słowo kościół

Języki, Historia powszechna etc.
Awatar użytkownika
Erazm
Posty: 1801
Rejestracja: 07 cze 2009, 06:18
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Siedlce
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Erazm » 18 sie 2014, 11:50

Prawdopodobnie z łacińskiego castellum - świątynia, warownia. Więc zbieżność z kośćmi raczej przypadkowa.
Osobiście jakoś wolę nazwę "kościół", niż "zbór".


"Wszystko badajcie, a co szlachetne - zachowujcie" św. Paweł Apostoł
"Kiedy idziemy bez krzyża, jesteśmy docześni. Możemy być biskupami, księżmi, kardynałami, ale nie jesteśmy uczniami Pana." Franciszek, papież
"Kto nie modli się do Boga, modli się do diabła" Franciszek, papież
Awatar użytkownika
Erazm
Posty: 1801
Rejestracja: 07 cze 2009, 06:18
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Siedlce
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Erazm » 18 sie 2014, 14:24

dzordan, ciekawe. O takiej etymologii nie słyszałem.


"Wszystko badajcie, a co szlachetne - zachowujcie" św. Paweł Apostoł

"Kiedy idziemy bez krzyża, jesteśmy docześni. Możemy być biskupami, księżmi, kardynałami, ale nie jesteśmy uczniami Pana." Franciszek, papież

"Kto nie modli się do Boga, modli się do diabła" Franciszek, papież
Adalbertus
Posty: 3947
Rejestracja: 03 sty 2009, 22:06
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Adalbertus » 18 sie 2014, 23:09

dzordan pisze:Mozna by sie prof Miodka spytac :-)
ciekawe czy by wiedział i zechciał sprawdzic.


Prof. Miodek twierdził, że polskie słowo "kościół" pochodzi od włoskiego "castel" oznaczającego niewielki zamek. Kościoły podobne były do zamków, (posiadały wierzę, często były murowane). Do języka polskiego "wtargnęło" za pośrednictwem czeskiego.

Tyle zapamiętałem.


_____________________________________________________________________________
Każdy, kto wierzy, że Jezus jest Chrystusem, z Boga się narodził... (1. List św. Jana 5.1)
http://www.katowice.kwch.pl
Nick
Posty: 2006
Rejestracja: 29 kwie 2012, 12:54
wyznanie: Protestant
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Nick » 19 sie 2014, 06:55

Według Uniwersytetu Śląskiego, kościół: "Wyraz ten został zapożyczony za pośrednictwem języka staroczeskiego kostel i staro-górno-niemieckiego kástel z łacińskiego castellum ‘miejsce obwarowane, zamek, twierdza’ prawdopodobnie w okresie przyjmowania przez Polskę chrześcijaństwa. Jak czytamy w Nowym słowniku etymologicznym K. Długosz-Kurczabowej, pierwsze kościoły były stawiane w grodach warownych, bywały także obwarowywane, a więc przystosowywane do pełnienia funkcji obronnych."


Awatar użytkownika
inquisitio
Posty: 4898
Rejestracja: 15 maja 2012, 11:41
wyznanie: Rzymsko Katolickie
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: inquisitio » 23 sie 2014, 18:04

Dzordan ciekawe z tymi koscmi.Wydaje mi sie ze autorowi cos dzwoni tylko nie wie dokladnie gdzie.Faktycznie mozna powieazac kosci z miejscami kultu ( nie w znaczeniu kultu kosci oczywiscie).Nie jest tajemnica ze pierwsze pokolenia chrzescijan spotykali sie przy grobach meczennikow nad ktorymi z czasem powstawaly budowle sakralne.
Laczenie slowa kosciol z tym to tylko jednak hipoteza.Podstawa jest czeskie castel-zamek/warownia.
Czyz Lud PANA nie jest ,,miastem warownym''?
Czyz nie jest ,,budowla'' z Ap?

Poza tym jest to tylko polskie slowo w i nych jezykach jest blizszy w wiekszosci slowu ekklezja.

Ps.KK uzywa na oznaczenie kosciola slowa eklezja


Contemplari et contemplata aliis tradere
Anmarivero
Posty: 1044
Rejestracja: 29 lis 2013, 18:16
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Anmarivero » 04 paź 2014, 00:41

Przy okazji sobie angielski church sprawdziłam :)
http://www.etymonline.com/index.php?term=church


Chcę wierzyć
Posty: 3833
Rejestracja: 28 paź 2010, 22:47
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Chcę wierzyć » 22 lis 2014, 18:01

Ja wolę słowa które coś oznaczają w naszym języku i tu wolę słowa zgromadzenie czy społeczność. Ale słowo kościół też mi się źle nie kojarzy i kiedy mówisz kościół to większość wie o co chodzi.

Najdziwniejszym słowem wydaje mi się mimo wszystko zbór.


Kto karci szydercę, ten ściąga na się hańbę; a kto gani bezbożnika, ten się plami.
http://chcewierzyc.blogspot.com/
Anmarivero
Posty: 1044
Rejestracja: 29 lis 2013, 18:16
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Anmarivero » 24 lis 2014, 00:16

Ciekawostka językowa, a nawet więcej :)

http://119ministries.com/contentpages.a ... f7aea3df66


Juneo
Posty: 337
Rejestracja: 25 sie 2014, 15:23
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Śląsk
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Juneo » 28 lis 2014, 19:36

Anmarivero pisze:Ciekawostka językowa, a nawet więcej :)

http://119ministries.com/contentpages.a ... f7aea3df66


Powyższy wykład wprowadza w błąd.
Biblia objaśnia, że Izrael jako naród, podlegający prawu Mojżeszowemu to nie jest Kościół - czyli Ecclesia ( zgromadzenie, społeczność wywołanych);Oblubienica Chrystusa, Jego Ciało, którego Chrystus jest Głową.
Natomiast Żyd, wyznawca prawa Mojżeszowego, który uwierzył, że Jezus Chrystus z Nazaretu jest Mesjaszem, staje się przez wiarę w Chrystusa, Jego Oblubienicą.
Więcej szczegółów w tym temacie, z odniesieniami do Słowa Bożego,
tutaj


Anmarivero
Posty: 1044
Rejestracja: 29 lis 2013, 18:16
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Anmarivero » 29 lis 2014, 15:42

Juneo, nie zgadzam się z interpretacją przedstawioną w gotquestion.

Dzikie gałęzie to nie "kościół", a poganie wszczepieni w Izrael. Jest jedno drzewo oliwne, więc jeden Izrael, bo nie każdy kto jest z Izreaela jest Izraelem, bo i nam grozi odcięcie, jeśli będziemy niewierni, bo zawsze chodziło o wiarę, a uczynki, tak jak jest i teraz miały być owocem wiary, a nie jakimś osobnym czymś...
Tak, jak to jest opisane w tym filmiku, już z Egiptu wyszli ci INNI, którzy byli automatycznie wszczepieni w Izrael. Dla mnie jest to po prostu spójne. Proszę, uszanuj moje zdanie.

23000 denominacji jest dla mnie najlepszym dowodem, że coś z naszym rozumieniem i ogólnie z protestancką doktryna jest nie tak...

Szanuję Twoja wolność i każdego, który ma swoje zdanie. Każdy decyduje za siebie i swój dom... i tak było od zawsze. Pozwól, że pozostanę przy swoim.

Powiem nawet więcej, uważam, ze Żydzi zrobili z wiarą w Jahwe, to samo co katolicy (...i nie tylko) na naszym podwórku, czyli natworzyli swoich ludzkich nauk, namnożyli swoich praw i interpretacji i ponakładali brzemion nie do uniesienia, więc po prostu wracam do źródła, do samego Pisma i pragnę poznawać serce Boga, tak jak daje się poznać.


Juneo
Posty: 337
Rejestracja: 25 sie 2014, 15:23
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Śląsk
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Juneo » 04 gru 2014, 11:33

Anmarivero pisze:Juneo, nie zgadzam się z interpretacją przedstawioną w gotquestion.
Dzikie gałęzie to nie "kościół", a poganie wszczepieni w Izrael. Jest jedno drzewo oliwne, więc jeden Izrael, bo nie każdy kto jest z Izreaela jest Izraelem, bo i nam grozi odcięcie, jeśli będziemy niewierni, bo zawsze chodziło o wiarę, a uczynki, tak jak jest i teraz miały być owocem wiary, a nie jakimś osobnym czymś...(..)

Anmarivero, wybacz, że dopiero teraz odpisuję!
Poniżej sprecyzuję , dlaczego w moim rozumieniu Słowa Bożego, jako chrześcijanie nie zaliczamy się do Izraela cielesnego.
Izrael cielesny, to wyznawcy prawa Mojżeszowego, których męscy potomkowie są obrzezywani i którzy przestrzegają prawa Mojżeszowego.
W liście do Rzymian Ap. Paweł tłumaczy, że [uf]ormy cielesne nie są tymi, które usprawiedliwiają człowieka przed Bogiem[/u], i robi to na przykładzie obrzezania:
Rzym. 2:25-29
25. Bo obrzezanie jest pożyteczne, jeśli przestrzegasz zakonu; jeśli jednak jesteś przestępcą zakonu, obrzezanie twoje stało się nieobrzezaniem.
26. Jeśli więc ten, który nie ma obrzezania, zachowuje przykazania zakonu, czyż jego nieobrzezanie nie będzie poczytane za obrzezanie?
27. Przeto ten, który cieleśnie jest nieobrzezany, a wypełnia zakon, będzie sądził ciebie, który mimo litery zakonu i obrzezania jesteś przestępcą zakonu.
28. Albowiem nie ten jest Żydem, który jest nim na zewnątrz, i nie to jest obrzezanie, które jest widoczne na ciele,
29. Ale ten jest Żydem, który jest nim wewnętrznie, i to jest obrzezanie, które jest obrzezaniem serca, w duchu, a nie według litery; taki ma chwałę nie u ludzi, lecz u Boga.

W liście do Galacjan czytamy:
Gal. 6:12-16
12. Ci wszyscy, którzy chcą się podobać od strony cielesnej, zmuszają was do obrzezania, byle tylko nie cierpieć prześladowania dla krzyża Chrystusowego.
13. Bo nawet ci, którzy poddają się obrzezaniu, sami zakonu nie przestrzegają, ale chcą, abyście wy się obrzezywali, by mogli z ciała waszego się chlubić.
14. Co zaś do mnie, niech mnie Bóg uchowa, abym miał się chlubić z czego innego, jak tylko z krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa, przez którego dla mnie świat jest ukrzyżowany, a ja dla świata.
15. Albowiem ani obrzezanie, ani nieobrzezanie nic nie znaczy, lecz nowe stworzenie.
16. A pokój i miłosierdzie nad tymi wszystkimi, którzy tej zasady trzymać się będą, i nad Izraelem Bożym.

Wystąpił tu termin Izrael Boży - ale widzimy z powyższego, oraz innych wersetów, że Izrael Boży, to nie jest Izrael cielesny.
Czyli wybranie Boże - wszczepienie do potomków Abrahama nie odbywa się dzięki cielesnemu aktowi, jak obrzezanie - i ta uwaga ap. Pawła dotyczy Żydów obrzezanych, ale dla tychże samych Żydów, ważne jest obrzezanie i wypełnianie prawa.
Wiemy jednak, że tylko Jezus Chrystus wypełnił całkowicie prawo, więc dzięki temu, my, którzy uwierzyliśmy w Jezusa Chrystusa, a jesteśmy z pogan mamy usprawiedliwienie, i możemy uważać się za wszczepionych do Izraela, nie będąc jednocześnie potomkami cielesnymi rodu Izraela, ale możemy się nazywać Izraelem Bożym, czyli wybranym narodem - bo zostaliśmy wszczepieni przez wiarę w Chrystusa do korzenia i dlatego dotyczą nas obietnice Abrahama.
Jako chrześcijanie nie musimy się obrzezywać na ciele, mamy bowiem obrzezkę serca, przez wiarę w Chrystusa a także nie zostały na nas nałożone - jak to ujął ap. innego ciężaru ( prawa Mojżeszowego),
a jeśli Izraelita, który jest obrzezany cieleśnie, ma uczestniczyć w obietnicach, które są w Chrystusie , musi w Niego uwierzyć. Wtedy będzie nazywał się Żydem Mesjanistycznym i takie społeczności z nowo narodzonych w Chrystusie Żydów , obrzezanych na ciele ( zanim uwierzyli w Jezusa Chrystusa), istnieją w wielu krajach.
Dz.Ap. 15:25-29
25. Postanowiliśmy jednomyślnie posłać do was wybranych mężów wraz z umiłowanymi naszymi Barnabą i Pawłem,
26. Ludźmi, którzy oddali życie swoje dla imienia Pana naszego, Jezusa Chrystusa.
27. Wysłaliśmy tedy Judę i Sylasa, którzy wam to samo ustnie powiedzą.
28. Postanowiliśmy bowiem, Duch Święty i my, by nie nakładać na was żadnego innego ciężaru oprócz następujących rzeczy niezbędnych:
29. Wstrzymywać się od mięsa ofiarowanego bałwanom, od krwi, od tego, co zadławione, i od nierządu; jeśli się tych rzeczy wystrzegać będziecie, dobrze uczynicie. Bywajcie zdrowi.

Anmarivero pisze:(..)Proszę, uszanuj moje zdanie.
Szanuję Twoja wolność i każdego, który ma swoje zdanie. Każdy decyduje za siebie i swój dom... i tak było od zawsze. Pozwól, że pozostanę przy swoim.

Oczywiście! a jeśli nasz zdania się różnią, to niech nam przyświecają wersety z listu do Filipian3;3-15
Anmarivero pisze:23000 denominacji jest dla mnie najlepszym dowodem, że coś z naszym rozumieniem i ogólnie z protestancką doktryna jest nie tak...

Zgadzam się, dlatego wybrałam bezdominację.
Anmarivero pisze:Powiem nawet więcej, uważam, ze Żydzi zrobili z wiarą w Jahwe, to samo co katolicy (...i nie tylko) na naszym podwórku, czyli natworzyli swoich ludzkich nauk, namnożyli swoich praw i interpretacji i ponakładali brzemion nie do uniesienia, więc po prostu wracam do źródła, do samego Pisma i pragnę poznawać serce Boga, tak jak daje się poznać.

Żydzi muszą zaakceptować Jezusa Chrystusa jako Mesjasza, indywidualnie i jako naród.

Pozdrawiam serdecznie!
:)



Wróć do „Nauki Humanistyczne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości