Kara śmierci przez ukrzyżowanie

Języki, Historia powszechna etc.
Awatar użytkownika
Dragonar
Posty: 4906
Rejestracja: 10 wrz 2011, 20:04
wyznanie: Kościół Chrześcijan Baptystów
Lokalizacja: Christendom
Gender: Male
Kontaktowanie:

Kara śmierci przez ukrzyżowanie

Postautor: Dragonar » 16 cze 2015, 16:40

Kiedy po raz pierwszy w historii pojawiła się kara śmierci przez ukrzyżowanie? O ile wiadomo, że była praktykowana przez starożytnych Rzymian, to jednak kto ją wymyślił? Czy stosował ją ktokolwiek przed Rzymianami? Są na to dowody historyczne?


Scriptura locuta, Roma finita.

Zapraszam na mojego bloga: Herold Pański.
Awatar użytkownika
Czekoladowy
Posty: 955
Rejestracja: 05 lis 2014, 21:18
wyznanie: Kościół Chrześcijan Baptystów
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Czekoladowy » 16 cze 2015, 17:01

Angielska wikipedia podaje, że:
-O ukrzyżowaniu wspomina już Herodot przy okazji opisu egzekucji perskiego dowódcy przez Ateńczyków
-Tę karę zastosował Aleksander Wielki po oblężeniu Tyru
-Aleksander Jannaj ukrzyżował 800 rebeliantów w centrum Jerozolimy
-Ukrzyżowano część powstańców po postaniu Spartakusa


Awatar użytkownika
Dragonar
Posty: 4906
Rejestracja: 10 wrz 2011, 20:04
wyznanie: Kościół Chrześcijan Baptystów
Lokalizacja: Christendom
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Dragonar » 16 cze 2015, 17:08

Czekoladowy pisze:Angielska wikipedia podaje, że:
-O ukrzyżowaniu wspomina już Herodot przy okazji opisu egzekucji perskiego dowódcy przez Ateńczyków
-Tę karę zastosował Aleksander Wielki po oblężeniu Tyru
-Aleksander Jannaj ukrzyżował 800 rebeliantów w centrum Jerozolimy
-Ukrzyżowano część powstańców po postaniu Spartakusa

Wychodzi na to, że pierwsze świadectwo ukrzyżowania pochodzi z V w. p.n.e. Ciekawe, czy nie ma czegoś wcześniej. Ciekawi mnie to ze względu na to, że Koran mówi na temat ukrzyżowania jako kary istniejącej za czasów Mojżesza (Koran 7:124, 20:71, 26:49), a nawet Józefa z Księgi Rodzaju (Koran 12:41).
Ostatnio zmieniony 16 cze 2015, 17:11 przez Dragonar, łącznie zmieniany 1 raz.


Scriptura locuta, Roma finita.

Zapraszam na mojego bloga: Herold Pański.
Awatar użytkownika
Kamil M.
Posty: 5330
Rejestracja: 11 sty 2008, 11:16
wyznanie: Kościół Katolicki
Lokalizacja: Kraków
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Kamil M. » 16 cze 2015, 17:10

Gdzieś czytałem, że ukrzyżowanie wymyślili Persowie. Encyclopedia Britannica podaje: "In 519 bce Darius I, king of Persia, crucified 3,000 political opponents in Babylon"


Jestem raczej nieobecny na forum; jeśli chcesz się ze mną skontaktować, wyślij do mnie e-mail poprzez mój profil.
Awatar użytkownika
Dragonar
Posty: 4906
Rejestracja: 10 wrz 2011, 20:04
wyznanie: Kościół Chrześcijan Baptystów
Lokalizacja: Christendom
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Dragonar » 16 cze 2015, 17:18

Kamil M. pisze:Gdzieś czytałem, że ukrzyżowanie wymyślili Persowie. Encyclopedia Britannica podaje: "In 519 bce Darius I, king of Persia, crucified 3,000 political opponents in Babylon"

W takim wypadku granica przesuwa się na VI w. p.n.e. Z tym, że to jeszcze daleko do czasów Mojżesza, nawet najwcześniejszego wieku, w którym - według historyków - mógłby żyć Mojżesz. Albo nie mogę znaleźć odpowiednich źródeł, albo Koran po raz kolejny robi czytelnika w balona. ;)


Scriptura locuta, Roma finita.

Zapraszam na mojego bloga: Herold Pański.
Awatar użytkownika
Czekoladowy
Posty: 955
Rejestracja: 05 lis 2014, 21:18
wyznanie: Kościół Chrześcijan Baptystów
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Czekoladowy » 16 cze 2015, 17:40

Niektórzy uważają, że o stosowaniu ukrzyżowania może mówić Pwt 21:22-23 ale nie za bardzo się to klei.


Już raczej nie odwiedzam forum, w razie czego proszę o kontakt mailowy.
Awatar użytkownika
Kamil M.
Posty: 5330
Rejestracja: 11 sty 2008, 11:16
wyznanie: Kościół Katolicki
Lokalizacja: Kraków
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Kamil M. » 16 cze 2015, 17:47

A propos ukrzyżowania to z Pwt to przypomniało mi taki werset z tej księgi w Septuagincie:

Pwt 28:66
καὶ ἔσται ἡ ζωή σου κρεμαμένη ἀπέναντι τῶν ὀφθαλμῶν σου καὶ φοβηθήσῃ ἡμέρας καὶ νυκτὸς καὶ οὐ πιστεύσεις τῇ ζωῇ σου
i będzie Życie twoje zawieszone przed oczami twymi i będziesz się bał dniem i nocą i nie uwierzysz w Życie swoje

Ale wiem, że nie o takie wzmianki chodzi...


Jestem raczej nieobecny na forum; jeśli chcesz się ze mną skontaktować, wyślij do mnie e-mail poprzez mój profil.
Awatar użytkownika
Dragonar
Posty: 4906
Rejestracja: 10 wrz 2011, 20:04
wyznanie: Kościół Chrześcijan Baptystów
Lokalizacja: Christendom
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Dragonar » 16 cze 2015, 17:57

Czekoladowy -
Czekoladowy pisze:Niektórzy uważają, że o stosowaniu ukrzyżowania może mówić Pwt 21:22-23 ale nie za bardzo się to klei.

"Jeśli ktoś popełni zbrodnię podlegającą karze śmierci, zostanie stracony i powiesisz go na drzewie - trup nie będzie wisiał na drzewie przez noc, lecz tegoż dnia musisz go pogrzebać. Bo wiszący jest przeklęty przez Boga. Nie zanieczyścisz swej ziemi, danej ci przez Pana, Boga twego, w posiadanie." (Pwt 21:22-23 BT) - Co oznacza tutaj "powiesisz go na drzewie"? Nie chodzi tu czasem o zwyczajne, żywe drzewo i powieszenie przez uduszenie sznurem?

Kamil M. -
Kamil M. pisze:A propos ukrzyżowania to z Pwt to przypomniało mi taki werset z tej księgi w Septuagincie:

Pwt 28:66
καὶ ἔσται ἡ ζωή σου κρεμαμένη ἀπέναντι τῶν ὀφθαλμῶν σου καὶ φοβηθήσῃ ἡμέρας καὶ νυκτὸς καὶ οὐ πιστεύσεις τῇ ζωῇ σου
i będzie Życie twoje zawieszone przed oczami twymi i będziesz się bał dniem i nocą i nie uwierzysz w Życie swoje

Ale wiem, że nie o takie wzmianki chodzi...

W kilku tłumaczeniach wygląda to inaczej i wątpię, aby chodziło tu o ukrzyżowanie, dlatego masz rację, że chodzi tu o inne wzmianki. W 53 rozdziale Księgi Izajasza - jak wierzymy - jest zapowiedź ukrzyżowania Chrystusa, jednak jest to proroctwo, nie dokument potwierdzający stosowanie tej kary w tamtych czasach. Potrzebujemy czegoś bardziej oczywistego.


Scriptura locuta, Roma finita.

Zapraszam na mojego bloga: Herold Pański.
Awatar użytkownika
Imperator
Posty: 6337
Rejestracja: 22 kwie 2010, 17:05
wyznanie: Prezbiterianizm
Lokalizacja: Merry ol' England
O mnie: PhD
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Imperator » 16 cze 2015, 18:01

Dragonar,

Ciekawy artykul na ten temat:

http://www.academia.edu/4167165/The_His ... cifixions_

Autor rozwaza ukrzyzowanie w antycznej literaturze.


Teologia na poważnie i z humorem: http://mlodykalwin.blox.pl
Awatar użytkownika
Czekoladowy
Posty: 955
Rejestracja: 05 lis 2014, 21:18
wyznanie: Kościół Chrześcijan Baptystów
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Czekoladowy » 16 cze 2015, 18:51

"Jeśli ktoś popełni zbrodnię podlegającą karze śmierci, zostanie stracony i powiesisz go na drzewie - trup nie będzie wisiał na drzewie przez noc, lecz tegoż dnia musisz go pogrzebać. Bo wiszący jest przeklęty przez Boga. Nie zanieczyścisz swej ziemi, danej ci przez Pana, Boga twego, w posiadanie." (Pwt 21:22-23 BT) - Co oznacza tutaj "powiesisz go na drzewie"? Nie chodzi tu czasem o zwyczajne, żywe drzewo i powieszenie przez uduszenie sznurem?

Paweł odnosił to do Chrystusa:
Chrystus wykupił nas od przekleństwa zakonu, stawszy się za nas przekleństwem, gdyż napisano: Przeklęty każdy, który zawisł na drzewie (Gal 3:13)

Co wcale nie musi oznaczać, że wcześniej stosowano karę ukrzyżowania, ukrzyżowanie Jezusa mogło się zbiec z tym wyrażeniem w sposób niespodziewany. Z tego, co wiem Żydzi przyjmują, że chodzi tam o powieszenie już martwych zwłok na drzewie (takim z gałęziami).


Awatar użytkownika
Dragonar
Posty: 4906
Rejestracja: 10 wrz 2011, 20:04
wyznanie: Kościół Chrześcijan Baptystów
Lokalizacja: Christendom
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Dragonar » 16 cze 2015, 21:07

Czekoladowy pisze:Paweł odnosił to do Chrystusa:
Chrystus wykupił nas od przekleństwa zakonu, stawszy się za nas przekleństwem, gdyż napisano: Przeklęty każdy, który zawisł na drzewie (Gal 3:13)

Co wcale nie musi oznaczać, że wcześniej stosowano karę ukrzyżowania, ukrzyżowanie Jezusa mogło się zbiec z tym wyrażeniem w sposób niespodziewany.

Wiem i zgadzam się.

Czekoladowy pisze:Z tego, co wiem Żydzi przyjmują, że chodzi tam o powieszenie już martwych zwłok na drzewie (takim z gałęziami).

Zawsze myślałem, że chodziło tu o karę śmierci przez powieszenie, tak jak współcześnie.
Ostatnio zmieniony 17 cze 2015, 11:41 przez Dragonar, łącznie zmieniany 1 raz.


Scriptura locuta, Roma finita.

Zapraszam na mojego bloga: Herold Pański.
Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Zbyszekg4 » 17 cze 2015, 11:22

Dragonar pisze:Zawsze myślałem, że chodziło tu o karę śmierci przez powieszeniem, tak jak współcześnie.

Tu masz polskie przekłady Pwt 21,22-23:
http://skroc.pl/d0223

Wynika z nich, że raczej wieszano na drzewie martwe ciało.
Tak też to opisują komentarze: do Biblii Poznańskiej i Komentarz Kulturowo-Historyczny

Powieszenie na drzewie (najczęściej na słupie) nie było równoznaczne z ukrzyżowaniem; wieszano bowiem już tylko zwłoki człowieka, uprzednio pozbawionego życia. Takie wystawienie zwłok na widok publiczny było zaostrzeniem kary, a dla żywych groźną przestrogą przed zbrodnią.

W historii Izraela zdarzały się wypadki, kiedy nie pogrzebano wisielców przed nocą, np. 2 Sm 21,10. - wisielec jest przeklęty od Boga: według wypowiedzi św. Pawła - Ga 3,13 - Chrystus zawisł na krzyżu, bo wziął na siebie przekleństwo grzechów ludzkich.

[kom z BP]

SPOSÓB TRAKTOWANIA ZWŁOK SKAZAŃCÓW Pwt 21:22-23 [Kom.Hist-kult]

Wystawienie zwłok zabitych przestępców na widok publiczny. Ponieważ prawo deuteronomiczne rzadko zajmuje się sprawami rytualnej czystości i elementami powodującymi skalanie (zob. Kpn 13:1 - Kpn 17:16 i komentarze do Kpn 20:10-16; Kpn 22:3-9), być może „zanieczyszczenie ziemi” związane jest tutaj z odorem i widokiem rozkładającego się ciała. Ciało zmarłego uważano za przedmiot wywołujący skalanie (Kpn 22:8; Lcb 5:2; Lcb 19:11), a więc stanowiący zagrożenie dla żyjących. W nielicznych biblijnych narracjach opisano jednak praktykę wystawiania ciała zabitych na widok publiczny (Joz 8:29; Joz 10:26-27; 2Sm 4:12; 2Sm 21:8-13).

Jest mało prawdopodobne, by zastosowaną tutaj metodą egzekucji było powieszenie. Na drzewa lub słupy wbijano raczej ciała skazańców, by wystawić je na widok publiczny. Asyryjskie reliefy z pałacu Sennacheryba w Niniwie (704-681 przed Chr.) przedstawiają żołnierzy wznoszących pale, na które wbito ciała mężczyzn z Lakisz. Być może przerażający charakter tej formy haniebnego wystawienia zabitych na widok publiczny spowodował, że w prawie Izraelitów nakazywano, by ciało zostało usunięte i pogrzebane po zachodzie słońca, zamiast pozostawiać je na pastwę ptaków i innych zwierząt (Rdz 40:19; 2Sm 21:10).


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]
Fedorowicz
Posty: 1404
Rejestracja: 30 sty 2012, 10:06
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Fedorowicz » 20 cze 2015, 06:49

Ukrzyżowanie było nie żadną "karą", ale barbarzyństwem, sadystycznym okrucieństwem, prymitywną nikczemnością, niesprawiedliwością, śmiertelną torturą stosowaną w starożytności m.in. przez Persów, Rzymian, Fenicjan i Kartagińczyków, jako hańbiąca męczarnia na niewolnikach, buntownikach i innych osobach nie należących do elit. Jedynie ktoś z "niskiego stanu" czyli z większości wyzyskiwanego społeczeństwa mógł być wyznaczony przez tyranię starożytnych władców na taką przerażającą śmierć ..
http://www.imperiumromanum.edu.pl/tortury_rzymian.html


Awatar użytkownika
Dragonar
Posty: 4906
Rejestracja: 10 wrz 2011, 20:04
wyznanie: Kościół Chrześcijan Baptystów
Lokalizacja: Christendom
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Dragonar » 20 cze 2015, 15:35

Fedorowicz pisze:Ukrzyżowanie było nie żadną "karą", ale barbarzyństwem, sadystycznym okrucieństwem, prymitywną nikczemnością, niesprawiedliwością, śmiertelną torturą stosowaną w starożytności m.in. przez Persów, Rzymian, Fenicjan i Kartagińczyków, jako hańbiąca męczarnia na niewolnikach, buntownikach i innych osobach nie należących do elit. Jedynie ktoś z "niskiego stanu" czyli z większości wyzyskiwanego społeczeństwa mógł być wyznaczony przez tyranię starożytnych władców na taką przerażającą śmierć ..
http://www.imperiumromanum.edu.pl/tortury_rzymian.html

Nie zaprzeczam, kara też może być barbarzyńska, okrutna i niewspółmierna do winy. Właściwie w tym temacie chodzi tylko o wyznaczenie wieku, w którym pojawiło się ukrzyżowanie.


Scriptura locuta, Roma finita.

Zapraszam na mojego bloga: Herold Pański.
Fedorowicz
Posty: 1404
Rejestracja: 30 sty 2012, 10:06
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Fedorowicz » 20 cze 2015, 20:18

Dragonar pisze:Nie zaprzeczam, kara też może być barbarzyńska, okrutna i niewspółmierna do winy. Właściwie w tym temacie chodzi tylko o wyznaczenie wieku, w którym pojawiło się ukrzyżowanie.

Nie zrozumiałeś. Kara jest opisywana jako sprawiedliwa odpłata złem za zło, za przestępstwo. Wymierzenie kary ma za zadanie zadośćuczynić pokrzywdzonemu, ale także ogólnemu poczuciu sprawiedliwości. W wypadku ustroju niewolniczego nie ma mowy o winie ofiar i sprawiedliwości, a pokrzywdzonymi są właśnie krzyżowani niewolnicy. Krzyżowanie i tortury to zbrodnia, i właśnie zbrodniarz, właściciel niewolników który je stosuje zasługuje na karę.



Wróć do „Nauki Humanistyczne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości