Najprostsze możliwe życie (GENOM MINIMALNY)

Dyskusje o powstaniu świata.
Awatar użytkownika
bio slawek
Posty: 220
Rejestracja: 24 gru 2014, 05:21
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Najprostsze możliwe życie (GENOM MINIMALNY)

Postautor: bio slawek » 27 gru 2014, 17:33

Tutaj cały artykuł:

https://bioslawek.wordpress.com/2014/12 ... minimalny/

Do swych badań wybitny biotechnolog Craig Venter (http://pl.wikipedia.org/wiki/Craig_Venter) wybrał prymitywną bakterię Mycoplasma genetalis, mającą 470 genów i po kolei wyciszał jeden gen po drugim, sprawdzając czy bakteria jeszcze żyje. Udało mu się ich liczbę zmniejszyć do 382 i jak dotychczas tak zredukowany genom (Mycoplasma laboratorium) jest magiczną
granicą. Genom minimalny składa się z 480 000 par zasad, które tworzą 382 geny. Wiele produktów tych genów musi występować w wielu kopiach, ponieważ w komórce minimalnej musi występować odpowiednie stężenie białek, żeby mogły zachodzić procesy życiowe. Na przykład genom komórki bakteryjnej E. coli składa się z około 4 000 000 par zasad, a do jej prawidłowego funkcjonowania potrzebnych jest około 20 000 rybosomów. Rybosomy, to największe maszyny molekularne, jakie występują w żywych organizmach. Komórka minimalna potrzebuje około 5 000 rybosomów, aby mogła żyć:

http://pl.wikipedia.org/wiki/Rybosom

„U prokariotów występują rybosomy 70S. Masa rybosomu u Escherichia coli wynosi około 2700 kDa a średnica około 20 nm. W pojedynczej komórce prokariotycznej znajduje się około 20 tys. rybosomów, które stanowią około jednej czwartej jej masy. Duża podjednostka (50S) zawiera 34 białka (oznaczanych od L1 do L34) i dwie cząsteczki rRNA (5S rRNA i 23S rRNA), a mała podjednostka (30S) zawiera 21 białek (oznaczanych od S1 do S21) i jedną cząsteczkę rRNA (16S rRNA). W Podjednostce dużej występują po dwa białka L7 i L12, pozostałe występują pojedynczo. Identyczne z białkiem L26 jest białko S20″

Później co jakiś, w miarę odkrywania innych złożonych procesów genetycznych u bakterii (np. kodowania dwóch białek na jednym genie) co jakiś czas zmieniano oszacowania, co do rozmiaru genomu minimalnego. Warto jeszcze dodać, że organizmy z tak zredukowanymi genomami przeżywają tylko na specjalnych pożywkach, gdyż są niezdolne do samodzielnego życia.

Na ilustracji pokazano jak skomplikowana jest minimalna komórka

Obrazek


Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Zbyszekg4 » 27 gru 2014, 17:48

bio slawek pisze:Duża podjednostka (50S) zawiera 34 białka

O jaciem!, a ja żem całe życie myślał, że ona zawiera 33 białka... :hihi:

PS. Nie, no poważnie to fajne rzeczy podajesz! Tak trzymaj- niech te ewolucjonisty główkują, co z tym zrobić?...


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]

Wróć do „Kreacjonizm vs. Ewolucjonizm”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości