Rewolucja protestancka

Tylko historia chrześcijaństwa
Albertus
Posty: 9427
Rejestracja: 02 kwie 2008, 20:28
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Rewolucja protestancka

Postautor: Albertus » 22 cze 2020, 21:48

Ciekawe spojrzenie na reformację jako na rewolucję społeczną i na postać Marcina Lutra.

https://www.cda.pl/video/538669218


2Kor7:(1) Mając przeto takie obietnice, najmilsi, oczyśćmy się z wszelkich brudów ciała i ducha, dopełniając uświęcenia naszego w bojaźni Bożej.
Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Rewolucja protestancka

Postautor: KAAN » 22 cze 2020, 23:09

Braun ma skrzywione pojęcie o protestantyzmie. Nie zdaje sobie sprawy z tego, że społeczeństwo Niemiec tak nisko upadło właśnie z powodu panowania katolicyzmu przez wiele wieków. Luter był katolickim księdzem który wyrwał się z tego bagna i próbował zmienić cokolwiek. Zrobił wiele dobrej pracy w powrocie do prawdy. Z mojej perspektywy Lutrowi nie udało się doprowadzić zmian do właściwego końca właśnie z powodu katolickiego wychowania i próby naprawiania czegoś co jest nienaprawialne. To czego dokonał Luter dlatego nazywa się reformacją, bo chciał pozostawić ogólną ideę kościoła instytucjonalnego, natomiast działanie tej instytucji chciał zmienić na lepsze.
Dlatego społeczność w której jestem nie nazywa się kościołem reformowanym albo protestanckim, bo jesteśmy w Zborze Bożym bez odwoływania się do jakiejkolwiek tradycji, trwamy w tym co założył Pan Jezus w dniu pięćdziesiątnicy.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Awatar użytkownika
Suzuja
Posty: 903
Rejestracja: 04 lis 2017, 20:30
wyznanie: Rzymsko Katolickie
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Rewolucja protestancka

Postautor: Suzuja » 19 sie 2020, 13:59

KAAN pisze:Nie zdaje sobie sprawy z tego, że społeczeństwo Niemiec tak nisko upadło właśnie z powodu panowania katolicyzmu przez wiele wieków


Tak, fakt że przez setki lat Protestantyzm w Niemczech był dominujący. I zwazywszy na fakt że w Niemczech to katolicyzm a nie protestantyzm za Bismarka czy Hitlera był zwalczany. Swiadczy o tym najlepiej... Ech, nie zaglądałem tu tak długo a KAAN dalej głosi swoje bajki bez oparcia w faktach


Awatar użytkownika
Riddick
Posty: 3037
Rejestracja: 16 sty 2008, 15:16
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Poznań
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Rewolucja protestancka

Postautor: Riddick » 19 sie 2020, 14:30

Suzuja pisze:
KAAN pisze:Nie zdaje sobie sprawy z tego, że społeczeństwo Niemiec tak nisko upadło właśnie z powodu panowania katolicyzmu przez wiele wieków


Tak, fakt że przez setki lat Protestantyzm w Niemczech był dominujący. I zwazywszy na fakt że w Niemczech to katolicyzm a nie protestantyzm za Bismarka czy Hitlera był zwalczany. Swiadczy o tym najlepiej... Ech, nie zaglądałem tu tak długo a KAAN dalej głosi swoje bajki bez oparcia w faktach

No tak rzymskokatolicyzm był zwalczany za Hitlera, że aż konkordaty z rzymem został podpisany, a rzymskokatoliccy biskupi z uśmiechem na gębach salutowali na zawołanie. Nie bądź śmieszny Suzuja, bo opowiadasz zwykle brednie o zwalczaniu rzymskokatolicyzmu. Poza tym, przecież południe niemiec, tam gdzie zaczęli działalność naziści, to przecież był rzymskokatolicki beton. Tak więc to bardzo ciekawe, bo wątpliwe, aby był to zbieg okoliczności, że tam gdzie było najwiecej rzymskokatolików, tam zaczęli swoją działalność naziści, którzy ochoczo podpisali konkordat z rzymem.


Sympatyk protestantyzmu
Ja, światłość, przyszedłem na świat, aby każdy, kto wierzy we mnie, nie pozostał w ciemności. Ew. Jana 12:46
Jezus jest Panem, życiem moim i zmartwychwstaniem
Albertus
Posty: 9427
Rejestracja: 02 kwie 2008, 20:28
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Rewolucja protestancka

Postautor: Albertus » 20 sie 2020, 15:31

Riddick pisze:
Suzuja pisze:
KAAN pisze:Nie zdaje sobie sprawy z tego, że społeczeństwo Niemiec tak nisko upadło właśnie z powodu panowania katolicyzmu przez wiele wieków


Tak, fakt że przez setki lat Protestantyzm w Niemczech był dominujący. I zwazywszy na fakt że w Niemczech to katolicyzm a nie protestantyzm za Bismarka czy Hitlera był zwalczany. Swiadczy o tym najlepiej... Ech, nie zaglądałem tu tak długo a KAAN dalej głosi swoje bajki bez oparcia w faktach

No tak rzymskokatolicyzm był zwalczany za Hitlera, że aż konkordaty z rzymem został podpisany, a rzymskokatoliccy biskupi z uśmiechem na gębach salutowali na zawołanie. Nie bądź śmieszny Suzuja, bo opowiadasz zwykle brednie o zwalczaniu rzymskokatolicyzmu. Poza tym, przecież południe niemiec, tam gdzie zaczęli działalność naziści, to przecież był rzymskokatolicki beton. Tak więc to bardzo ciekawe, bo wątpliwe, aby był to zbieg okoliczności, że tam gdzie było najwiecej rzymskokatolików, tam zaczęli swoją działalność naziści, którzy ochoczo podpisali konkordat z rzymem.



Gdyby Niemcy były katolickie to prawdopodobnie Hitler nigdy by tam władzy nie zdobył.

Można to zobaczyć na przykład tutaj:http://polimaty.pl/2016/06/katolicy-wybory-nsdap/

jak widać wśród protestantów Hitler cieszył się o wiele większym poparciem niż wśród katolików

A tak nawiasem mówiąc to Riddicku już nie jesteś prawosławnym?


2Kor7:(1) Mając przeto takie obietnice, najmilsi, oczyśćmy się z wszelkich brudów ciała i ducha, dopełniając uświęcenia naszego w bojaźni Bożej.
Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Rewolucja protestancka

Postautor: KAAN » 20 sie 2020, 15:48

Z tego artykułu:
Co ciekawe, w katolickich domach chowali się tak prominentni przedstawiciele NSDAP jak Hitler, Heinrich Himmler lub Joseph Goebbels.

przepychanki w rodzaju kto głosował na Hitlera są pozbawione sensu. Zrozumcie, że wszystkie wojny i uciski są spowodowane ludzkim grzechem i nie ma władzy jak tylko takiej która została nadana od Boga. Katolicyzm w czasach nowożytnych tak jak judaizm w czasach starożytnych były-są religiami odstępczymi dlatego Izrael cierpiał i cierpi prześladowania i to samo dzieje się tam gdzie ludzie odstępują od wiary chrześcijańskiej.
Musimy jednak odróżnić cierpienia z powodu wiary w Pana Jezusa od cierpienia spowodowanego grzechem, do tego trzeba wiele mądrości, świat każde cierpienie postrzega jednakowo.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.

Wróć do „Historia Chrześcijaństwa”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości