Obj 3:5 wymazanie z ksiegi zycia?

Analiza tekstów oraz komentarze biblijne.
Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Obj 3:5 wymazanie z ksiegi zycia?

Postautor: Zbyszekg4 » 23 sty 2017, 03:52

Bereciku, gdy piszesz: "Nazari zebrał uczniów i ruszyli w kierunku Jerozolimy. Wybrał drogę dłuższą, ale bezpieczniejszą, przez Yericho."
(dalej długi tekst) - to co to jest?

Trzeba przyznać, że jest trudno dociec tak na 100% tematu tych ksiąg bo nazewnictwo zbliżone, a sens może być całkiem różny...
Np. Ps 69 mówi o księdze życia (np. Biblia Warszawska) albo o księdze żyjących (np. Biblia Gdańska; ten zwrot by pasował do rozumienia jj-ota, że to rejestr ludzkości całej), ale Ap 3,5 też mówi o księdze życia (np. Tysiąclatka) albo o księdze żywota (np. Biblia Warszawska).

Zatem przekład biblijny może nam coś zasugerować, a nie znając greki czy hebrajskiego trudno wtedy dociec prawdy całej (tłumaczom też pewnie nie łatwo, skoro różnie to oddali w j. polskim).


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]
Awatar użytkownika
berecik
Posty: 178
Rejestracja: 12 maja 2015, 13:17
wyznanie: Inne ewangeliczne
Lokalizacja: strefa anglosaska, w tym Netherlands
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Obj 3:5 wymazanie z ksiegi zycia?

Postautor: berecik » 23 sty 2017, 06:58

Zbyszekg4 pisze:Bereciku, gdy piszesz: "Nazari zebrał uczniów i ruszyli w kierunku Jerozolimy. Wybrał drogę dłuższą, ale bezpieczniejszą, przez Yericho."
(dalej długi tekst) - to co to jest?

Parafraza?

Ponieważ zeszliśmy na obszar uczynków, skutków tego jak żyjemy dla życia wiecznego, przytoczyłem fragmenty, w których sam Jezus wiąże obietnicę życia z uczynkami. Opinie Jezusa o tyle przewyższają standardy przekazane nam przez apostołów, że Pan byl w stanie diagnozować każdego indywidualnie, a jak pokazują przykłady diagnoza była powiązana z uczynkami. To nie znaczy, że uczynki Zacheusza i uczonego w Pismach gwarantowały im zbawienie (cenę zbawienia poniósł Jezus) ale oznacza, że są istotne dla zbawienia.

Dz.Ap. 10:34-35
34. Piotr zaś otworzył usta i rzekł: Teraz pojmuję naprawdę, że Bóg nie ma względu na osobę,
35. Lecz w każdym narodzie miły mu jest ten, kto się go boi i sprawiedliwie postępuje.
(BW)

jj zbywa milczeniem Hebr. 10:26-39 (...) nie porzucajcie więc ufności waszej, która ma wielką zapłatę, albowiem wytrwałości wam potrzeba, abyście, gdy wypełnicie wolę Bożą, dostąpili tego, co obiecał - jeżeli wypełnicie wolę Bożą - jeżeli nie odstąpicie od niego.
Obietnica jak stara się dowodzić 2tm31617 jest warunkowa. jj utrzymuje, że bezwarunkowa.

Autor w Liście do Hebrajczyków 6:4-12 pisze, że jest rzeczą niemożliwą, aby ci, którzy raz zostali oświeceni i stali się uczestnikami Ducha, kiedy odpadną, powtórnie dostąpili pokuty (nawrócenia). A więc odwrót od łaski jest możliwy. Potem autor dodaje jednak, że Bóg łatwo z nas nie zrezygnuje, że nie zapomni naszych starań, uczynków, najmniejszego choćby dowodu miłości (9-10).

Hebr. 6:4-12
4. Jest bowiem rzeczą niemożliwą, żeby tych - którzy raz zostali oświeceni i zakosztowali daru niebiańskiego, i stali się uczestnikami Ducha Świętego,
5. I zakosztowali Słowa Bożego, że jest dobre oraz, cudownych mocy wieku przyszłego -
6. Gdy odpadli, powtórnie odnowić i przywieść do pokuty, ponieważ oni sami ponownie krzyżują Syna Bożego i wystawiają go na urągowisko.
7. Albowiem ziemia, która piła deszcz często na nią spadający i rodzi rośliny użyteczne dla tych, którzy ją uprawiają, otrzymuje błogosławieństwo od Boga;
8. Lecz ta, która wydaje ciernie i osty, jest bezwartościowa i bliska przekleństwa, a kresem jej spalenie.
9. Ale chociaż tak mówimy, to jeśli chodzi o was, umiłowani, jesteśmy przekonani o czymś lepszym, zwłaszcza co dotyczy zbawienia.
10. Wszak Bóg nie jest niesprawiedliwy, aby miał zapomnieć o dziele waszym i o miłości, jaką okazaliście dla imienia jego, gdy usługiwaliście świętym i gdy usługujecie.
11. Pragniemy zaś, aby każdy z was okazywał tę samą gorliwość dla zachowania pełni nadziei aż do końca,
12. Abyście się nie stali ociężałymi, ale byli naśladowcami tych, którzy przez wiarę i cierpliwość dziedziczą obietnice.
(BW)

Pozdr.


Daj mądrość wodzom w ich wojowaniach,
Błogosław Antka w nowych zadaniach,
Stół tych co Ciebie, miłosci szukają,
Daj pokój prawym,
Sąd... co zdradzają.

"Pan nierychły do gniewu i bardzo łaskawy przebacza winę i występek, choć nie pozostawia bez kary, lecz za winę ojców nawiedza synów do trzeciego i do czwartego pokolenia."
(4 Moj. 14:18) ... (Ps. 86:15) ...
Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Obj 3:5 wymazanie z ksiegi zycia?

Postautor: KAAN » 23 sty 2017, 09:50

2tm31617 pisze: Jeszcze poczekam na opinie KAANa, bo on zmienial nieco spojrzenie, ...
jj wyjaśnił wiele, właściwie nie mam nic do dodania, mam tylko pewną wątpliwość związaną z "wymazywaniem"; czy księga żywota jest "niewymazywalna" ? Bo jeśli jest, to zapewnienie o niewymazaniu jest trochę dziwne, gdyby nie było potencjalnej możliwości wymazania. Ta księga mogła by się nazywać "księgą wybranych". Dlatego mam trochę wątpliwości, czy jednak nie ma tam wpisanych innych, którzy z chwilą upadku w pierwszy grzech są zaznaczeni do wymazania kiedy sie nie nawrócą. To taka moja osobista wątpliwość i nie chcę niczego przesądzać.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
2tm31617
Posty: 425
Rejestracja: 08 lip 2016, 22:05
wyznanie: Protestant
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Obj 3:5 wymazanie z ksiegi zycia?

Postautor: 2tm31617 » 23 sty 2017, 11:34

Mam podobna watliwosc jak KAAN, wiec nie przesadzam o prawidlowosci jj, aczkolwiek podal on silne argumenty. Faktycznie moze greka i hebrajski by pomogly. Bo nie mam tez pewnosci z psalm i sardes to rozne ksiegi.


jj
Posty: 8277
Rejestracja: 11 sty 2008, 10:17
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Lokalizacja: zagranica
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Obj 3:5 wymazanie z ksiegi zycia?

Postautor: jj » 23 sty 2017, 14:31



2tm31617
Posty: 425
Rejestracja: 08 lip 2016, 22:05
wyznanie: Protestant
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Obj 3:5 wymazanie z ksiegi zycia?

Postautor: 2tm31617 » 23 sty 2017, 17:24

W tym wywodzie czuć predestynacje. Tlumaczenie ktore jest naciągane. Nie chce przeczyc ze jest prawidlowe ale jednak... jak czytalem to nie zaufałem, przed poczynione założenia...


Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Obj 3:5 wymazanie z ksiegi zycia?

Postautor: Zbyszekg4 » 23 sty 2017, 17:27

Bo to strona zwolenników predestynacji (przynajmniej takich umiarkowanych).


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]
2tm31617
Posty: 425
Rejestracja: 08 lip 2016, 22:05
wyznanie: Protestant
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Obj 3:5 wymazanie z ksiegi zycia?

Postautor: 2tm31617 » 24 sty 2017, 16:17

1 A do anioła kościoła w Sardes napisz: To mówi ten, który ma siedem Duchów Boga i siedem gwiazd: Znam twoje uczynki, że masz imię, które mówi, że żyjesz, ale jesteś martwy.
2 Bądź czujny i utwierdź, co pozostało, a co bliskie jest śmierci. Nie uznałem bowiem twoich uczynków za doskonałe przed Bogiem.
3 Pamiętaj zatem, jak otrzymałeś i usłyszałeś, i strzeż tego, i pokutuj. Jeśli więc czuwać nie będziesz, przyjdę do ciebie jak złodziej, a nie będziesz wiedział, o której godzinie przyjdę do ciebie.
4 Lecz masz kilka osób w Sardes, które nie splamiły swoich szat. Będą chodzić ze mną w białych szatach, bo są godni.
5 Kto zwycięży, będzie ubrany w białe szaty i nie wymażę jego imienia z księgi życia, lecz wyznam jego imię przed moim Ojcem i przed jego aniołami. Obj 3

Załóżmy, że nigdy nie kłamię, tak jak Jezus i piszę do swoich przyjaciół:
"Jeśli będziecie mi wierni i mnie nie zdradzicie, będziecie zwycięzcami i z tego powodu nie wymażę was z księgi przyjaźni".
Co to znaczy dla odbiorcy? Że ich miejsce w księdze przyjaźni jest warunkowe. Odnosząc do Biblii, dopuszczam działanie własnej woli i działanie Jezusa w odmianę serc.

Jj, zalóżmy, że również nie jest kłamcą i pisze do przyjaciół:
"Nikt z was mnie nie zdradzi, zatem gwarantuję zapieczętować wasze imiona w księdze przyjaźni".
To rzeczywiście bezwarunkowe stanowisko, ludzie pozbawieni własnej woli, prawdopodobnie nigdy narodzeni na nowo, gdyż jak mogą wiedzieć, czym jest podjąć decyzję?

A nie znam ludzi bez własnej woli, zaszwe ma jakieś zdanie odnośnie do czegoś. I co ze świadectwami ludzi bardzo wierzących, a stających się ateistami lub satanistami? Im już nie wolno wierzyć, że nastąpiła zmiana, a jedynie powiedzieć, że nigdy nie byli chrześcijnami, mimo że owoce ich wiary były przekonywujące?!

Mnie to przypomina:
4 Któż z was, gdy ma sto owiec, a zgubi jedną z nich, nie zostawia dziewięćdziesięciu dziewięciu na pustyni i nie idzie za zgubioną, aż ją znajdzie?
5 Kiedy ją znajdzie, wkłada na swoje ramiona i raduje się.
6 A przyszedłszy do domu, zwołuje przyjaciół i sąsiadów i mówi im: Cieszcie się ze mną, bo znalazłem moją zgubioną owcę.
7 Mówię wam, że podobnie w niebie większa będzie radość z jednego pokutującego grzesznika niż z dziewięćdziesięciu dziewięciu sprawiedliwych, którzy nie potrzebują pokuty. Łk 15

Co by się nie działo, Jezus wróci po swoją owieczkę. Pytanie, czy ta owieczka to każdy niewierzący człowiek, czy ex-wierzący?

Może spróbujmy wyjaśnić księgę życia za pomocą spójnika "i", czyli białymi szatami.
Białe szaty są symbolem posłuszności względem Boga i poznajemy pierwsze wzmiani w księgach mojżeszowych.
32 Przebłagania zaś dokonywać będzie kapłan, którego się do tego namaści i którego się wprowadzi w urząd, aby sprawował służbę kapłańską zamiast swego ojca; a wdzieje szaty lniane, szaty święte. Kpł 16

10 I rzekł Pan do Mojżesza: Idź do ludu i nakaż im, by przygotowali się na święto dziś i jutro i wyprali swoje szaty. 19Wj

I jako wspomnienie przykazań frędzle przypiete do szat:
38 Przemów do synów izraelskich i powiedz im, żeby oni i ich potomkowie porobili sobie frędzle na skrajach swoich szat, a przy frędzlach na skraju umieścili sznurki z fioletowej purpury.
39 Będziecie mieli te frędzle po to, abyście, gdy na nie spojrzycie, przypomnieli sobie wszystkie przykazania Pańskie, i abyście je pełnili, a nie dali 40 się zwieść swoim sercom i swoim oczom, które was prowadzą do bałwochwalstwa,
Abyście pamiętali i wypełniali wszystkie moje przykazania, i byli świętymi Boga waszego. Lb15

Jednak to co nas interesuje zaczyna się chyba w Izajasza 61:10
"Bardzo się będę radował z Pana, weselić się będzie moja dusza z mojego Boga, gdyż oblókł mnie w szaty zbawienia, przyodział mnie płaszczem sprawiedliwości jak oblubieńca, który wkłada zawój jak kapłan, i jak oblubienicę, która zdobi się we własne klejnoty."

Czy wyczuć można jakąś różnicę? To co się rzuca w oczy, to fakt, że ludzie w Starym Przymierzu sami zakładali odzienie sprawiedliwości by samodzielnie wypełniać wolę Boga, w proroctwie Izajasza o Bóg ubiera sprawiedliwych w szaty zbawienia.

27 Bo wszyscy, którzy zostaliście ochrzczeni w Chrystusie, przyodzialiście się w Chrystusa. Gal 3
Chrystus jako szata zbawienia? Kupuję w ciemno! Ale, hmmm, robimy to własnej woli, nie Bóg nas ubiera w Chrystusa. No nic, szukamy dalej...

Nie wątpię, że jest to paralelne z:
21 Jeśli tylko słyszeliście go i byliście pouczeni przez niego, zgodnie z prawdą, jaka jest w Jezusie;
22 Że – co się tyczy poprzedniego postępowania – powinniście zrzucić z siebie starego człowieka, który ulega zepsuciu przez zwodnicze żądze;
23 I odnowić się w duchu waszego umysłu;
24 I przyoblec się w nowego człowieka, który jest stworzony według Boga w sprawiedliwości i w prawdziwej świętości.Ef 4

10 A przyodzialiście się w nowego, który się odnawia w poznaniu na obraz tego, który go stworzył.
11 Gdzie nie ma Greka ani Żyda, obrzezanego ani nieobrzezanego, cudzoziemca ani Scyty, niewolnika ani wolnego, ale wszystkim i we wszystkich Chrystus. Kol 3

Ubieranie się nowe szaty (w Chrystusa) to bycie nowymi stworzeniami, bez względu na naród i rasę. Myśle, że klarowne i zrozumiałe dla wszystkich.
Jednak wiadomo też, że nikt nie jest ubrany w szaty, jeśli nie są zrodzeni z ewangelii.

A co ma do dodania to ewangelia Jana:
30 Jezus odpowiedział: Ten głos rozległ się nie ze względu na mnie, ale ze względu na was.
31 Teraz odbywa się sąd tego świata, teraz władca tego świata będzie wyrzucony precz.
32 A ja, jeśli będę wywyższony nad ziemię, pociągnę wszystkich do siebie.
33 A mówił to, dając znać, jaką śmiercią miał umrzeć. J 12
Niczym jak z Łukasza, że Jezus skolekcjonuje wszystkich. Ale czy wszyscy zdobędą szaty? Raczej nie, te powinny być dla wiernych.

7 Uczyniłeś go niewiele mniejszym od aniołów, chwałą i czcią ukoronowałeś go i ustanowiłeś go nad uczynkami twoich rąk.
8 Wszystko poddałeś pod jego stopy. A skoro poddał mu wszystko, nie pozostawił niczego, co nie byłoby mu poddane. Lecz teraz jeszcze nie widzimy, aby wszystko było mu poddane.
9 Ale widzimy Jezusa, który stał się niewiele mniejszy od aniołów, ukoronowanego chwałą i czcią za cierpienia śmierci, aby z łaski Boga zakosztował śmierci za wszystkich. Hbr 2
Czy więc Bóg zgromadził wszystkich? Nie każdy przecież w swoim pokoleniu ma szanse na poznanie Jezusa.

Ale czy wszyscy wierni otrzymują szaty? Z listu do Sardes wątpie w to, gdyż jak widzimy wszyscy tam noszą białe szaty, ale wielu je splamiło. Tylko zwycięzcy będą ubrani w białe szaty. Zatem luzie z własnej woli noszą szaty. A z woli Jezusa jest nagroda odziać tych co są godni.
Mysle, że mamy informację o wiernych niegodnych. Nagroda ta widoczna w:
4 Zobaczyłem też trony i zasiedli na nich, i dano im władzę sądzenia. I zobaczyłem dusze ściętych z powodu świadectwa Jezusa i z powodu słowa Bożego oraz tych, którzy nie oddali pokłonu bestii ani jej wizerunkowi i nie przyjęli jej znamienia na czoło ani na rękę. I ożyli, i królowali z Chrystusem tysiąc lat.
5 A inni z umarłych nie ożyli, aż się dopełniło tysiąc lat. To jest pierwsze zmartwychwstanie.
6 Błogosławiony i święty ten, kto ma udział w pierwszym zmartwychwstaniu. Nad nimi druga śmierć nie ma władzy, lecz będą kapłanami Boga i Chrystusa i będą z nim królować tysiąc lat. Obj 20:4-6

I wyjaśnienie:
13 A jeden ze starszych odezwał się do mnie tymi słowy: Kim są ci, którzy są ubrani w białe szaty i skąd przybyli?
14 Odpowiedziałem mu: Panie, ty wiesz. I powiedział do mnie: To są ci, którzy przyszli z wielkiego ucisku i wyprali swoje szaty, i wybielili je we krwi Baranka. Obj 7

Ci zaś, co nie zakwalifikowali się na pierwsze zmartwychwstanie czekają na wypełnienie tysiąca lat królestwa Jezusa, dopiero wtedy może nastąpić ich nieśmiertelność:
12 I zobaczyłem umarłych, wielkich i małych, stojących przed Bogiem, i otwarto księgi. Otwarto też inną księgę, księgę życia. I osądzeni zostali umarli według tego, co było napisane w księgach, to znaczy według ich uczynków.
12 I zobaczyłem umarłych, wielkich i małych, stojących przed Bogiem, i otwarto księgi. Otwarto też inną księgę, księgę życia. I osądzeni zostali umarli według tego, co było napisane w księgach, to znaczy według ich uczynków.
13 I wydało morze umarłych, którzy w nim byli, również śmierć i piekło wydały umarłych, którzy w nich byli. I zostali osądzeni każdy według swoich uczynków.
14 A śmierć i piekło zostały wrzucone do jeziora ognia. To jest druga śmierć.
15 I jeśli się ktoś nie znalazł zapisany w księdze życia, został wrzucony do jeziora ognia. Obj 20

Wymazanie z ksiąg tym bardziej staje się możliwe, jeśli można trafić do jeziora ognia. To drugie zmartwychwstanie dotyczy wiernych i niewiernych:
28 Nie dziwcie się temu, bo nadchodzi godzina, w której wszyscy, którzy są w grobach, usłyszą jego głos; J5

14 Wyznaję jednak przed tobą, że według drogi, którą oni uważają za herezję, służę Bogu moich ojców, wierząc wszystkiemu, co jest napisane w Prawie i u Proroków;
15 Mając nadzieję w Bogu, że będzie zmartwychwstanie, którego i oni oczekują, zarówno sprawiedliwych, jak i niesprawiedliwych. Dz 24

Jednak tylko wierni sie ostaną i uczynki są w mocy:
11 Nikt bowiem nie może położyć innego fundamentu niż ten, który jest położony, którym jest Jezus Chrystus.
12 A czy ktoś na tym fundamencie buduje ze złota, srebra, z drogich kamieni, drewna, siana czy ze słomy;
13 Dzieło każdego będzie jawne. Dzień ten bowiem to pokaże, gdyż przez ogień zostanie objawione i ogień wypróbuje, jakie jest dzieło każdego.
14 Jeśli czyjeś dzieło budowane na tym fundamencie przetrwa, ten otrzyma zapłatę.
15 Jeśli zaś czyjeś dzieło spłonie, ten poniesie szkodę. Lecz on sam będzie zbawiony, tak jednak, jak przez ogień.
16 Czyż nie wiecie, że jesteście świątynią Boga i że Duch Boży w was mieszka?
17 A jeśli ktoś niszczy świątynię Boga, tego zniszczy Bóg, bo świątynia Boga jest święta, a wy nią jesteście. 1 Kor 3

To zbawienie będzie trudne.

Innymi słowy, chcę powiedzieć, że nie wszyscy wierzący to zwycięzcy.

A co z księgą. Dla mnie d początku wydawało się jasne, że obietnica nie wymazać zwycięzców, to jak wymazać niezwycięzców. Albo jak twierdzi jj, nie ma niezwycięzców. Jezus pisze list tylko do zwycięzców? Nie wydaje mi się.

Dla mnie jest jasne, że imię można usunąś tylko wtedy jeśli było zapisane. Tym samym, niestety, nawet wspaniały chrzescijanin może utacić swoje miejsce w księdze życia. Przy okazji doszliśmy do konfliktu Kalwinów z Arminianami. Kalwin mówił: raz uratowany to zawsze uratowany. Arminianie mówią: zbawienie mozna utacić jesli wyrzeknie sie Chrystusa. Nie wierzę, w żadną wersję, bowiem każda ma wsparce biblijne. Nazwałbym je przykrym słowem: półprawdami. Zapomnieli bowiem o fakcie opisanym w Obj 20, czyli niezrozumieniu, że wykonana praca Jezusa na krzyżu przypieczętowała fakt, że wszyscy ludzie zostaną wskrzeszeni do życia, ale czas ich zbawienia jest zdeterminowany z ludzkiej perspektywy, czy ich wiara prowadzi do: pierwszego zmartwychwstnia i królestwa 1000lat, drugiego zmartwychwstania po tysiąclatce, bądź jezioro ognia (zbawienia w "drugą" śmierć - prawdopodobnie wieczną).

Byc może pisałem jak zwykle nieco chaotycznie ale chcę wyrazić że: szaty to coś więcej niż imię w księdze życia.
Ci co są zapisani w księdze mają prawo są godni być ubranymi w szaty Jezusa. Nie każdy jednak znajdujący sie w księdze tego dostąpi. Bo jak widać ludzie w sztach są przy pierwszym zmartwychwstaniu, zaś przy drugim zostali tylko ci zapisani i niezapisani w księdze.
Zasadniczo majac takie podsumowanie to mógłbym sie zgodzić z jj. Wierni pozostają w księdze, jednak ich sytuacja nie jest klarowna. Białe szaty są lepszą odpowiedzią na sytuację wiernego. jj uwaza księge za zapisaną z perspektywy predestynacji. Ja widzę ją jako mozliwą do korekt, np. uzuwania, zapisywania na nowo. Dokładnie tak jak w Pslmie i przekazie z Mojżeszem.


Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Obj 3:5 wymazanie z ksiegi zycia?

Postautor: Zbyszekg4 » 26 sty 2017, 11:15

2tm31617 pisze:A co z księgą. Dla mnie od początku wydawało się jasne, że obietnica nie wymazać zwycięzców, to jak wymazać niezwycięzców. Albo jak twierdzi jj, nie ma niezwycięzców. Jezus pisze list tylko do zwycięzców? Nie wydaje mi się.

Czy faktycznie zbór w Sardes by taki SUPER, że nie było w nim "nie-zwycięzców"? Czy wszyscy zborownicy Kościoła w tym mieście byli TYLKO zwycięzcami, i każdy tam mógł w tym zborze być pewny, że: "będzie ubrany w białe szaty i nie wymażę jego imienia z księgi życia, lecz wyznam jego imię przed moim Ojcem i przed jego aniołami." :?:

Czytamy Ap. 3,1-5:
1 A do anioła kościoła w Sardes napisz: To mówi ten, który ma siedem Duchów Boga i siedem gwiazd: Znam twoje uczynki, że masz imię, które mówi, że żyjesz, ale jesteś martwy.
2 Bądź czujny i utwierdź, co pozostało, a co bliskie jest śmierci. Nie uznałem bowiem twoich uczynków za doskonałe przed Bogiem.
3 Pamiętaj zatem, jak otrzymałeś i usłyszałeś, i strzeż tego, i pokutuj. Jeśli więc czuwać nie będziesz, przyjdę do ciebie jak złodziej, a nie będziesz wiedział, o której godzinie przyjdę do ciebie.
4 Lecz masz kilka osób w Sardes, które nie splamiły swoich szat. Będą chodzić ze mną w białych szatach, bo są godni.
5 Kto zwycięży, będzie ubrany w białe szaty i nie wymażę jego imienia z księgi życia, lecz wyznam jego imię przed moim Ojcem i przed jego aniołami.


Grubą czcionką zaznaczyłem słowa nagany, troski i ostrzeżenia Jezusa odnośnie zboru w Sardes [są w tych 7 Listach zbory, gdzie nie ma żadnej nagany; tam prędzej o samych zwycięzców, niż tu, prawda?].

Grubą i podkreśloną czcionką zaznaczyłem słowa pochwały Pana Jezusa dla - uwaga - KILKU OSÓB w Sardes!

I po takiej analizie tego zgromadzenia Kościoła lokalnego, padają słowa, które bez tego kontekstu można mylnie odczytać:
"Kto zwycięży, będzie ubrany w białe szaty i nie wymażę jego imienia z księgi życia, lecz wyznam jego imię przed moim Ojcem i przed jego aniołami."

Czy z wcześniejszej oceny zboru w Sardes - podanej, uwaga: przez samego Chrystusa - można wnioskować, że wszyscy zborownicy to ZWYCIĘZCY?!
Niemożliwe! Przecież nic na to nie wskazuje w wersetach 1-4. Obiektywnie patrząc, to prędzej tam o większość przegranych (nie-zwycięzców)...
Jezus mówi, że KTO ZWYCIĘŻY, ten "będzie ubrany w białe szaty i nie wymażę jego imienia z księgi życia" - czy to nie brzmi jak WARUNEK?!
[oczywiście nikt nie będzie zwycięzcą z dala od Dowódcy, ale nikogo Dowódca nie zmusza do bycia z Nim].


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]
Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Obj 3:5 wymazanie z ksiegi zycia?

Postautor: KAAN » 26 sty 2017, 13:03

2tm31617 pisze:1 A do anioła kościoła w Sardes napisz:...
Załóżmy, że nigdy nie kłamię, tak jak Jezus i piszę do swoich przyjaciół:
"Jeśli będziecie mi wierni i mnie nie zdradzicie, będziecie zwycięzcami i z tego powodu nie wymażę was z księgi przyjaźni".
Co to znaczy dla odbiorcy? Że ich miejsce w księdze przyjaźni jest warunkowe. Odnosząc do Biblii, dopuszczam działanie własnej woli i działanie Jezusa w odmianę serc..
Czynisz założenie że napisano to do konkretnych osób, podczas gdy wyraźnie napisano że jest to list do zboru, czyli społeczności w której są zarówno ludzie wierzący i niewierzący, ich postepowanie jest widoczne jako martwota, ten zbór jest martwy pomimo tego ze jest w nim kilka osób, które mają czyste nie splamione szaty zbawienia i oni będą z Panem Jezusem. Inni nie są godni być dziećmi Bożymi.
Poza tym gdybyś rozumiał dyspensacje to w tym liście widać pewien okres działalności kościoła na ziemi, Specjalnie nie piszę z wielkiej litery, bo oznaczałoby to ludzi zbawionych, a ja chcę wskazać na organizację kościelną w której skupiają się chrześcijanie; ci prawdziwi i ci tylko z nazwy.
I co ze świadectwami ludzi bardzo wierzących, a stających się ateistami lub satanistami? Im już nie wolno wierzyć, że nastąpiła zmiana, a jedynie powiedzieć, że nigdy nie byli chrześcijnami, mimo że owoce ich wiary były przekonywujące?!
Wierzyli wiarą demoniczną taką jaką opisuje Jakub.
Mnie to przypomina:
4 Któż z was, gdy ma sto owiec,...
Co by się nie działo, Jezus wróci po swoją owieczkę. Pytanie, czy ta owieczka to każdy niewierzący człowiek, czy ex-wierzący?
To wogóle nie odnosi się do Kościoła, ale do Izraela. Pan Jezus chciał odzyskać tych co pobłądzili z Izraela. Ta owieczka to niewierzący, który był w Izraelu ale odszedł od wiary Jaką Bóg dał Izraelowi.
Czy wyczuć można jakąś różnicę? To co się rzuca w oczy, to fakt, że ludzie w Starym Przymierzu sami zakładali odzienie sprawiedliwości by samodzielnie wypełniać wolę Boga, w proroctwie Izajasza o Bóg ubiera sprawiedliwych w szaty zbawienia.
Oni wykonywali czynności będące cieniem spraw duchowych, oni sami nie stawali się sprawiedliwymi przez założenie czystych szat, ale obrazowali wewnętrzną przemianę człowieka który wierzy Bogu.

27 Bo wszyscy, którzy zostaliście ochrzczeni w Chrystusie, przyodzialiście się w Chrystusa. Gal 3
Chrystus jako szata zbawienia? Kupuję w ciemno! Ale, hmmm, robimy to własnej woli, nie Bóg nas ubiera w Chrystusa. No nic, szukamy dalej...
Błędne założenie, tekst mówi że ktoś nas ubiera a nie my sami się ubieramy, ktoś nas zanurza w czasie chrztu wodnego, ktoś (Bóg) zanurza nas w Chrystusa w czasie zbawienia.

Nie wątpię, że jest to paralelne z:
.....
24 I przyoblec się w nowego człowieka, który jest stworzony według Boga w sprawiedliwości i w prawdziwej świętości.Ef 4
To nie jest paralela do powyższego w sensie który przedstawiasz. Mówi o czymś zupełnie innym, o budowaniu zewnętrznego człowieka który jest odpowiednikiem wewnętrznego,sprawiedliwego, stworzonego przez Boga w czasie odrodzenia z Ducha Świętego.

Ubieranie się nowe szaty (w Chrystusa) to bycie nowymi stworzeniami, bez względu na naród i rasę.
Odwrotnie; ubieranie się w nowe szaty jest wynikiem bycia nowym duchowym stworzeniem i wewnętrzny obraz jest odwzorowany w postępowaniu wierzących ludzi.

Ale czy wszyscy wierni otrzymują szaty? Z listu do Sardes wątpie w to,
Wątpisz, ponieważ mieszasz zbawionych z niezbawionymi, zbór to nie jest 100% ludzi zbawionych.

I wyjaśnienie:
13 A jeden ze starszych odezwał się do mnie tymi słowy: Kim są ci, którzy są ubrani w białe szaty i skąd przybyli?
14 Odpowiedziałem mu: Panie, ty wiesz. I powiedział do mnie: To są ci, którzy przyszli z wielkiego ucisku i wyprali swoje szaty, i wybielili je we krwi Baranka. Obj 7
Cytujesz kompletnie nieprzystające wersety do tematu, to obraz nieba z czasu wielkiego ucisku i dotyczy tylko tych co nie ugieli się pod presją antychrysta i pozostali wierni Panu Jezusowi.


Wymazanie z ksiąg tym bardziej staje się możliwe, jeśli można trafić do jeziora ognia. To drugie zmartwychwstanie dotyczy wiernych i niewiernych:
28 Nie dziwcie się temu, bo nadchodzi godzina, w której wszyscy, którzy są w grobach, usłyszą jego głos; J5

14 Wyznaję jednak przed tobą, że według drogi, którą oni uważają za herezję, służę Bogu moich ojców, wierząc wszystkiemu, co jest napisane w Prawie i u Proroków;
15 Mając nadzieję w Bogu, że będzie zmartwychwstanie, którego i oni oczekują, zarówno sprawiedliwych, jak i niesprawiedliwych. Dz 24
Nie ma tu związku ze zmartwychwstaniem na sąd ostateczny, sprawiedliwi nie trafią na ten sam sąd co niesprawiedliwi, zapewnił to Pan Jezus:

Ewangelia św. Jana 3:18 Kto wierzy w niego, nie będzie sądzony; kto zaś nie wierzy, już jest osądzony dlatego, że nie uwierzył w imię jednorodzonego Syna Bożego.
Innymi słowy, chcę powiedzieć, że nie wszyscy wierzący to zwycięzcy.
Wszyscy wierzący mający wiarę dającą zbawienie są zwycięzcami, ci którzy mają wiarę tylko intelektualną nie są zbawieni.
Tym samym, niestety, nawet wspaniały chrzescijanin może utacić swoje miejsce w księdze życia.
Nie może, bo zbawienie nie zależy od człowieka, ale od Boga, jest wieczne i doskonałe.
Wierni pozostają w księdze, jednak ich sytuacja nie jest klarowna..
Jest najklarowniejsza pod Słońcem, nikt i nic nie moze wyrwać człowieka z ręki Bożej:

List do Rzymian 8:38 Albowiem jestem tego pewien, że ani śmierć, ani życie, ani aniołowie, ani potęgi niebieskie, ani teraźniejszość, ani przyszłość, ani moce,
39 Ani wysokość, ani głębokość, ani żadne inne stworzenie nie zdoła nas odłączyć od miłości Bożej, która jest w Chrystusie Jezusie, Panu naszym..


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
jj
Posty: 8277
Rejestracja: 11 sty 2008, 10:17
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Lokalizacja: zagranica
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Obj 3:5 wymazanie z ksiegi zycia?

Postautor: jj » 26 sty 2017, 16:04

2tm31617 pisze:

Załóżmy, że nigdy nie kłamię, tak jak Jezus i piszę do swoich przyjaciół:
"Jeśli będziecie mi wierni i mnie nie zdradzicie, będziecie zwycięzcami i z tego powodu nie wymażę was z księgi przyjaźni".
Co to znaczy dla odbiorcy? Że ich miejsce w księdze przyjaźni jest warunkowe. Odnosząc do Biblii, dopuszczam działanie własnej woli i działanie Jezusa w odmianę serc.

Jj, zalóżmy, że również nie jest kłamcą i pisze do przyjaciół:
"Nikt z was mnie nie zdradzi, zatem gwarantuję zapieczętować wasze imiona w księdze przyjaźni".
To rzeczywiście bezwarunkowe stanowisko, ludzie pozbawieni własnej woli, prawdopodobnie nigdy narodzeni na nowo, gdyż jak mogą wiedzieć, czym jest podjąć decyzję?


Zalozmy teraz, ze masz dzieci. Jedno z nich jest posluszne, a drugie nie. Piszesz wiec do tego poslusznego:
- Nie wymaze cie z ksiegi rodowej.
Do nieposlusznego dziecka piszesz:
- A ciebie wymaze i nie bedziesz juz moim dzieckiem!

Widzisz juz brak sensu w takim mysleniu?

Oto dlaczego twoj przyklad jest zly:

(9) Prawdziwa światłość, która oświeca każdego człowieka, przyszła na świat. (10) Na świecie był i świat przezeń powstał, lecz świat go nie poznał. (11) Do swej własności przyszedł, ale swoi go nie przyjęli. (12) Tym zaś, którzy go przyjęli, dał prawo stać się dziećmi Bożymi, tym, którzy wierzą w imię jego, (13) którzy narodzili się nie z krwi ani z cielesnej woli, ani z woli mężczyzny, lecz z Boga.
(Ew. Jana 1:9-13, Biblia Warszawska)


Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Obj 3:5 wymazanie z ksiegi zycia?

Postautor: Zbyszekg4 » 26 sty 2017, 16:57

Wydziedziczenie jest prawnie dozwolone w pewnych okolicznościach!
ST też dopuszczał takie coś...
Wniosek: Tak, jesteśmy dziećmi Bożymi - na Bożych warunkach! Gdy ja mamy ZA NIC, ryzykujemy utratą tej pozycji, co się wiążę z brakiem dziedzictwa...


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]
jj
Posty: 8277
Rejestracja: 11 sty 2008, 10:17
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Lokalizacja: zagranica
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Obj 3:5 wymazanie z ksiegi zycia?

Postautor: jj » 26 sty 2017, 17:19

Wydziedziczony ciagle jest dzieckiem. To po pierwsze. A po drugie "usynowionego" nie wolno bylo wydziedziczyc wg owczesnego prawa. Prawo to dawalo wieksze przywileje "usynowionym" dzieciom, niz wlasnym. Slowo "usynowienie" uzyte jest z pelna swiadomoscia Przez Pawla w Listach (Strong 5205).

(3) Podobnie i my, gdy byliśmy dziećmi, byliśmy poddani w niewolę żywiołów tego świata; (4) lecz gdy nadeszło wypełnienie czasu, zesłał Bóg Syna swego, który się narodził z niewiasty i podlegał zakonowi, (5) aby wykupił tych, którzy byli pod zakonem, abyśmy usynowienia dostąpili. (6) A ponieważ jesteście synami, przeto Bóg zesłał Ducha Syna swego do serc waszych, wołającego: Abba, Ojcze! (7) Tak więc już nie jesteś niewolnikiem, lecz synem, a jeśli synem, to i dziedzicem przez Boga. (List do Galatów 4:3-6, Biblia Warszawska)


2tm31617
Posty: 425
Rejestracja: 08 lip 2016, 22:05
wyznanie: Protestant
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Obj 3:5 wymazanie z ksiegi zycia?

Postautor: 2tm31617 » 26 sty 2017, 18:52

Kaan, a skad wiesz ze nie jestes/byles zagubionym Izraelem? Nawet szaty dostrajasz do swojej pretrybulacyjnej teorii porwania. Nie ukrywam, ze prowokuje specjanie tymi wpisami, bo temat mocno studiuje i wiedzialem, ze nawet tu klarownosc biblijna bedziesz dostrajal do jezuickiej wizji porwania.
Zbyszek, sluszna uwaga.
Jj, a moze Jezus zbawi bezwzglednie wszystkich skoro wszyscy sa stworzeniem majacym poczatek w Adamie?


Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Obj 3:5 wymazanie z ksiegi zycia?

Postautor: KAAN » 26 sty 2017, 20:04

2tm31617 pisze:Kaan, a skad wiesz ze nie jestes/byles zagubionym Izraelem?
Bo jestem chrześcijaninem, a w Chrystusie nie masz żyda ani Greka...
Nie ukrywam, ze prowokuje specjanie tymi wpisami, bo temat mocno studiuje i wiedzialem, ze nawet tu klarownosc biblijna bedziesz dostrajal do jezuickiej wizji porwania.
Masz jakieś dziwne informacje i poglądy, studiujesz jakieś dziwne książki a nie Biblię.
...a moze Jezus zbawi bezwzglednie wszystkich skoro wszyscy sa stworzeniem majacym poczatek w Adamie?
Już dawno rozprawiono się z uniwersalizmem, czyżby ta hydra znowu łeb podnosiła?


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.

Wróć do „Kącik Egzegetyczny”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości