Wygląd Jezusa.

Tylko historia chrześcijaństwa
Awatar użytkownika
chwat
Posty: 1254
Rejestracja: 10 kwie 2017, 00:10
wyznanie: nie chce podawać
O mnie: "...aby wszyscy stanowili jedno..."
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Wygląd Jezusa.

Postautor: chwat » 29 sie 2017, 00:05

diedmaroz pisze:Poważnie macie obrazy u luteran? Skąd luteranie wiedzą jak wyglądał Pan Jezus? Bo katolicy to mieli różne objawienia, mają ten całun, podobno też młody Borgia pozował jako Jezus.
Domyślam się, że nikt nie czci obrazów i służą przedstawieniu historii biblijnej, ale ciekawi mnie czy Jezus wygląda identycznie jak u katolików?

Nie ma "identycznego wyglądu" Jezusa u katolików. Co w ogóle masz na myśli? Identyczny z czym? Od dwudziestu wieków przedstawia się Jezusa, sposoby przedstawienia i kanon w sztuce, ciągle się zmieniają.


Podobnie jak ulewa i śnieg spadają z nieba i tam nie powracają, dopóki nie nawodnią ziemi, nie użyźnią jej i nie zapewniają urodzaju, tak iż wydaje nasienie dla siewcy i chleb dla jedzącego, tak słowo, które wychodzi z ust moich, nie wraca do Mnie bezowocne, zanim wpierw nie dokona tego, co chciałem, i nie spełni pomyślnie swego posłannictwa. (Iz 55, 10-11)
Awatar użytkownika
diedmaroz
Posty: 815
Rejestracja: 22 gru 2015, 22:02
wyznanie: Kościół Zielonoświątkowy
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Wygląd Jezusa.

Postautor: diedmaroz » 29 sie 2017, 08:52

To był skrót myślowy. Chodzi mi o wizerunek chudziutkiego Jezusa z lekko kręconymi włosami i brodą, oczy najczęściej jasne. Wszędzie jest podobnie przedstawiony. Na filmach i w Bibliach dla dzieci. Na krucyfiksach.
http://liturgiczny.pl/userdata/gfx/25e6 ... f74248.jpg ten jest z objawienia
http://brewiarz.pl/czytelnia/images/nspj_3.jpg tutaj podobny i ręka podobnie ułożona

Byłam ciekawa czy podobnie wygląda u luteran. Co ciekawe nigdzie Pan Jezus nie ma pejsów ani apostołowie.


17:20-21
A nie tylko za nimi proszę, lecz i za tymi, którzy przez ich słowo uwierzą we mnie;
Aby wszyscy byli jedno, jak ty, Ojcze, we mnie, a ja w tobie, aby i oni byli w nas jedno, aby świat uwierzył, że ty mnie posłałeś.
saracen
Posty: 720
Rejestracja: 21 sie 2017, 12:58
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Wygląd Jezusa.

Postautor: saracen » 29 sie 2017, 08:57

Poważnie macie obrazy u luteran?

Nie spotkałem jeszcze obrazów Jezusa, czy świętych namalowanych po 1517r.a te które są, pozostały w starych kościołach z czasów przedreformacyjnych i traktowane są jako dzieła sztuki.

Naczelną zasadą w tym temacie jest brak kultu świętych, obrazów i figur, czy relikwii u luteran, stąd moja stanowczość, że jeśli gdzieś ktoś przyklęka u luteran, a wygląda jakby czcił krzyż... oznacza, że ze względu na wagę słów modlitwy do Boga przyklęka, a nie by czcić krzyż-przedmiot.


Albertus
Posty: 9427
Rejestracja: 02 kwie 2008, 20:28
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Wygląd Jezusa.

Postautor: Albertus » 29 sie 2017, 10:30

Co ciekawe nigdzie Pan Jezus nie ma pejsów ani apostołowie.


:O

A dlaczego mieliby mieć?

Noszenie pejsów przez współczesnych żydów wynika z przepisu Tory który zakazuje obcinania włosów z boku głowy( ewentualnie brody - zależy od tłumaczenia i interpretacji)

Nie obcinanie włosów i brody w ogóle równie dobrze a nawet lepiej wypełniało ten zakaz niż noszenie pejsów


2Kor7:(1) Mając przeto takie obietnice, najmilsi, oczyśćmy się z wszelkich brudów ciała i ducha, dopełniając uświęcenia naszego w bojaźni Bożej.
Awatar użytkownika
chwat
Posty: 1254
Rejestracja: 10 kwie 2017, 00:10
wyznanie: nie chce podawać
O mnie: "...aby wszyscy stanowili jedno..."
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Wygląd Jezusa.

Postautor: chwat » 29 sie 2017, 10:36

saracen pisze:Nie spotkałem jeszcze obrazów Jezusa, czy świętych namalowanych po 1517r.a te które są, pozostały w starych kościołach z czasów przedreformacyjnych i traktowane są jako dzieła sztuki.


Saracen nie spotkał, bo @saracen jeno w domu siedzi i ozorem miele, to i nic nie widział. Niechże się @saran napatrzy na dzieła sztuki powstałe setki lat po 1517-tym (są kolorowe zdjęcia :) ):
rok 1640 https://pl.wikipedia.org/wiki/Ko%C5%9Bc ... w_Krakowie
rok 1905 https://pl.wikipedia.org/wiki/Katedra_w_Berlinie
rok 1772 https://pl.wikipedia.org/wiki/Ko%C5%9Bc ... _Cieszynie
rok 1778 https://pl.wikipedia.org/wiki/Ko%C5%9Bc ... ia%C5%82ej
rok 1790 https://pl.wikipedia.org/wiki/Ko%C5%9Bc ... ia%C5%82ej
rok 1779 https://www.google.at/search?q=Ko%C5%9B ... vpEaVyBvFM:
rok 1928 https://pl.wikipedia.org/wiki/Ko%C5%9Bc ... %C5%81odzi

Szkoda mi zawalać serwera linkami, znaleźć przykłady można dziecinnie łatwo, niech @saracen sam poszuka i się doedukuje z obrazów w swoim wyznaniu


Podobnie jak ulewa i śnieg spadają z nieba i tam nie powracają, dopóki nie nawodnią ziemi, nie użyźnią jej i nie zapewniają urodzaju, tak iż wydaje nasienie dla siewcy i chleb dla jedzącego, tak słowo, które wychodzi z ust moich, nie wraca do Mnie bezowocne, zanim wpierw nie dokona tego, co chciałem, i nie spełni pomyślnie swego posłannictwa. (Iz 55, 10-11)
saracen
Posty: 720
Rejestracja: 21 sie 2017, 12:58
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Wygląd Jezusa.

Postautor: saracen » 29 sie 2017, 10:39

Chwat, to, że nie spotkałem... nie oznacza że nie ma.
Poza tym, jak pisałem, luteranie nie czczą tych obrazów. Nawet jeśli znajduje się w ołtarzu głównym.

Codo mielenia ozorem, a raczej palcami... to odsyłam do ilości Twoich postów...


Awatar użytkownika
chwat
Posty: 1254
Rejestracja: 10 kwie 2017, 00:10
wyznanie: nie chce podawać
O mnie: "...aby wszyscy stanowili jedno..."
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Wygląd Jezusa.

Postautor: chwat » 29 sie 2017, 11:27

saracen pisze:Chwat, to, że nie spotkałem... nie oznacza że nie ma

Że saracen nie spotkał, było odpowiedzią na pytanie: "Poważnie macie obrazy u luteran?"

A odpowiedź, że saracen nie spotkał obrazów namalowanych po 1517 roku, oznacza że saracen widział już hoho i trochę kościołów ewangelickich, ale żadnych obrazów w nich nie było, względnie były tylko obrazy starsze od powstałych po 1517.

Chciałbym tedy wiedzieć, do jakiego kościoła uczęszcza @saracen święcić dzień święty według nakazu Pańskiego, żeby przyjmować w nim Cialo i Krew Chrystusa, zgodnie z zasadami wyznawanymi w swoim Kościele i nie widzi @saracen w tymże kościele obrazów (ani jednego obrazu) powstałego po 1517, lub żadnego, no bo saracen jak sam mówi, takowego obrazu jeszcze nie spotkał?


Spodziewam się prawdę powiedziawszy, że @saracen będzie w stanie wymienić nazwy kilku kościołów, w których bywał i akuratnie w tych kościołach ani jeden obraz nie wisi, bądź pochodzi z czasów późniejszych niż 1517, bo tak się jakoś nieprawdopodobnie złożyło, że akurat do takich kościołów los @saracena pchnął.


Podobnie jak ulewa i śnieg spadają z nieba i tam nie powracają, dopóki nie nawodnią ziemi, nie użyźnią jej i nie zapewniają urodzaju, tak iż wydaje nasienie dla siewcy i chleb dla jedzącego, tak słowo, które wychodzi z ust moich, nie wraca do Mnie bezowocne, zanim wpierw nie dokona tego, co chciałem, i nie spełni pomyślnie swego posłannictwa. (Iz 55, 10-11)
saracen
Posty: 720
Rejestracja: 21 sie 2017, 12:58
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Wygląd Jezusa.

Postautor: saracen » 29 sie 2017, 11:36

Niech chwat niepotrzebnie nie rozwija tematu, który z mojej strony jest jasno umotywowany.

Gdybym napisał, że w żadnym kościele luterańskim po roku 1517 nie namalowani obrazu przedstawiającego np. Jezusa, byłoby to, chociażby w świetle tego co chwat napisał, byłoby nieprawdą.
Jeśli napisałem, że nie widziałem, albo ze są obrazy sprzed 1517 - to tak niech chwat odbiera i nie zachowuje się jak złośliwiec.

Niech chwat przymie do wiadomości, że:
istotne w tym jest: nikt nie czci przedmiotów u luteran, nawet... jeśli chwat widzi pastora klęczącego przed krzyżem w trakcie nabożeństwa. Niech nie nadinterpretuje.


Awatar użytkownika
chwat
Posty: 1254
Rejestracja: 10 kwie 2017, 00:10
wyznanie: nie chce podawać
O mnie: "...aby wszyscy stanowili jedno..."
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Wygląd Jezusa.

Postautor: chwat » 29 sie 2017, 12:06

saracen pisze:Jeśli napisałem, że nie widziałem, albo ze są obrazy sprzed 1517 - to tak niech chwat odbiera
Ależ tak to właśnie odbieram i proszę o wymienienie kościołów w tymi obrazami, w których @saracen bywał.

Niech chwat przymie do wiadomości, że:
istotne w tym jest: nikt nie czci przedmiotów u luteran, nawet... jeśli chwat widzi pastora klęczącego przed krzyżem w trakcie nabożeństwa. Niech nie nadinterpretuje.
To i ja @saracena zapewniam, że u katolików nikt przedmiotów nie czci, co i nie tylko moje słowa ale i katechizm potwierdza.

Niechże @saracen nie popełnia sam błędu, przed którym przestrzega innych, nich nie nadinterpretowuje tego co widzi. Tak się składa że ja w Kościele @saracena, widzę to samo, co w moim, więc albo będziemy interpretować własne spostrzeżenia, albo będziemy wierzyć w to co, o czym się wzajemnie zapewniamy.


Podobnie jak ulewa i śnieg spadają z nieba i tam nie powracają, dopóki nie nawodnią ziemi, nie użyźnią jej i nie zapewniają urodzaju, tak iż wydaje nasienie dla siewcy i chleb dla jedzącego, tak słowo, które wychodzi z ust moich, nie wraca do Mnie bezowocne, zanim wpierw nie dokona tego, co chciałem, i nie spełni pomyślnie swego posłannictwa. (Iz 55, 10-11)
saracen
Posty: 720
Rejestracja: 21 sie 2017, 12:58
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Wygląd Jezusa.

Postautor: saracen » 29 sie 2017, 12:27

To i ja @saracena zapewniam, że u katolików nikt przedmiotów nie czci, co i nie tylko moje słowa ale i katechizm potwierdza.

Praktyka krk, teksty modlitw, nawet pieśni zdają się temu zaprzeczać.

P.S. Przestań pisać w trzeciej osobie...


Awatar użytkownika
chwat
Posty: 1254
Rejestracja: 10 kwie 2017, 00:10
wyznanie: nie chce podawać
O mnie: "...aby wszyscy stanowili jedno..."
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Wygląd Jezusa.

Postautor: chwat » 29 sie 2017, 12:30

Owszem, zdają się zaprzeczać. Podobnie jak u luteran.

Mamy zaufać pozorom?


Podobnie jak ulewa i śnieg spadają z nieba i tam nie powracają, dopóki nie nawodnią ziemi, nie użyźnią jej i nie zapewniają urodzaju, tak iż wydaje nasienie dla siewcy i chleb dla jedzącego, tak słowo, które wychodzi z ust moich, nie wraca do Mnie bezowocne, zanim wpierw nie dokona tego, co chciałem, i nie spełni pomyślnie swego posłannictwa. (Iz 55, 10-11)
saracen
Posty: 720
Rejestracja: 21 sie 2017, 12:58
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Wygląd Jezusa.

Postautor: saracen » 29 sie 2017, 12:44

Porównaj to co w katechizmie krk z tym co napisałem.
To jest mega kult: nowenny, litanie, adoracje, całowanie relikwii czy figurek.

Jeśli na podstawie zaś tego, że jeśli pastor przyklęka twierdzisz, że u luteran jest podobnie, jesteś w błędzie.


Awatar użytkownika
diedmaroz
Posty: 815
Rejestracja: 22 gru 2015, 22:02
wyznanie: Kościół Zielonoświątkowy
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Wygląd Jezusa.

Postautor: diedmaroz » 29 sie 2017, 12:57

Albertus pisze:
Co ciekawe nigdzie Pan Jezus nie ma pejsów ani apostołowie.


:O

A dlaczego mieliby mieć?

Noszenie pejsów przez współczesnych żydów wynika z przepisu Tory który zakazuje obcinania włosów z boku głowy( ewentualnie brody - zależy od tłumaczenia i interpretacji)

Nie obcinanie włosów i brody w ogóle równie dobrze a nawet lepiej wypełniało ten zakaz niż noszenie pejsów

No właśnie Tora zakazuje obcinać włosy po bokach brody. Stąd myślę, że Pan Jezus nie obcinał tych włosów.


17:20-21
A nie tylko za nimi proszę, lecz i za tymi, którzy przez ich słowo uwierzą we mnie;
Aby wszyscy byli jedno, jak ty, Ojcze, we mnie, a ja w tobie, aby i oni byli w nas jedno, aby świat uwierzył, że ty mnie posłałeś.
Awatar użytkownika
chwat
Posty: 1254
Rejestracja: 10 kwie 2017, 00:10
wyznanie: nie chce podawać
O mnie: "...aby wszyscy stanowili jedno..."
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Wygląd Jezusa.

Postautor: chwat » 29 sie 2017, 18:27

saracen pisze:Porównaj to co w katechizmie krk z tym co napisałem.
Czy katechizm podaje, że katolicyzm wyznaje bałwochwalstwo? Zacytuj.


To jest mega kult: nowenny, litanie, adoracje, całowanie relikwii czy figurek.

Przyklękanie pastora, przyklękanie wiernych, modlitwy luteran przed obrazami, przyklękanie przed figurami, śpiewy, gestykulacja, to jest mega kult.

Jeśli na podstawie zaś tego, że jeśli pastor przyklęka twierdzisz, że u luteran jest podobnie, jesteś w błędzie.

Jeśli na podstawie tego, że jeśli pastor przyklęka twierdzisz, że u luteran jest inaczej, jesteś w błędzie


Podobnie jak ulewa i śnieg spadają z nieba i tam nie powracają, dopóki nie nawodnią ziemi, nie użyźnią jej i nie zapewniają urodzaju, tak iż wydaje nasienie dla siewcy i chleb dla jedzącego, tak słowo, które wychodzi z ust moich, nie wraca do Mnie bezowocne, zanim wpierw nie dokona tego, co chciałem, i nie spełni pomyślnie swego posłannictwa. (Iz 55, 10-11)
kontousunieteMtl
Posty: 1618
Rejestracja: 02 kwie 2017, 13:11
wyznanie: nie chce podawać
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Wygląd Jezusa.

Postautor: kontousunieteMtl » 29 sie 2017, 18:41

chwat pisze:
saracen pisze:Porównaj to co w katechizmie krk z tym co napisałem.
Czy katechizm podaje, że katolicyzm wyznaje bałwochwalstwo? Zacytuj.


To jest mega kult: nowenny, litanie, adoracje, całowanie relikwii czy figurek.

Przyklękanie pastora, przyklękanie wiernych, modlitwy luteran przed obrazami, przyklękanie przed figurami, śpiewy, gestykulacja, to jest mega kult.

Jeśli na podstawie zaś tego, że jeśli pastor przyklęka twierdzisz, że u luteran jest podobnie, jesteś w błędzie.

Jeśli na podstawie tego, że jeśli pastor przyklęka twierdzisz, że u luteran jest inaczej, jesteś w błędzie



Jaki sens ma ta licytacja...?
I tak nikt nie jest w stanie cie przebic, chwat ;)



Wróć do „Historia Chrześcijaństwa”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości