- Jakie są osiągnięcia czystego kapitalizmu? Dla porównania wklejam osiągnięcia ruchu robotniczego, które z biegiem lat zostały przywłaszczone i przyjęte za standard przed różnej maści kapitalistów.

Proszę przynajmniej o drugie 11.
- Kiedy wolnorynkowy kapitalizm był stabilny i kiedy koszty kryzysów wynikających z jego natury nie były przerzucane na społeczeństwo? W latach 1792-1907 jeden kryzys przypadał średnio raz na niecałe 8 lat, a najdłuższą w historii stabilność (ponad 40 lat) dał interwencjonistyczny keynesizm. Z kolei w zliberalizowanych gospodarkach zadłużenie prywatnych podmiotów było i jest spłacane kosztem zwykłych obywateli - cięcia wydatków socjalnych, usług publicznych oraz podwyżki podatków pośrednich. Przerabiano to nawet w Chile. Zupełnie inaczej postąpiła Islandia, o czym media milczą.
- Kiedy wolnorynkowy kapitalizm potrafił poradzić sobie z bezrobociem? Skoro najniższe w historii całego kapitalizmu występowało pod koniec lat '50 i w '60, czyli u szczytu interwencjonizmu. Kto nie wierzy, niech sprawdzi dowolny kraj na : http://pl.tradingeconomics.com/
Co w zasadzie zgadza się z jednym z punktów AFAQ : "Między 1870 a 1913 rokiem bezrobocie wynosiło przeciętnie 5,7% w 16 lepiej rozwiniętych krajach kapitalistycznych. Porównaj to ze średnią z lat 1913-50, wynoszącą 7,3%, oraz z lat 1950-70, wynoszącą 3,1%."
- Kiedy wolnorynkowy kapitalizm zapewniał całemu społeczeństwu godny poziom życia? Skoro od restauracji liberalizmu na przełomie lat '70 i '80 stale powiększają się nierówności dochodowe. Poniższy obrazek dot. USA.

W Europie nierówności mierzone wskaźnikiem Giniego również wzrosły. Obecnie prezentują się następująco :
Państwa wg wskaźnika Giniego.
Oraz różnice w dochodach najbogatszym i najbiedniejszym 10%.
- Kiedy wolnorynkowy kapitalizm równał się postępowi? Skoro jego celem jest czerpanie zysków z tego, co już zostało dokonane. Gdyby było inaczej, obserwowalibyśmy bankructwo za bankructwem z powodu niesprzedanych towarów. Historia zna przypadki min. wykupowania patentów, aby nie dopuścić ich do użytku. Z drugiej strony gdyby jnie uwolnienie patentu np. na płytę główną, nie dokonałby się taki postęp w IT. Od wielu lat głównym motorem postępu technologicznego jest państwo, sponsorujące wydatki na badania i rozwój.
http://www.theguardian.com/commentisfre ... innovation
Bez państwa potrafili poradzić sobie tylko hiszpańscy anarchosyndykaliści, którzy min. stworzyli od podstaw nieistniejący przemysł optyczny oraz rozwinęli przemysł ciężki.
- Kiedy wolnorynkowy kapitalizm opierał się na etyce? Skoro u jego podstaw leży wywłaszczenie biednej ludności z ziemi uprawnej, niewolnictwo, wyzysk, a w późniejszym okresie wyewoluował do tego, że zysk ceni bardziej, niż ludzkie życie. Przykład Forda Pinto :
"1971 Ford Pinto - ten model Forda trafił na naszą listę nie dlatego, że jest złym samochodem. Powodem umieszczenia go tutaj jest jego wybuchowa natura, która spowodowała śmierć dziesiątek niewinnych osób. A wszystko przez pechowo umieszczony bak paliwa, który wybuchał po każdym mocniejszym uderzeniu w tył pojazdu. Według szacunku księgowych koncernu koszt poprawy konstrukcji baku kosztowałby Forda 121 milionów dolarów, zaś odszkodowania wypłacone rodzinom ofiar wyniosły zaledwie 50 milionów dolarów. Wniosek? Niech się palą!"
http://moto.onet.pl/aktualnosci/najgors ... 1989/805se
W dzisiejszej Polsce powszechne jest także żerowanie na nieświadomości, bądź celowe wprowadzanie w błąd, aby osiągnąć zysk w sposób niemoralny.
O współczesnej niewolniczej pracy, także dzieci w III świecie już nie wspomnę. Handel ludźmi też tutaj można zaliczyć. W końcu czołowy ideolog wolnego rynku - Murray Rothbard - w "Etyce wolności" nie widzi ku temu przeszkód. Wtóruje mu zaś Robert Nozick.
- Czy są znane jakiekolwiek strajki/protesty prokapitalistyczne? Tych po drugiej stronie nie brak. Nawet 1. maja związany jest z walką robotników o swoje prawa, krwawo stłumioną przez policję.
- Kiedy wolnorynkowy kapitalizm równał się wolności osobistej? Skoro taki system zawsze wprowadzano na bagnetach, a wolnorynkowe reżimy słynęły z tortur.
Nieco o Chile Pinocheta : http://webcache.googleusercontent.com/s ... clnk&gl=pl
Nieco o Argentynie Videli : http://latinoamerica.pl/jak-znikano-lud ... ia-videli/
Nieco o Salwadorze : http://www.polskieradio.pl/8/2222/Artyk ... aly-swoich
Można znaleźć info o innych państwach.
- Dlaczego wolnorynkowy kapitalizm zbija zyski na niezbędnych do życia Bożych darach, pozbawiając dostępu do nich części ludzkości? Na przykład w Ameryce Łacińskiej prywatyzacja wody poskutkowała odcięciem od niej wielu obywateli, czego później zaniechano dzięki oporowi i dojściu do władzy odpowiednich ludzi. http://www.woda.edu.pl/artykuly/prywatyzacja_wody/
- Dlaczego kapitalistyczna logika posuwa się aż do nieetycznej, złej alokacji dóbr, aby umożliwić maksymalne zwiększanie zysków? Nie chodzi mi tutaj tylko o przewagę liczebną pustostanów nad bezdomnymi, marnowanej żywności nad głodujacymi oraz towarów nad potrzebującymi.
- Dlaczego wolnorynkowy kapitalizm umożliwia nieetyczne stosowanie przemocy ekonomicznej? Min. hodowanie odpowiedniego bezrobocia przez zwiększanie czasu pracy, zmniejszanie płac realnych i osłabianie pozycji przetargowej pracownika, aby nad nim zawsze krążyło widmo utraty pracy, zmuszające go do zgody na każde żądania kapitalisty.
- Dlaczego kapitalizm nie stosuje się do biblijnej zasady "kto nie pracuje, niech nie je"? Dopuszczając okradanie pracowników z wartości dodanej, wcześniej poddawszy ich przemocy ekonomicznej, a także życie z odsetek, etc.
Proszę o konkretne odpowiedzi na powyższe pytania, bez żadnych odjazdów w doktrynerstwo.