Indeks Ksiąg Nakazanych

Tylko historia chrześcijaństwa
Awatar użytkownika
Kamil M.
Posty: 5330
Rejestracja: 11 sty 2008, 11:16
wyznanie: Kościół Katolicki
Lokalizacja: Kraków
Gender: Male
Kontaktowanie:

Indeks Ksiąg Nakazanych

Postautor: Kamil M. » 02 mar 2016, 11:42

Hej! Przyszło mi do głowy, że przydałby się na forum temat, gdzie moglibyśmy dzielić się informacjami na temat książek traktujących o historii chrześcijaństwa w różnych aspektach. Jeśli znacie jakieś pozycje, które albo zajmują się chrześcijańską teologią i praktyką w ujęciu historycznym albo książki, które są przekładami historycznych tekstów ważnych dla poznania chrześcijańskiej historii, to podzielcie się tutaj. Szczególnie cenne będą polecenia książek, które sami czytaliście i możecie napisać o nich kilka słów, dlaczego są warte uwagi. Zacznę od mojego polecenia dając wzór jak formatować wpis:


IRENEUSZ Z LYONU I GNOSTYCY. Zdemaskowanie i odparcie fałszywej gnozy.
Tłumaczenie I i II tomu Adversus haereses. Przeł. Wincenty Myszor
http://ksj.pl/book/studia-antiq/ireneus ... stycy.html
To jest bardzo ważna pozycja, która właśnie została opublikowana. Dzieło Ireneusza tak ważne dla poznania teologii pierwszych wieków było w całości niedostępne aż do tej pory. Wreszcie mamy je po polsku, w przygotowaniu jest przekład Ksiąg III-V. Dlaczego Ireneusza warto czytać? Na wstępie powiem, że akurat Księgi I-II mogą dzisiejszego czytelnika kompletnie zanudzić, ponieważ w nich Ireneusz rozpisuje się o gnostyckich herezjach i spekulacjach, które już wtedy były mętne i trudno dostępne, a co dopiero 18 wieków później. W tym wyliczeniu wszystkich herezji trudno wydestylować teologię własną Ireneusza, chociaż interesującym i tak może być dowiedzieć się z czym musieli zmagać się uczniowie Apostołów. Księgi III-V są o wiele ciekawsze i bogatsze, ale o nich napiszę, gdy zostaną opublikowane. Trudno mi powiedzieć, czy polecam tą pozycję (ten tom akurat), ale na pewno warto wiedzieć o jej istnieniu, gdyby ktoś był zainteresowany.


Jestem raczej nieobecny na forum; jeśli chcesz się ze mną skontaktować, wyślij do mnie e-mail poprzez mój profil.

Wróć do „Historia Chrześcijaństwa”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości