Kalwin - tyran i sodomita?

Tylko historia chrześcijaństwa
Jaaqob
Posty: 591
Rejestracja: 02 lis 2014, 00:02
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Kalwin - tyran i sodomita?

Postautor: Jaaqob » 21 gru 2015, 22:52

Skorzystam też.


Awatar użytkownika
magda
Posty: 12518
Rejestracja: 29 cze 2012, 23:27
wyznanie: Brak_denominacji
Lokalizacja: Warszawa
O mnie: Wierzę w 5 sola Jezus jest moim panem
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Kalwin - tyran i sodomita?

Postautor: magda » 21 gru 2015, 22:59

kontousunięte1 pisze:Wątpię.Sama widzisz jakie są reakcje /choćby na forum/ tych osób,które mają się niby nawrócić.


Reakcja na początek zła to wiem ale zasiewa sie juz zierno i taki człowiek zwraca uwagę na błedy kościoła i nawet często szuka potwierdzenia ze ne miałam racji a znajduje ze miałam. Jeśli to człowiek wybrany jeśli to przenica ni kąąkol to zacznie otwierać oczy chociaż będzie sie buntować. Ja mam doswiadczenia że po jakimś czasie tacy ludzie sie nad swoją religią zaczynaja zastanawiać. Kiedyś jeszcze w Afryce gadałam tak na KK do polaków co tam byli w Afryce z Polserwisu i trzymali sie z polskimi ksiażmi , tak zzzzle reagowali tak mnie zbłotem wymięszali a jdna Polka to chciała mnie za dżwi wywalać i niedawno ona przyjechała , mieszka w Belgii juz starsza pani i mi mówi 'ty wiesz miałaś racje z tym KRK już tam nie chodzę." I popatrz po ponad 20 atach a jednak zaskoczyło cos do muzgu z tego co gadałam.

Jaaqob pisze:Swoją drogą, to jak patrzę na portrety Kalwina to ciary na plecach. "Trudna jest ta... twarz".

Obrazek
No gosciu niezbyt urodziwy i w typie szczurowatym ale w tamtych czasach to ludziska urodą jakoś nie grzeszyli jak się poogląda portrety. Może to te wdzianka na głowedziwaczne?


Hi 42:7 bw ".... Mój gniew zapłonął przeciwko tobie i przeciwko dwom twoim przyjaciołom, ponieważ nie mówiliście o mnie prawdy, jak mój sługa Job."
Jaaqob
Posty: 591
Rejestracja: 02 lis 2014, 00:02
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Kalwin - tyran i sodomita?

Postautor: Jaaqob » 21 gru 2015, 23:12

Eeeee, do Lutra nawet bym się przytulił - czasem taki rozlazły na portretach... Fajno :D

A Kalwina zawsze muszą z takimi ostrymi rysami... :<


Awatar użytkownika
magda
Posty: 12518
Rejestracja: 29 cze 2012, 23:27
wyznanie: Brak_denominacji
Lokalizacja: Warszawa
O mnie: Wierzę w 5 sola Jezus jest moim panem
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Kalwin - tyran i sodomita?

Postautor: magda » 21 gru 2015, 23:17

Luter był przykostny a tacu są zawsze mili , chociaż tez nosił to czupiradło na głowie.


Hi 42:7 bw ".... Mój gniew zapłonął przeciwko tobie i przeciwko dwom twoim przyjaciołom, ponieważ nie mówiliście o mnie prawdy, jak mój sługa Job."
Awatar użytkownika
Samolub
Posty: 4751
Rejestracja: 12 wrz 2015, 22:28
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Loch Ness
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Kalwin - tyran i sodomita?

Postautor: Samolub » 21 gru 2015, 23:59

Za czasów Richard'a Cromwell'a w Anglii można powiedzieć panował Kalwinizm
Luter powinien schudnąć trochę, ale myślę że raczej by mu nie pasowało, jak mówi Magda... był przykostny


Obrazek HAPPYSAD- Jałowiec
Od połowy stycznia'17 nie udzielam się na forum bojkotując działania części moderacjii (Efendi oraz Kaan'a) jeśli obie te osoby ustąpią ze swoich funkcjii na forum rozważę powrót. Spotkasz mnie na moim >blogu< zapraszam
Jaaqob
Posty: 591
Rejestracja: 02 lis 2014, 00:02
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Kalwin - tyran i sodomita?

Postautor: Jaaqob » 22 gru 2015, 00:29

Hmm - na filmie "Luter" z tego co pamiętam jest chudy.


Awatar użytkownika
Samolub
Posty: 4751
Rejestracja: 12 wrz 2015, 22:28
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Loch Ness
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Kalwin - tyran i sodomita?

Postautor: Samolub » 22 gru 2015, 01:22

Na jakim filmie? Bo gruby był jak był Katolikem a potem wyladnial? x D


Obrazek HAPPYSAD- Jałowiec
Od połowy stycznia'17 nie udzielam się na forum bojkotując działania części moderacjii (Efendi oraz Kaan'a) jeśli obie te osoby ustąpią ze swoich funkcjii na forum rozważę powrót. Spotkasz mnie na moim >blogu< zapraszam
Awatar użytkownika
Filip
Posty: 1566
Rejestracja: 14 lut 2013, 13:34
wyznanie: Prezbiterianizm
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Kalwin - tyran i sodomita?

Postautor: Filip » 22 gru 2015, 01:34

Rzuciłem okiem na ten "artykuł" o Kalwinie. Paszkwil oparty na zmyśleniach przeciwników Kalwina. Nie ma sensu analizować czegoś takiego słowo po słowie, natomiast chciałbym odnieść się do kilku rzeczy:

(1) Zarzut homoseksualizmu jest oparty na pewnym "katolickim apologecie" z XVI w. (konkretnie za tym mianem kryje się Jérôme Bolsec, który swoją drogą konwertował na protestantyzm). W owym czasie w ogóle pisano dużo paszkwili mających na celu zdyskredytowanie różnych osób. Ten zaś autor w szczególności nienawidził Kalwina. Podstawową zasadą pracy historyka jest krytyczne podejście do źródeł. Bardzo dużo rzeczy, które ludzie pisali i piszą jest nieprawdą. A to konkretnie dzieło powstało w celu szkalowanie imienia reformatora.

(2) Co więcej fakty się nie zgadzają. Kalwin nie przebywał w Noyon w 1527 r. (kiedy miał 18 lat) ani nie ma takiego wydarzenia w rejestrach miejskich. Pewien człowiek noszący to samo imię i nazwisko został natomiast zatrzymany w areszcie w Noyon w 1534 roku. Wiadomo też, że pewien młody kleryk Iean Cauvin został oskarżony w Noyon o homoseksualizm. Problem polega na tym, że to było w 1553 roku - nasz Kalwin nie był już wówczas młody i od lat mieszkał w Genewie.

Autor szesnastowiecznego paszkwilu pomylił co najmniej dwie osoby noszące to samo imię ;-)

(3) Opowieści o Kalwinie-dyktatorze Genewy to bajki. Kalwin nie miał zbyt dużej władzy politycznej w Genewie, nigdy nie dostał nawet pełnych praw obywatelskich.

(4) Dramatyczny opis historii z Serwetem jest bardzo daleki od prawdy. Po pierwsze Kalwin nie miał władzy nad sądem miasta Genewy. Jedyne co zrobił, to na prośbę sądu orzekł czy Serwet jest heretykiem (dokonał niejako kościelnej ekspertyzy). Po drugie Kalwin był przeciwny spaleniu Serweta i prosił o zmianę formy egzekucji na bardziej humanitarne ścięcie. Po trzecie Kalwin ostrzegał Serweta, żeby nie wjeżdżał do Genewy, bo może zostać stracony. To samo z resztą mogło spotkać Serweta w innych miastach, tak katolickich jak i protestanckich.

Swoją drogą ogólna sugestia, którą już parę osób w wątku zdaje się poczyniło: nie warto czytać paszkwili pisanych w celu zdyskredytowania kogokolwiek. Są co najmniej tendencyjne, lub wręcz po prostu kłamliwe. Nieważne czy piszą je katolicy o protestantach, protestanci o katolikach, lefebryści o katolikach lub protestantach etc., są tak samo bezwartościowe ;)

A jeżeli chodzi o rzetelną biografię Kalwina po polsku, to warto sięgnąć po "Jan Kalwin. Studium kształtowania kultury Zachodu." Alistera McGratha wydane przez Semper.


"The Road goes ever on and on
Down from the door where it began.
Now far ahead the Road has gone,
And I must follow, if I can, " J.R.R. Tolkien
Awatar użytkownika
Samolub
Posty: 4751
Rejestracja: 12 wrz 2015, 22:28
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Loch Ness
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Kalwin - tyran i sodomita?

Postautor: Samolub » 22 gru 2015, 02:09

Ksiazki sa mi obce, poprosze film


Obrazek HAPPYSAD- Jałowiec
Od połowy stycznia'17 nie udzielam się na forum bojkotując działania części moderacjii (Efendi oraz Kaan'a) jeśli obie te osoby ustąpią ze swoich funkcjii na forum rozważę powrót. Spotkasz mnie na moim >blogu< zapraszam
Awatar użytkownika
Filip
Posty: 1566
Rejestracja: 14 lut 2013, 13:34
wyznanie: Prezbiterianizm
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Kalwin - tyran i sodomita?

Postautor: Filip » 22 gru 2015, 17:21

Samolub pisze:Ksiazki sa mi obce, poprosze film


Ja Ci nie pomogę, bo mnie filmy są obce :-P


"The Road goes ever on and on

Down from the door where it began.

Now far ahead the Road has gone,

And I must follow, if I can, " J.R.R. Tolkien
Awatar użytkownika
magda
Posty: 12518
Rejestracja: 29 cze 2012, 23:27
wyznanie: Brak_denominacji
Lokalizacja: Warszawa
O mnie: Wierzę w 5 sola Jezus jest moim panem
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Kalwin - tyran i sodomita?

Postautor: magda » 22 gru 2015, 17:48

Ja kiedyś czytałam dużo ksiązek ae nie wiem czy czas sie skrócił że w taki sam dzień da sie dużo mniej zrobić czy ja już stara że mi nie idzie ale zaczęłam woleć filmy bo szybciej to idzie , często na ksiażkę trzeba poświęcić kilka dni a na film to najdłuższy ze 2-3 godiny, dlarego już tez wole filmy. Czas chyba sie skrócił bo jednak kiedyś pracowałam i nierzadko po 10 godzin a mogłam duzo więcej zrobić niż traz i dzieci były mała i do lekcji tzeba było z nim siąsć i ugotować i wyprawić do szkoły chłopa do pracy i samej sie wyfopkowaccć do roboty a teraz nie wiem w co ręce włozyć bo czasu mało a praca odpadła, dzieci odpadły chłop sie zawinął do grobu też odpadł a ja nie mam czasu na księżkę. Coś z tym czasem chyba nie tak skraca sie czy co, czasem myślę ze juz Bóg skraca dni dla wybranych
Mar 13:20 bw "A jeśliby Pan nie skrócił tych dni, nie ocalałaby żadna istota, ale ze względu na wybranych, których wybrał, skrócił te dni."\\No w każdym razie film ekonomiczniejszy czasowo.


Hi 42:7 bw ".... Mój gniew zapłonął przeciwko tobie i przeciwko dwom twoim przyjaciołom, ponieważ nie mówiliście o mnie prawdy, jak mój sługa Job."
Awatar użytkownika
Samolub
Posty: 4751
Rejestracja: 12 wrz 2015, 22:28
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Loch Ness
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Kalwin - tyran i sodomita?

Postautor: Samolub » 22 gru 2015, 18:40

Efendi pisze:Jaki Luter? Luter King byl przystojny :P
Ale moze to baptysci w sobie cos takiego maja? Nie wiem.



Bo Ty lubisz murzynow : D chcesz to zapoznam Cie z murzynka. Martin Luter King troche maly i taki pulpecik. On był baptystą ? Wesley tez nie za urodziwy : P

Z tego co widzialem zdjecie Efendiego to urodziwy z niego Baptysta.


Obrazek HAPPYSAD- Jałowiec
Od połowy stycznia'17 nie udzielam się na forum bojkotując działania części moderacjii (Efendi oraz Kaan'a) jeśli obie te osoby ustąpią ze swoich funkcjii na forum rozważę powrót. Spotkasz mnie na moim >blogu< zapraszam
Awatar użytkownika
hmhmm
Posty: 1239
Rejestracja: 20 cze 2014, 20:13
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Kalwin - tyran i sodomita?

Postautor: hmhmm » 22 gru 2015, 20:04

Kalwin ma stylowy beret. Brakuje mu tylko antenki, to by mógł odbierać Radio Maryja.


Awatar użytkownika
magda
Posty: 12518
Rejestracja: 29 cze 2012, 23:27
wyznanie: Brak_denominacji
Lokalizacja: Warszawa
O mnie: Wierzę w 5 sola Jezus jest moim panem
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Kalwin - tyran i sodomita?

Postautor: magda » 22 gru 2015, 23:07

A gdzie widziałeś zdjęcie Efendiego , zdaje się ze on nie wkleił.


Hi 42:7 bw ".... Mój gniew zapłonął przeciwko tobie i przeciwko dwom twoim przyjaciołom, ponieważ nie mówiliście o mnie prawdy, jak mój sługa Job."
Awatar użytkownika
Samolub
Posty: 4751
Rejestracja: 12 wrz 2015, 22:28
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Loch Ness
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Kalwin - tyran i sodomita?

Postautor: Samolub » 23 gru 2015, 00:33

Widzialem, wkleil x D szukajcie a znajdziecie


Obrazek HAPPYSAD- Jałowiec
Od połowy stycznia'17 nie udzielam się na forum bojkotując działania części moderacjii (Efendi oraz Kaan'a) jeśli obie te osoby ustąpią ze swoich funkcjii na forum rozważę powrót. Spotkasz mnie na moim >blogu< zapraszam

Wróć do „Historia Chrześcijaństwa”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości