Kolektywne czytanie Pisma: Mateusz 5:21-26

Studium poszczególnych ksiąg biblijnych!
Uwagi, obserwacje itp.
Awatar użytkownika
fantomik
Posty: 15826
Rejestracja: 20 sty 2008, 15:54
wyznanie: Inne ewangeliczne
Gender: Male
Kontaktowanie:

Kolektywne czytanie Pisma: Mateusz 5:21-26

Postautor: fantomik » 05 maja 2008, 21:43

Mianem wstępu kilka zasad (a może ich brak):
- można pisać swoje subjektywne odczucia nt. omawianego fragmentu Pisma
- dozwolone jest podawanie innych referencji w tym temacie (także dla poszczególnych wersów)
- dozwolone jest używanie słowników i komentarzy biblijnych, piszmy tylko z jakich korzystamy :-)
- jak ktoś zna grekę to bardzo proszę, jeśli jest to sensowne, o "rozpracowanie" danych fragmentów też w grece dla tych, którzy greki (jeszcze) nie znają :-)
- zadawać można też pytania :-)


Po dłuższej przerwie powraca... Ewangelia Mateusza! :-)

Już przed nadaniem prawa (2M 20:13; 5M 5:17) człowiek wiedział, że zabójstwo pociąga za sobą odpowiedzialność: 1 Moj. 9:6 (BW)
6. Kto przelewa krew człowieka, tego krew przez człowieka będzie przelana, bo na obraz Boży uczynił człowieka.

Nasz Pan koryguje naukę o odpowiedzialność za czyn zabójstwa i odnosi się bezpośrednio do źródła, w którym rodzi się złamanie tego przykazania -- do naszych myśli. Nie powinniśmy się gniewać w szczególności gdy nam dzieje się krzywda, nie powinniśmy też odpowiadać gniewnie na gniew (np. przekleństwami). Wersy 23-24 wg. mnie można odnieść także i do naszych spotkań, pamiątki Wieczerzy Pańskiej czy nawet naszych co dzienniych modlitw. 25-26 może odnosić się w ogólności do sporów, w których nie mamy racji -- w takich wypadkach winniśmy czym prędzej (w pokorze) przyznać się i pogodzić z naszym przeciwnikiem gdyż inaczej narażamy się na dodatkowe konsekwencje trwania w mylnym poglądzie (oj, jakże często o tym samemu zapominam :-/ choć dzięki Panu, robię postępy w porównaniu do mojego poprzedniego życia). To tak po krótce moje przemyślenia, oczekuję Waszych :-)

Pozdrawiam,
f.


Awatar użytkownika
Blaith
Posty: 673
Rejestracja: 29 sty 2008, 15:23
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Blaith » 09 maja 2008, 14:26

poczytałam w komentarzach na stronie http://biblos.com/ i takie mam dodatki (może ktoś tak jak ja tego nie wiedział :)).
- tam gdzie czytamy o ogniu piekielnym mowa jest literalnie o Gehennie (greckie), dolinie Hinnom, którą zwano też Topheth. tam Kananejczycy (tak to się pisze?) poświęcali ludzi na ofiarę Molochowi, fałszywemu bóstwu.
- Żydzi stosowali kilka kar za przestępstwa: wieszanie, ścięcie głowy, kamienowanie i palenie. jak się można domyślić, palenie było najwyższą i najstraszniejszą karą.
- komentatorzy zwracają też uwagę jak mówi Jezus. prorocy używali formuły "to mówi Pan" czy "wyrocznia Pana", Jezus mówi: "a Ja wam powiadam". znamienne dla Prawodawcy! :)Wróć do „Studium Biblii”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości