Czy Egipski faraon za 10 plag, znał imię Boga?

W tym miejscu dzielimy się świadectwami działania Bożej łaski a także przemyśleniami nt. Słowa Bożego w celu zbudowania wiary innych.
Awatar użytkownika
keres1372
Posty: 167
Rejestracja: 25 kwie 2015, 01:51
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Czy Egipski faraon za 10 plag, znał imię Boga?

Postautor: keres1372 » 02 sie 2015, 00:44

Czy faraon, który nie chciał wypuścić Mojżesza i jego ludu, znał imię Boga ? Czyli Jahwe ? ( Dla niektórych Jehowa)


Janek
Posty: 2717
Rejestracja: 11 sty 2015, 14:30
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Janek » 02 sie 2015, 01:25

W Solebie (Egipt) odnaleziono dwie tablice z inskrypcjami, zawierające Imię Boże, w formie egipskiej - YEHUA. Znajdują się one w świątyni Amenophis III i datuje się je na rok 1391-1353 p.n.e W tym opracowaniu znajdują się trzy wypowiedzi naukowców opisujące to odkrycie. Na stronie Uniwersytetu Chicago BEES_SOLEB.html można znaleźć obszerniejsze informacje o tym miejscu i znalezisku, wraz bogatą dokumentacją fotograficzną.

http://www.rumburak.friko.pl/BIBLIA/JHW ... /soleb.php


American Standard Version
And Pharaoh said, Who is Jehovah, that I should hearken unto his voice to let Israel go? I know not Jehovah, and moreover I will not let Israel go.

World English Bible
Pharaoh said, "Who is Yahweh, that I should listen to his voice to let Israel go? I don't know Yahweh, and moreover I will not let Israel go."


http://biblehub.com/text/exodus/5-2.htm




Wj 6:3 Bw "Objawiłem się Abrahamowi, Izaakowi i Jakubowi jako Bóg Wszechmocny, lecz imienia mojego Jahwe im nie objawiłem.

inne przyklady oddaja to inaczej

warszawosko praska
(3) To Ja objawiłem się Abrahamowi, Izaakowi, Jakubowi jako Bóg wszechmocny, ale nie dałem im poznać, co znaczy moje imię, Jahwe.

hmm
niektorzy sa zdania ze juz Abraham znal imie Boze.


kontousunięte1
Posty: 8825
Rejestracja: 07 kwie 2011, 16:43
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: kontousunięte1 » 02 sie 2015, 01:33

keres1372 pisze: Dla niektórych Jehowa)

Nie ma czegoś takiego. Imię Boga to YHWH.


Janek
Posty: 2717
Rejestracja: 11 sty 2015, 14:30
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Janek » 02 sie 2015, 01:36

Dodam ze dla niektorych Jehowah czy tez np Yah.



Wróć do „Świadectwa, rozważania, nauczania ... ku wzajemnemu zbudowaniu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości