Kolektywne czytanie Pisma: Mateusz 5:43-48

Studium poszczególnych ksiąg biblijnych!
Uwagi, obserwacje itp.
Awatar użytkownika
fantomik
Posty: 15800
Rejestracja: 20 sty 2008, 15:54
wyznanie: Inne ewangeliczne
Gender: Male
Kontaktowanie:

Kolektywne czytanie Pisma: Mateusz 5:43-48

Postautor: fantomik » 06 lip 2010, 21:29

Mianem wstępu kilka zasad (a może ich brak):
- można pisać swoje subjektywne odczucia nt. omawianego fragmentu Pisma
- dozwolone jest podawanie innych referencji w tym temacie (także dla poszczególnych wersów)
- dozwolone jest używanie słowników i komentarzy biblijnych, piszmy tylko z jakich korzystamy :-)
- jak ktoś zna grekę to bardzo proszę, jeśli jest to sensowne, o "rozpracowanie" danych fragmentów też w grece dla tych, którzy greki (jeszcze) nie znają :-)
zadawać można też pytania :-)


Tekst paralelny znajduje się w Ew. Łukasza 6:27-36.

Mat. 5:43-48 (BW)
43. Słyszeliście, że powiedziano: Będziesz miłował bliźniego swego, a będziesz miał w nienawiści nieprzyjaciela swego.
44. A Ja wam powiadam: Miłujcie nieprzyjaciół waszych i módlcie się za tych, którzy was prześladują,
45. Abyście byli synami Ojca waszego, który jest w niebie, bo słońce jego wschodzi nad złymi i dobrymi i deszcz pada na sprawiedliwych i niesprawiedliwych.
46. Bo jeślibyście miłowali tylko tych, którzy was miłują, jakąż macie zapłatę? Czyż i celnicy tego nie czynią?
47. A jeślibyście pozdrawiali tylko braci waszych, cóż osobliwego czynicie? Czyż i poganie tego nie czynią?
48. Bądźcie wy tedy doskonali, jak Ojciec wasz niebieski doskonały jest.

ST nie zawiera bezpośredniego nawoływania do nienawiści swoich wrogów dlatego też widzimy, że zamist "Słyszeliście, że napisano" jest "Słyszeliście, że powiedziano". Chrystus koryguje więc w tym fragmencie tradycję, którą w tamtych czasach uznawano za obowiązującą. W wersie 44 "Ja wam powiadam" lepiej można oddać jako "Ja wam nakazuję", w czasach przed reformacyjnych, jak wskazuje Jan Kalwin, dość często starano się przekręcać te słowa stwierdzając, że Chrystus tutaj nie nakazuje ale jedynie zaleca starając się unieważnić w praktyce dane zalecenia. Jednakże wers 45 ukazuje jasno, że nie jest to zalecenie ale takim postępowaniem (czy raczej nastawieniem serca) winny się charakteryzować wszystkie Boże Dzieci.

Wers 48. Owe "bądźcie" jest w czasie przyszłym i ku, przynajmniej mojemu, przerażeniu nie jest to jakieś "starajcie się" ale po prostu "bądźcie". Bądźcie doskonali jak Ojciec wasz jest doskonały. Jak wysoko jest ta poprzeczka postawiona?! Ale pozostawię to mądrzejszym ode mnie do skomentowania :)

Pozdrawiam,
f.


"Cóż zatem Ateny mają wspólnego z Jerozolimą? Cóż Akademia z Kościołem? Cóż heretycy z chrześcijanami?" — Tertulian
"...ilość nieprawdziwych informacji na temat teologii Kalwina jakie zostały podane jest wystarczająca aby wielokrotnie udowodnić jego doktrynę totalnej deprawacji!" — J.I. Packer
"Take a quiet moment to yourself today. Read a book. Sip a latte. Look out the window. (Then do the same thing, every single day, for the rest of your life.)" — Susan Cain
Nehemiah 8:10: I rzekł im Nehemiasz: Idźcie, spożywajcie potrawy świąteczne i pijcie napoje słodkie - poślijcie też porcje temu, który nic gotowego nie ma: albowiem poświęcony jest ten dzień Panu naszemu. A nie bądźcie przygnębieni, gdyż radość w Panu jest waszą ostoją.
makesh
Posty: 2037
Rejestracja: 20 maja 2010, 16:12
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Kolektywne czytanie Pisma: Mateusz 5:43-48

Postautor: makesh » 09 lip 2010, 13:59

fantomik pisze:Wers 48. Owe "bądźcie" jest w czasie przyszłym i ku, przynajmniej mojemu, przerażeniu nie jest to jakieś "starajcie się" ale po prostu "bądźcie". Bądźcie doskonali jak Ojciec wasz jest doskonały. Jak wysoko jest ta poprzeczka postawiona?! Ale pozostawię to mądrzejszym ode mnie do skomentowania :)

Pozdrawiam,
f.


Mocno to powiedzial i bardzo dobrze. Czesto mowimy ze powinnismy starac sie nasladowac Jezusa. A tu BADZCIE!
Nu, i teraz nie masz zadnego usprawiedliwienia ani wytlumaczenia dla swych slabosci.
Zrgrzeszyles, wiec zgrzeszyles. Nie ma na to zadnego usprawiedliwienia.

Poprzeczka wysoka.

Bardzo fajnie skomentowales.


Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Kolektywne czytanie Pisma: Mateusz 5:43-48

Postautor: KAAN » 09 lip 2010, 14:56

fantomik pisze:Wers 48. Owe "bądźcie" jest w czasie przyszłym i ku, przynajmniej mojemu, przerażeniu nie jest to jakieś "starajcie się" ale po prostu "bądźcie". Bądźcie doskonali jak Ojciec wasz jest doskonały. Jak wysoko jest ta poprzeczka postawiona?..
Czy człowiek może być doskonały jak Bóg?...
Okazuje się, że może w pewnych rzeczach. Ale od początku...
Pan Jezus przemawiał w czasie kiedy ta doskonałość nie była osiągalna, dla ludzi stanowiło to nie lada problem. Ci co słuchali Pana Jezusa musieli sobie zdawać sprawę z tego, że według jeszcze obowiązującego zakonu nie jest możliwe osiągnięcie doskonalości według Bożych standardów. I to jest najważniejszy wniosek dla tych co słuchali, to jest podstawa Ewangelii - ty nie mozesz dojść do doskonałości samodzielnie, wysiłki ludzkie nie mają tu szans na doprowadzenie człowieka do doskonałości jedyną drogą jest Pan Jezus Chrystus. W tych slowach Pan Jezus wskazuje na siebie jako jedyną drogę. Pozornie nie o tym mówił, ale wystarczy chwilę pomyśleć i dla człowieka który poważnie myśli o swoim grzechu sprawa staje się jasna. Ta doskonałość jest osiągalna wyłącznie w Panu Jezusie :

List do Hebrajczyków 10:14 Albowiem jedną ofiarą uczynił na zawsze doskonałymi tych, którzy są uświęceni.


Wierzący człowiek w oczach Bożych jest doskonały na zawsze, ale to tylko dzięki dziełu Pana Jezusa. Nic niedoskonałego nie moze być w obecności Boga, cokolwiek ma skazę jest poza świętością. Tu jest korzeń prawdy o zbawieniu jako dziełu Bożym bez udziału człowieka.
Jest jeszcze inna doskonałość którą postzregamy jako ziemski, doczesny stan do którego wierzący powinien dążyć poprzez pobożne życie, modlitwę, czytanie Słowa, doskonalenie się w miłości.
Ale jest jeszcze coś szczególnego :

I List św. Jana 4:12 Boga nikt nigdy nie widział; jeżeli nawzajem się miłujemy, Bóg mieszka w nas i miłość jego doszła w nas do doskonałości.
13 Po tym poznajemy, że w nim mieszkamy, a On w nas, że z Ducha swojego nam udzielił.
14 A my widzieliśmy i świadczymy, iż Ojciec posłał Syna jako Zbawiciela świata.
15 Kto tedy wyzna, iż Jezus jest Synem Bożym, w tym mieszka Bóg, a On w Bogu.
16 A myśmy poznali i uwierzyli w miłość, którą Bóg ma do nas. Bóg jest miłością, a kto mieszka w miłości, mieszka w Bogu, a Bóg w nim.
17 W tym miłość do nas doszła do doskonałości, że możemy mieć niezachwianą ufność w dzień sądu, gdyż jaki On jest, tacy i my jesteśmy na tym świecie.
18 W miłości nie ma bojaźni, wszak doskonała miłość usuwa bojaźń, gdyż bojaźń drży przed karą; kto się więc boi, nie jest doskonały w miłości.
19 Miłujmy więc, gdyż On nas przedtem umiłował.
20 Jeśli kto mówi: Miłuję Boga, a nienawidzi brata swego, kłamcą jest; albowiem kto nie miłuje brata swego, którego widzi, nie może miłować Boga, którego nie widzi.

Jak można się zorientować Pan Jezus mówił o miłości która nawróconego człowieka czyni doskonałym w tym względzie, jako że jest wynikiem działania Samego Boga w nas przez Ducha Świętego. Nawrócony ma zdolność do miłości doskonałej taką jaką nam pokazał Pan Jezus.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
makesh
Posty: 2037
Rejestracja: 20 maja 2010, 16:12
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: makesh » 09 lip 2010, 17:47

Kaanie,

Wiec jak rozumiesz ten wers 48?

Mam wrazenie ze mowisz ze nie musimy nic robic bo juz i tak jestesmy doskonali w oczach Boga przez przyzmat Jezusa.
Probowalam cie zrosumiec, ale mi jakos nie wychodzi.


Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: KAAN » 09 lip 2010, 19:29

makesh pisze:Kaanie,

Wiec jak rozumiesz ten wers 48?

Mam wrazenie ze mowisz ze nie musimy nic robic bo juz i tak jestesmy doskonali w oczach Boga przez przyzmat Jezusa.
Probowalam cie zrosumiec, ale mi jakos nie wychodzi.
Przeczytaj jeszcze raz co napisałem, Pan Jezus mówił do ludzi wskazując na siebie jako jedyną drogę do doskonałości w oczach Bożych. Ten werset nie jest nakazem wprost, ponieważ nikt z ludzi nie jest w stanie być doskonałym jak Bóg. Dopiero po dziele odkupienia wierzący mogą być doskonali w miłości która jest działaniem Bożym.
Pisałem także o róznych rodzajach doskonałości. W kwestii doskonałości która jest wynikiem zbawienia w Panu Jezusie człowiek nie ma nic do roboty, w kwestii doskonałości jako chrześcijanin jest wiele do zrobienia.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: KAAN » 09 lip 2010, 19:38

Naszała mnie jeszcze taka refleksja, że słowa wersetu 48 można traktować jak nakaz proroczy, jako zapowiedź dzieła Pana Jezusa który czyni doskonałymi tych których wybrał, jest to wyłączne jego dzieło - doskonałe.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Awatar użytkownika
fantomik
Posty: 15800
Rejestracja: 20 sty 2008, 15:54
wyznanie: Inne ewangeliczne
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: fantomik » 15 lip 2010, 15:27

KAAN pisze:Naszała mnie jeszcze taka refleksja, że słowa wersetu 48 można traktować jak nakaz proroczy, jako zapowiedź dzieła Pana Jezusa który czyni doskonałymi tych których wybrał, jest to wyłączne jego dzieło - doskonałe.

Najbliższy kontekst chyba na to nie pozwala za bardzo :/


"Cóż zatem Ateny mają wspólnego z Jerozolimą? Cóż Akademia z Kościołem? Cóż heretycy z chrześcijanami?" — Tertulian
"...ilość nieprawdziwych informacji na temat teologii Kalwina jakie zostały podane jest wystarczająca aby wielokrotnie udowodnić jego doktrynę totalnej deprawacji!" — J.I. Packer
"Take a quiet moment to yourself today. Read a book. Sip a latte. Look out the window. (Then do the same thing, every single day, for the rest of your life.)" — Susan Cain
Nehemiah 8:10: I rzekł im Nehemiasz: Idźcie, spożywajcie potrawy świąteczne i pijcie napoje słodkie - poślijcie też porcje temu, który nic gotowego nie ma: albowiem poświęcony jest ten dzień Panu naszemu. A nie bądźcie przygnębieni, gdyż radość w Panu jest waszą ostoją.
Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Zbyszekg4 » 15 lip 2010, 16:39

fantomik pisze:
KAAN pisze:Naszała mnie jeszcze taka refleksja, że słowa wersetu 48 można traktować jak nakaz proroczy, jako zapowiedź dzieła Pana Jezusa który czyni doskonałymi tych których wybrał, jest to wyłączne jego dzieło - doskonałe.

Najbliższy kontekst chyba na to nie pozwala za bardzo :/

Najblizszy kontekst mowi, ze Boza doskonalosc przejawia sie w milowaniu przez Niego i zlych i dobrych, sprawiedliwych i niesprawiedliwych...
Mamy czynic tak samo- w tym nasza doskonalosc sie objawi...

Tak to widze. :-)
(oczywiscie zaraz bede skrytykowany- ale to norma ;D )


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]
Awatar użytkownika
fantomik
Posty: 15800
Rejestracja: 20 sty 2008, 15:54
wyznanie: Inne ewangeliczne
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: fantomik » 15 lip 2010, 23:36

Zbyszekg4 pisze:[...]Tak to widze. :-)
(oczywiscie zaraz bede skrytykowany- ale to norma ;D )

Według mnie to wezwanie jest szersze (niż tylko miłowanie swoich nieprzyjaciół), a i kontekst jest szerszy (w sumie wszystko od początku kazania na górze). Ale przyznam, że i dla mnie nie jest to do końca jasne (albo raczej jest jasne tylko wolałbym aby nie było?).

Pozdrawiam,
f. (moje dwa grosze)


"Cóż zatem Ateny mają wspólnego z Jerozolimą? Cóż Akademia z Kościołem? Cóż heretycy z chrześcijanami?" — Tertulian
"...ilość nieprawdziwych informacji na temat teologii Kalwina jakie zostały podane jest wystarczająca aby wielokrotnie udowodnić jego doktrynę totalnej deprawacji!" — J.I. Packer
"Take a quiet moment to yourself today. Read a book. Sip a latte. Look out the window. (Then do the same thing, every single day, for the rest of your life.)" — Susan Cain
Nehemiah 8:10: I rzekł im Nehemiasz: Idźcie, spożywajcie potrawy świąteczne i pijcie napoje słodkie - poślijcie też porcje temu, który nic gotowego nie ma: albowiem poświęcony jest ten dzień Panu naszemu. A nie bądźcie przygnębieni, gdyż radość w Panu jest waszą ostoją.
Awatar użytkownika
Lash
Moderator
Posty: 30975
Rejestracja: 04 sty 2008, 16:28
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: England
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Lash » 16 lip 2010, 12:59

Ten tekst to zakonczenie wiekszej części o ustanowieniu Prawa królestwa bozego
Jezus ustanwaia nowe prawo = Kazanie na górze o tym mówi - jest nowym mojżeszem na nowej górze.
Wskazuje że stare będzie wypełnione w sensie dokonane w Nim nie w sensie "dorzucę wam praw"
On jedyny całe je wypełnił.

Jezus wskazuje że Prawo to za mało i wskazuje na to ze miłość jest doskonała wyraża się w charakterze Ducha Św. jako wierność / radość / uczciwość / dobrość / łaskawość itp


Zakończenie ukazuje że miłosc jest OTWARTA nawet na wrogów Boga.


(15) Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, (16) lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem. Miejcie sumienie czyste, aby ci, którzy zniesławiają dobre chrześcijańskie życie wasze, zostali zawstydzeni, że was spotwarzali. (1 List Piotra 3:15-16, Biblia Warszawska)
i przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili (Ew. Mateusza 6:1-34, Biblia Tysiąclecia)
Krytykant jest jak samochód osobowy - im gorszy tym głośniejszy i mocniej warczy

"Run, Lash, run / The law commands / But gives me neither feet nor hands / Tis better news the Gospel brings / It bids me fly It gives me wings" J.B.

Wróć do „Studium Biblii”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość