Strona 1 z 2

Idealizacja wczesnych gmin Chrześcijaństwa.

: 21 sie 2017, 09:25
autor: KamilPawelak
Wątek do szerokiej dyskusji. Jak myślicie, skąd wzięła się ta idealizacja pierwotnego Chrześcijaństwa? Ta romantyczność i tęsknota? Patrząc na Biblię i pisma ojców wyłania się obraz gminy skonfliktowanej nie tylko z mozaizmem, ale i wewnętrznie. Nieustanne tarcia pomiędzy judeochrześcijanami od Jakuba, a etnochrześcijanami od Pawła. Piotr w rozkroku. Pierwociny herezji. Prześladowanie etnochrześcijan przez judeochrześcijan (Szczepan). Zapraszam do dyskusji.

Re: Idealizacja wczesnych gmin Chrześcijaństwa.

: 21 sie 2017, 21:31
autor: Kamil M.
Co masz na myśli pisząc o "idealizacji"? Tzn. że pierwsi chrześcijanie byli idealni? Chyba się z tym jednak nie spotkałem. Jedyne z czym się spotkałem to opowiadanie o wielkim odstępstwie (albo w II wieku, albo np. przy Konstantynie), co sugeruje że wcześniej miało być ok.

Re: Idealizacja wczesnych gmin Chrześcijaństwa.

: 22 sie 2017, 08:04
autor: KamilPawelak
Mam na mysli tęsknotę za niby czystością chrześcijaństwa, idealizowanie tamtych czasów, etc. etc. Mit, na którym protestantyzm się napędza.

Re: Idealizacja wczesnych gmin Chrześcijaństwa.

: 22 sie 2017, 08:52
autor: kontousunieteMtl
KamilPawelak pisze:Mam na mysli tęsknotę za niby czystością chrześcijaństwa, idealizowanie tamtych czasów, etc. etc. Mit, na którym protestantyzm się napędza.Twoje "chrzescijanstwo" zaistnialo na dobre w 4. stuleciu, a wiec nic dziwnego, ze nie tesknisz za tym z 1. wieku...nazywajac je mitem i "niby czystym"...

Tak, masz racje...protestantyzm napedza sie tym "mitem" z czasow poprzedzajacych powstanie odstepczej organizacjii polityczno-religijnej, ktora bezczelnie propagujesz na tym forum...

Twoje posluszenstwo i lojalnosc wzgledem twoich szefow sa godne ich uznania...mysle , ze zasluzyles sobie na " odpust zupelny"...

Re: Idealizacja wczesnych gmin Chrześcijaństwa.

: 22 sie 2017, 09:03
autor: KamilPawelak
Jesteś w stanie napisać chodźby jeden merytoryczny post na temat :)?

Re: Idealizacja wczesnych gmin Chrześcijaństwa.

: 22 sie 2017, 09:58
autor: kontousunieteMtl
KamilPawelak pisze:Jesteś w stanie napisać chodźby jeden merytoryczny post na temat :)?


Merytoryczny...to moze sprobuje odpowiedziec skad sie wziela moja "idealizacja" pierwotnego chrzescijanstwa...

Ona sie wlasciwie z nikad nie wziela...bo zdrowej nauki Objawienia nie trzeba idealizowac...ona jest idealna sama w sobie...doskonala...mowi o Bozym planie zbawienia...i o wielkiej milosci...

"Zywe kamienie"wznoszace Kosciol Chrystusa przyjmuja te idealna nauke bez zastrzezen... calym sercem...i zyja wiecznie...

To idealnie proste...zrozumiale dla kazdego, kto w prostocie swojego serca uwierzy Slowu...ktore "stalo sie cialem dla naszego zbawienia"....


Wiem...wg twoich kryteriow to mit.... :->

Merytorycznie byloby pewnie skoncentrowac sie na " rozkroku Piotra" ...zagadnieniach etno- i judeo-...

To jednak robi swiat...to ulubione zajecie apologetow chrzescijanstwa nominalnego...

Ja wybieram "mit"... :->

Re: Idealizacja wczesnych gmin Chrześcijaństwa.

: 22 sie 2017, 10:35
autor: KamilPawelak
Bladego pojęcia nie masz o ów zdrowej nauce, którą niby głosisz. Piszesz byle pisać. Ani jeden katolik nie podważa kerygmatu. Co innego didache, czy też napominanie. Tu już chrześcijanie się różnią od siebie.

Poznawanie początków chrześcijaństwa ma wzmacniać wiarę. Ty przynudzasz swoim betonem i bredzisz 3 po 3 farmazony jakieś, bo mylisz rozwój w Jezusie i Ewangelię z krytyką katolików.

Papa.

Re: Idealizacja wczesnych gmin Chrześcijaństwa.

: 22 sie 2017, 10:41
autor: Czekoladowy
KamilPawelak pisze:Wątek do szerokiej dyskusji. Jak myślicie, skąd wzięła się ta idealizacja pierwotnego Chrześcijaństwa? Ta romantyczność i tęsknota? Patrząc na Biblię i pisma ojców wyłania się obraz gminy skonfliktowanej nie tylko z mozaizmem, ale i wewnętrznie. Nieustanne tarcia pomiędzy judeochrześcijanami od Jakuba, a etnochrześcijanami od Pawła. Piotr w rozkroku. Pierwociny herezji. Prześladowanie etnochrześcijan przez judeochrześcijan (Szczepan). Zapraszam do dyskusji.


Co masz na myśli mówiąc o tych "tarciach"? Odnosisz się do wizji forsowanej dawno temu przez szkołę z Tybingi, czy czegoś bardziej sensownego? :-P

Co do tego skąd się wzięła ta idealizacja, to myślę że ma to wiele płaszczyzn. Na najbardziej fundamentalnym poziomie wynika to z potrzeby - nieuchronności przyznania że chrześcijaństwo nie wzięło się z powietrza i chcąc pozostać chrześcijaninem muszę się do jego korzeni odwołać, widzieć w nich i swoje korzenie. Drugą płaszczyzną jest fakt nieprzystawania ewangelikalizmu do historycznej rzeczywistości przeszłego Kościoła. I tutaj wracamy do tej pierwszej potrzeby - złośliwi powiedzieliby że jeśli potrzebujemy pewnego obrazu historii, a nie możemy go znaleźć, to trzeba go wymyślić. I tak też powstaje wspomniana przez Kamila koncepcja "wielkiego odstępstwa" w której stwierdza się że dawny Kościół który znamy z informacji historycznych był kościołem odstępczym, ale równocześnie z nim działał Kościół prawdziwy, z tym że działał w sposób dla nas już niedostrzegalny. Pod odstępczy kościół podstawia się znienawidzony Kościół Katolicki, a pod ten prawdziwy Kościół podstawia się obraz dzisiejszego ewangelikalizmu przeniesionego do starożytności, z tym że pozbawionego dzisiejszych wad, z obecnością apostołów, cudami itd.

W skrócie:
Obrazek
tłum: Na moment przed pojmaniem i egzekucją z rąk Konstantyna i jego katolickich siepaczy, ostatni baptysta czwartego wieku, pastor Jim, zakopuje Biblię Króla Jakuba w nadziei że pewnego dnia jakiś prawdziwy wierzący odnajdzie Pismo i odnowi jedyną prawdziwą wiarę.
O. 316 n.e. :P

Powyższy tekst jest oczywiście w dużym stopniu prześmiewczy, jednak obserwując to forum mam czasem wrażenie, że niektórzy protestanci rzeczywiście w coś takiego wierzą.


@KamilPawelak
Ciekawi mnie Twoje zdanie na temat poruszony w tym wątku http://forum.protestanci.info/viewtopic.php?t=15637 może chciałbyś się wypowiedzieć?

Re: Idealizacja wczesnych gmin Chrześcijaństwa.

: 22 sie 2017, 11:21
autor: KamilPawelak
Dzięki, ale nie wiem, jak protestanci zapatrują się na tę sprawę. :D O idealizacji była już mowa. :) Brak wiedzy, to 2. sprawa.

Wyswietl pierwszy nieprzeczytany post

: 25 sty 2018, 12:35
autor: Mariaveics
Dlaczego po dopisaniu przez kogos dalszej tresci w tym samym poscie, nie wyswietla mi sie to jako nieprzeczytane? Jakies zabezpieczenia czy co

Re: Idealizacja wczesnych gmin Chrześcijaństwa.

: 27 paź 2018, 20:45
autor: konia_z_rzedem
W sumie zależy co protestanci chcą rozumieć przez idealizację. Bo prawda jest taka, że jeszcze w czasach apostolskich nie było uchwalonych dogmatów, ale widać wyraźnie, że apostołowie nauczali "z mocą" jak i "z władzą". I były w tamtych czasach osoby, które po pierwszym spotkaniu apostołów i biskupów zaczęły sprzeciwiać się temu, że poganie nie muszą być obrzezani. Ale ja bym tam apostoła Jakuba nie zaliczył, skoro sam zgodził się na postanowienie hierarchii Kościoła.

Zdanie: "Nieustanne tarcia pomiędzy judeochrześcijanami od Jakuba, a etnochrześcijanami od Pawła" to jakiś wymysł. Jakub tylko chciał potwierdzenia tego, że Paweł nie odciąga żydów od Prawa. Być może nie wiedział o tym, że Paweł obrzezał Tymoteusza.

Re: Idealizacja wczesnych gmin Chrześcijaństwa.

: 04 lis 2018, 23:09
autor: magda
To co wiemy z pewnego źródła o pierszych chrześcijanach to są listy Pawła i Dzieje Apostolskie , taki kościół był czysty, apostołowie dopuki żyli przekazywali prawdziwe nauki Jezusa , przekazywali Ducha Bożego i wszystko co pisali i mówili pochodziło od tego Ducha, tak jak pisze apostoł :
Dz 20:29-30 bw
(29) Ja wiem, że po odejściu moim wejdą między was wilki drapieżne, nie oszczędzając trzody, (30) Nawet spomiędzy was samych powstaną mężowie, mówiący rzeczy przewrotne, aby uczniów pociągnąć za sobą.
czyli na pewno właściwy nie odstępczy i czysty duchowo kościł prowadzony przez Ducha Świetego istniał przynajmniej do czasu kiedy zyli apostołowie i ich bezpośredni następcy którym Duch został przekazany. Kościół dopóki miał Ducha Bożego był kosciołeem takim jaki chciał mieć Jezus. Niestety proroctwo Pawła o wilkach spełniło się , ale zawsze mozemy czytać listy Pawła o Dzieje i starać się żeby nie różnic sie od pierwszych zborów chrześcijańskich. Duch Świety działa i dzis wśród chrześcijan którzy są uczniami Jezusa , nowonarodzonymi świętymi dziećmi Bozymi, Natomiast kościoły odstepcze takie jak kosciół Rzymski który nie ma sukcesji po apostołach natomiast papieże wzieli sukcesję po władcach starożytnego imperium Rzymu w postaci tytułu który nosił każdy cesarz Rzymu czyli pontifex maximus to tytuł najwyższego kapłana pogańskiej religii podległej Lucyferowi . Każdy papież jest jednocześnie kapłanem kultu pogańskiego i kontymuuje dzieło Lucyfera czyli niszczenie prawdziwych chrześcijan, na pewien czas stracił władzę za sprawą Napoleona i teraz właśnie ją odzyskuje , nie chcę nawet sobie wyobrażac co będzie jak ją odzyska, taka Bestia jak Rzym. Tak że my kontynuujmy jednak upodobnianie sie do Pierwszych chrześcijan prowadzonych Duchem Bozym.

Re: Idealizacja wczesnych gmin Chrześcijaństwa.

: 26 gru 2018, 21:05
autor: biblijny
KamilPawelak pisze: Pierwociny herezji. Prześladowanie etnochrześcijan przez judeochrześcijan (Szczepan). Zapraszam do dyskusji.


1. Szczepan został zamordowany nie przez judeochrześcijan, tylko przez żydów.

2. Pierwsze herezje pojawiły się jeszcze w czasach apostolskich. Heretycy nie są częścią Kościoła, są poza nim.

3. Nie idealizujemy Kościoła czasów apostolskich. On tylko stanowi dla wzorzec. Mamy się na nim wzorować we wszystkich obszarach. Dlatego właśnie Bóg dopuścił w Kościele apostolskim problemy, wewnętrzne tarcia oraz herezje, abyśmy dzisiaj wiedzieli, jak z nimi postępować. Kościół apostolski rozwiązywał te problemy we właściwy sposób, organizacje powstałe w czasach poapostolskich nie tylko nie rozwiązywały problemów, a wręcz je tworzyły.

Tak więc Kościół z czasów apostolskich to nie ideał, ale wzór do naśladowania.

Re: Idealizacja wczesnych gmin Chrześcijaństwa.

: 26 gru 2018, 21:26
autor: viona
magda pisze:
(29) Ja wiem, że po odejściu moim wejdą między was wilki drapieżne, nie oszczędzając trzody, (30) Nawet spomiędzy was samych powstaną mężowie, mówiący rzeczy przewrotne, aby uczniów pociągnąć za sobą.


Taką rzeczą przewrotną jest np. nauka o trojcy i o niesmiertelnosci duszy.
Ap. Pawel mial rację, przewrotowcy pojawili sie wsrod uczniow i pociągnęli ich za soba, a ich przewrotne nauki do dzis sieją duchowe spustoszenie w chrzescijanskim swiecie.

Re: Idealizacja wczesnych gmin Chrześcijaństwa.

: 27 gru 2018, 17:16
autor: Dziesięć panien
viona pisze:
magda pisze:
(29) Ja wiem, że po odejściu moim wejdą między was wilki drapieżne, nie oszczędzając trzody, (30) Nawet spomiędzy was samych powstaną mężowie, mówiący rzeczy przewrotne, aby uczniów pociągnąć za sobą.


Taką rzeczą przewrotną jest np. nauka o trojcy i o niesmiertelnosci duszy.
Ap. Pawel mial rację, przewrotowcy pojawili sie wsrod uczniow i pociągnęli ich za soba, a ich przewrotne nauki do dzis sieją duchowe spustoszenie w chrzescijanskim swiecie.

To nie nauka jest przewrotna tylko tak rozumiesz przez pryzmat być może jakiegoś człowieka. Wszystko z czasem można zrozumieć biblijnie jeśli nie stawia się kropki jako koniec wierzenia.

pytania pomoc randka