Strona 1 z 1

Chi Rho - krzyż naszego Pana.

: 25 wrz 2018, 09:28
autor: wolnybadaczbiblii

Re: Chi Rho - krzyż naszego Pana.

: 25 wrz 2018, 10:20
autor: Albertus
wolnybadaczbiblii pisze:https://wolnybadaczbiblii.blogspot.com/2018/09/chi-rho-krzyz-naszego-pana.html

Zapraszam do dyskusji. :)


Chi Rho jest chrystogramem składającym się z nałożonych na siebie dwóch pierwszych greckich liter słowa Chrystus. Nie jest to odwzorowanie krzyża na którym umarł Chrystus bo nie umarł On na greckiej literze P...

A o tym że nie został ukrzyżowany na krzyżu w kształcie X świadczy Pismo Święte które mówi że Piłat nad głową Chrystusa umieścił tabliczkę z napisem - "To jest Jezus - król żydowski". W przypadku ukrzyżowania na krzyżu w kształcie litery X byłoby to oczywiście technicznie niemożliwe albo na tyle utrudnione że nie miałoby to sensu bo łatwiej byłoby taką tabliczkę umieścić na Jego szyi.

Poza tym Ewangelie mówią o tym że ubiczowany Jezus niósł swój krzyż na miejsce kaźni. Nie byłoby to możliwe aby taki niósł całe dwie poprzeczne belki bo były za ciężkie.


Poza tym golgota była stałym miejscem kaźni - skazańcy nieśli tam tylko poprzeczne belki do których przybijano za ręce a następnie podciągano na belkę pionową która była tam wkopana na stałe.Rzymianie byli ludźmi praktycznymi, noszenie całych krzyży przez skazańców na stałe miejsce kaźni nie miałoby sensu.

Re: Chi Rho - krzyż naszego Pana.

: 25 wrz 2018, 10:36
autor: wolnybadaczbiblii
Mylisz się. Przez środek X szła prosta belka. Popatrz na opisy archeologiczne. Tam został zaczepiony napis. Te P to głowa. Porównaj ciało ukrzyżowanego na krzyżu Chi Rho i zrozumiesz.

Re: Chi Rho - krzyż naszego Pana.

: 25 wrz 2018, 10:38
autor: Albertus
wolnybadaczbiblii pisze:Mylisz się. Przez środek X szła prosta belka. Popatrz na opisy archeologiczne. Tam został zaczepiony napis. Te P to głowa. Porównaj ciało ukrzyżowanego na krzyżu Chi Rho i zrozumiesz.Przeczytaj mój uzupełniony poprzedni post.

Re: Chi Rho - krzyż naszego Pana.

: 25 wrz 2018, 10:43
autor: wolnybadaczbiblii
Dowody archeologiczne mówią zupełnie co innego. :)

Re: Chi Rho - krzyż naszego Pana.

: 25 wrz 2018, 10:51
autor: Albertus
wolnybadaczbiblii pisze:Dowody archeologiczne mówią zupełnie co innego. :)


Czy możesz podać te rzekome dowody?

I czy mógłbyś napisać w jaki sposób ubiczowany Jezus niósł swój krzyż, rzekomo składający się z dwóch zbitych belek , każda o długości co najmniej 2 metrów.

Czy naprawdę w to wierzysz? :)

Poza tym jest jeszcze kwestia praktyczna - czy Rzymianie mieli w Jerozolimie za dużo drewna?

Po co mieliby zużywać niepotrzebnie materiał na coś co dałoby się załatwić w sposób prostszy i łatwiejszy?

Bo o tym że Rzymianie krzyżowali również na krzyżach w kształcie krzyża łacińskiego to oczywiście wiesz bo sam to napisałeś:

Rzymianie krzyżowali głównie na trzech rodzajach krzyża. I były to:

T
znany nam dziś krzyż
oraz coś w rodzaju X


Przedstaw dowody archeologiczne że w przypadku Chrystusa na pewno tak nie zrobili ale użyli krzyża w kształcie X przybitego do pionowej belki

Re: Chi Rho - krzyż naszego Pana.

: 25 wrz 2018, 11:16
autor: wolnybadaczbiblii
Zapraszam do obejrzenia na Zoom TV serii Biblijne tajemnice. Odcinek 4 sezon 1. Wszystko się rozjaśni. Zachęcam do dalszej dyskusji.

Re: Chi Rho - krzyż naszego Pana.

: 25 wrz 2018, 11:27
autor: Albertus
wolnybadaczbiblii pisze:Zapraszam do obejrzenia na Zoom TV serii Biblijne tajemnice. Odcinek 4 sezon 1. Wszystko się rozjaśni. Zachęcam do dalszej dyskusji.


Podaj konkretne argumenty.I odnieś się do moich argumentów. Na tym polega dyskusja a nie na podawaniu odnośników do długaśnych materiałów. Chciałem napisać "linków" ale ty nawet linku nie podałeś....

Ja też mogą ci podać odnośnik do jakiegoś filmu albo książki ale wtedy raczej dyskusja będzie mało dynamiczna.... :)

Re: Chi Rho - krzyż naszego Pana.

: 25 wrz 2018, 12:41
autor: wolnybadaczbiblii
Trudno mi się odnieść do Twojej gdybaniny obejrzanej w filmie Pasja. ;)

Re: Chi Rho - krzyż naszego Pana.

: 25 wrz 2018, 13:10
autor: Albertus
wolnybadaczbiblii pisze:Trudno mi się odnieść do Twojej gdybaniny obejrzanej w filmie Pasja. ;)


A ty oglądałeś w ogóle film "Pasja"?


Film Pasja nie jest filmem dokumentalnym i moje wypowiedzi nie mają z tym filmem raczej wiele wspólnego tym bardziej że w tym filmie Jezus niesie na miejsce kaźni akurat cały krzyż zbity z dwóch poprzecznych belek, co w myśl moich wypowiedzi jest bardzo mało prawdopodobne.
Nikt więc nie oczekuje abyś odnosił się do filmu Pasja tylko do moich argumentów oraz abyś podał konkretne dowody na to że Jezus został ukrzyżowany akurat na krzyżu składającym się z dwóch poprzecznych belek w kształcie X, umieszczonych dodatkowo na belce pionowej. A w szczególności dowody archeologiczne na ten fakt bo wspomniałeś że rzekomo takie są . Chciałbym je poznać.

Re: Chi Rho - krzyż naszego Pana.

: 25 wrz 2018, 14:49
autor: Torcik
Chętnie także poznam te dowody archeologiczne.
Absurdalny jest pomysł z tym krzyżem X.
Ta seria, którą polecasz, o biblijnych tajemnicach jest raczej "spiskową teorią". W żadnym wypadku nie można jej traktować jako prawdę i tylko prawdę. Pomiszane są fakty z fikcją. Skoro rzucasz tezę, to do ciebnie należy jej udowodnienie.
Albertus, w pełni zgadzam się z twoimi argumentami.

Re: Chi Rho - krzyż naszego Pana.

: 26 wrz 2018, 18:05
autor: Suzuja
Z resztą, film pasja jest wzorowany na apokryfie. A tak przynajmniej słyszałem

pytania pomoc randka