Maria i biblia ?

Tylko historia chrześcijaństwa
faustynka
Posty: 27
Rejestracja: 05 cze 2016, 10:33
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Maria i biblia ?

Postautor: faustynka » 09 cze 2016, 06:00

Interesuje mnie jakie byly zwyczaje za czasow apostolskich odnosnie kobiet.
Czy Maria sama czytala pismo czy w kosciele rabini tylko jej czytali ?
Czy moze w domu ojciec i mama razem czytali dziecku biblie ? Mieli w domu pisma ?
Jak mowia przekazy z tamtych czasow ?

Ps. Pytanie dla mnie wazne...... bo mi spokoju nie daje od paru dni.



Jesteś siatką poplątanych dróg,
mój rozum choć biegnie
i tak nie nadąża za uciekającymi myślami.
Gubię się na Twoich ścieżkach.
Awatar użytkownika
Rafi
Posty: 519
Rejestracja: 25 mar 2008, 13:42
wyznanie: Kościół Ewangelicko-Metodystyczny
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Maria i biblia ?

Postautor: Rafi » 09 cze 2016, 09:05

W tych czasach używano pergaminu (spreparowanej skóry zwierzęcej, często jagnięcej) w zwojach nawiniętych na dwa wałki. Było to duże, ciężkie i bardzo drogie. Żadnego cieśle nie byłoby stać na taki wydatek, a Maria najprawdopodobniej nie umiała nawet czytać (status kobiet żydowskich był bardzo niski).
Słowo Boże Jezus mógł usłyszeć w synagodze (miejsce zgromadzeń), gdzie "uczeni w piśmie" czytali i komentowali Pismo Święte (Stary Testament) oraz w dysputach/dyskusjach (te też odbywały się w synagodze).

Zwyczaje kobiet?
Nie miały prawa do spadku, nie miały prawa własności, nie miały prawa wstępu do Świątyni (nawet na dziedziniec), były wydawane za maż w wieku 12, 13 lat (tyle tez miała prawdopodobnie Maria, gdy żenił się z nia Józef). Jeżeli kobieta urodziła syna to cieszyła się szacunkiem, bezdzietne były pogardzane i uważane za bezużyteczne (jeżeli przez 10 lat kobieta nie urodziła dziecka, to maż mógł ja odprawić, wygnać). Gdy żona zdradziła męża, to ją zabijano, a mężczyzna mógł zdradzać żonę bezkarnie (byle nie z żoną innego Żyda, bo wtedy "kradł" jego własność).
Obowiązki kobiet były związane z domem. Musiały wytwarzać i naprawiać odzienie, tłuc/mielić ziarno i przyprawy (zabierało to kilka godzin dziennie), gotować posiłki, przynosić wodę (często do studni było kilka kilometrów; to cięzka praca).
W dekalogu kobiety sa wymieniane razem ze sługami, bydłem i inną własnością mężczyzny (sama sprawdź w Biblii - Księga Wyjścia rozdział 20 oraz Księga Powtórzonego Prawa rozdział 5 ).


Awatar użytkownika
Kamil M.
Posty: 5330
Rejestracja: 11 sty 2008, 11:16
wyznanie: Kościół Katolicki
Lokalizacja: Kraków
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Maria i biblia ?

Postautor: Kamil M. » 09 cze 2016, 14:02

faustynka pisze:Interesuje mnie jakie byly zwyczaje za czasow apostolskich odnosnie kobiet.
Czy Maria sama czytala pismo czy w kosciele rabini tylko jej czytali ?
Czy moze w domu ojciec i mama razem czytali dziecku biblie ? Mieli w domu pisma ?
Jak mowia przekazy z tamtych czasow ?

Ps. Pytanie dla mnie wazne...... bo mi spokoju nie daje od paru dni.

Niewiele osób raczej umiało czytać (optymistycznie szacując może 10% społeczeństwa, a jeszcze mniej pisać), jeśli zwykli ludzie zaznajamiali się w jakimiś tekstami to tylko dlatego, że ktoś im czytał je na głos. Dlatego taką rolę odgrywała synagoga, w której przechowywano Pisma i tam je publicznie odczytywano. Jeśli Maria znała Pismo to najprawdopodobniej z takiego źródła, ze słuchania.
Rafi pisze:W tych czasach używano pergaminu (spreparowanej skóry zwierzęcej, często jagnięcej) w zwojach nawiniętych na dwa wałki. Było to duże, ciężkie i bardzo drogie. Żadnego cieśle nie byłoby stać na taki wydatek, a Maria najprawdopodobniej nie umiała nawet czytać (status kobiet żydowskich był bardzo niski).

O ile mi wiadomo w na przełomie er używano ciągle nie pergaminu, ale papirusu. Pergamin zaczęto szerzej używać w Azji mniejszej w II-III wieku i zaczął być używany i popularyzowany dopiero przez chrześcijan wraz z nową formą książki: kodeksem. To taka tylko poprawka.


Jestem raczej nieobecny na forum; jeśli chcesz się ze mną skontaktować, wyślij do mnie e-mail poprzez mój profil.
Albertus
Posty: 9427
Rejestracja: 02 kwie 2008, 20:28
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Maria i biblia ?

Postautor: Albertus » 09 cze 2016, 16:36

O ile mi wiadomo w na przełomie er używano ciągle nie pergaminu, ale papirusu. Pergamin zaczęto szerzej używać w Azji mniejszej w II-III wieku i zaczął być używany i popularyzowany dopiero przez chrześcijan wraz z nową formą książki: kodeksem.


Masz rację że papirus był wtedy o wiele popularniejszy od pergaminu i powszechnie stosowany.

Jednak pergamin też był znany i stosowany do zapisywania Tory i tekstów biblijnych jako bardziej trwały. Pergaminowe są na przykład zwoje z Qumran


2Kor7:(1) Mając przeto takie obietnice, najmilsi, oczyśćmy się z wszelkich brudów ciała i ducha, dopełniając uświęcenia naszego w bojaźni Bożej.
faustynka
Posty: 27
Rejestracja: 05 cze 2016, 10:33
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Maria i biblia ?

Postautor: faustynka » 09 cze 2016, 18:44

Dzieki chlopaki.
Czyli na 100% Maria poznawala Biblie w Kosciele, a nie musiala 3tac sama :cheerleader:
Wreszcie jakas nadzieja dla mnie :)

Ale tu mam pytanie jak takie 3tanie bibli przez rabinow wtedy wygladalo ?
Chodzi mi oto czy mozna sobie sprawdzic jakie maja czytanie danego dnia ?

Ich rozumienie i wyklad bibli bylo takie same zawsze ? Czy tez byly podobne roznice jak teraz w chrzescijanstwie ?



Jesteś siatką poplątanych dróg,
mój rozum choć biegnie
i tak nie nadąża za uciekającymi myślami.
Gubię się na Twoich ścieżkach.
Awatar użytkownika
Samolub
Posty: 4751
Rejestracja: 12 wrz 2015, 22:28
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Loch Ness
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Maria i biblia ?

Postautor: Samolub » 09 cze 2016, 19:11

Chcesz być Świętą Faustynko? ^_^


Obrazek HAPPYSAD- Jałowiec
Od połowy stycznia'17 nie udzielam się na forum bojkotując działania części moderacjii (Efendi oraz Kaan'a) jeśli obie te osoby ustąpią ze swoich funkcjii na forum rozważę powrót. Spotkasz mnie na moim >blogu< zapraszam
Awatar użytkownika
Kamil M.
Posty: 5330
Rejestracja: 11 sty 2008, 11:16
wyznanie: Kościół Katolicki
Lokalizacja: Kraków
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Maria i biblia ?

Postautor: Kamil M. » 09 cze 2016, 19:49

faustynka pisze:Ale tu mam pytanie jak takie 3tanie bibli przez rabinow wtedy wygladalo ?
Chodzi mi oto czy mozna sobie sprawdzic jakie maja czytanie danego dnia ?

Istniał zapewne jakiś podział Tory na fragmenty do czytania, podobnie istniał jakiś system czytania Proroków (Jezus przeczytał np. fragment z Izajasza przepisany na dany dzień w Łk 4), ale trudno powiedzieć jak wyglądał. Raczej wątpliwe, że pokrywał się obecnymi systemami w judaizmie.


Jestem raczej nieobecny na forum; jeśli chcesz się ze mną skontaktować, wyślij do mnie e-mail poprzez mój profil.
kontousunięte1
Posty: 8825
Rejestracja: 07 kwie 2011, 16:43
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Maria i biblia ?

Postautor: kontousunięte1 » 09 cze 2016, 20:31

Nie widzicie, że to podpucha?


Awatar użytkownika
Samolub
Posty: 4751
Rejestracja: 12 wrz 2015, 22:28
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Loch Ness
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Maria i biblia ?

Postautor: Samolub » 09 cze 2016, 21:23

kontousunięte1 pisze:Nie widzicie, że to podpucha?



Ja widzę =P
Od początku przecież, inni też widzą kontousunięte1


Obrazek HAPPYSAD- Jałowiec
Od połowy stycznia'17 nie udzielam się na forum bojkotując działania części moderacjii (Efendi oraz Kaan'a) jeśli obie te osoby ustąpią ze swoich funkcjii na forum rozważę powrót. Spotkasz mnie na moim >blogu< zapraszam
Awatar użytkownika
Kamil M.
Posty: 5330
Rejestracja: 11 sty 2008, 11:16
wyznanie: Kościół Katolicki
Lokalizacja: Kraków
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Maria i biblia ?

Postautor: Kamil M. » 09 cze 2016, 22:11

kontousunięte1 pisze:Nie widzicie, że to podpucha?

Widzę, ale na sensowne pytania odpowiadam, ktoś czytający może się czegoś dowiedzieć :)


Jestem raczej nieobecny na forum; jeśli chcesz się ze mną skontaktować, wyślij do mnie e-mail poprzez mój profil.
jj
Posty: 8277
Rejestracja: 11 sty 2008, 10:17
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Lokalizacja: zagranica
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Maria i biblia ?

Postautor: jj » 10 cze 2016, 08:01

faustynka pisze:Dzieki chlopaki.
Czyli na 100% Maria poznawala Biblie w Kosciele, a nie musiala 3tac sama :cheerleader:
Wreszcie jakas nadzieja dla mnie :)

Ale tu mam pytanie jak takie 3tanie bibli przez rabinow wtedy wygladalo ?
Chodzi mi oto czy mozna sobie sprawdzic jakie maja czytanie danego dnia ?

Ich rozumienie i wyklad bibli bylo takie same zawsze ? Czy tez byly podobne roznice jak teraz w chrzescijanstwie ?


Oczywiscie, roznice byly. Jedni byli obojetni i slepo wierzyli uczonym w pismie, inni, bardziej szlachetni, badali Pisma. Dokladnie tak samo, jak dzis. :-D

(10) Natychmiast w nocy bracia wysłali Pawła i Sylasa do Berei. Kiedy tam przybyli, poszli do synagogi Żydów. (11) Ci byli szlachetniejsi od Tesaloniczan, przyjęli naukę z całą gorliwością i codziennie badali Pisma, czy istotnie tak jest.
(Dzieje Apost. 17:10-11, Biblia Tysiąclecia)


kontousunięte1
Posty: 8825
Rejestracja: 07 kwie 2011, 16:43
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Maria i biblia ?

Postautor: kontousunięte1 » 10 cze 2016, 09:50

Kamil M. pisze:
kontousunięte1 pisze:Nie widzicie, że to podpucha?

Widzę, ale na sensowne pytania odpowiadam, ktoś czytający może się czegoś dowiedzieć :)

No to mi ulżyło ;) :thumbup:
Nie znoszę, kiedy ktoś sobie takie kpiny robi i myśli pewnie, że ma gromadę debili przed sobą. XP
Jednak, jak widać, i z takich złych intencji może wypłynąć dobro.
Macie rację /poważnie odpowiadający/, - ktoś może skorzystać. :yes:


Awatar użytkownika
Rafi
Posty: 519
Rejestracja: 25 mar 2008, 13:42
wyznanie: Kościół Ewangelicko-Metodystyczny
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Maria i biblia ?

Postautor: Rafi » 10 cze 2016, 11:53

Kamil M. pisze:
faustynka pisze:Ale tu mam pytanie jak takie 3tanie bibli przez rabinow wtedy wygladalo ?
Chodzi mi oto czy mozna sobie sprawdzic jakie maja czytanie danego dnia ?

Istniał zapewne jakiś podział Tory na fragmenty do czytania, podobnie istniał jakiś system czytania Proroków (Jezus przeczytał np. fragment z Izajasza przepisany na dany dzień w Łk 4), ale trudno powiedzieć jak wyglądał. Raczej wątpliwe, że pokrywał się obecnymi systemami w judaizmie.

Flawiusz napisał o 22 zwojach (księgach), a ma to odpowiadać 22 literom alfabetu hebrajskiego. W zasadzie to 24 księgi ale liczono razem Księgę Rut z Księgą Sędziów i Lamentacje z Księgą Jeremiasza. Odpowiada to 39 księgom ST. Żydzi liczą razem Księgi Samuela, Kronik, Królewskie, i 12 mniejszych proroków. Wg Flawiusza był to niezmienny kanon znany od wieków. Tym samym kanonem posługują się protestanci.


Noemi
Posty: 1774
Rejestracja: 23 sty 2011, 18:00
wyznanie: Kościół Zielonoświątkowy
Lokalizacja: lublin
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Maria i biblia ?

Postautor: Noemi » 10 cze 2016, 13:20

kontousunięte1 pisze:
Kamil M. pisze:
kontousunięte1 pisze:Nie widzicie, że to podpucha?

Widzę, ale na sensowne pytania odpowiadam, ktoś czytający może się czegoś dowiedzieć :)

No to mi ulżyło ;) :thumbup:
Nie znoszę, kiedy ktoś sobie takie kpiny robi i myśli pewnie, że ma gromadę debili przed sobą. XP
Jednak, jak widać, i z takich złych intencji może wypłynąć dobro.
Macie rację /poważnie odpowiadający/, - ktoś może skorzystać. :yes:

kontousunięte1 wbrew pozorom pytania sa bardzo dobre


Awatar użytkownika
Dezerter
Posty: 511
Rejestracja: 02 cze 2014, 15:19
wyznanie: Rzymsko Katolickie
Lokalizacja: Inowrocław
O mnie: na co dzień żyję zchrystusem.pl
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Maria i biblia ?

Postautor: Dezerter » 10 cze 2016, 22:42

faustynka pisze:Interesuje mnie jakie byly zwyczaje za czasow apostolskich odnosnie kobiet.
Czy Maria sama czytala pismo czy w kosciele rabini tylko jej czytali ?
Czy moze w domu ojciec i mama razem czytali dziecku biblie ? Mieli w domu pisma ?
Jak mowia przekazy z tamtych czasow ?

Ps. Pytanie dla mnie wazne...... bo mi spokoju nie daje od paru dni.

W synagodze Miriam stała poza salą właściwą synagogi, "na piętrze" i przez małe okno mogła się przysłuchiwać czytaniu Tanach i dyskusji o tym przeczytanym fragmencie mężczyzn, sama nie będą widoczna, dla nich "by ich nie rozpraszać" i nie mając prawa zabierać głosu.
W Świątyni (w Jerozolimie) mogła wejść i przebywać, modlić się tylko na drugim przedsionku "kobiet " - pierwszy był dla "pogan", trzeci "mężczyzn"

Ojcowie na pewno przekazywali dzieciom tzw. ustną Torę w formie opowieści/przypowieści, a matki zapewne śpiewały psalmy
...ale to już moje przypuszczenia


Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie

Wróć do „Historia Chrześcijaństwa”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości