Wieczerza Pańska uzależniona od chrztu na wyznanie wiary

O nabożeństwie
Awatar użytkownika
wisnia2168
Posty: 383
Rejestracja: 28 maja 2013, 21:18
wyznanie: Kościół Ewangelicko-Augsburski
Lokalizacja: Świdnica
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: RE: Re: Wieczerza Pańska uzależniona od chrztu na wyznanie wiary

Postautor: wisnia2168 » 31 sty 2016, 23:05

magda pisze:Jeśli ktoś jest ochrzczony jako nieprzytomne niemowlę to nie jest wcale ochrzczony i chrzest który mu propnuja nie jest ponownym chrztem ale pierwszym,

Czyli jako ex-katolik ochrzczony jako niemowlę nie jestem tak naprawdę ochrzczony?
Jest w Piśmie napisane "kto uwierzy i ochrzczony zostanie".. Jednak " i" nie oznacza kolejności, tylko stwierdza, że te dwie rzeczy muszą nastąpić.
Jutro postaram się coś pogrzebać przy Nowym Testamencie w grece żeby to dokładniej wyargumentować i pokazać ale to dopiero wieczorkiem bo dzień cały zabiegany :/


Teza 62: Prawdziwym skarbem Kościoła jest najświętsza Ewangelia chwały i łaski Bożej.

Moja strona Jedynie Krzyż
https://www.facebook.com/JedynieKrzyz/
Awatar użytkownika
Samolub
Posty: 4751
Rejestracja: 12 wrz 2015, 22:28
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Loch Ness
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Wieczerza Pańska uzależniona od chrztu na wyznanie wiary

Postautor: Samolub » 31 sty 2016, 23:36

Hmm, uważam ze wyznania Protestanckie które maja chrzest niemowlat powinny uzupełniać go chrztem świadomym. Dlatego że jest to deklaracja wiary oraz świadectwo dla innych poprzez wybór

Oczywiście nie mówie że chrzest jest wymogiem Zbawienia, ale szczerze czemu nie chrzcić się... tak zaleca Pismo wiec takie praktyki przynoszą dobre owoce i pomagają lepiej funkcjonować społecznosci chrzescijanskiej

Co do problemow mentalnych czy organizacyjnych to musi to wyjsc oddolnie, bo przywodcy czy duchowni to nie wszystko, takie poglady napewno min w Luteraniskim Kosciele nie są marginaliziwane czy sprzeczne z wyznaniem wiary wiec nie widzę problemu by dorosly Luteranin podjal taką decyzję i namówił Pastora, najlepiej grupowo


Obrazek HAPPYSAD- Jałowiec
Od połowy stycznia'17 nie udzielam się na forum bojkotując działania części moderacjii (Efendi oraz Kaan'a) jeśli obie te osoby ustąpią ze swoich funkcjii na forum rozważę powrót. Spotkasz mnie na moim >blogu< zapraszam
Awatar użytkownika
Filip
Posty: 1566
Rejestracja: 14 lut 2013, 13:34
wyznanie: Prezbiterianizm
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Wieczerza Pańska uzależniona od chrztu na wyznanie wiary

Postautor: Filip » 01 lut 2016, 03:10

wisnia2168 pisze: Jednak "i" nie oznacza kolejności, tylko stwierdza, że te dwie rzeczy muszą nastąpić.


Dokładnie tak. :-)

Samolubie Twój pomysł pokazje, że nie rozumiesz zupełnie czym jest dla nas (luteran i reformowanych) chrzest. Z naszej perspektywy* nie jest on "wyznaniem wiary" człowieka, ale Bożym znakiem włączającym go do Bożego ludu - Kościoła. W związku z tym chrzest jest jeden i nie można go powtarzać. Oczywiście, że Twoja propozycja powtarzania chrztu jest sprzeczna z naszymi wyznaniami wiary i tym jak rozumiemy czym on jest.

Potrzeba świadomego i dojrzałego wyrażenia chęci życia w wierze, w której zostało się wychowanym, realizuje się zwykle w formie konfirmacji/publicznego wyznania wiary.

*Są pewne różnice pomiędzy luterańskim i reformowanym pojmowaniem chrztu, ale co do tego akurat się zgodzimy.


"The Road goes ever on and on
Down from the door where it began.
Now far ahead the Road has gone,
And I must follow, if I can, " J.R.R. Tolkien
Awatar użytkownika
wisnia2168
Posty: 383
Rejestracja: 28 maja 2013, 21:18
wyznanie: Kościół Ewangelicko-Augsburski
Lokalizacja: Świdnica
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: RE: Re: Wieczerza Pańska uzależniona od chrztu na wyznanie wiary

Postautor: wisnia2168 » 01 lut 2016, 04:52

Samolub pisze:takie poglady napewno min w Luteraniskim Kosciele nie są marginaliziwane czy sprzeczne z wyznaniem wiary wiec nie widzę problemu by dorosly Luteranin podjal taką decyzję i namówił Pastora, najlepiej grupowo


Samolubie, polecam zapoznać się z historią "miłości" Lutra do anababtyzmu . A tak zupełnie poważnie to nawet w naszych księgach symbolicznych potępienie anabaptyzmu występuje (w Wyznaniu Augsburskim o ile się nie mylę).
Ponawianie chrztu to naszym zdaniem jednocześnie pozbawienie wartości tego pierwszego (za niemowlęcia), co jest bałwochwalstwem i grzechem. Skoro zostaliśmy włączeni do społeczności dzieci bożych to w niej trwajmy!

Ps. Nawet matematycznie da się udowodnić, że ponawianie chrztu to sprzeczność sama w sobie
Chrzest > Chrzest
Chrzest - Chrzest > 0
0 > 0
No wyraźna sprzeczność!


Teza 62: Prawdziwym skarbem Kościoła jest najświętsza Ewangelia chwały i łaski Bożej.

Moja strona Jedynie Krzyż
https://www.facebook.com/JedynieKrzyz/
Awatar użytkownika
Samolub
Posty: 4751
Rejestracja: 12 wrz 2015, 22:28
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Loch Ness
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Wieczerza Pańska uzależniona od chrztu na wyznanie wiary

Postautor: Samolub » 01 lut 2016, 05:13

To po co chrzest niemowląt, Skoro blokuje chrzest swiadomy już?

A tu tak do wieczerzy nawiazujac wypowiedz katoliczki z pewnego forum

Dywagacje nt interkomunii z protestantami są na tym etapie bezzasadne:
katolik przyjmując "komunię" protestancką nie przyjmie Ciała i Krwi Pańskiej, ale chleb i wino. Ponieważ sakrament ważnie może sprawować jedynie WAŻNIE wyświęcony kapłan. Święcenia kapłańskie u protestantów, spowodowane brakiem/przerwaniem sukcesji kapłańskiej, nie są ważne. Stąd i sakramenty nie są ważnie sprawowane, i żaden rodzaj "zaklinania" rzeczywistości, nawet przez samego papieża, tego nie zmieni. Musieliby sami pastorzy protestanccy przyjąć święcenia z nałożeniem rąk od biskupa/biskupów katolickich. To po pierwsze.

Po drugie. Jak niby protestant który nie wierzy w REALNĄ obecność a jedynie symbol jak np w przypadku protestantów reformowanych miałby przyjąć godnie Eucharystię, wcześniej nie przystępując do spowiedzi u KATOLICKIEGO KAPŁANA. I który poważnie myślący i traktujący na serio swą kapłańską posługę kapłan wziąłby sobie, na swe i tego potencjalnego protestanta sumienie podobne nadużycie?
Dlatego w tym wszystkim widzę, że ekumenizm w formie jaką próbuje się narzucić, czyli coś na kształt zespolenia/unii kościołów, a nie powrotu do Kościoła Katolickiego jest nie do przyjęcia, i wiem co mówię.


Obrazek HAPPYSAD- Jałowiec
Od połowy stycznia'17 nie udzielam się na forum bojkotując działania części moderacjii (Efendi oraz Kaan'a) jeśli obie te osoby ustąpią ze swoich funkcjii na forum rozważę powrót. Spotkasz mnie na moim >blogu< zapraszam
Awatar użytkownika
Filip
Posty: 1566
Rejestracja: 14 lut 2013, 13:34
wyznanie: Prezbiterianizm
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Wieczerza Pańska uzależniona od chrztu na wyznanie wiary

Postautor: Filip » 01 lut 2016, 06:47

To po co chrzest niemowląt, Skoro blokuje chrzest swiadomy już?


Dziwne pytanie. Chrzcimy dzieci, żeby włączyć je do Kościoła oraz na znak Bożego przymierza i Bożych obietnic. Skoro już są jego częścią... to po co drugi chrzest?


"The Road goes ever on and on

Down from the door where it began.

Now far ahead the Road has gone,

And I must follow, if I can, " J.R.R. Tolkien
Awatar użytkownika
wisnia2168
Posty: 383
Rejestracja: 28 maja 2013, 21:18
wyznanie: Kościół Ewangelicko-Augsburski
Lokalizacja: Świdnica
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: RE: Re: Wieczerza Pańska uzależniona od chrztu na wyznanie wiary

Postautor: wisnia2168 » 01 lut 2016, 08:54

Filip pisze:
To po co chrzest niemowląt, Skoro blokuje chrzest swiadomy już?


Dziwne pytanie. Chrzcimy dzieci, żeby włączyć je do Kościoła oraz na znak Bożego przymierza i Bożych obietnic. Skoro już są jego częścią... to po co drugi chrzest?

Nic dodać, nic ująć :)


Teza 62: Prawdziwym skarbem Kościoła jest najświętsza Ewangelia chwały i łaski Bożej.

Moja strona Jedynie Krzyż
https://www.facebook.com/JedynieKrzyz/
Awatar użytkownika
magda
Posty: 12518
Rejestracja: 29 cze 2012, 23:27
wyznanie: Brak_denominacji
Lokalizacja: Warszawa
O mnie: Wierzę w 5 sola Jezus jest moim panem
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Wieczerza Pańska uzależniona od chrztu na wyznanie wiary

Postautor: magda » 01 lut 2016, 12:09

Wisnia popatrz na to bo to jest w tej kwestii najwazniejszy werset a to dlatego że eunuch pyta o warunki chrztu i co może stać na przeszkodzie i dostaje odpowieź ze ochrzcić sie moze jeśli wierzy czyli wiara musi być .
Act 8:36-37 bw "(36) A gdy tak jechali drogą, przybyli nad jakąś wodę, a eunuch rzekł: Oto woda; cóż stoi na przeszkodzie, abym został ochrzczony? (37) Filip zaś powiedział mu: Jeśli wierzysz z całego serca, możesz. A odpowiadając, rzekł: Wierzę, że Jezus Chrystus jest Synem Bożym."
Poza tym chrzest nie jest jakimś przyłącaeniem do koscioła tylko ale jest zanużeniem w śmierć Jezusa i zmartwychwstaniem do nowego zycia a nowonarodzic się trzeba swiadomie bo niemowlę po pierwsze nie miało żadnego złego gzresznego życia i nie ma jak tego życia porzucać i rodzic sie dla Jezusa na nowo . Chrzest niemowlęcia jest niepotrzebny też jako gładzenie grzechw bo niemowlę takich nie ma i sam jezus nawet o większych dzieciach powiedział ze do takich należy królestwo Boze a jak wiemy należy do czystych i oczyszczonych krwia jezusa wiec ta raktyka jest nieprzwdziwa i nie zgodna z Biblią.


Hi 42:7 bw ".... Mój gniew zapłonął przeciwko tobie i przeciwko dwom twoim przyjaciołom, ponieważ nie mówiliście o mnie prawdy, jak mój sługa Job."
Awatar użytkownika
wisnia2168
Posty: 383
Rejestracja: 28 maja 2013, 21:18
wyznanie: Kościół Ewangelicko-Augsburski
Lokalizacja: Świdnica
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Wieczerza Pańska uzależniona od chrztu na wyznanie wiary

Postautor: wisnia2168 » 01 lut 2016, 16:14

Droga Magdo:
 Niech każdy z was się ochrzci: bo dla was jest obietnica i dla dzieci waszych (Dz 2, 38-39)
Tutaj nawet ja zauważam, że mamy szerokie pole do interpretacji. Myślę zatem, że oboje chyba mamy rację :d To super jak ktoś się ochrzci (pierwszy raz) w wieku dorosłym.. Ale chrzest dzieci też nie jest zły :)

Akurat wylapalem a propos chrztu niemowlat: Rz 5,12. Rz 5,18 oraz Rz 6,23. Myślę, że te wersety wiele wytłumaczą ;)


Teza 62: Prawdziwym skarbem Kościoła jest najświętsza Ewangelia chwały i łaski Bożej.

Moja strona Jedynie Krzyż
https://www.facebook.com/JedynieKrzyz/
Awatar użytkownika
magda
Posty: 12518
Rejestracja: 29 cze 2012, 23:27
wyznanie: Brak_denominacji
Lokalizacja: Warszawa
O mnie: Wierzę w 5 sola Jezus jest moim panem
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Wieczerza Pańska uzależniona od chrztu na wyznanie wiary

Postautor: magda » 01 lut 2016, 17:44

Masz powyzej zapytane o warunki chrztu i odpowiedź apostoła i tym warunkiem jest uwierzenie. a cytatów nie bede szukać bo na tym forum jak ccesz podać cytaty to sam je szukasz i podajesz, Chyba juz zauwazyłeś że ludzie tak robią i ja też cały cytat ci podaję jak z tobą rozmawiam wiec bądx na tyle grzeczny i rób jak wszyscy.


Hi 42:7 bw ".... Mój gniew zapłonął przeciwko tobie i przeciwko dwom twoim przyjaciołom, ponieważ nie mówiliście o mnie prawdy, jak mój sługa Job."
Awatar użytkownika
Filip
Posty: 1566
Rejestracja: 14 lut 2013, 13:34
wyznanie: Prezbiterianizm
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Wieczerza Pańska uzależniona od chrztu na wyznanie wiary

Postautor: Filip » 01 lut 2016, 18:34

Dz 8,37 nie przedstawia warunków chrztu we wszystich możliwych sytuacjach, ale w tej konkretnie. Zatem nie można na tej podstawie powiedzieć, że nie można ochrzcić niemowlęcia, które nie może jeszcze wyznać swojej wiary.


"The Road goes ever on and on

Down from the door where it began.

Now far ahead the Road has gone,

And I must follow, if I can, " J.R.R. Tolkien
Awatar użytkownika
magda
Posty: 12518
Rejestracja: 29 cze 2012, 23:27
wyznanie: Brak_denominacji
Lokalizacja: Warszawa
O mnie: Wierzę w 5 sola Jezus jest moim panem
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Wieczerza Pańska uzależniona od chrztu na wyznanie wiary

Postautor: magda » 01 lut 2016, 21:51

Cały chrzest to ne jakiś pokropek jak to kropią i poświeecają studzienki kanalizacyjne czy onne takie tam róznosci . Chrzest ma znaczenie i w chrzcie świadomie odrzucasz poprzednie grzeszne życie i z Jezusem umierasz dla swoich grzechów i zmartwychwstajesz do nowego zycia dla Boga a niemowlę nie moze świadomie ego dokonać poza tym jakie grzeszne życie miałoby porzucić jesli nie żyło jeszcze w grzeszny spsób , jak miałoby zdecydować sie umierać z jezusem skoro nie rozumie nic , chrzest niemowlat to parodia prawdziwego chrztu i nauka katolicka , w niektórych kościołach protestanckich jeszcze nie odrzucona.
Rom 6:3 bw "Czy nie wiecie, że my wszyscy, ochrzczeni w Chrystusa Jezusa, w śmierć jego zostaliśmy ochrzczeni?"
Rom 6:4 bw , "Pogrzebani tedy jesteśmy wraz z nim przez chrzest w śmierćabyśmy jak Chrystus wskrzeszony został z martwych przez chwałę Ojca, tak i my nowe życie prowadzili."
Nowe zycie a niemowlak świadomie nie porzuca starego grzesznego zycia i nie prowadzi nowego bo nie ma wcale świadomości. Na tej błędnej zasadzie chrzczono całe państwa wbrew woli ludzi nawet dorosłych, naduzyćbyło wiele i dalej duzo jest tak jak teraz człowieka ochżczono nieprzytomnego wbrew jego woli i dorósł chce dokonać apostazji w tu i tak skoro był ochrzczony to jest katolikiem dalej . Wszystko co katolickie od djabła pochodzi,


Hi 42:7 bw ".... Mój gniew zapłonął przeciwko tobie i przeciwko dwom twoim przyjaciołom, ponieważ nie mówiliście o mnie prawdy, jak mój sługa Job."
madelinka
Posty: 476
Rejestracja: 05 paź 2015, 17:27
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Wieczerza Pańska uzależniona od chrztu na wyznanie wiary

Postautor: madelinka » 02 lut 2016, 17:09

wisnia2168 pisze:Droga Magdo:
 Niech każdy z was się ochrzci: bo dla was jest obietnica i dla dzieci waszych (Dz 2, 38-39)
Tutaj nawet ja zauważam, że mamy szerokie pole do interpretacji. Myślę zatem, że oboje chyba mamy rację :d To super jak ktoś się ochrzci (pierwszy raz) w wieku dorosłym.. Ale chrzest dzieci też nie jest zły :)

Akurat wylapalem a propos chrztu niemowlat: Rz 5,12. Rz 5,18 oraz Rz 6,23. Myślę, że te wersety wiele wytłumaczą ;)


Bez urazy, ale szerokie pole do interpretacji, jak i szeroka droga, która wiedzie na zatracenie. Sakramentalne pojmowanie chrztu jest właśnie podstawą do zjednoczenia czyli powrotu na łono KK protestantów. Jak niedawno (21.01) powiedział Franciszek na audiencji ogólnej(radiovaticana.pl):„Współudział w tej łasce tworzy między nami chrześcijanami nierozerwalną więź, tak że na mocy Chrztu możemy naprawdę uważać się wszyscy za braci. Naprawdę jesteśmy świętym ludem Bożym, chociaż z powodu naszych grzechów nie jesteśmy ludem w pełni zjednoczonym. Miłosierdzie Boże działające w Chrzcie jest silniejsze od naszych podziałów. Ono jest silniejsze! Na tyle, na ile przyjmujemy łaskę miłosierdzia, stajemy się coraz bardziej ludem Boga i stajemy się też zdolni, by głosić wszystkim Jego wspaniałe dzieła, wychodząc właśnie od prostego i braterskiego świadectwa jedności. My chrześcijanie możemy głosić wszystkim moc Ewangelii, podejmując wspólnie uczynki miłosierdzia co do ciała i co do duszy. Jest to konkretne świadectwo jedności między nami chrześcijanami: protestantami, prawosławnymi, katolikami”

Sakramenty to spuścizna katolicyzmu. Nie wiem dlaczego nie widzicie tego w Słowie? To przecież właśnie KK naucza, wbrew temu co powiedział Chrystus: kto nie uwierzy i zostanie ochrzczony, będzie zbawiony. Sakrament zastępuje ofiarę Chrystusa i właśnie na podstawie chrztu dzieci , bardzo dobrze to widać; to nie jest biblijna nauka o zanurzeniu.


Awatar użytkownika
magda
Posty: 12518
Rejestracja: 29 cze 2012, 23:27
wyznanie: Brak_denominacji
Lokalizacja: Warszawa
O mnie: Wierzę w 5 sola Jezus jest moim panem
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Wieczerza Pańska uzależniona od chrztu na wyznanie wiary

Postautor: magda » 02 lut 2016, 19:44

Ja uważam ze tera nastąpi rozłam w protestantyźmie , wiele nauk katolickich jeszcze pozostało u protestantów i jeśli ich nie wyrzuca i nie powrócą do Biblii to się zbrataja z odstępczym KRK tak jak juz to zaczęli robić luteranie , jedni pójda za ekumenią bo zobaczą wspólne rzeczy a inni wywalą ze swojego nauczania to co zostało z Katolicyzmu wiec pożyjemy i zobaczymy ale na moje oko to do takiej sytuacji zmierza.


Hi 42:7 bw ".... Mój gniew zapłonął przeciwko tobie i przeciwko dwom twoim przyjaciołom, ponieważ nie mówiliście o mnie prawdy, jak mój sługa Job."
Awatar użytkownika
wisnia2168
Posty: 383
Rejestracja: 28 maja 2013, 21:18
wyznanie: Kościół Ewangelicko-Augsburski
Lokalizacja: Świdnica
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Wieczerza Pańska uzależniona od chrztu na wyznanie wiary

Postautor: wisnia2168 » 02 lut 2016, 19:55

Ekumenia to współpraca. Katolicy to też chrześcijanie a więc nasi bracia w wierze, nawet jeśli są zwiedzeni i nie widzę przeciwskazań do dialogu z nimi. Chrzest dzieci to praktyka która wymaga dokładnego tłumaczenia i dlatego nie każdy go uznaje. Nie ma to jednak wpływu na zbawienie ;)


Teza 62: Prawdziwym skarbem Kościoła jest najświętsza Ewangelia chwały i łaski Bożej.

Moja strona Jedynie Krzyż
https://www.facebook.com/JedynieKrzyz/

Wróć do „Liturgika”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości