12 oraz Jakuba 4,17. Podziwiam podsumowanie ..." to wina katolików". Czy aby tylko...?


Protestantów palili na stosach za ruchy reformacyjne. Tak samo można założyć, że Arianie także się do tego przyczynili. I tak w kółko. I proszę Pana, aby nie porównywał mnie Pan do Piłata.


Alkhilion
Posty: 7293
Rejestracja: 23 gru 2010, 20:26
wyznanie: Agnostyk
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Alkhilion » 18 lip 2012, 23:04

Marti, za chwilę dostaniesz ostrzeżenie za obrażanie użytkowników.


Małgorzata
Posty: 14953
Rejestracja: 11 lip 2009, 10:19
wyznanie: Inne Charyzmatyczne
Gender: Female
Kontaktowanie:

Postautor: Małgorzata » 18 lip 2012, 23:41

Adalbertus pisze:
Małgorzata pisze:Skąd pochodzi cytat?


Wacław Potocki
Kto Mocniejszy, Ten Lepszy (O Kadukach Ariańskich)

http://literat.ug.edu.pl/potocki/0008.htm


Dzięki :D


Bóg Ojciec, Syn Boży, Duch Święty to trzy suwerenne osoby jednego suwerennego Boga.
Alkhilion
Posty: 7293
Rejestracja: 23 gru 2010, 20:26
wyznanie: Agnostyk
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Alkhilion » 18 lip 2012, 23:54

Małgorzata, nie znałaś tego ;-)?


Małgorzata
Posty: 14953
Rejestracja: 11 lip 2009, 10:19
wyznanie: Inne Charyzmatyczne
Gender: Female
Kontaktowanie:

Postautor: Małgorzata » 19 lip 2012, 10:51

Alkhilion pisze:Małgorzata, nie znałaś tego ;-)?


Nie. A może, ale nie pamiętałam. Nie jestem "alfa i omega" :D


Bóg Ojciec, Syn Boży, Duch Święty to trzy suwerenne osoby jednego suwerennego Boga.
Marti
Posty: 18
Rejestracja: 17 lip 2012, 20:49
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Łódź
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Marti » 19 lip 2012, 11:37

Teokracja pisze:
Marti pisze:
Teokracja pisze:
Marti pisze:
Teokracja pisze:Bez przesady... To, że w Polsce protestantyzm jest mniejszością to tak na prawdę zasługa jaśnie nam panującego Zygmunta Augusta. Szansa była w XVI wieku i została zaprzepaszczona przez tego Pana którego wspomniałem wyżej. :lol-above:


Zapewne, zgodnie z maksymą z tamtych czasów " Czyja władza - tego religia " - masz rację...ale zganianie winy na kogoś a przemyślenie : czy ja ( my ) mogliśmy coś w tym kierunku zrobić? Jakie popełniliśmy błędy ( aby ich nie powtarzać )? To chyba dwie inne sprawy. Czy zechcesz zostać w rozważaniach na wniosku " Król nie zadziałał" - koniec. Czy też zastanowisz się dalej : co zrobili protestanci w tym zakresie i z jakim skutkiem?
Wybór należy do Ciebie.


Ja sam bym wygnał arian. Co Pani tak broni heretyków? Może dlatego... "Deklaruje że jestem: Wierzącym w Boga nie uznającym Trójcy" ???


Tak zapewne jest to jeden z powodów... ale 1. w oparciu o Pismo Święte nikt mi nie udowodnił prawdziwości atanazjańskiego wyznania wiary i jego zgodności z Biblią
2. interesuję się historią i religią. Trudno mi wyobrazić sobie np. pana Jezusa - działającego, mówiącego i myślącego tak jak pan. Jezus szanował ludzi ich wolność ( nawet gdy myśleli inaczej niż On ). Ci co myśleli tak jak pan czasami szli dalej- proszę zobaczyć hasło Michał Servet. Czy pan też to pochwala? Jeśli tak - to bardzo się cieszę, że nie ma pan władzy ...oczywiście stos podpali ktoś inny ( pan będzie niewinnym i wzorowym chrześcijaninem ):mrgreen:


Ja znam dobrze historie( w tym Serveta). Pani wierzy chyba w utopijny świat tu na ziemi, bez wojen, morderstw itp.. A czyż władza nie na darmo nosi miecz ? A co do stosów to jestem im przeciwny, preferuję bardziej wieszanie lub ścinanie mieczem.


Wierzę w to, że pan Jezus uczył ludzi aby również tu na ziemi byli lepsi, miłowali lub choć szanowali nawet wrogów...to co czytam z pańskich postów dalekie jest od tej nauki! Nie widzę w pańskich twierdzeniach znaku prawdziwych chrześcijan o którym mówił pan Jezus w Jana 13,35...gdzie ta miłość po której można rozpoznanć prawdziwych chrześcijan?
Szanuję to, że pan ma takie zdanie ale się z nim nie zgadzam i mam po temu przesłanki historyczne i biblijne.


Awatar użytkownika
Teokracja
Posty: 93
Rejestracja: 02 sty 2012, 10:11
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Teokracja » 19 lip 2012, 12:33

Marti pisze:
Teokracja pisze:
Marti pisze:
Teokracja pisze:
Marti pisze:
Teokracja pisze:Bez przesady... To, że w Polsce protestantyzm jest mniejszością to tak na prawdę zasługa jaśnie nam panującego Zygmunta Augusta. Szansa była w XVI wieku i została zaprzepaszczona przez tego Pana którego wspomniałem wyżej. :lol-above:


Zapewne, zgodnie z maksymą z tamtych czasów " Czyja władza - tego religia " - masz rację...ale zganianie winy na kogoś a przemyślenie : czy ja ( my ) mogliśmy coś w tym kierunku zrobić? Jakie popełniliśmy błędy ( aby ich nie powtarzać )? To chyba dwie inne sprawy. Czy zechcesz zostać w rozważaniach na wniosku " Król nie zadziałał" - koniec. Czy też zastanowisz się dalej : co zrobili protestanci w tym zakresie i z jakim skutkiem?
Wybór należy do Ciebie.


Ja sam bym wygnał arian. Co Pani tak broni heretyków? Może dlatego... "Deklaruje że jestem: Wierzącym w Boga nie uznającym Trójcy" ???


Tak zapewne jest to jeden z powodów... ale 1. w oparciu o Pismo Święte nikt mi nie udowodnił prawdziwości atanazjańskiego wyznania wiary i jego zgodności z Biblią
2. interesuję się historią i religią. Trudno mi wyobrazić sobie np. pana Jezusa - działającego, mówiącego i myślącego tak jak pan. Jezus szanował ludzi ich wolność ( nawet gdy myśleli inaczej niż On ). Ci co myśleli tak jak pan czasami szli dalej- proszę zobaczyć hasło Michał Servet. Czy pan też to pochwala? Jeśli tak - to bardzo się cieszę, że nie ma pan władzy ...oczywiście stos podpali ktoś inny ( pan będzie niewinnym i wzorowym chrześcijaninem ):mrgreen:


Ja znam dobrze historie( w tym Serveta). Pani wierzy chyba w utopijny świat tu na ziemi, bez wojen, morderstw itp.. A czyż władza nie na darmo nosi miecz ? A co do stosów to jestem im przeciwny, preferuję bardziej wieszanie lub ścinanie mieczem.


Wierzę w to, że pan Jezus uczył ludzi aby również tu na ziemi byli lepsi, miłowali lub choć szanowali nawet wrogów...to co czytam z pańskich postów dalekie jest od tej nauki! Nie widzę w pańskich twierdzeniach znaku prawdziwych chrześcijan o którym mówił pan Jezus w Jana 13,35...gdzie ta miłość po której można rozpoznanć prawdziwych chrześcijan?
Szanuję to, że pan ma takie zdanie ale się z nim nie zgadzam i mam po temu przesłanki historyczne i biblijne.


Ja szanuję wrogów i im wybaczam. Ale to nie znaczy, że w sprawiedliwy sposób bym ich nie osadził i nie ściął mieczem.
Jak się tak czyta niektórych to wychodzi na to, że Marcin Luter, Jan Kalwin i wielu innych chrześcijan w przeszłości nie rozumiało ewangelii i dopiero w XX i XXI wieku odkryto prawdziwe lukrowane przesłanie...


"miecz księcia powinien być czerwony od ociekającej krwi" M. Luter
Awatar użytkownika
Realista
Posty: 1333
Rejestracja: 10 maja 2009, 19:33
wyznanie: Kwakrzy
O mnie: Wciąż na nowo odkrywam istotę człowieczeństwa w moim Mistrzu Jezusie z Nazaretu.
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Realista » 19 lip 2012, 13:10

Powód jest prozaiczny i to forum doskonale obrazuje kondycje Polskiego protestantyzmu dzisiaj ( w XVI wieku było identycznie). Dwóch protestantów = 3 sprzeczne opinie na ten sam temat :mrgreen:

Ja sam bym wygnał arian. Co Pani tak broni heretyków?

Zazwyczaj, gdy ludziom kończą się merytoryczne argumenty sięgają po argument siły to prawda jak świat stara. Wystarczy przesledzić polemiki pomiędzy Braćmi Polskimi a protestantami i katolikami by zrozumieć jak mizerną kondycję intelektualną miał polski protestantyzm. BP było zaledwie 1% populacji w ówczesnej Koronie i na Litwie a swoją tężyzną intelektualną dorównywali najwybitniejszym katolikom i protestantom z całej Europy. Skoro zatem w sposób rzeczowy nikt nie był w stanie im sprostać wybrano wariant siłowy.

Rozumiem, że nie obraziłby się Pan na katolików, gdyby w wieku XVI wygnali protestantów uznając w nich heretyków w myśl zasady jedzmy gó..o miliony much nie mogą się mylić...
Żałośnie się czyta postów co poniektórych "akolitów" polskiego protestatyzmu.


Nominatissimus Acerrimusque Socinismi defensor...
http://christianismirestitutio.pl/
Awatar użytkownika
Teokracja
Posty: 93
Rejestracja: 02 sty 2012, 10:11
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Teokracja » 19 lip 2012, 13:33

Rozumiem, że nie obraziłby się Pan na katolików, gdyby w wieku XVI wygnali protestantów uznając w nich heretyków w myśl zasady jedzmy gó..o miliony much nie mogą się mylić...


Obraziłbym się bo jestem protestantem. Z ich punktu widzenia jestem heretykiem i rozumiem ich działanie. Ja jestem konsekwentny i gdybym mógł to w XVI wieku również bym wypędził papistów z Polski.


"miecz księcia powinien być czerwony od ociekającej krwi" M. Luter
Marti
Posty: 18
Rejestracja: 17 lip 2012, 20:49
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Łódź
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Marti » 19 lip 2012, 14:02

Alkhilion pisze:Marti, za chwilę dostaniesz ostrzeżenie za obrażanie użytkowników.


Jeśli ktoś się obraził - to przepraszam. Nie wydaje mi się jednak by miał do tego powody...cytując fakty historyczne i biblijne, nie ogłaszam " wyroków" na myślących " innaczej" a wydaje mi się, że co niektórzy to robią w tej dyskusji...ale może staż na forum daje im inne prawa? Piszę o tym jak ja widzę w oparciu o naukę Jezusa chrześcijaństwo i radosne byłoby zobaczyć taki obraz większości protestantów.
Jeśli myślisz inaczej i chcesz jak niektórzy " ścinać czy roztrzeliwać" myślących inaczej - to po prostu mi smutno bo " w imię moje ...." robiono wiele rzeczy które są wbrew nauce pana Jezusa ( wystarczy przeczytać Mateusza 7,21-23 ). Tak myślę ale nie osądzam i nie spieszę się z " wyrokiem". Bóg nas osądzi ( nasze: słowa, myśli i uczynki )
Wielu błogosławieństw życzę.


Marti
Posty: 18
Rejestracja: 17 lip 2012, 20:49
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Łódź
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Powodów dla których w Polsce protestanci to mniejszość?

Postautor: Marti » 19 lip 2012, 14:12

okidoki pisze:
Marti pisze: Czy postawa protestantów względem arian - nie jest jednym z czynników, który osłabił protestantyzm?

Jest. Nie wolno się bratać z katolicyzmem w celu prześladowania kogokolwiek.

Pisał o tym polski wieszcz:

Temu nieborakowi wsi wzięły kaduki. Czemuż to? Bo źle wierzył.
Takowej nauki W żadnym piśmie nie czytał...
Wżdyć wiara jest dar Boży Anuż tego daru Temu nieborakowi nie chciał Bóg dać, to mu Wioskę wziąć, to go wygnać na tułactwo z domu? .
A o naszej co mówią ariani wierze? To, co my o ich: że w niej nie ważne pacierze.
Czemuż my ich, nie oni z ojczyzny nas ruszą? Bo nas więcej niźli ich...
Nie żeby oni jaką zasłużyli winę, Tylko że słabsi, przeto z nimi za drabinę...
I kalwini nie wierzą kościelnej nauki,
Czemuż na nich takiejże nie zażyjem sztuki?
I ci w Polsce nie wieczni! Skoro się przerzedzą,
Upewniam, że Angliją z Holendry nawiedzą...


Świetnie, że jest ktoś taki co myśli podobnie jak ja. Dzięki za ciekawy cytat. Szkoda tylko, że z całości dyskusji wynika, iż jesteśmy tu w zdecydowanej mniejszości...a również i dziś tak samo chętnie jak XVI wieku wiele osób z forum zamiast " siły argumentów chętnie użyłoby argumentu siły i większości" ("wygnać innych" , nie wspominając już o ferowaniu wyroków np. ścięcia ...za myślenie innaczej, czy dyskusją nad wątpliwościami). Miło mi było pokorespondować , życzę wielu błogosłaieństw od Boga!


Awatar użytkownika
Realista
Posty: 1333
Rejestracja: 10 maja 2009, 19:33
wyznanie: Kwakrzy
O mnie: Wciąż na nowo odkrywam istotę człowieczeństwa w moim Mistrzu Jezusie z Nazaretu.
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Realista » 19 lip 2012, 21:56

Teokracja pisze:Ja sam bym wygnał arian. Co Pani tak broni heretyków? Może dlatego... "Deklaruje że jestem: Wierzącym w Boga nie uznającym Trójcy" ???


Boć nie My przedawamy Jezu Chrysta Pana
Nie od nas Jego Chwała bywa zapierana
Ani tez Mocy Boskiey która ma targamy
Ma od Boga wszystke moc z chęcią przyznawamy
Ani na te opoke twarda szturmuiemy
Ani mu majestatu Jego uymuiemy
Lecz Go jako Pasterza swego wysławiamy
Powinną cześć z radością iemu oddawamy
Wesolo wyznawamy, że króluje wszędzie
Od Boga: y królowac aż do końca będzie
Niech tedy ludzie o nas jako chcą gadają
Niedbamy, w niewinności gdy nas pomawiają
My swoje krzywdę Bogu swemu oddaiemy
A onym obaczenia uprzeymie życzemy.


:lol:


Nominatissimus Acerrimusque Socinismi defensor...

http://christianismirestitutio.pl/
Awatar użytkownika
de Ptysz
Posty: 1414
Rejestracja: 07 lis 2011, 20:17
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Mazowieckie
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: de Ptysz » 21 lip 2012, 11:20

Powód klęski protestantyzmu jest dużo bardziej prozaiczny. Od XVI w. Polska zaczęła bardzo przypominać sąsiednią Rzeszę Niemiecką, czyli była to grupa mniej lub bardziej podlegających władzy centralnej majątków magnackich, autonomicznych miast, biskupstw itp. W Niemczech jednak zadziałała zasada Cuius regio, eius religio, przez którą w majątkach władców, którzy poparli Reformę, poddani byli zmuszani do przyjęcia wyznania swoich panów, stąd protestantyzm mógł głęboko zakrozenić się w społeczeństwie i uzyskać fundamenty wśród ludu. W Polsce protestantyzm był wyznaniem wybitnie szlacheckim, jednak magnaci nie zaprzątali sobie głowy jakimiś zorganizowanymi akcjami nawracania poddanych, zamiast tego pozwalali otumanionym przez propagandę kontrreformacyjną pozostać przy swoim katolciyźmie. W efekcie, gdy koniunktura polityczna korzystna dla protestantów odwróciłą się i zabrakło magnackich patronów Reformy, nie było wpływowych grup społecznych, które byłyby w stanie bronić praw protestantów na obszarze całego kraju.

Co do Zygmunta Augusta, to bardzo ciekawa sprawa, ponieważ królewicz miał w młodości przejawiać wyraźne sympoatie pro-protestanckie i nawet myślał o stworzeniu Kościoła Polskiego, na wzór anglikanizmu. Zwołano na 1555 r. bodajże nawet jakiś synod krajowy, który miał zatwierdzić ten plan oraz określić ustrój i doktrynę tego Kościoła, ale do ncizego nie doszło. Duży wpływ na przebieg wypadków miał niestały charakter samego Zygmunta, o którym pewien historyk pisał, że chciał on tylko dwóch rzeczy - Barbary Radziwiłłówny i unii Polski z Litwą ;-) Jeszcze co do samego Kościoła Polskiego, sprawa jest o tyle interesująca, że swoją pomoc w organizowaniu go oferowali ludzie tego kalibru, co Melanchton, czy nawet sam Kalwin, więc jego doktryna mogłaby ewoluować w ciekawym keirunku. Do krwawych prześladowań katolików w Polsce by nie mogło dojść z uwagi na klimat tolerancji religijnej (zresztą podbudowywany politycznie - obrona wolności szlacheckich), ale sądzę, że już na początku wielu katolików dobrowolnie wsparłoby Kościół Polski, a z czasem wyznanie państwowe też głównie zyskuje, a nie traci zwolenników.


Jeśli kto mówi: Miłuję Boga, a nienawidzi brata swego, kłamcą jest; albowiem kto nie miłuje brata swego, którego widzi, nie może miłować Boga, którego nie widzi. 1J 4:20
Niech nikt nie szuka własnej korzyści, lecz korzyści bliźniego 1 Kor 10:22
Awatar użytkownika
okidoki
Posty: 2068
Rejestracja: 17 lip 2008, 13:55
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: okidoki » 21 lip 2012, 17:41

dePtysz'u co do klęski protestantyzmu w Polsce to masz rację.

Teokracja pisze:Ale to nie znaczy, że w sprawiedliwy sposób bym ich nie osadził i nie ściął mieczem.
Jak się tak czyta niektórych to wychodzi na to, że Marcin Luter, Jan Kalwin i wielu innych chrześcijan w przeszłości nie rozumiało ewangelii i dopiero w XX i XXI wieku odkryto prawdziwe lukrowane przesłanie...

"Lecz powiadam wam, którzy słuchacie: Miłujcie waszych nieprzyjaciół; dobrze czyńcie tym, którzy was nienawidzą;" Łk 6:27

Jeszcze raz przemyśl argument o rozumieniu prostych słów Ewangelii o Jezusie Chrystusie. :)

Apostołowie nie budowali systemu teokratycznego, Państwo Boże będzie istniało dopiero gdy powróci Pan " W owym dniu dotknie stopami Góry Oliwnej (...) nadciągnie Pan, mój Bóg, i z Nim wszyscy święci." (Zach 14:5). Nie ma co robić z Kalwina nieomylnego papieża. Luter napisał, że palenie heretyków jest sprzeczne z wolą Ducha, w czym poszedł za Husem, który uważał, że żaden heretyk nie powinien być wydawany ramieniu świeckiemu celem ukarania go śmiercią. Zgodnie z nauczaniem Jezusa.

Bratu Polskiemu należy dać do ręki Ewangelię Jana i modlić się za niego, czy Ty proponujesz ganiać za nim z mieczem jak dzikusy i może jeszcze rzucać na pożarcie lwom? :] To są pogańskie metody, a nie chrześcijańskie nauczanie o miłości bliźniego jak siebie samego.

Bardzo łatwo mówić, że miłuje się wszystkich ludzi, dużo gorzej miłować każdego indywidualnego człowieka, zniżyć się do trędowatego, ubogiego i samarytanina. A to właśnie czynił Jezus i zostawił wzór do naśladowania, dla wszystkich, którzy chcą nieść Jego krzyż.


"abyście mogli dać odprawę tym, którzy się chlubią rzeczami zewnętrznymi, a nie tym, co w sercu" (2Kor 5,12) "ukryty wewnętrzny człowiek", który "jedynie ma wartość przed Bogiem" (1P3,4) Dla Boga nie liczy się czy coś osiągnęliśmy, ale kim jesteśmy.
Debora
Posty: 32
Rejestracja: 17 lis 2011, 21:35
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: wielkopolska
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Debora » 22 lip 2012, 22:09

Bardzo lubię historie i fajnie się czyta co było kiedyś (choć artykuł jest trochę tendencyjny).

Można szczególnie na ziemiach zachodnich Polski oglądać byłe protestanckie kościoły
(dziś katolickie) i protestanckie cmentarze nawet na wsiach, ba czasem poznać nawet
(nielicznych dziś żyjących) protestantów, którzy tu mieszkali przed wojną.
Ale co z tego wynika dziś, jak to się przekłada na współczesność?
czy mój "protestantyzm"wskazuje innym drogę do Chrystusa,
czy ma pozytywny wpływ na czyjeś życie, na gospodarkę tego kraju?
czy jest tylko zmianą opcji religijnej i posiadania biblijnej teologii w głowie?
czy mój protestantyzm wnosi "śmierć czy życie" do tego kraju?

Choć jestem tu tylko pielgrzymem i moja ojczyzna jest w Niebie!



Wróć do „Historia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości