Moje nawrócenie

W tym miejscu dzielimy się świadectwami działania Bożej łaski a także przemyśleniami nt. Słowa Bożego w celu zbudowania wiary innych.
Oberyn.
Posty: 3798
Rejestracja: 04 sty 2013, 00:03
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Lubin
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Oberyn. » 26 mar 2014, 15:01

fauxpas pisze:Napiszcie, co jest złego w chrzcie nietrynitarnym i/lub tym udzielanym przez ojkota. Grażyna sobie to spokojnie przeczyta, pomodli w tej sprawie i jakąś decyzje podejmie. Ewentualnie wróci do tego wątku i poprosi was o pomoc.


Nie chodzi o to, skoro Hardi poprosił o to kim jest ten biskup, to powinno się odpowiedzieć, a nie robić tajemnicę. Zastanowił bym się również czy sama Grażyna jest trynitarna czy może nie.


św. Robert Bellarmin: "Największą z protestanckich herezji jest pewność."

Biblia:

(8) Bóg zaś daje dowód swojej miłości ku nam przez to, że kiedy byliśmy jeszcze grzesznikami, Chrystus za nas umarł. (9) Tym bardziej więc teraz, usprawiedliwieni krwią jego, będziemy przez niego zachowani od gniewu. (10) Jeśli bowiem, będąc nieprzyjaciółmi, zostaliśmy pojednani z Bogiem przez śmierć Syna jego, tym bardziej, będąc pojednani, dostąpimy zbawienia przez życie jego. (Rzym. 5;8-10)
Awatar użytkownika
fauxpas
Posty: 3132
Rejestracja: 15 kwie 2012, 16:26
wyznanie: Reformowani Baptyści
Lokalizacja: Poznań / Szczecin
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: fauxpas » 26 mar 2014, 15:21

Effata pisze:
fauxpas pisze:Napiszcie, co jest złego w chrzcie nietrynitarnym i/lub tym udzielanym przez ojkota. Grażyna sobie to spokojnie przeczyta, pomodli w tej sprawie i jakąś decyzje podejmie. Ewentualnie wróci do tego wątku i poprosi was o pomoc.


Nie chodzi o to, skoro Hardi poprosił o to kim jest ten biskup, to powinno się odpowiedzieć, a nie robić tajemnicę. Zastanowił bym się również czy sama Grażyna jest trynitarna czy może nie.

Grażyna zrobiła tajemnicę z odpowiedzi na pytanie Hardiego i zasiała niepewność co do tego, czy w ogóle jest trynitarna. I co teraz? Jak chcesz jej pomóc?

Swoją prośbę ponawiam.


Chcę wierzyć
Posty: 3833
Rejestracja: 28 paź 2010, 22:47
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Chcę wierzyć » 26 mar 2014, 15:26

Grażyna pisze:2:38 A Piotr do nich: Upamiętajcie się i niechaj się każdy z was da ochrzcić w imię Jezusa Chrystusa na odpuszczenie grzechów waszych, a otrzymacie dar Ducha Świętego

Jak to zinterpretujesz? Może jeszcze ktoś z userów pomoże?


To jest obietnica i Bóg dotrzymuje obietnicy jeżeli my mu wierzymy. Zapewne o to Ci chodzi. Prawda?
Nie oznacza to natomiast że chrzest Duchem następuje w tym samym czasie co chrzest wodnym. Czasami następuje przed DA 10:47 a czasami po DA 19:2 więc nie ma tu reguły. Ducha otrzymujesz po prostu wówczas kiedy Pan Jezus uzna to za stosowne.
Co do reguły chrztu to sądzę że zarówno chrzest w imieniu Jezusa Chrystusa jest ważny jak i w imieniu Ojca i Syna i Ducha także. Problem powstaje wówczas kiedy trwasz w oskarżeniu i osądzaniu innych. Niektórzy zaczęli nauczać że chrzest w imię Ojca i Syna i Ducha jest nie ważny i to jest właśnie ten problem o którym mówię. Chrzest to nie jest zaklęcie, które działa tylko wówczas kiedy poprawnie wypowiemy formułę. Oczywiście trzeba sobie to wziąć pod uwagę że kościoły które powiedzmy chrzczą w imieniu Jezusa często mają jakiś powód, czyli nie uznają chrztu w imię Ojca i Syna i Ducha za Biblijny i często nie uznają jedności Ojca, Syna i Ducha.


Kto karci szydercę, ten ściąga na się hańbę; a kto gani bezbożnika, ten się plami.
http://chcewierzyc.blogspot.com/
Oberyn.
Posty: 3798
Rejestracja: 04 sty 2013, 00:03
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Lubin
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Oberyn. » 26 mar 2014, 15:28

fauxpas pisze:Grażyna zrobiła tajemnicę z odpowiedzi na pytanie Hardiego i zasiała niepewność co do tego, czy w ogóle jest trynitarna. I co teraz? Jak chcesz jej pomóc?


Przede wszystkim uświadomić jej, że ojkot to zwodziciel. Trzeba było nie robić tajemnicy tylko powiedzieć, rozmowa potoczyła by się całkiem inaczej. Nie zdziwie się również gdyby sam ojkot poprosił o dyskrecje, ale to tylko moje przemyślenia.


św. Robert Bellarmin: "Największą z protestanckich herezji jest pewność."

Biblia:

(8) Bóg zaś daje dowód swojej miłości ku nam przez to, że kiedy byliśmy jeszcze grzesznikami, Chrystus za nas umarł. (9) Tym bardziej więc teraz, usprawiedliwieni krwią jego, będziemy przez niego zachowani od gniewu. (10) Jeśli bowiem, będąc nieprzyjaciółmi, zostaliśmy pojednani z Bogiem przez śmierć Syna jego, tym bardziej, będąc pojednani, dostąpimy zbawienia przez życie jego. (Rzym. 5;8-10)
Małgorzata
Posty: 14953
Rejestracja: 11 lip 2009, 10:19
wyznanie: Inne Charyzmatyczne
Gender: Female
Kontaktowanie:

Postautor: Małgorzata » 26 mar 2014, 15:30

fauxpas pisze:Małgorzata, Effata, InChrist, Hardi:
Napiszcie, co jest złego w chrzcie nietrynitarnym i/lub tym udzielanym przez ojkota. Grażyna sobie to spokojnie przeczyta, pomodli w tej sprawie i jakąś decyzje podejmie. Ewentualnie wróci do tego wątku i poprosi was o pomoc.

Tymczasem, proszę, zostawcie ją w spokoju, nawet jeśli źle zrobiła z chrztem i/lub niewłaściwie postąpiła w tym wątku "zatajając" dane osobowe owego "protestanckiego biskupa". Nie pozwólmy, żeby chęć pomocy została przysłonięta przez chęć "wygrania dyskusji", to jest: udowodnienia, że złapaliśmy kogoś na słówku / manipulacji / niegrzeczności. Oczywiście, ostatnie zdanie nie musi się rzeczywiście do was wszystkich odnosić, a może nawet nie odnosi się do nikogo - piszę z ostrożności.

Tu nie chodzi o jakąś nagonkę, przynajmniej z mojej strony. Nie wiem tylko, czy Grażyna świadomie wybrała RP. Czy jest świadoma, ze on nie uznaje Trójcy? Gdybyśmy wiedzieli, czy to w rzeczywistości on ją chrzcił i gdybyśmy wiedzieli, czy wybór jej był świadomy, czy nie, to albo byśmy to jej uświadomili, albo wiedzielibyśmy, ze ona jest antytrynitarna.
Usilnie szukała kogoś, kto by ją ochrzcił, więc moze nie wie, ze trafiła źle. Chyba że wyznaje jego poglądy. I tylko tyle.


Bóg Ojciec, Syn Boży, Duch Święty to trzy suwerenne osoby jednego suwerennego Boga.
Awatar użytkownika
Hardi
Posty: 7821
Rejestracja: 23 sty 2010, 12:17
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Norwegia
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Hardi » 26 mar 2014, 15:38

Grażyna pisze:O Twojej nienawiści do innych denominacji świadczą Twoje wpisy. Ja się tłumaczyć muszę przed Bogiem, potem przed mężem i przed kimś, komu krzywdę bym uczyniła, ale przed Tobą? Człowieku, Twoje gadanie brzmi jak lot natrętnej muchy, a Twoje czepianie się mnie napawa mnie niechęcią. Nie do Ciebie,lecz do Twego postępowania.

Przestań wreszcie manipulować i pisać nieprawdę :!: Ja tylko grzecznie zapytałem "Czy możesz napisać jak ten biskup się nazywa?" a ty zamiast odpowiedzieć jak normalny człowiek to zrobiłaś jeden wielki cyrk, tak jakby to była jakaś zbrodnia :!: twoje zachowanie nie jest normalne...

fauxpas pisze:Małgorzata, Effata, InChrist, Hardi:
Napiszcie, co jest złego w chrzcie nietrynitarnym i/lub tym udzielanym przez ojkota. Grażyna sobie to spokojnie przeczyta, pomodli w tej sprawie i jakąś decyzje podejmie. Ewentualnie wróci do tego wątku i poprosi was o pomoc.

Jak na razie nie napisała czy to był Ryszard P. czy nie a jedynie pytających atakuje jak pod wpływem złych mocy :-? Dlatego też nic nie pisałem o samym chrzcie, ale ok...

"A Jezus przystąpiwszy, rzekł do nich te słowa: Dana mi jest wszelka moc na niebie i na ziemi. Idźcie tedy i czyńcie uczniami wszystkie narody, chrzcząc je w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego" Mateusza 28.19

Jak widać jest to nakaz samego Jezusa, aby chrzcić w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego, to, że ktoś tego może nie przestrzegał nie jest żadnym usprawiedliwieniem, to co nakazał Jezus jest najważniejsze i tylko to się liczy.

Chrzest dokonany przez nie trynitarianina nie jest chrztem, ale tylko bezcelową kąpielą, bo po pierwsze nie trynitarianin nie jest prawdziwym chrześcijaninem a zwodziecielem głoszącym innego Jezusa, po drugie forma chrztu niewłaściwa to i chrzest nieważny.

Małgorzata pisze:Tu nie chodzi o jakąś nagonkę, przynajmniej z mojej strony. Nie wiem tylko, czy Grażyna świadomie wybrała RP. Czy jest świadoma, ze on nie uznaje Trójcy? Gdybyśmy wiedzieli, czy to w rzeczywistości on ją chrzcił i gdybyśmy wiedzieli, czy wybór jej był świadomy, czy nie, to albo byśmy to jej uświadomili, albo wiedzielibyśmy, ze ona jest antytrynitarna.
Usilnie szukała kogoś, kto by ją ochrzcił, więc moze nie wie, ze trafiła źle. Chyba że wyznaje jego poglądy. I tylko tyle.

Otóż to :)


Awatar użytkownika
fauxpas
Posty: 3132
Rejestracja: 15 kwie 2012, 16:26
wyznanie: Reformowani Baptyści
Lokalizacja: Poznań / Szczecin
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: fauxpas » 26 mar 2014, 15:50

Effata pisze:
fauxpas pisze:Grażyna zrobiła tajemnicę z odpowiedzi na pytanie Hardiego i zasiała niepewność co do tego, czy w ogóle jest trynitarna. I co teraz? Jak chcesz jej pomóc?


Przede wszystkim uświadomić jej, że ojkot to zwodziciel. Trzeba było nie robić tajemnicy tylko powiedzieć, rozmowa potoczyła by się całkiem inaczej. Nie zdziwie się również gdyby sam ojkot poprosił o dyskrecje, ale to tylko moje przemyślenia.

No to co najwyżej popełniła błąd robiąc z tego tajemnicę. My zaś, zamiast przyciskać ją do muru i oczekując odpowiedzi na pytanie, powinniśmy przejść do owego "uświadomienia", że "ojkot to zwodziciel" i tyle - zostawić sprawę dorosłej kobiecie do zastanowienia się i porozmawiania z Bogiem.


Oberyn.
Posty: 3798
Rejestracja: 04 sty 2013, 00:03
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Lubin
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Oberyn. » 26 mar 2014, 15:52

Szkoda, że ona tego nie dostrzega :roll: W takich sprawach trzeba trochę stanowczości. Nie było by problemu, gdyby odpowiedziała na jedno, jedno proste pytanie.


św. Robert Bellarmin: "Największą z protestanckich herezji jest pewność."

Biblia:

(8) Bóg zaś daje dowód swojej miłości ku nam przez to, że kiedy byliśmy jeszcze grzesznikami, Chrystus za nas umarł. (9) Tym bardziej więc teraz, usprawiedliwieni krwią jego, będziemy przez niego zachowani od gniewu. (10) Jeśli bowiem, będąc nieprzyjaciółmi, zostaliśmy pojednani z Bogiem przez śmierć Syna jego, tym bardziej, będąc pojednani, dostąpimy zbawienia przez życie jego. (Rzym. 5;8-10)
Awatar użytkownika
fauxpas
Posty: 3132
Rejestracja: 15 kwie 2012, 16:26
wyznanie: Reformowani Baptyści
Lokalizacja: Poznań / Szczecin
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: fauxpas » 26 mar 2014, 15:55

Małgorzata pisze:Tu nie chodzi o jakąś nagonkę, przynajmniej z mojej strony. Nie wiem tylko, czy Grażyna świadomie wybrała RP. Czy jest świadoma, ze on nie uznaje Trójcy? Gdybyśmy wiedzieli, czy to w rzeczywistości on ją chrzcił i gdybyśmy wiedzieli, czy wybór jej był świadomy, czy nie, to albo byśmy to jej uświadomili, albo wiedzielibyśmy, ze ona jest antytrynitarna.
Usilnie szukała kogoś, kto by ją ochrzcił, więc moze nie wie, ze trafiła źle. Chyba że wyznaje jego poglądy. I tylko tyle.

To dlaczego nie napisać Grażynie, dlaczego uważamy, że złym pomysłem byłoby dać się świadomie ochrzcić RP i dlaczego złym pomysłem byłoby nie uznawać Trójcy? Nawet jeśli nie wiemy, czy ją to faktycznie dotyczy. Jeśli nie - to nic się nie stanie. Jeśli tak - to sobie to przeczyta i przemyśli.


Awatar użytkownika
fauxpas
Posty: 3132
Rejestracja: 15 kwie 2012, 16:26
wyznanie: Reformowani Baptyści
Lokalizacja: Poznań / Szczecin
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: fauxpas » 26 mar 2014, 15:56

Hardi pisze:Jak na razie nie napisała czy to był Ryszard P. czy nie a jedynie pytających atakuje jak pod wpływem złych mocy :-? Dlatego też nic nie pisałem o samym chrzcie, ale ok...
(...)

Pomijając fragment o "złych mocach" - dziękuję ;-).


Awatar użytkownika
fauxpas
Posty: 3132
Rejestracja: 15 kwie 2012, 16:26
wyznanie: Reformowani Baptyści
Lokalizacja: Poznań / Szczecin
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: fauxpas » 26 mar 2014, 16:02

Effata pisze:Szkoda, że ona tego nie dostrzega :roll:

Jeśli ktoś nie dostrzega swojego błędu, to chyba lepiej mu ten błąd łagodnie pomóc dostrzec :-). A jak dalej nic - wziąć ze sobą świadków... i tak dalej... Ale wszystko w łagodności.

W takich sprawach trzeba trochę stanowczości. Nie było by problemu, gdyby odpowiedziała na jedno, jedno proste pytanie.

Stanowczość nie przeczy łagodności. Można:
(1) "Hardi zadał jedno proste pytanie, dlaczego nie odpowiesz, tylko atakujesz?"
ale można też:
(2) "Widzimy, że nie chcesz odpowiedzieć na pytanie Hardiego. Na wszelki wypadek napiszę Ci, dlaczego nierozsądnym byłoby dać się ochrzcić w formule nietrynitarnej: (...). Jeśli będziesz potrzebować pomocy, daj znać, wymyślimy coś i znajdziemy rozwiązanie."


Piotrek.
Posty: 3695
Rejestracja: 17 gru 2012, 11:03
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Piotrek. » 26 mar 2014, 17:41

Hardi pisze:Chrzest dokonany przez nie trynitarianina nie jest chrztem, ale tylko bezcelową kąpielą, bo po pierwsze nie trynitarianin nie jest prawdziwym chrześcijaninem a zwodziecielem głoszącym innego Jezusa, po drugie forma chrztu niewłaściwa to i chrzest nieważny.


Dokładnie. Przywoływanie Dz 2:38 jako fragmentu broniące formuły innej, niż trynitarna nie zdaje egzaminu, bo :

- Pan Jezus wyraźnie podał prawidłową formułę --> Mt 28:19.
- Błędu nie możemy przypisać zarówno Jego słowom, jak i Biblii.
- Cały szereg świadectw wczesnochrześcijańskich wspomina o formule z Mt 28:19.
- Chrzest jest min. znakiem przynależności do Boga, który występuje w trzech osobach.
- Błędem byłby chrzest udzielony tylko w imię jednej osoby Trójcy oraz - w ujęciu nietrynitarnym - kogoś, kto wg nich nie jest Bogiem.

W związku z powyższymi, można wysnuć wniosek, że Dz 2:38 jedynie wskazuje na autorytet Chrystusa (wyróżnik chrześcijan), a nie podaje konkretną formułę chrzcielną. :)


"All heretics quote Scripture. The question in this controversy is not the normativity of the Bible but who gets to interpret it." - Scott Clark

"Religion could be a source of error as well as wisdom and light. Its role should be to inculcate, not a sense of infallibility, but a sense of humility." - Reinhold Niebuhr

Ku refleksji.
Awatar użytkownika
Psrus
Posty: 4052
Rejestracja: 11 paź 2008, 17:34
wyznanie: Kościół Ewangelicko-Augsburski
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Psrus » 26 mar 2014, 19:58

A jaka formuła jest wypowiadana przy chrzcie nietrynitarnym?


Piotrek.
Posty: 3695
Rejestracja: 17 gru 2012, 11:03
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Piotrek. » 26 mar 2014, 20:07

pozytywista pisze:A jaka formuła jest wypowiadana przy chrzcie nietrynitarnym?


"W imię Jezusa" albo zwykłe zanurzenie bez żadnej formuły.


"All heretics quote Scripture. The question in this controversy is not the normativity of the Bible but who gets to interpret it." - Scott Clark



"Religion could be a source of error as well as wisdom and light. Its role should be to inculcate, not a sense of infallibility, but a sense of humility." - Reinhold Niebuhr



Ku refleksji.
Awatar użytkownika
Psrus
Posty: 4052
Rejestracja: 11 paź 2008, 17:34
wyznanie: Kościół Ewangelicko-Augsburski
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Psrus » 26 mar 2014, 20:40

A jak osoba wierzaca w trójcę, ochrzczona przez nietrynitariana, jak być może Grażyna, spełnila w ten sposob swoje pragnienie, i czuje że jest to prawdziwy chrzest mimo jakichkolwiek okolicznosci, i że zostala ochrzczona na wyznanie wiary w Pana Boga Jezusa w Trójcy w którego wierzy, to czy warto jest na taka osobę napadać, i mówić że to kąpiel a nie chrzest, i takie rzeczy? Wszak nawet w Liście do Rzymian Paweł mówi o zanurzeniu w Chrystusa. Jest tam jakaś deficjencja czegoś, że zapomniał wspomnieć o Bogu Ojcu i Bogu Duchu? I jest sens mnożyć chrzty ponad miarę? Jak Grażyna miałaby nie czuć niesmaku musząc przechodzić kolejny chrzest? Bo ja bym czuł. Przecież to trochę taka nieodpowiedzialna zabawa, a nie poważna sprawa jakąs jest chrzest. Chrzest jest dla osoby i na wyznanie wiary tej osoby. Czy osoba chrzcząca ma jakieś moce, że ten chrzest ma jakieś deficyty autentyczności, bo akurat czegoś prakowało osobie chrzczącej? Proponuję zostawić Grażynę w spokoju i nie naciskać. Biblia mówi, żeby nie wdawać się w spory o słowa i formuły. 1 Tym. 6,4.



Wróć do „Świadectwa, rozważania, nauczania ... ku wzajemnemu zbudowaniu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości