interpretacja księgi rodzaju przez wierzących ewolucjonistów

Dyskusje o powstaniu świata.
Awatar użytkownika
Hardi
Posty: 7821
Rejestracja: 23 sty 2010, 12:17
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Norwegia
Gender: None specified
Kontaktowanie:

interpretacja księgi rodzaju przez wierzących ewolucjonistów

Postautor: Hardi » 27 lis 2012, 02:47

Wielokrotnie słyszałem od wierzących ewolucjonistów, że oni nie odrzucają księgi rodzaju i jej pierwszych rozdziałów, ale inaczej interpretują. Jednak zawsze gdy prosiłem o interpretację to nigdy jej nie otrzymywałem. Czy ktoś mógłby zinterpretować tutaj :?:

Przypominam jednak, że Interpretacja utworu literackiego to rodzaj analizy naukowej, mającej na celu wyjaśnienie i wydobycie wewnętrznego sensu utworu literackiego, a nie wyrzucenie utworu do kosza, zapomnienie o nim i napisanie innego.

Krótko mówiąc napiszcie co autor miał na myśli. Przeanalizujcie kolejno wersety.


Awatar użytkownika
Psrus
Posty: 4052
Rejestracja: 11 paź 2008, 17:34
wyznanie: Kościół Ewangelicko-Augsburski
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Psrus » 27 lis 2012, 21:27

Nie ma interpretacji. Ich cała interpretacja to: "Biblia mówi co innego bo ludzie by inaczej nie zrozumieli".
Jedyną analogię jaką udało mi się kiedyś dowiedzieć się ze strony ewolucjonisty, to taką że zejście małpy z drzewa to takie wyjście człowieka z raju. Bo teraz czekały ją trudniejsze warunki, niż na drzewach.


Awatar użytkownika
Kamil M.
Posty: 5330
Rejestracja: 11 sty 2008, 11:16
wyznanie: Kościół Katolicki
Lokalizacja: Kraków
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Kamil M. » 27 lis 2012, 21:41

Dla przykładu wycinki z wykładu dr J. Waltona: http://biologos.org/blog/series/genesis ... cient-eyes Jest on autorem książki pt. The Lost World of Genesis One. Interpretuje on opis stworzenia jako opowieść o tym, jak Bóg przygotował dom-świątynię dla człowieka. To w skrócie, bo jest tutaj wiele wątków m.in. polemizujących z innymi mitami kosmogonicznymi. Jak poszukasz Hardi to znajdziesz :-)


Jestem raczej nieobecny na forum; jeśli chcesz się ze mną skontaktować, wyślij do mnie e-mail poprzez mój profil.
Awatar użytkownika
Hardi
Posty: 7821
Rejestracja: 23 sty 2010, 12:17
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Norwegia
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Hardi » 28 lis 2012, 00:03

Cosmo pisze:Nie ma interpretacji. Ich cała interpretacja to: "Biblia mówi co innego bo ludzie by inaczej nie zrozumieli".

Też to dostrzegam i martwi mnie to :-? W zasadzie tak naprawdę odrzucają pewną część Biblii uznając to za głupoty, tylko nie mają odwagi powiedzieć tego wprost.

Kamil M. pisze:Jak poszukasz Hardi to znajdziesz :-)

Jak znajdziesz tam coś z interpretacją (w pierwszym poście podałem słownikowe znaczenie tego słowa) to podaj mi linka ;)


Chcę wierzyć
Posty: 3833
Rejestracja: 28 paź 2010, 22:47
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Chcę wierzyć » 28 lis 2012, 00:11

Cosmo pisze:Nie ma interpretacji. Ich cała interpretacja to: "Biblia mówi co innego bo ludzie by inaczej nie zrozumieli".
Jedyną analogię jaką udało mi się kiedyś dowiedzieć się ze strony ewolucjonisty, to taką że zejście małpy z drzewa to takie wyjście człowieka z raju. Bo teraz czekały ją trudniejsze warunki, niż na drzewach.


Zauważenie pewnych podobieństw pomiędzy człowiekiem i małpą było bezsprzecznie pewnym dużym osiągnięciem przez Darwina.
Według teorii gatunki o mniejszym rozwoju 'małpy' wyewoluowały w bardziej rozwinięte formy 'ludzie'. Pytanie - gdzie są teraz małpy? Wyginęły?

Mogę się zgodzić że ziemia nie powstała w siedem literalnych dni. Bo tak myśląc Adam jednego dania by został stworzony, nacieszył się rajem i został wygnany.
Biblia jednak podaje, że człowiek był na początku bliżej w społeczności z Bogiem (wyszedł od Boga).


Kto karci szydercę, ten ściąga na się hańbę; a kto gani bezbożnika, ten się plami.
http://chcewierzyc.blogspot.com/
Alkhilion
Posty: 7293
Rejestracja: 23 gru 2010, 20:26
wyznanie: Agnostyk
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Alkhilion » 28 lis 2012, 01:48

Świat został stworzony literalnie w siedem dni, ale na skutek grzechu warunki na Ziemi uległy zmianie- pojawiła się rywalizacja międzygatunkowa, dobroczynne symbiotyczne bakterie i wirusy zamienily się w zabójcze pasożyty, zwierzęta musiały walczyć o przetrwanie w niekorzystnym otoczeniu. Po potopie w Europie nastała epoka lodowcowa, wiele gatunków wyginęło, dinozaury wyginęły na skutek skutków potopu (obniżenie nasycenia tlenem powietrza). Te, które przetrwały pierwsze 2000-3000 lat po grzechu musiały się zmienić, stąd zjawisko mikroewolucji. Ewolucja i dobór naturalny wynikający z Rzadkości zaczęły się od grzechu Adama i Ewy i trwają do dziś, stąd nowe gatunki zwierząt i roślin, wymieranie starych, etc.

Biblia nigdzie nie mówi, że świat ma 6000 lat (z tego, co pamiętam to tylko domysły pewnego jezuity), śledząc opisy Biblijne i porównując je z empirycznymi dowodami rozwoju życia na Ziemi zakładam, że świat ma x>10 000 lat (plus-minus). Z czego od stworzenia świata do grzechu mogła minąć pewna bliżej nieokreślona liczba lat, od grzechu Adama i Ewy do potopu ok. 2000-3000 lat, i od potopu do teraz ok. 6000-10 000 lat. Przy czym to tylko i wyłącznie moje własne domysły.


Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: KAAN » 28 lis 2012, 09:47

Alkhilion pisze:Biblia nigdzie nie mówi, że świat ma 6000 lat (z tego, co pamiętam to tylko domysły pewnego jezuity),
Kiedyś (XVIIw) biskup Usher obliczył na podstawie biblijnych genealogii rok 4004 jako ten od którego liczyło się życie Adama. Ja policzyłem w ciągu ok 3lat inny rok tj 4177, Dr. Gerhard Hasel, profesor teologii Starego Testamentu i teologii biblijnej na uniwersytecie Adrews wyliczył datę stworzenia na rok 4178BC, różnimy się o rok, chyba to nie jest duży błąd. Nie jest prawdą, że genealogie maja luki ponieważ tekst Biblii nie daje takich możliwości. Przykład: jeśli napisano, że Adam spłodził Seta w wieku 130 lat to znaczy, że tak było, każdy kto tekst natchniony uważa za natchniony nie ma powodu twierdzić ze jest inaczej niż w nim napisano. Podobnie twierdzenie że:

II Księga Mojżeszowa 12:40 Pobyt synów izraelskich w Egipcie trwał czterysta trzydzieści lat.

Oznacza dokładnie tą liczbę lat. Na podstawie takich zapisów można dość dokłądnie określić w historii większość wydarzeń w Biblii oprócz okresu sędziów, w których brak jest wyraźnych punktów odniesienia.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Chcę wierzyć
Posty: 3833
Rejestracja: 28 paź 2010, 22:47
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Chcę wierzyć » 28 lis 2012, 11:54

Alkhilion pisze:Po potopie w Europie nastała epoka lodowcowa, wiele gatunków wyginęło, dinozaury wyginęły na skutek skutków potopu (obniżenie nasycenia tlenem powietrza).


Noe wprawdzał do arki po parze tyranozaurów i diplodoków?

Dinozaury


Kto karci szydercę, ten ściąga na się hańbę; a kto gani bezbożnika, ten się plami.

http://chcewierzyc.blogspot.com/
Awatar użytkownika
fantomik
Posty: 15800
Rejestracja: 20 sty 2008, 15:54
wyznanie: Inne ewangeliczne
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: fantomik » 28 lis 2012, 11:59

Chcę wierzyć pisze:
Alkhilion pisze:Po potopie w Europie nastała epoka lodowcowa, wiele gatunków wyginęło, dinozaury wyginęły na skutek skutków potopu (obniżenie nasycenia tlenem powietrza).


Noe wprawdzał do arki po parze tyranozaurów i diplodoków?

Dinozaury

Istnieje teoria, że zabrał ze sobą jaja tych zwierząt.


"Cóż zatem Ateny mają wspólnego z Jerozolimą? Cóż Akademia z Kościołem? Cóż heretycy z chrześcijanami?" — Tertulian
"...ilość nieprawdziwych informacji na temat teologii Kalwina jakie zostały podane jest wystarczająca aby wielokrotnie udowodnić jego doktrynę totalnej deprawacji!" — J.I. Packer
"Take a quiet moment to yourself today. Read a book. Sip a latte. Look out the window. (Then do the same thing, every single day, for the rest of your life.)" — Susan Cain
Nehemiah 8:10: I rzekł im Nehemiasz: Idźcie, spożywajcie potrawy świąteczne i pijcie napoje słodkie - poślijcie też porcje temu, który nic gotowego nie ma: albowiem poświęcony jest ten dzień Panu naszemu. A nie bądźcie przygnębieni, gdyż radość w Panu jest waszą ostoją.
Chcę wierzyć
Posty: 3833
Rejestracja: 28 paź 2010, 22:47
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Chcę wierzyć » 28 lis 2012, 12:11

Alkhilion pisze:Świat został stworzony literalnie w siedem dni


To zależy czy dwa pierwsze rozdziały opisują rzeczywisty obraz stworzenia świata, czy może to jest jednak proroctwo. Sądzę że jedno i drugie.


Kto karci szydercę, ten ściąga na się hańbę; a kto gani bezbożnika, ten się plami.

http://chcewierzyc.blogspot.com/
Chcę wierzyć
Posty: 3833
Rejestracja: 28 paź 2010, 22:47
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Chcę wierzyć » 28 lis 2012, 12:23

Alkhilion pisze:Po potopie w Europie nastała epoka lodowcowa, wiele gatunków wyginęło, dinozaury wyginęły na skutek skutków potopu (obniżenie nasycenia tlenem powietrza).


Dlaczego epoka lodowcowa miała by być po potopie?


Kto karci szydercę, ten ściąga na się hańbę; a kto gani bezbożnika, ten się plami.

http://chcewierzyc.blogspot.com/
Awatar użytkownika
fantomik
Posty: 15800
Rejestracja: 20 sty 2008, 15:54
wyznanie: Inne ewangeliczne
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: fantomik » 28 lis 2012, 12:54

Chcę wierzyć pisze:czy może to jest jednak proroctwo.

Proroctwo, które się nie spełniło? ;)


"Cóż zatem Ateny mają wspólnego z Jerozolimą? Cóż Akademia z Kościołem? Cóż heretycy z chrześcijanami?" — Tertulian
"...ilość nieprawdziwych informacji na temat teologii Kalwina jakie zostały podane jest wystarczająca aby wielokrotnie udowodnić jego doktrynę totalnej deprawacji!" — J.I. Packer
"Take a quiet moment to yourself today. Read a book. Sip a latte. Look out the window. (Then do the same thing, every single day, for the rest of your life.)" — Susan Cain
Nehemiah 8:10: I rzekł im Nehemiasz: Idźcie, spożywajcie potrawy świąteczne i pijcie napoje słodkie - poślijcie też porcje temu, który nic gotowego nie ma: albowiem poświęcony jest ten dzień Panu naszemu. A nie bądźcie przygnębieni, gdyż radość w Panu jest waszą ostoją.
Awatar użytkownika
Kamil M.
Posty: 5330
Rejestracja: 11 sty 2008, 11:16
wyznanie: Kościół Katolicki
Lokalizacja: Kraków
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Kamil M. » 28 lis 2012, 14:43

Te materiały zawierają interpretację tego fragmentu, Hardi. Nie linijka po linijce, ale podają pewien klucz interpretacyjny.
KAAN pisze:Kiedyś (XVIIw) biskup Usher obliczył na podstawie biblijnych genealogii rok 4004 jako ten od którego liczyło się życie Adama. Ja policzyłem w ciągu ok 3lat inny rok tj 4177, Dr. Gerhard Hasel, profesor teologii Starego Testamentu i teologii biblijnej na uniwersytecie Adrews wyliczył datę stworzenia na rok 4178BC, różnimy się o rok, chyba to nie jest duży błąd.

Ciekawostka
Obrazek
To jest ołtarz nowowyświęconej cerkwi we Włocławku na którym jest napisane m.in. "Poświęcony został ten ołtarz (...) w roku od stworzenia świata 7520" :) Wg rachuby bizantyńskiej świat miał zostać stworzony 5509 lat przed Chrystusem.

EDIT Jest też napisane "zaś od narodzenia się według ciała Boga-Słowa 2012"


Jestem raczej nieobecny na forum; jeśli chcesz się ze mną skontaktować, wyślij do mnie e-mail poprzez mój profil.
Awatar użytkownika
Hardi
Posty: 7821
Rejestracja: 23 sty 2010, 12:17
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Norwegia
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Hardi » 28 lis 2012, 15:12

fantomik pisze:
Chcę wierzyć pisze:
Alkhilion pisze:Po potopie w Europie nastała epoka lodowcowa, wiele gatunków wyginęło, dinozaury wyginęły na skutek skutków potopu (obniżenie nasycenia tlenem powietrza).


Noe wprawdzał do arki po parze tyranozaurów i diplodoków?

Dinozaury

Istnieje teoria, że zabrał ze sobą jaja tych zwierząt.

istnieje również teoria, że Noe zabrał do arki tylko młode zwierzaki i to nie dotyczy się tylko dinozaurów, ale wszystkich innych zwierząt, młode mają to do siebie, że mniej jedzą, są mniej agresywne, więcej śpią i są zazwyczaj duuuuuuużo mniejsze :) kolejny plus to taki, że młode zazwyczaj żyją dłużej od starszych i mogą się dłużej rozmnażać :)

Kamil M. pisze:Te materiały zawierają interpretację tego fragmentu, Hardi. Nie linijka po linijce, ale podają pewien klucz interpretacyjny.

może w video, które mi nie chodzą, daj mi linka da artykuły pisanego jeśli taki znasz :)


Awatar użytkownika
Kamil M.
Posty: 5330
Rejestracja: 11 sty 2008, 11:16
wyznanie: Kościół Katolicki
Lokalizacja: Kraków
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Kamil M. » 28 lis 2012, 15:26

Hardi pisze:może w video, które mi nie chodzą, daj mi linka da artykuły pisanego jeśli taki znasz :)

Nie znalazłem niestety jednego artykułu (są autorstwa Johna Waltona jeszcze wykłady na youtube na ten temat). Ale tutaj pod tymi video są transkrypcje tego, co mówi:
http://biologos.org/resources/multimedi ... in-context
http://biologos.org/resources/multimedi ... -scripture
http://biologos.org/resources/multimedi ... nd-meaning
http://biologos.org/resources/multimedi ... ng-genesis
http://biologos.org/resources/multimedi ... -scripture

Tutaj jest jakaś recenzja jego książki z linkami do cytatów: http://www.patheos.com/blogs/exploringo ... ology.html

A tutaj komentarz do jego pracy: http://ancienthebrewpoetry.typepad.com/ ... .html#more i jego odpowiedź: http://ancienthebrewpoetry.typepad.com/ ... nd-pu.html

Dr Walton nie jest biologiem. Jest badaczem Starego Testamentu.

EDIT
No i książka: http://books.google.pl/books/about/The_ ... edir_esc=y z podglądem


Jestem raczej nieobecny na forum; jeśli chcesz się ze mną skontaktować, wyślij do mnie e-mail poprzez mój profil.

Wróć do „Kreacjonizm vs. Ewolucjonizm”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości