Diakoni, starsi, pastorzy.

O nabożeństwie
konto skasowane
Posty: 6434
Rejestracja: 01 paź 2012, 13:37
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Trójmiasto
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Diakoni, starsi, pastorzy.

Postautor: konto skasowane » 30 mar 2016, 08:53

Ilekroć czytam te fragmenty o diakonach mam wrażenie że ktoś dopisał coś do reszty Pisma Świętego. Bo nie można znaleźć tych samych rzeczy w innych miejscach Pisma. W zasadzie w każdym jednym zborze są tacy ludzie ale nie mają swojej oficjalnej nazwy.


.
Awatar użytkownika
Samolub
Posty: 4751
Rejestracja: 12 wrz 2015, 22:28
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Loch Ness
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Diakoni, starsi, pastorzy.

Postautor: Samolub » 30 mar 2016, 12:37

No jeszcze de fakto powinni być biskupi, z tym tak bywa przewaznie że jak są biskupi nie ma starszych, a jak są starsi nie ma biskupow : )


Obrazek HAPPYSAD- Jałowiec
Od połowy stycznia'17 nie udzielam się na forum bojkotując działania części moderacjii (Efendi oraz Kaan'a) jeśli obie te osoby ustąpią ze swoich funkcjii na forum rozważę powrót. Spotkasz mnie na moim >blogu< zapraszam
Eveninger
Posty: 75
Rejestracja: 29 gru 2015, 14:36
wyznanie: Brak_denominacji
Lokalizacja: EARTH
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Diakoni, starsi, pastorzy.

Postautor: Eveninger » 01 kwie 2016, 19:33

Tutaj, gdzie od niedawna (wczoraj :P ) gram w zespole uwielbieniowym, to jest taki mały zborek i jest tylko starszy pastor, i 2 diakonów i taka pani która wszystko koordynuje z tego co zauważyłem. :)


Eveninger
Posty: 75
Rejestracja: 29 gru 2015, 14:36
wyznanie: Brak_denominacji
Lokalizacja: EARTH
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Diakoni, starsi, pastorzy.

Postautor: Eveninger » 01 kwie 2016, 19:45

Efendi pisze:
Eveninger pisze:jest tylko starszy pastor, i 2 diakonów i taka pani która wszystko koordynuje z tego co zauważyłem. :)


No wlasnie. Ale jak to jest z tymi diakonami? Maja takowy tytul oficjalnie? Bo w roznych zborach roznie bywa u mnie na przyklad jest 2 pastorow i rada zboru czyli w domysle diakoni lub tarsi ale skolei sa jezcze osoby prowadzace neiktore sluzby w kosciele a nie nalezace do rady czyli tez w jakims sensie diakoni

U nas (o ile mogę tak już mówić :P mogę! :) ) jest jeden pastor (starszy zboru) dwóch diakonów - jeden zajmuje się lekcjami religii dla dzieci, a drugi organizuje spotkania nie-nabożeństwa.
No i jedna pani, którą nazywa się "starszą zboru" mimo że NIE jest pastorem ani nie ma żadnego tytułu.


konto skasowane
Posty: 6434
Rejestracja: 01 paź 2012, 13:37
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Trójmiasto
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Diakoni, starsi, pastorzy.

Postautor: konto skasowane » 01 kwie 2016, 20:07

@i taka pani co wszystko koordynuje

To pani menadżer :)


.
Awatar użytkownika
Samolub
Posty: 4751
Rejestracja: 12 wrz 2015, 22:28
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Loch Ness
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Diakoni, starsi, pastorzy.

Postautor: Samolub » 01 kwie 2016, 21:14

Tesciowa Pastora x D koordynator


Obrazek HAPPYSAD- Jałowiec
Od połowy stycznia'17 nie udzielam się na forum bojkotując działania części moderacjii (Efendi oraz Kaan'a) jeśli obie te osoby ustąpią ze swoich funkcjii na forum rozważę powrót. Spotkasz mnie na moim >blogu< zapraszam
Awatar użytkownika
biblijny
Posty: 255
Rejestracja: 19 wrz 2016, 21:05
wyznanie: Inne ewangeliczne
Lokalizacja: Zawiercie/Sosnowiec
O mnie: W tej chwili nie jestem dostępny na forum. Kontakt ze mną tylko przez j1213.org
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Diakoni, starsi, pastorzy.

Postautor: biblijny » 20 wrz 2016, 19:51

Samolub pisze:No jeszcze de fakto powinni być biskupi, z tym tak bywa przewaznie że jak są biskupi nie ma starszych, a jak są starsi nie ma biskupow : )


Niestety jest to pogląd błędny. Pismo Święte wyróżnia wyłącznie dwie formalne posługi:
1. Starsi (z grecka zwani prezbiterami) lub opiekunowie (z grecka zwani biskupami. Obydwa te określenia oznaczają tę samą osobę i są używane w Biblii jako synonimy. Choć nie jest to nakaz biblijny wyrażony wprost, to jednak praktyka biblijna była taka, że w jednym zborze chrześcijańskim usługiwało wielu starszych.
2. Pomocnicy (z grecka zwani diakonami). Zwykle było ich kilku. Byli powoływani do pomocy w sprawach gospodarczych, choć mieli również prawo do głoszenia Słowa Bożego.

Posługa starszych i ich pomocników jest różnoraka. Jedni odznaczają się w nauczaniu, inni w głoszeniu Ewangelii, inni jeszcze w duszpasterstwie - w zależności od posiadanych przez siebie darów.

Funkcjonowanie w zborach starszych oraz ich pomocników nie oznacza, że pozostali bracia i siostry nie biorą czynnego udziału w życiu zboru. Wręcz przeciwnie, życie każdej społeczności chrześcijańskiej opiera się na wzajemnym usługiwaniu sobie: poradą, pociechą, towarzystwem, modlitwą, pieśnią, dobrym słowem, gościną, napomnieniem, pocieszeniem itp.

Starsi i ich pomocnicy nie są kapłanami ani duchownymi. Nie muszą to być osoby posiadające jakieś formalne wykształcenie. Natomiast niezbędne jest, aby spełniali oni kryteria wymienione w Piśmie Świętym:

(1) Prawdziwa to mowa: Kto o biskupstwo się ubiega, pięknej pracy pragnie. (2) Biskup zaś ma być nienaganny, mąż jednej żony, trzeźwy, umiarkowany, przyzwoity, gościnny, dobry nauczyciel, (3) nie oddający się pijaństwu, nie zadzierzysty, lecz łagodny, nie swarliwy, nie chciwy na grosz, (4) który by własnym domem dobrze zarządzał, dzieci trzymał w posłuszeństwie i wszelkiej uczciwości, (5) bo jeżeli ktoś nie potrafi własnym domem zarządzać, jakże będzie mógł mieć na pieczy Kościół Boży? (6) Nie może to być dopiero co nawrócony, gdyż mógłby wzbić się w pychę i popaść w potępienie diabelskie. (7) A powinien też cieszyć się dobrym imieniem u tych, którzy do nas nie należą, aby nie narazić się na zarzuty i nie popaść w sidła diabelskie. (8) Również diakoni mają być uczciwi, nie dwulicowi, nie nałogowi pijacy, nie chciwi brudnego zysku, (9) zachowujący tajemnicę wiary wraz z czystym sumieniem. (10) Niech oni najpierw odbędą próbę, a potem, jeśli się okaże, że są nienaganni, niech przystąpią do pełnienia służby. (11) Podobnie kobiety: powinny być poważne, nie przewrotne, trzeźwe, wierne we wszystkim. (12) Diakoni niech będą mężami jednej żony, mężami, którzy potrafią dobrze kierować dziećmi i domami swoimi. (1 Tymoteusza 3, 1-12)


Urzędy kościelne tj. ksiądz, pastor, biskup hierarchiczny, superintendent powstały po czasach apostolskich, wynikają z historycznych naleciałości i nie mają biblijnego umocowania. Ich istnienie jest szkodliwe dla zdrowia i witalności duchowej zborów Pańskich.


Szkoła Biblijna "Hosanna": www.j1213.org
Biblijny podcast: www.j1213.org/podcast
Awatar użytkownika
Samolub
Posty: 4751
Rejestracja: 12 wrz 2015, 22:28
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Loch Ness
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Diakoni, starsi, pastorzy.

Postautor: Samolub » 20 wrz 2016, 20:09

Starsi itd są kapłanami tak jak wszyscy wierzący mężczyźni =P nie z racjii pełnionej służby

ale na przykład diakonisa Feba nie byla kapłanką a służyła oficjalnie w Zborze Kenchreach jak oznajmia Pismo =P


Obrazek HAPPYSAD- Jałowiec
Od połowy stycznia'17 nie udzielam się na forum bojkotując działania części moderacjii (Efendi oraz Kaan'a) jeśli obie te osoby ustąpią ze swoich funkcjii na forum rozważę powrót. Spotkasz mnie na moim >blogu< zapraszam
Awatar użytkownika
biblijny
Posty: 255
Rejestracja: 19 wrz 2016, 21:05
wyznanie: Inne ewangeliczne
Lokalizacja: Zawiercie/Sosnowiec
O mnie: W tej chwili nie jestem dostępny na forum. Kontakt ze mną tylko przez j1213.org
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Diakoni, starsi, pastorzy.

Postautor: biblijny » 20 wrz 2016, 21:18

Samolub pisze:Starsi itd są kapłanami tak jak wszyscy wierzący mężczyźni =P nie z racjii pełnionej służby


Użyłem słowa "kapłan" w znaczeniu starotestamentowego kapłaństwa ołtarza, które funkcjonuje po dziś dzień np. w Kościele katolickim.
Jeśli chodzi o kapłański przystęp do Boga, to dzięki kapłaństwu Chrystusa, wszyscy, zarówno mężczyźni jak i kobiety mają w nim udział:

Ale wy jesteście rodem wybranym, królewskim kapłaństwem, narodem świętym, ludem nabytym, abyście rozgłaszali cnoty tego, który was powołał z ciemności do cudownej swojej światłości. (1 List Piotra 2, 9)


Samolub pisze:ale na przykład diakonisa Feba nie byla kapłanką a służyła oficjalnie w Zborze Kenchreach jak oznajmia Pismo


W Liście do Rzymian, rozdział 16, wiersz 1, czytamy: "Polecam wam zaś Febę, naszą siostrę, która jest diakonisą zboru w Kenchreach". Feba była diakonisą, czyli pomocnicą starszych zboru w Kenchereach, która to służba jest jak najbardziej zgodna z Pismem Świętym. Służba diakońska kobiet wyklucza jednakże pełnienie służby nauczania.


Szkoła Biblijna "Hosanna": www.j1213.org
Biblijny podcast: www.j1213.org/podcast
Awatar użytkownika
Samolub
Posty: 4751
Rejestracja: 12 wrz 2015, 22:28
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Loch Ness
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Diakoni, starsi, pastorzy.

Postautor: Samolub » 20 wrz 2016, 21:28

Zgadzam się @Biblijny ze wszystkim co mowisz =D mam podobne poglady w tych tematach =P


Obrazek HAPPYSAD- Jałowiec
Od połowy stycznia'17 nie udzielam się na forum bojkotując działania części moderacjii (Efendi oraz Kaan'a) jeśli obie te osoby ustąpią ze swoich funkcjii na forum rozważę powrót. Spotkasz mnie na moim >blogu< zapraszam
Świderek
Posty: 1
Rejestracja: 14 wrz 2018, 02:25
wyznanie: Rzymsko Katolickie
O mnie: Bóg to dla mnie po prostu idealna Miłość.
To jestestwo przepełnione wszelkimi chlubami- czyste dobro.
Jestem Katolikiem, z tym że nie podoba mi się dzielenie Boga na różne kulty wyznaniowe.
Według mnie wszyscy prawdziwie wierzący wyznają tego samego Boga, a po prostu "z innej strony".
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Diakoni, starsi, pastorzy.

Postautor: Świderek » 16 wrz 2018, 22:05

Cześć
Słuchajcie, czy jest jakiś limit wieku co do podjęcia nauki w seminarium?
Nie mówię tylko o katolickich, ale chciałabym ogólnie rozeznać temat.
Planuje skończyć studia i podjąć naukę w kierunku diakonatu stałego, chociaż jak czytam tak 3/5, to diakon nie może szerzyć Miłości, co mi nie do końca odpowiada... :/
KS Korczak zaproponował mi seminarium grekokatolickie, ale chyba wolałbym jakieś miejscowe formacje... Jak wygląda kwestia podejmowania takich nauk/służby w innych kościołach?


Świderek :wub:

Wróć do „Liturgika”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości