Wieczerza Pańska uzależniona od chrztu na wyznanie wiary

O nabożeństwie
madelinka
Posty: 476
Rejestracja: 05 paź 2015, 17:27
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Wieczerza Pańska uzależniona od chrztu na wyznanie wiary

Postautor: madelinka » 05 lut 2016, 18:04

A takie tam, unity, one faith, common worship i life in Christ, w sumie nic z czego moglibyśmy się razem pośmiać ;)


Awatar użytkownika
Samolub
Posty: 4751
Rejestracja: 12 wrz 2015, 22:28
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Loch Ness
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Wieczerza Pańska uzależniona od chrztu na wyznanie wiary

Postautor: Samolub » 05 lut 2016, 19:20

Ohh jak to pieknie wyglada, już tam biegne, ah te rozne szaty, obrzadki w jednej mszy najlepiej katolickiej. Cos pieknego


Obrazek HAPPYSAD- Jałowiec
Od połowy stycznia'17 nie udzielam się na forum bojkotując działania części moderacjii (Efendi oraz Kaan'a) jeśli obie te osoby ustąpią ze swoich funkcjii na forum rozważę powrót. Spotkasz mnie na moim >blogu< zapraszam
Awatar użytkownika
Filip
Posty: 1566
Rejestracja: 14 lut 2013, 13:34
wyznanie: Prezbiterianizm
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Wieczerza Pańska uzależniona od chrztu na wyznanie wiary

Postautor: Filip » 05 lut 2016, 19:40

madelinka pisze:A może Filip nie zaglądał na stronę World Council of Churches? Polecam


A może madelinka, Samolub i kto tam jeszcze ma zamiar się odezwać w ten sposób, przestaliby się silić na nic nie wnoszące do rozmowy ad personam? Wiem coś niecoś WCoC (notabene Kościół Katolicki nie jest członkiem, chociaż wysyła obserwatorów na spotkania) oraz ruchu ekumenicznym. I wciąż nie widzę większych szans na połączenie się większej ilości kościołów z Rzymem.


"The Road goes ever on and on
Down from the door where it began.
Now far ahead the Road has gone,
And I must follow, if I can, " J.R.R. Tolkien
Awatar użytkownika
Samolub
Posty: 4751
Rejestracja: 12 wrz 2015, 22:28
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Loch Ness
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Wieczerza Pańska uzależniona od chrztu na wyznanie wiary

Postautor: Samolub » 05 lut 2016, 19:44

Dziś tylko jałowe spory teologiczne i oficjalne spotkania coś wnoszą? Oglądamy sie na cały świat ?

Filip nie ma czegos takiego jak polaczenie, to proces... tak jak z dziecka stajesz sie doroslym. Właśnie mowię o tendencjii i stawianiu fundamentow a polaczenia nawet nie musisz zauwazyc.
Ostatnio zmieniony 05 lut 2016, 19:47 przez Samolub, łącznie zmieniany 1 raz.


Obrazek HAPPYSAD- Jałowiec
Od połowy stycznia'17 nie udzielam się na forum bojkotując działania części moderacjii (Efendi oraz Kaan'a) jeśli obie te osoby ustąpią ze swoich funkcjii na forum rozważę powrót. Spotkasz mnie na moim >blogu< zapraszam
Awatar użytkownika
Filip
Posty: 1566
Rejestracja: 14 lut 2013, 13:34
wyznanie: Prezbiterianizm
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Wieczerza Pańska uzależniona od chrztu na wyznanie wiary

Postautor: Filip » 05 lut 2016, 19:46

Nie wiem. Ale z pewnością snucie domysłów na jakie ja strony nie zaglądam i jakim to ja rzekomo jestem bogaczem z Ameryki, który nie zna życia w Polsce nic nie wnoszą do tego wątku na forum ;)


"The Road goes ever on and on

Down from the door where it began.

Now far ahead the Road has gone,

And I must follow, if I can, " J.R.R. Tolkien
Awatar użytkownika
Samolub
Posty: 4751
Rejestracja: 12 wrz 2015, 22:28
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Loch Ness
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Wieczerza Pańska uzależniona od chrztu na wyznanie wiary

Postautor: Samolub » 05 lut 2016, 19:49

Nic takiego Ci nie zarzucilem. Raczej chodzilo mi o roznice miedzy krajem Protestanckim jakim jest Kanada lub poza pewnymi regionami jest niewatpliwie do sytuacjii w Polsce. Ten samochod i autobus to tylko taki przyklad byl...


Obrazek HAPPYSAD- Jałowiec
Od połowy stycznia'17 nie udzielam się na forum bojkotując działania części moderacjii (Efendi oraz Kaan'a) jeśli obie te osoby ustąpią ze swoich funkcjii na forum rozważę powrót. Spotkasz mnie na moim >blogu< zapraszam
Awatar użytkownika
Samolub
Posty: 4751
Rejestracja: 12 wrz 2015, 22:28
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Loch Ness
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Wieczerza Pańska uzależniona od chrztu na wyznanie wiary

Postautor: Samolub » 05 lut 2016, 20:00

W Stanach też... ale Protestanci vs Katolicy w Kanadzie prawie fifty fifty. Nie liczac Québec'u to Kanada jest Protestancka


Obrazek HAPPYSAD- Jałowiec
Od połowy stycznia'17 nie udzielam się na forum bojkotując działania części moderacjii (Efendi oraz Kaan'a) jeśli obie te osoby ustąpią ze swoich funkcjii na forum rozważę powrót. Spotkasz mnie na moim >blogu< zapraszam
Awatar użytkownika
Samolub
Posty: 4751
Rejestracja: 12 wrz 2015, 22:28
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Loch Ness
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Wieczerza Pańska uzależniona od chrztu na wyznanie wiary

Postautor: Samolub » 05 lut 2016, 21:15

Powiedziales ze KRK jest najwieksza denominacja. No to tak patrzac to w Kanadzie i Usa, bo Protestanci to nie jest jedna denominacja i w USA przewazaja, a w Kanadzie prawie fifty fifty ale ze ma to charakter bardziej regionalny i francuzki Québec nie wliczajac reszta Kanady zdominowana jest przez Protestantow.

To tak jak Hugenotow we Francjii przesladowania wymienilem a potem inne kaliwnskie państwa to mnie poprawiasz. Moze zle sie wyrazilem, historie znam raczej dobrze a geografie studiuje wiec chocby to ze Szwajcaria czy Szkocja byla panstwem gdzie przewazali Kalwini. Ale Kalwinska Holandia czy Fryzja osciennie byla nieraz przesladowana, okupowana czy przetaczaly sie przez nia armie katolickie. Wegry to inna bajka, a tam również mieli sukcesy Luteranie. Do dzis na Wegrzech czy we Slowacjii Protestantow sporo...

Polska jeszcze inna bajka, a w 16 wieku prawie udalo sie powolac narodowy Kościoł, ale taki Protestancki Unijny, pamietamy ze Protestanci mieli na sejmie o 1 posla wiecej niz Prawoslawni i Katolicy. A Swietokrzyskie Zmudz czy poludniowa Lubelszczyzna to byli sami Kalwini. Dzis znajdz tam setke x D

Arianie, Żydzi, Bracia Czescy, Prawoslawni, Luteranie, Katolicy, Islam w 1 Rzeczypospolitej bylo wszystko. W malych miastach osiedla Szkockie, Niemieckie, Angielskie wsie Holenderskie cale

Bylo wszystko x D tygiel
A Protestanci kiedy rzadzili wtedy doprowadzili Polske do okresu swietnosci "złoty wiek" potem mamy jezuitow, MB, Jana Kazimierza, rzady Watykanu, potop, plagi, zabory, wojny przetaczajace sie, komunizm i tak dalej


Obrazek HAPPYSAD- Jałowiec
Od połowy stycznia'17 nie udzielam się na forum bojkotując działania części moderacjii (Efendi oraz Kaan'a) jeśli obie te osoby ustąpią ze swoich funkcjii na forum rozważę powrót. Spotkasz mnie na moim >blogu< zapraszam
Awatar użytkownika
Samolub
Posty: 4751
Rejestracja: 12 wrz 2015, 22:28
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Loch Ness
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Wieczerza Pańska uzależniona od chrztu na wyznanie wiary

Postautor: Samolub » 05 lut 2016, 21:42

No tak Cie zrozumialem poprawnie... kilka procent roznicy, ale to ma tendencje regionalne.

Pytanie do Adwentystów, ilu was w Go go Canada jest?


Obrazek HAPPYSAD- Jałowiec
Od połowy stycznia'17 nie udzielam się na forum bojkotując działania części moderacjii (Efendi oraz Kaan'a) jeśli obie te osoby ustąpią ze swoich funkcjii na forum rozważę powrót. Spotkasz mnie na moim >blogu< zapraszam
Awatar użytkownika
Samolub
Posty: 4751
Rejestracja: 12 wrz 2015, 22:28
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Loch Ness
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Wieczerza Pańska uzależniona od chrztu na wyznanie wiary

Postautor: Samolub » 05 lut 2016, 22:05

Zależy, ja spotkałem sie z szacunkami 46% Katolikow i 42% Protestantow liczac wierzacych. Najlepsze sa spisy

Według spisu ludności w 2001 roku 77,1% Kanadyjczyków było chrześcijanami. Spośród nich katolicy byli w tej grupie najliczniejsi i stanowili 43,6% ogółu Kanadyjczyków. Najliczniejszym wyznaniem protestanckim był Zjednoczony Kościół Kanady (United Church of Canada), do którego należało 9,5% populacji kraju. Ponadto w Kanadzie wielowiekową społeczność protestancką stanowili także anglikanie (6,8%), baptyści (2,4%), luteranie (2%) i prezbiterianie (1,4%). Pozostali chrześcijanie stanowili 9,7%, spośród których widoczni byli również prawosławni (1,6%) i zielonoświątkowcy (1,2%). Pozostałe 7% – 8% wierzących związanych było z innymi religiami niż chrześcijaństwo: w tym 2 – 2,5% to muzułmanie, 1,1% żydzi, 1 – 1,2% hinduiści, a 1 – 1,1% buddyści. 16,5% ludności nie deklarowało żadnej przynależności religijnej,

Tak wiec 15.4 % jest w 4 denominacjach
Wraz z Anglikanami 25 % + 1-2% innych mniejszych grupek Protestanckich

Trzeba doliczyc ze czesc osob ktora nie zglosila przynaleznosci do zadnej denominacjii to takze Protestanci ktorzy uczeszczaja do jednego lub kilku Zborów.

Kanada ma duzy potencjal ekonomiczny i terytorialny szczegolnie jesli chodzi o oceplenie klimatu, ciesniny sa już prawie zeglowne i z Europy czy wschodniej Ameryki za kilka lat jest mozliwy handel przez polnocna Kanade, ogolnie morze arktyczne z cichego moze sie stać trasa handlowa, do tak samo polnocne rosyjskie porty


Obrazek HAPPYSAD- Jałowiec
Od połowy stycznia'17 nie udzielam się na forum bojkotując działania części moderacjii (Efendi oraz Kaan'a) jeśli obie te osoby ustąpią ze swoich funkcjii na forum rozważę powrót. Spotkasz mnie na moim >blogu< zapraszam
Awatar użytkownika
Filip
Posty: 1566
Rejestracja: 14 lut 2013, 13:34
wyznanie: Prezbiterianizm
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Wieczerza Pańska uzależniona od chrztu na wyznanie wiary

Postautor: Filip » 06 lut 2016, 04:14

Cóż, Kanada jest przede wszystkim krajem dość świeckim, myślę że większość chrześcijan podanych w spisie jest w kościołach jedynie na papierze. United Church jest koszmarnie liberalny. Przed pobliskim UCoC nad zwyczajową tabliczką przed budynkiem informującą jaki to zbór jest znaczek tęczowej flagi i napis "All Welcome". Niektóre większe denominacje są podobne :-(

Tu gdzie mieszkam jest dużo dobrych, konserwatywnych holenderskich kościołów ewangelicko-reformowanych. Sam jestem członkiem jednego z nich. Nie są one jednak tak liczne w skali całego kraju.

Katolików rzeczywiście jest sporo. Niedaleko mojego domu jest duża szkoła katolicka, a kawałek dalej kościół. Prawdopodobnie gdzieś w moim mieście jest nawet polska parafia, ale nie interesowałem się tym.


"The Road goes ever on and on

Down from the door where it began.

Now far ahead the Road has gone,

And I must follow, if I can, " J.R.R. Tolkien
Awatar użytkownika
Samolub
Posty: 4751
Rejestracja: 12 wrz 2015, 22:28
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Loch Ness
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Wieczerza Pańska uzależniona od chrztu na wyznanie wiary

Postautor: Samolub » 06 lut 2016, 13:30

Przeciez laicyzm czyli rozdział Kościoła od państwa to dziś normalna rzecz.

Ale ten spis jest deklaracyjny wiec ktos kto formalnie byl w jakiejś denominacjii a mu sie nie podoba nie wskazal zadnej. A czy ktos byl 50 lat temu a wskazal to jego sprawa.

A co ma laicyzm do religijnosci? W Ewangelii ja widze ze Jezus czy Apostolowie nie tworzyli religjii z rzymskim senatem czy rada miasta Jeruzalem

Polacz Kosciol z panstwem to wszyscy odejda z Koscioła, myślenie skojarzeniowka to nie rozwiazanie.

No jest wiecej


Obrazek HAPPYSAD- Jałowiec
Od połowy stycznia'17 nie udzielam się na forum bojkotując działania części moderacjii (Efendi oraz Kaan'a) jeśli obie te osoby ustąpią ze swoich funkcjii na forum rozważę powrót. Spotkasz mnie na moim >blogu< zapraszam
madelinka
Posty: 476
Rejestracja: 05 paź 2015, 17:27
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Wieczerza Pańska uzależniona od chrztu na wyznanie wiary

Postautor: madelinka » 09 lut 2016, 20:24

Filip pisze:
madelinka pisze:A może Filip nie zaglądał na stronę World Council of Churches? Polecam


A może madelinka, Samolub i kto tam jeszcze ma zamiar się odezwać w ten sposób, przestaliby się silić na nic nie wnoszące do rozmowy ad personam? Wiem coś niecoś WCoC (notabene Kościół Katolicki nie jest członkiem, chociaż wysyła obserwatorów na spotkania) oraz ruchu ekumenicznym. I wciąż nie widzę większych szans na połączenie się większej ilości kościołów z Rzymem.



"Ach, Filipie, ach Filipie! Trzeba znać się na dowcipie!" to taki wierszyk z dzieciństwa mi się przypomniał :-D
To nie żadne ad personam, no, może taka zaczepka ;-) No, nie gniewaj się już :kiss:

A wiesz, że fakt iż KK nie jest oficjalnym członkiem to tylko taka przykrywka? Jest pełnoprawnym członkiem Faith & Order - jednej z najistotniejszych komórek WCoC, która jest odpowiedzialna za czuwanie nad kwestiami doktrynalnymi, jak to ujęto "zmotywowana pragnieniem jedności, poświęcona pokonywaniu trudności w tych obszarach głębokich różnic, w sprawach wiary, które wciąż dzielą kościoły". W żadnym razie, nie jest obserwatorem, za jakiego oficjalnie się podaje...


polk
Posty: 826
Rejestracja: 24 mar 2013, 13:19
wyznanie: Protestant
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Wieczerza Pańska uzależniona od chrztu na wyznanie wiary

Postautor: polk » 11 lut 2016, 02:02

Filip po czym poznac konserwatywne koscioly reformowane? Mają jakąś charakterystyczną nazwę? Jak wygląda sprawa anglikanizmu w Kanadzie?


"Z łaski jesteście zbawieni, przez wiarę. Nie jest to waszym osiągnięciem, ale darem Boga" - List do Efezjan 2,8
Awatar użytkownika
Filip
Posty: 1566
Rejestracja: 14 lut 2013, 13:34
wyznanie: Prezbiterianizm
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Wieczerza Pańska uzależniona od chrztu na wyznanie wiary

Postautor: Filip » 11 lut 2016, 02:45

madelinka nie gniewam się :-)

Polk obawiam się, że nie ma jakiejś jednoznacznej reguły. Warto na pewno zorientować się, czy dany kościół ma jakieś oficjane stanowisko w kwestii homoseksualizmu, ordynacji kobiet etc. Przynależność do organizacji zrzeszających kościoły reformowane też może nam trochę powiedzieć - np. wszystkie kościoły będące w NAPARC (North American Presbyterian and Reformed Council) są konserwatywne. Jeżeli kościół jest częścią Światowej Wspólnoty Kościołów Reformowanych, to jest bardziej prawdopoodbne, że nie jest konserwatywny - chociaż nie jest to regułą. Np. Litewska Jednota Ewangelicko-Reformowana jest dość konserwatywna.

W Ameryce konserwatywne są: Canadian Reformed Church (jestem jego członkiem), United Reformed Church (nie mylić z brytyjskim liberalnym URC), Free Reformed Church, Heritage Netherlands Reformed Church, Reformed Church in the United States.

Z tradycji prezbiteriańskiej: Orthodox Presbyterian Church, Presbyterian Church in America, Associate Reformed Presbyterian Church, Reformed Presbyterian Church in North America oraz Evangelical Presbyterian Church (trochę mniej konserwatywny niż pozostałe).

Liberalne są przede wszystkim: Presbyterian Church in USA, Presbyterian Church in Canada oraz Christian Reformed Church.

Niestety te liberalne kościoły są liczbowo dość duże, konserwatywne są mniejsze. Są też kościoły, które są teoretycznie konserwatywne, ale dość martwe duchowo jak Nietherlands Reformed Church.

Podobnie zagmatwana sytuacja jest w Holandii. Wbrew stereotypom w Holandii wciąż jest dużo dobrych kościołów reformowanych, ale nie jestem w stanie opowiedzieć o sytuacji tam aż tak dokładnie jak o amerykańskiej. Holenderscy reformowani dzielili się kilka razy i w skutek tego sytuacja tam jest nieprzejrzysta dla ludzi z zewnątrz :-) Na pewno Gereformeerde Kerken vrijgemaakt są konserwatywne.


"The Road goes ever on and on

Down from the door where it began.

Now far ahead the Road has gone,

And I must follow, if I can, " J.R.R. Tolkien

Wróć do „Liturgika”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości