II RP contra PRL

Chrześcijańskie spojrzenie na wydarzenia polityczno-ekonomiczne - zarówno te krajowe jak i zagraniczne

która Polska Twoim zdaniem była lepsza

II RP 1918-1939
7
64%
PRL 1945-1989
4
36%
 
Liczba głosów: 11
albercik
Posty: 1917
Rejestracja: 19 cze 2011, 17:03
wyznanie: Kościół Ewangelicko-Augsburski
Gender: None specified
Kontaktowanie:

II RP contra PRL

Postautor: albercik » 14 lis 2014, 22:56

Pytanie jak w temacie. Jaka Polska Waszym zdaniem lepiej się rozwijała i i gdzie żyło się lepiej.
Moim zdaniem (pomimo wielu wypaczeń i wad) to jednak Polska Ludowa zapewniła lepszy rozwój


od grudnia 2013 stałem się członkiem KEA. Moje starsze wpisy wynikały z poszukiwań i należy uważać je za nieaktualne
albercik
Posty: 1917
Rejestracja: 19 cze 2011, 17:03
wyznanie: Kościół Ewangelicko-Augsburski
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: albercik » 14 lis 2014, 23:30

Zamieszki we Lwowie 1936- "Przewrócone latarnie, powyrywane płyty z chodników, okna wystawowe bez szyb. Na ulicy szkło i ślady krwi. Według „Gońca Warszawskiego” z 24 kwietnia liczba aresztowanych we Lwowie w ostatnich trzech dniach wyniosła – 1500 osób, liczba zesłanych do obozu w Berezie Kartuskiej – 70 osób. Liczby te nie są bynajmniej pełne. Od kul padło okolo 79 zalobników .
Lwowski „krwawy czwartek”, 16 kwietnia 1936 roku, nacechowany niezwykle gwałtownym wybuchem nienawiści klasowej, bezprzykładnym bohaterstwem, odwagą i ofiarnością mas stanowi jeden z najbardziej heroicznych momentów walki z uciskiem klasowym w sanacyjnej Polsce"
Nie wspomnę juz o Berezie kartuskiej i o zamachu majowym 1926
A IPN tylko trąbi o naduzyciach i zbrodniach PRLu


od grudnia 2013 stałem się członkiem KEA. Moje starsze wpisy wynikały z poszukiwań i należy uważać je za nieaktualne
konto skasowane
Posty: 6434
Rejestracja: 01 paź 2012, 13:37
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Trójmiasto
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: konto skasowane » 15 lis 2014, 11:09

No jestem ciekawy ile osób z rocznika 1918-1939 odwiedza forum protestanci.info


.
Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Zbyszekg4 » 15 lis 2014, 13:05

dr.sky pisze:No jestem ciekawy ile osób z rocznika 1918-1939 odwiedza forum protestanci.info

Gdybym wierzył w tzw. świętych obcowanie, to bym napisał, że wielu- jako plątające się to tu, to tam duszyczki...
A, że tak nie wierzę, to napiszę, że pewnie praktycznie nikt (Piłsudski skonfiskował im laptopy)...
;)


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]
Piotrek.
Posty: 3695
Rejestracja: 17 gru 2012, 11:03
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Piotrek. » 17 lis 2014, 21:15

albercik pisze:A IPN tylko trąbi o naduzyciach i zbrodniach PRLu


Słuszna uwaga. Każda przemoc bezdyskusyjnie zasługuje na potępienie, ale wychwalanie II RP to jawna aprobata wobec zdecydowanie bardziej niechlubnej karty naszej historii.

Obrazek

Można by rzec, że nie tyle liczą się same fakty, co ich interpretacja, a monopol na nią posiada systemowy aparat propagandy. W ten sposób (oczywiście naganne) zbrodnie PRL zostały przez IPN i media wyniesione niemal do rozmiarów czystek stalinowskich podczas, gdy przedwojenna poprzedniczka bardzo krótko trzymała swoich obywateli.

Przykładów takiej podwójnej optyki można by mnożyć bez końca. Na przykład jeszcze współcześnie czasem przewija się temat morderstwa ks. Popiełuszki jako rzekomego dowodu na horrendalne represje wobec duchowieństwa w PRL-u, jednocześnie nawet nie chcąc pamiętać, że konserwatywno-liberalne latynoamerykańskie dyktatury na pasku USA (Salwador, Nikaragua, Argentyna, Chile, Brazylia, Meksyk, etc.) mają na sumieniu nieporównywalnie więcej członków kleru rzymskiego. Mordercy arcybiskupa Oscara Romero ('80 rok) i innych, wielkich chrześcijańskich humanistów, do dnia dzisiejszego nie zostali i nie zostaną osądzeni w przeciwieństwie do bandyty Piotrowskiego.


Warto odkłamywać historię.


"All heretics quote Scripture. The question in this controversy is not the normativity of the Bible but who gets to interpret it." - Scott Clark

"Religion could be a source of error as well as wisdom and light. Its role should be to inculcate, not a sense of infallibility, but a sense of humility." - Reinhold Niebuhr

Ku refleksji.
albercik
Posty: 1917
Rejestracja: 19 cze 2011, 17:03
wyznanie: Kościół Ewangelicko-Augsburski
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: albercik » 17 lis 2014, 22:09

@Piotrek
To nie tylko to.Posze jeszcse porównac rozwój gospodarczy II Rp i PRL. II RP rozwijała się 10 razy wolniej niż obecna III RP,a bezrobocie czasami przekraczało 40%. To prawie 2 razy wiecej niż podczas rekordowego bezrobocia III RP w 2000


od grudnia 2013 stałem się członkiem KEA. Moje starsze wpisy wynikały z poszukiwań i należy uważać je za nieaktualne
Fedorowicz
Posty: 1404
Rejestracja: 30 sty 2012, 10:06
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Fedorowicz » 22 gru 2014, 18:58

Piotrek. pisze:
albercik pisze:A IPN tylko trąbi o naduzyciach i zbrodniach PRLu


Słuszna uwaga. Każda przemoc bezdyskusyjnie zasługuje na potępienie, ale wychwalanie II RP to jawna aprobata wobec zdecydowanie bardziej niechlubnej karty naszej historii.

Obrazek

Można by rzec, że nie tyle liczą się same fakty, co ich interpretacja, a monopol na nią posiada systemowy aparat propagandy. W ten sposób (oczywiście naganne) zbrodnie PRL zostały przez IPN i media wyniesione niemal do rozmiarów czystek stalinowskich podczas, gdy przedwojenna poprzedniczka bardzo krótko trzymała swoich obywateli.

Przykładów takiej podwójnej optyki można by mnożyć bez końca. Na przykład jeszcze współcześnie czasem przewija się temat morderstwa ks. Popiełuszki jako rzekomego dowodu na horrendalne represje wobec duchowieństwa w PRL-u, jednocześnie nawet nie chcąc pamiętać, że konserwatywno-liberalne latynoamerykańskie dyktatury na pasku USA (Salwador, Nikaragua, Argentyna, Chile, Brazylia, Meksyk, etc.) mają na sumieniu nieporównywalnie więcej członków kleru rzymskiego. Mordercy arcybiskupa Oscara Romero ('80 rok) i innych, wielkich chrześcijańskich humanistów, do dnia dzisiejszego nie zostali i nie zostaną osądzeni w przeciwieństwie do bandyty Piotrowskiego.


Warto odkłamywać historię.
Brawo za ten post! BTW. Każde państwo posługuje się przemocą. Zbrodnie występują wszędzie. Ale obezwładnienie (upaństwowienie prywatnych środków produkcji) łajdaków atakujących ludzi pracy to żadna zbrodnia, tylko historyczna koniecznośc -postęp ludzkości. :-D


albercik
Posty: 1917
Rejestracja: 19 cze 2011, 17:03
wyznanie: Kościół Ewangelicko-Augsburski
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: albercik » 08 sty 2015, 00:27

Fedorowicz pisze:
.


łajdaków atakujących ludzi pracy to żadna zbrodnia, tylko historyczna koniecznośc -postęp ludzkości. :-D

Patrz wyżej - zamieszki we Lwowie - kiedy władza strzelala własnie do ludzi pracy


od grudnia 2013 stałem się członkiem KEA. Moje starsze wpisy wynikały z poszukiwań i należy uważać je za nieaktualne
Fedorowicz
Posty: 1404
Rejestracja: 30 sty 2012, 10:06
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Fedorowicz » 09 sty 2015, 16:20

albercik pisze:Patrz wyżej - zamieszki we Lwowie - kiedy władza strzelala własnie do ludzi pracy

Pisałem nie o strzelaniu, tylko o nacjonalizacji prywatnych środków produkcji. Każda władza do kogoś strzelała. Przeważnie do przeciwników politycznych.
BTW. Wstrzymałeś się z glosowaniem, aby teraz dać głos na zbrodniarzy kapitalistycznych?
Chytrze. ;-)


Fedorowicz
Posty: 1404
Rejestracja: 30 sty 2012, 10:06
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Fedorowicz » 09 sty 2015, 21:09

II RP 1918-1939
55%
55% [ 5 ]
Zawołał kumpli-studentów liberalnego zarządzania "zasobami ludzkimi" :-D .


albercik
Posty: 1917
Rejestracja: 19 cze 2011, 17:03
wyznanie: Kościół Ewangelicko-Augsburski
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: albercik » 10 sty 2015, 00:27

Fedorowicz pisze:
BTW. Wstrzymałeś się z glosowaniem, aby teraz dać głos na zbrodniarzy kapitalistycznych?
Chytrze. ;-)

Zbrodniarze byli po obu stronach


od grudnia 2013 stałem się członkiem KEA. Moje starsze wpisy wynikały z poszukiwań i należy uważać je za nieaktualne
Fedorowicz
Posty: 1404
Rejestracja: 30 sty 2012, 10:06
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Fedorowicz » 10 sty 2015, 07:14

albercik pisze:Zbrodniarze byli po obu stronach..
To prawda. Ale wyzysk w II i III był i jest tylko po jednej. Nie tylko głosowanie na niesprawiedliwość społeczną, ale nawet wszelkie porównywanie nieomal średniowiecznej ciemnoty, wyzysku i ubóstwa, otchłani cierpień umęczonego społeczeństwa z opiekuńczym ustrojem PRL jest niepoważne. :-)


derko
Posty: 1942
Rejestracja: 23 cze 2008, 20:57
wyznanie: Protestant
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: derko » 10 sty 2015, 11:13

IIRP to początek wolnej Polski. To czas, w którym występowały bardzo duże zawirowana gospodarcze. Nie tylko w Polsce, a na całym świecie. Wielki kryzys.
Polska, gdyby nie II wojna, rozwijałby się tak jak inne kraje zachodu.
Dzisiaj mielibyśmy zapewne gospodarkę podobną od krajów tzn. „rozwiniętych”. Dzięki wojnie i PRL będziemy ciągle w tyle.

:roll: :)


Fedorowicz
Posty: 1404
Rejestracja: 30 sty 2012, 10:06
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Fedorowicz » 10 sty 2015, 15:47

derko pisze:II RP to początek wolnej Polski. To czas, w którym występowały bardzo duże zawirowana gospodarcze. Nie tylko w Polsce, a na całym świecie. Wielki kryzys.

Wolnej od bezrobocia, bezdomności, biedy, analfabetyzmu? Nie!
Polska, gdyby nie II wojna, rozwijałby się tak jak inne kraje zachodu.
Dzisiaj mielibyśmy zapewne gospodarkę podobną od krajów tzn. „rozwiniętych”.
Mylisz się. Zachód przewidywał dla narodów Europy środkowo-wschodniej zupełnie odmienny los niż dla siebie. Wojnę I i II wywołał kapitalizm zachodni, a nie PRL który odbudował z ruin i zniszczeń tworząc pierwsze w historii Polski nowoczesne państwo.


derko
Posty: 1942
Rejestracja: 23 cze 2008, 20:57
wyznanie: Protestant
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: derko » 10 sty 2015, 17:11

Fedorowicz pisze:
derko pisze:II RP to początek wolnej Polski. To czas, w którym występowały bardzo duże zawirowana gospodarcze. Nie tylko w Polsce, a na całym świecie. Wielki kryzys.

Wolnej od bezrobocia, bezdomności, biedy, analfabetyzmu? Nie!

W całej europie po I wojnie było ogromne bezrobocie, bezdomności, bieda, analfabetyzm.
To, że Hitler obiecywał zmianę tej sytuacji Niemcom zwodowało jego wybór, miedzy innymi.
Wielki kryzys w stanach. To były lata wychodzenia z kryzysu.
Początek lat 30 to wychodzenie z kryzysu. W Polsce było to coraz bardziej widoczne. Niestety wojna, znoszenia i stalinizm z „jedynie słuszną ideologią” zapewniły odpowiedni los Polski na lata.


Fedorowicz pisze:
derko pisze: Polska, gdyby nie II wojna, rozwijałby się tak jak inne kraje zachodu.
Dzisiaj mielibyśmy zapewne gospodarkę podobną od krajów tzn. „rozwiniętych”.
Mylisz się. Zachód przewidywał dla narodów Europy środkowo-wschodniej zupełnie odmienny los niż dla siebie. Wojnę I i II wywołał kapitalizm zachodni, a nie PRL który odbudował z ruin i zniszczeń tworząc pierwsze w historii Polski nowoczesne państwo.


No PRL odbija się czkawką do dzisiaj. :nerd:

:roll: :)



Wróć do „Polityka i ekonomia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości