Rozwód osób nawróconych?

Forum pod specjalnym nazdorem moderatorskim - odpowiedzi moderowane.
Awatar użytkownika
magda
Posty: 12518
Rejestracja: 29 cze 2012, 23:27
wyznanie: Brak_denominacji
Lokalizacja: Warszawa
O mnie: Wierzę w 5 sola Jezus jest moim panem
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Rozwód osób nawróconych?

Postautor: magda » 07 maja 2016, 03:28

No a co z takim prawem
Deu 22:28-29 bw "(28) Jeżeli mężczyzna napotka dziewczynę, dziewicę nie zaręczoną, pochwyci ją i złączy się z nią, i tak się ich zastanie, (29) to mężczyzna, który się z nią złączył, da ojcu dziewczyny pięćdziesiąt srebrników, a ona zostanie jego żoną. Za to, że ją znieważył, nie będzie mógł jej oddalić przez całe swoje życie."
Bóg każe zgwałconej dziewczynie byc zoną gwałciciela i to bez możliwości odejścia , to jeśli uznać ze 6 letnia dziewczynke Mohamed zgwałcił to Bogu by sie podobało zeby z nia był aż do śmierci. Jak wy to rozumiecie. dlaczego tak????


Hi 42:7 bw ".... Mój gniew zapłonął przeciwko tobie i przeciwko dwom twoim przyjaciołom, ponieważ nie mówiliście o mnie prawdy, jak mój sługa Job."
Awatar użytkownika
Thor
Posty: 332
Rejestracja: 20 gru 2008, 18:20
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Polska, Bytom
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Rozwód osób nawróconych?

Postautor: Thor » 07 maja 2016, 09:45

magda pisze:No a co z takim prawem
Deu 22:28-29 bw "(28) Jeżeli mężczyzna napotka dziewczynę, dziewicę nie zaręczoną, pochwyci ją i złączy się z nią, i tak się ich zastanie, (29) to mężczyzna, który się z nią złączył, da ojcu dziewczyny pięćdziesiąt srebrników, a ona zostanie jego żoną. Za to, że ją znieważył, nie będzie mógł jej oddalić przez całe swoje życie."
Bóg każe zgwałconej dziewczynie byc zoną gwałciciela i to bez możliwości odejścia , to jeśli uznać ze 6 letnia dziewczynke Mohamed zgwałcił to Bogu by sie podobało zeby z nia był aż do śmierci. Jak wy to rozumiecie. dlaczego tak????


Magda, odpowiedź jest prostsza, niż się wydaje.
Fragment, który przytoczyłaś ma troszkę szerszy kontekst. Swoją drogą bw tłumaczy to, jakby to był sobie od tak seks przedmałżeński, tymczasem hebrajski, ale również żydzi, którzy się nim posługują mówią, że chodzi tutaj o gwałt.

zresztą katolicki przekład z tysiąclatki jest bliższy hebrajskiemu tutaj:

Pwt 22:28-29
28. Jeśli mężczyzna znajdzie młodą kobietę - dziewicę niezaślubioną - pochwyci ją i śpi z nią, a znajdą ich,
29. odda ten mężczyzna, który z nią spał, ojcu młodej kobiety pięćdziesiąt syklów srebra i zostanie ona jego żoną. Za to, że jej gwałt zadał, nie będzie jej mógł porzucić przez całe swe życie.
(BT)

Ale do rzeczy. prawo interpretuje się zawsze w całości. I tak my mamy 4 ewangelie, które pewne dokładnie te same kwestie pozornie inaczej ujmują. Przykładem jest właśnie prawo rozwodowe, które tylko w ew. Matuesza jest najpełniej wyjaśnione. Gdyby ktoś nie miał ewangelii Mateusza w swej biblii, jego doktryna byłaby totalnie odmienna.
Tak też w prawie mojżeszowym mamy 5 ksiąg, które są organiczną całością i nie raz dotykają dokładnie tych samych kwestii. I tak własnie jest z tym przykazaniem, które tutaj zacytowałaś.

Przykazanie to dotyczy gwałtu, ale przez żydów (i ja się z tym stanowiskiem zgadzam, doszedłem do podobnych wniosków) jest interpretowane prez przyzmat następujących dwóch fragmentów z ksiąg mojżeszowych:

Pierwszy istotny fragment-reguła postepowania jest w Rdz 24,57-58

1 Moj. 24:57-58
57. Rzekli więc: Zawołamy dziewczynę i zapytamy jej, co powie.
58. Zawołali tedy Rebekę i zapytali jej: Czy chcesz pójść z tym mężem? A ona powiedziała: Pójdę.
(BW)

Nie jest to formalne przykazanie, ale mówi, że rodzic powinien pytać swą córkę, czy chce wyjść za danego mężczyznę.
A czy ma to zastosowanie do Deu 22:28-29? Zaraz się przekonasz, że tak, bo:

2 Moj. 22:16-17
16. Jeżeli ktoś uwiedzie dziewicę nie zaręczoną i śpi z nią, da za nią opłatę ślubną i pojmie ją za żonę.
17. A jeżeli ojciec jej wzbrania się wydać ją za niego, niech odważy tyle srebra, ile wynosi opłata ślubna za dziewicę.
(BW)

Mamy do czynienia z tym samym przykazaniem co w Deu 22,28-29, ale uzupełnione o ważny fragment, część.
Spójrz na drugi werset, jeśli ojciec nie chce, to ona wyjdzie za mąż. A ojciec nie chce, gdy córka (niepełnoletnia) nie chce.Gdy córka jest pełnoletnia, to wtedy ona sama podejmuje decyzję a ojciec się jej podporządkowuje, bez względu jaka by ona nie była. i ta ostatnia reguła jest ujęta również w prawie mojżeszowym.

To przykazanie z 5 mojżeszowej więc nie jest przymusem jak się wydaje, gdy rozpatrujemy je wyrwane z całego prawa.
Natomiast warto sobie uświadomić jak ciężką karę taki gwałciciel dostawał.

na podstawie ex 21,7-11, które w oryginale dotyczy amah, żydzi wywiedli prawo dla żony do regulowania pożycia seksualnego. Prawo do seksu było prawem żony, a nie męża. Innymi słowy, jeśli żona nie chciała współżyć, to mąż-exgwałciciel nic nie mógł zrobić. Musiał ją utrzymywać, ale nie mógł się do niej zbliżyć i nie mógł jej dać listu rozwodowego.
A wiec kara - dożywocie.


"Dlaczego więc teraz Boga wystawiacie na próbę, wkładając na uczniów jarzmo, którego ani ojcowie nasi, ani my sami nie mieliśmy siły dźwigać" (Dzieje 15,10)
Awatar użytkownika
magda
Posty: 12518
Rejestracja: 29 cze 2012, 23:27
wyznanie: Brak_denominacji
Lokalizacja: Warszawa
O mnie: Wierzę w 5 sola Jezus jest moim panem
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Rozwód osób nawróconych?

Postautor: magda » 07 maja 2016, 10:36

zgadzam sie Thor z tym co napisałeś masz racje nie wzięłam pod uwagę innych rzeczy ,
Co do męza czy zony stosujacych rękoczyny , ja bym zastosowała posrednio bo nie o tym mowa w tym wersecie to:
1Kor 7:15 bw "A jeśli poganin chce się rozwieść, niechże się rozwiedzie; w takich przypadkach brat czy siostra nie są niewolniczo związani, gdyż do pokoju powołał was Bóg."

Wziełabym ta druga czesc wersetu pod uwagę , skoro jestesmy powołani do pokoju wiec rękoczyny wykluczaja pokój i kobieta bita czy mężczyzna bity ( bo i tak bywa) moze odejść żeby zyc w pokoju. Ale w praktyce wygląda to nieco inaczej , często druga strona prowokuje a współmałzonek mało opanowany reaguje jak ham i tak to jest, no wyjąwszy przypadki alkoholizmu czy narkomanii w domu.


Hi 42:7 bw ".... Mój gniew zapłonął przeciwko tobie i przeciwko dwom twoim przyjaciołom, ponieważ nie mówiliście o mnie prawdy, jak mój sługa Job."

Wróć do „Bezpieczny Kącik”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości