Wieczerza Pańska u zielonoświątkowców

O nabożeństwie
polk
Posty: 826
Rejestracja: 24 mar 2013, 13:19
wyznanie: Protestant
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Wieczerza Pańska u zielonoświątkowców

Postautor: polk » 13 wrz 2015, 20:03

Witam
Jaki jest porządek Wieczerzy Pańskiej w Kościele Zielonoświątkowym? Jak ona wygląda?

Dzięki! :)


"Z łaski jesteście zbawieni, przez wiarę. Nie jest to waszym osiągnięciem, ale darem Boga" - List do Efezjan 2,8
Awatar użytkownika
magda
Posty: 12518
Rejestracja: 29 cze 2012, 23:27
wyznanie: Brak_denominacji
Lokalizacja: Warszawa
O mnie: Wierzę w 5 sola Jezus jest moim panem
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Wieczerza Pańska u zielonoświątkowców

Postautor: magda » 15 wrz 2015, 00:04

Żadnych fajerwerków zwyczajnie przecietnie.


Hi 42:7 bw ".... Mój gniew zapłonął przeciwko tobie i przeciwko dwom twoim przyjaciołom, ponieważ nie mówiliście o mnie prawdy, jak mój sługa Job."
Shayla
Posty: 11
Rejestracja: 13 wrz 2015, 20:47
wyznanie: Protestant
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Wieczerza Pańska u zielonoświątkowców

Postautor: Shayla » 16 wrz 2015, 18:41

U mnie w zborze odbywa się ona ok. raz w miesiącu (mały zbór). W zależności od liczby osób przystępujących, chleb i wino albo są roznoszone przez starszych zboru po kolei według, albo ludzie ustawiają się w kolejkę do stołu w kolejności w jakiej siedzą w ławkach. Ostatnio, pod nieobecność pastora, jeden ze starszych wprowadził taką 'innowację', że przed podejściem do Wieczerzy ludzie modlili się w grupach po ok. 4 osoby (tak jak siedzieli w ławkach), dziękowali Bogu za możliwość wzięcia udziału w Wieczerzy i prosili o błogosławieństwo, a potem w tych grupach podchodzili.

Ogólnie, to tak jak Magda napisała, nic szczególnego. Połamany chleb i wino w małych kielonkach, zwykły chleb i wino, żadnych czarów i transsubstancjacji.


Awatar użytkownika
magda
Posty: 12518
Rejestracja: 29 cze 2012, 23:27
wyznanie: Brak_denominacji
Lokalizacja: Warszawa
O mnie: Wierzę w 5 sola Jezus jest moim panem
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Wieczerza Pańska u zielonoświątkowców

Postautor: magda » 16 wrz 2015, 19:32

Bywam u zielonych czasami. W ogóle chyba już mam ochotę porzucić wszelka denominacje i dalej robić jak dawniej chodzic gdzie popadnie nie przywiazywać się do żadnego zboru , bo jakoś wtedy mi lepiej


Hi 42:7 bw ".... Mój gniew zapłonął przeciwko tobie i przeciwko dwom twoim przyjaciołom, ponieważ nie mówiliście o mnie prawdy, jak mój sługa Job."
polk
Posty: 826
Rejestracja: 24 mar 2013, 13:19
wyznanie: Protestant
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Wieczerza Pańska u zielonoświątkowców

Postautor: polk » 17 wrz 2015, 18:41

Najlepiej znalezc taki zbor w ktorym bedziesz sie czula najlepiej.
Co do Wieczerzy to czy macie odczytywane słowa ustanowienia? Kto moze prowadzic Wieczerzę Pańską w KZ? Kazdy wierzący?


"Z łaski jesteście zbawieni, przez wiarę. Nie jest to waszym osiągnięciem, ale darem Boga" - List do Efezjan 2,8
Awatar użytkownika
magda
Posty: 12518
Rejestracja: 29 cze 2012, 23:27
wyznanie: Brak_denominacji
Lokalizacja: Warszawa
O mnie: Wierzę w 5 sola Jezus jest moim panem
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Wieczerza Pańska u zielonoświątkowców

Postautor: magda » 17 wrz 2015, 18:56

Trzeba być w zborze co ta wieczerza jest często a nie raz na miesiac czy raz na 3 miesiace a nawet raz na poł roku bo są takie zbory , łażę po różnych to wiem.


Hi 42:7 bw ".... Mój gniew zapłonął przeciwko tobie i przeciwko dwom twoim przyjaciołom, ponieważ nie mówiliście o mnie prawdy, jak mój sługa Job."
Awatar użytkownika
magda
Posty: 12518
Rejestracja: 29 cze 2012, 23:27
wyznanie: Brak_denominacji
Lokalizacja: Warszawa
O mnie: Wierzę w 5 sola Jezus jest moim panem
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Wieczerza Pańska u zielonoświątkowców

Postautor: magda » 17 wrz 2015, 22:32

Dlatego wolę Chrystusowy bo na każdym nabozeństwie jest. Chociaz jednak te ekumenie mi przeszkadzają i tam. obserwuję i zobaczymy co ztakich rzeczy wyniknie.


Hi 42:7 bw ".... Mój gniew zapłonął przeciwko tobie i przeciwko dwom twoim przyjaciołom, ponieważ nie mówiliście o mnie prawdy, jak mój sługa Job."
Oberyn.
Posty: 3798
Rejestracja: 04 sty 2013, 00:03
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Lubin
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Wieczerza Pańska u zielonoświątkowców

Postautor: Oberyn. » 18 wrz 2015, 04:25

polk pisze:Co do Wieczerzy to czy macie odczytywane słowa ustanowienia? Kto moze prowadzic Wieczerzę Pańską w KZ? Kazdy wierzący?


Zawsze są u mnie czytane słowa ustanowienia i zawsze ostrzeżenie z listu do Koryntian. I wieczerzę przeprowadza tylko pastor, diakon ewentualnie tylko roznosi połamany chleb i kielich z winem.


św. Robert Bellarmin: "Największą z protestanckich herezji jest pewność."

Biblia:

(8) Bóg zaś daje dowód swojej miłości ku nam przez to, że kiedy byliśmy jeszcze grzesznikami, Chrystus za nas umarł. (9) Tym bardziej więc teraz, usprawiedliwieni krwią jego, będziemy przez niego zachowani od gniewu. (10) Jeśli bowiem, będąc nieprzyjaciółmi, zostaliśmy pojednani z Bogiem przez śmierć Syna jego, tym bardziej, będąc pojednani, dostąpimy zbawienia przez życie jego. (Rzym. 5;8-10)
Awatar użytkownika
magda
Posty: 12518
Rejestracja: 29 cze 2012, 23:27
wyznanie: Brak_denominacji
Lokalizacja: Warszawa
O mnie: Wierzę w 5 sola Jezus jest moim panem
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Wieczerza Pańska u zielonoświątkowców

Postautor: magda » 18 wrz 2015, 12:34

No ale ja zauważyłam że u zielonych sa tzw ppastorzy pomocniczy i to oni latają z wieczerzą.


Hi 42:7 bw ".... Mój gniew zapłonął przeciwko tobie i przeciwko dwom twoim przyjaciołom, ponieważ nie mówiliście o mnie prawdy, jak mój sługa Job."
Shayla
Posty: 11
Rejestracja: 13 wrz 2015, 20:47
wyznanie: Protestant
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Wieczerza Pańska u zielonoświątkowców

Postautor: Shayla » 18 wrz 2015, 18:31

Widać co zbór to obyczaj.


Awatar użytkownika
fantomik
Posty: 15800
Rejestracja: 20 sty 2008, 15:54
wyznanie: Inne ewangeliczne
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Wieczerza Pańska u zielonoświątkowców

Postautor: fantomik » 18 wrz 2015, 20:22

Kościoły Zielonoświątkowe (KZ w RP) są dość autonomiczne więc w każdym ze zborów może wyglądać to inaczej. W tym, którym ja byłem było to bardzo uporządkowane, zawsze było przez Pastora czytane Słowo (z Listu do Koryntian), następnie wyznaczeni uprzednio bracia roznosili chleb i wino wszystkim stojącym w zborze. Następnie był czas na modlitwę (całkiem długi).

Pozdrawiam,
f. (moje dwa grosze)


"Cóż zatem Ateny mają wspólnego z Jerozolimą? Cóż Akademia z Kościołem? Cóż heretycy z chrześcijanami?" — Tertulian
"...ilość nieprawdziwych informacji na temat teologii Kalwina jakie zostały podane jest wystarczająca aby wielokrotnie udowodnić jego doktrynę totalnej deprawacji!" — J.I. Packer
"Take a quiet moment to yourself today. Read a book. Sip a latte. Look out the window. (Then do the same thing, every single day, for the rest of your life.)" — Susan Cain
Nehemiah 8:10: I rzekł im Nehemiasz: Idźcie, spożywajcie potrawy świąteczne i pijcie napoje słodkie - poślijcie też porcje temu, który nic gotowego nie ma: albowiem poświęcony jest ten dzień Panu naszemu. A nie bądźcie przygnębieni, gdyż radość w Panu jest waszą ostoją.
polk
Posty: 826
Rejestracja: 24 mar 2013, 13:19
wyznanie: Protestant
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Wieczerza Pańska u zielonoświątkowców

Postautor: polk » 21 wrz 2015, 23:32

Co do KZ to ordynowany diakon moze byc rowniez pastorem zboru, wiec nie ma problemu.
Natomiast co do rozumienia Wieczerzy to czy moze ją prowadzic kazdy nowonarodzony chrzescijanin?


"Z łaski jesteście zbawieni, przez wiarę. Nie jest to waszym osiągnięciem, ale darem Boga" - List do Efezjan 2,8
Awatar użytkownika
magda
Posty: 12518
Rejestracja: 29 cze 2012, 23:27
wyznanie: Brak_denominacji
Lokalizacja: Warszawa
O mnie: Wierzę w 5 sola Jezus jest moim panem
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Wieczerza Pańska u zielonoświątkowców

Postautor: magda » 22 wrz 2015, 00:14

w niedziele będzie fajny pastor na Siennej w Warszawie
Niedziela
Godz. 10:00 i 12:00 / sala główna
Nabożeństwo z gościem specjalnym,
pastorem Julesem z Bagdadu (Irak)
Ale ja chyba tam pójdę w piątek o 18 wolę wieczorem chodzić do koscioła.


Hi 42:7 bw ".... Mój gniew zapłonął przeciwko tobie i przeciwko dwom twoim przyjaciołom, ponieważ nie mówiliście o mnie prawdy, jak mój sługa Job."
kontousunięte1
Posty: 8825
Rejestracja: 07 kwie 2011, 16:43
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Wieczerza Pańska u zielonoświątkowców

Postautor: kontousunięte1 » 22 wrz 2015, 11:59

Może podpowiedzcie mi w sprawie zielonych,bo chciałam temat założyć,ale może nie warto.
Czy są jakieś wymogi?procedury dodatkowe odnośnie tzw.Chrztu Duchem św.
U mnie się zapowiada,że od października będzie Zbór Zielonoświątkowy,ale jestem sceptycznie do tej denominacji nastawiona. Nie do ludzi,ale właśnie chodzi mi o te wymogi,wyznania wiary,charyzmaty itp. Nawet na pw będę wdzięczna za przybliżenie spraw.
Trochę szperałam na stronach i już sama nie wiem,co myśleć.


polk
Posty: 826
Rejestracja: 24 mar 2013, 13:19
wyznanie: Protestant
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Wieczerza Pańska u zielonoświątkowców

Postautor: polk » 22 wrz 2015, 17:29

Na youtubie mozna zobaczyc nabozenstwa z Wieczerza Panska ze zboru KZ w ktorym pastorem jest pastor Adam Ciućka.


"Z łaski jesteście zbawieni, przez wiarę. Nie jest to waszym osiągnięciem, ale darem Boga" - List do Efezjan 2,8

Wróć do „Liturgika”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości