Gdzie są formy przejściowe między różnymi białkami?

Dyskusje o powstaniu świata.
Piotrek.
Posty: 3695
Rejestracja: 17 gru 2012, 11:03
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Piotrek. » 19 mar 2014, 19:14

Effata pisze:
Piotrek. pisze:Wg niektórych, bo nie zostało to tam jasno wyrażone.


Trójca też nie została jasno (jak dla kogo, oczywiście) wyrażona :]


Trójca jest logicznym wnioskiem.

Effata pisze:Opis pasuje do dinozaura.


Ciekawe :) :

"Słowo "behemot" zawiera w sobie ideę czegoś monstrualnego, deprymująco olbrzymiego, potężnego. Hebr. Behemôth to liczba mnoga wyrażająca ogrom od behemâh (bestia, zwierzę). W Księdze Hioba (40, 15-24) nazwane jest tak zwierzę świadczące o potędzę Boga, który go stworzył. Prawdopodobnie chodzi o hipopotama, aczkolwiek we współczesnym hebrajskim hipopotam to "sus hajeor" i tak naprawdę nie wiemy, kogo autor biblijny miał na myśli, gdy napisał słowo "behemot". W tłumaczeniu "Biblii Tysiąclecia" czytamy:
"15 Oto hipopotama [behemota]- - jak wół on trawą się żywi. 16 Siłę swoją ma w biodrach, a moc swą ma w mięśniach brzucha. 17 Ogonem zawija jak cedrem, ścięgna bioder ma silnie związane, 18 jego kości jak rury miedziane, jego nogi jak sztaby żelazne. 19 Wyborne to dzieło Boże, Stwórca dał mu twardy miecz. 20 Żywność przynoszą mu góry: zwierzyna, co tam się bawi. 21 On leży pod krzewem lotosu, w ukryciu trzcin i trzęsawisk. 22 Lotos dostarcza mu cienia, otoczeniem są wierzby potoku. 23 Gdy rzeka wezbrana, niespieszny, spokojny, choć prąd sięga paszczy. 24 Czy można go złapać za oczy, przez nozdrza przesunąć pętlicę?"

Księga Hioba określa Behemota jako "początek dróg Bożych" (Hi 40, 19 - tłum. własne). To sugeruje, że być może mamy tu do czynienia z istotą mitologiczną. Bezpośrednio po opisie behemota (lądowego potwora rodzaju męskiego) mamy opis lewiatana (morskiego potwora rodzaju żeńskiego). Słowo "lewiatan" jest tłumaczone jako "krokodyl", ale dla Żydów był to mitologiczny potwór, który wyłonił sie z chaosu podczas stwarzania świata. Prawdopodobnie tak należy również postrzegać behemota.

Według tradycji żydowskiej Behemot jest właśnie potworem chaosu stworzonym piątego dnia stworzenia. Utożsamiano go czasem z Rahab oraz aniołem śmierci.

Biblia nie wiąże Behemota ani z Szatanem, ani z tradycją o upadłych aniołach, ani nawet ze światem demonów. Według Biblii jest on po jakąś pierwotną tajemniczą istotą, pochodząca z czasów, gdy Bóg stwarzał świat. "


http://www.kosciol.pl/article.php/20040510150704853


"All heretics quote Scripture. The question in this controversy is not the normativity of the Bible but who gets to interpret it." - Scott Clark

"Religion could be a source of error as well as wisdom and light. Its role should be to inculcate, not a sense of infallibility, but a sense of humility." - Reinhold Niebuhr

Ku refleksji.
Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Zbyszekg4 » 19 mar 2014, 19:41

Piotrek. pisze:Zbyszekg4 napisał/a:
podaje, że Hiob pamiętał Lewiatana i Behemota... (w tym przypadku tłumacze Biblii dokonali złej interpretacji nazywając te zwierzęta krokodylem i hipopotamem).


Czym uzasadnisz ich pomyłkę :?:

Weź przeczytaj stosowne opisy w Ks.Hioba i spróbuj dopasować je do hipopotama oraz krokodyla... Powodzenia! ;-)


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]
Piotrek.
Posty: 3695
Rejestracja: 17 gru 2012, 11:03
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Piotrek. » 19 mar 2014, 23:41

Zbyszekg4 pisze:
Piotrek. pisze:Zbyszekg4 napisał/a:
podaje, że Hiob pamiętał Lewiatana i Behemota... (w tym przypadku tłumacze Biblii dokonali złej interpretacji nazywając te zwierzęta krokodylem i hipopotamem).


Czym uzasadnisz ich pomyłkę :?:

Weź przeczytaj stosowne opisy w Ks.Hioba i spróbuj dopasować je do hipopotama oraz krokodyla... Powodzenia! ;-)


Trafnie zostało to ujęte w powyższym tekście :

"Księga Hioba określa Behemota jako "początek dróg Bożych" (Hi 40, 19 - tłum. własne)[1]. To sugeruje, że być może mamy tu do czynienia z istotą mitologiczną. Bezpośrednio po opisie behemota (lądowego potwora rodzaju męskiego) mamy opis lewiatana (morskiego potwora rodzaju żeńskiego). Słowo "lewiatan" jest tłumaczone jako "krokodyl", ale dla Żydów był to mitologiczny potwór, który wyłonił sie z chaosu podczas stwarzania świata. Prawdopodobnie tak należy również postrzegać behemota. "


W niemieckojęzycznej Biblii Lutra również występuje hipopotam : "Behemoth Nilpferd". Lewiatana także określono mianem krokodyla.

[1] Biblia Lutra znowu okazuje się być dokładniejsza i wyraża to wprost - "Er ist der Anfang der Wege Gottes".

Średnio do mnie przemawia określenie Behemotha jako hipopotama. Cały opis nie należy do najbardziej precyzyjnych i na pewno nie powiedziałbym, że chodzi tu o dinozaura.


"All heretics quote Scripture. The question in this controversy is not the normativity of the Bible but who gets to interpret it." - Scott Clark



"Religion could be a source of error as well as wisdom and light. Its role should be to inculcate, not a sense of infallibility, but a sense of humility." - Reinhold Niebuhr



Ku refleksji.
Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Zbyszekg4 » 20 mar 2014, 06:03

Piotrek. pisze:Cały opis nie należy do najbardziej precyzyjnych i na pewno nie powiedziałbym, że chodzi tu o dinozaura.

Może dlatego, żeś dinozaura nie widział...
Ktoś kto widział - lub zostało mu objawione - mógł to lepiej opisać, a czy nazwał to tak czy inaczej, to sprawa drurzędna.

Wierzę, że ludzie i zwierzęta, które zwane są współcześnie dinozaurami, żyli w tym samym czasie.


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]
Piotrek.
Posty: 3695
Rejestracja: 17 gru 2012, 11:03
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Piotrek. » 20 mar 2014, 15:03

Zbyszekg4 pisze:
Piotrek. pisze:Cały opis nie należy do najbardziej precyzyjnych i na pewno nie powiedziałbym, że chodzi tu o dinozaura.

Może dlatego, żeś dinozaura nie widział...


Jedynie w muzeum geologicznym i na Discovery. :P


"All heretics quote Scripture. The question in this controversy is not the normativity of the Bible but who gets to interpret it." - Scott Clark



"Religion could be a source of error as well as wisdom and light. Its role should be to inculcate, not a sense of infallibility, but a sense of humility." - Reinhold Niebuhr



Ku refleksji.
Oberyn.
Posty: 3798
Rejestracja: 04 sty 2013, 00:03
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Lubin
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Oberyn. » 20 mar 2014, 15:17

Zbyszekg4 pisze:Wierzę, że ludzie i zwierzęta, które zwane są współcześnie dinozaurami, żyli w tym samym czasie.


Nawet jeśli przyjmiemy, staroziemski model Ziemi i ewolucję, to jest prawdopodobne, że tak było.

http://innemedium.pl/wiadomosc/dinozaury-wymarly-dopiero-40-tysiecy-lat-temu


św. Robert Bellarmin: "Największą z protestanckich herezji jest pewność."

Biblia:

(8) Bóg zaś daje dowód swojej miłości ku nam przez to, że kiedy byliśmy jeszcze grzesznikami, Chrystus za nas umarł. (9) Tym bardziej więc teraz, usprawiedliwieni krwią jego, będziemy przez niego zachowani od gniewu. (10) Jeśli bowiem, będąc nieprzyjaciółmi, zostaliśmy pojednani z Bogiem przez śmierć Syna jego, tym bardziej, będąc pojednani, dostąpimy zbawienia przez życie jego. (Rzym. 5;8-10)
Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Zbyszekg4 » 25 mar 2014, 20:31

Jeszcze nie wysłuchałem, ale chyba mogę polecić: Ewolucja stworzenie: jak nauka i Pismo Św. przeczą teorii ewolucji 2 wykłady.


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]
Awatar użytkownika
magda
Posty: 12518
Rejestracja: 29 cze 2012, 23:27
wyznanie: Brak_denominacji
Lokalizacja: Warszawa
O mnie: Wierzę w 5 sola Jezus jest moim panem
Gender: Female
Kontaktowanie:

Postautor: magda » 08 kwie 2014, 23:54

Zbyszekg4 pisze:Jeszcze nie wysłuchałem, ale chyba mogę polecić: Ewolucja stworzenie: jak nauka i Pismo Św. przeczą teorii ewolucji 2 wykłady.
_________________


Zbyszku a czy jest mozliwosć jakoś ściagnąć?


Hi 42:7 bw ".... Mój gniew zapłonął przeciwko tobie i przeciwko dwom twoim przyjaciołom, ponieważ nie mówiliście o mnie prawdy, jak mój sługa Job."
Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Zbyszekg4 » 09 kwie 2014, 07:12

magda pisze:
Zbyszekg4 pisze:Jeszcze nie wysłuchałem, ale chyba mogę polecić: Ewolucja stworzenie: jak nauka i Pismo Św. przeczą teorii ewolucji 2 wykłady.
_________________


Zbyszku a czy jest mozliwosć jakoś ściagnąć?

Jest! Na tej stronie: http://gdansk.reformacja.pl/2012-04-15- ... lucji.html
najeżdżasz kursorem myszki na nazwę wykładu i klikasz prawym przyciskiem myszy, a następnie wybierasz polecenie: Zapisz element docelowy jako...
Po kliknięciu w to polecenie wybierasz miejsce na dysku swoim, gdzie ma być zapisany wykład.

Gdyby nie zadziałało, to daj znać. A słuchałaś tych wykładów? Jakie są?


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]
Awatar użytkownika
magda
Posty: 12518
Rejestracja: 29 cze 2012, 23:27
wyznanie: Brak_denominacji
Lokalizacja: Warszawa
O mnie: Wierzę w 5 sola Jezus jest moim panem
Gender: Female
Kontaktowanie:

Postautor: magda » 10 kwie 2014, 13:27

nie mam takiej opcji o zapisaniu tego elementu co najwyzej skopiuj link


Hi 42:7 bw ".... Mój gniew zapłonął przeciwko tobie i przeciwko dwom twoim przyjaciołom, ponieważ nie mówiliście o mnie prawdy, jak mój sługa Job."
Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Zbyszekg4 » 10 kwie 2014, 19:37

magda pisze:nie mam takiej opcji o zapisaniu tego elementu co najwyzej skopiuj link

To poproś Iana - on się zna na kompiutrach...


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]
Awatar użytkownika
magda
Posty: 12518
Rejestracja: 29 cze 2012, 23:27
wyznanie: Brak_denominacji
Lokalizacja: Warszawa
O mnie: Wierzę w 5 sola Jezus jest moim panem
Gender: Female
Kontaktowanie:

Postautor: magda » 10 kwie 2014, 19:54

nie muszę Iana prosić bo ja mam Xp więc jak klikam prawym przyciskiem to mi więcej nie wyskoczy. Pojadę na Swieta do w-wy to u syna mam lepszy laptop i ściągnę . dzięki spoko poczekam.


Hi 42:7 bw ".... Mój gniew zapłonął przeciwko tobie i przeciwko dwom twoim przyjaciołom, ponieważ nie mówiliście o mnie prawdy, jak mój sługa Job."
Awatar użytkownika
fryderyk
Posty: 1533
Rejestracja: 23 lut 2014, 17:15
wyznanie: nie chce podawać
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: fryderyk » 28 maja 2014, 12:58

Kreacjonizm to hipoteza z niemalże zerowym prawdopodobieństwem.
Niemalże zerowym, ponieważ nie da się udowodnić nieistnienia dowolnie wyimaginowanego kreatora.


Podstawowe fakty:

1. Brak jakichkolwiek dowodów naukowych na poparcie tej hipotezy.

2. Hipoteza ta bazuje na błędzie logicznym twierdząc, że jest jeden kreator wszystkiego.

Jeśli kreator życia na ziemi jest osobą, to musi być znacznie bardziej skomplikowany niż swoje dzieła, w szczególności niż człowiek. To implikuje, że kreator tego kreatora musi być znacznie bardziej skomplikowany od niego samego i w ten sposób zapętlamy się do nieskończonej liczby coraz bardziej skomplikowanych kreatorów.


Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: KAAN » 28 maja 2014, 13:24

fryderyk pisze:Kreacjonizm to hipoteza z niemalże zerowym prawdopodobieństwem.
Niemalże zerowym, ponieważ nie da się udowodnić nieistnienia dowolnie wyimaginowanego kreatora.


Podstawowe fakty:

1. Brak jakichkolwiek dowodów naukowych na poparcie tej hipotezy.

2. Hipoteza ta bazuje na błędzie logicznym twierdząc, że jest jeden kreator wszystkiego.

Jeśli kreator życia na ziemi jest osobą, to musi być znacznie bardziej skomplikowany niż swoje dzieła, w szczególności niż człowiek. To implikuje, że kreator tego kreatora musi być znacznie bardziej skomplikowany od niego samego i w ten sposób zapętlamy się do nieskończonej liczby coraz bardziej skomplikowanych kreatorów.
Kreacja istniejącego świata to fakt, a nie teoria, nie możesz zaprzeczyć istnienia świata, a jednocześnie nie masz żadnych dowodów na powstanie świata inaczej jak tylko przez kreację.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Awatar użytkownika
fryderyk
Posty: 1533
Rejestracja: 23 lut 2014, 17:15
wyznanie: nie chce podawać
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: fryderyk » 28 maja 2014, 13:28

KAAN pisze:Kreacja istniejącego świata to fakt,

To się zgadza. Świat jaki widzimy i doświadczamy został wykreowany.

Kreacjonizm zakłada jednak, że został on wykreowany przez osobowego kreatora, co jak już pisałem w poprzednim poście jest nielogiczne i nie poparte żadnymi dowodami - to hipoteza z niemalże zerowym prawdopodobieństwem.



Wróć do „Kreacjonizm vs. Ewolucjonizm”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości