Konflikt bliskowschodni: Izrael kontra Hamas

Chrześcijańskie spojrzenie na wydarzenia polityczno-ekonomiczne - zarówno te krajowe jak i zagraniczne
Awatar użytkownika
Dragonar
Posty: 4906
Rejestracja: 10 wrz 2011, 20:04
wyznanie: Kościół Chrześcijan Baptystów
Lokalizacja: Christendom
Gender: Male
Kontaktowanie:

Konflikt bliskowschodni: Izrael kontra Hamas

Postautor: Dragonar » 28 lut 2015, 17:47

Jakie jest Wasze zdanie na temat tego konfliktu? Czy jakakolwiek strona konfliktu posiada rację w tym sporze? Jeżeli tak, to która? Czy Hamas jest według Was organizacją terrorystyczną? Do kogo powinna należeć Ziemia Święta? Co o tym wszystkim sądzicie?


Scriptura locuta, Roma finita.

Zapraszam na mojego bloga: Herold Pański.
kontousunięte1
Posty: 8825
Rejestracja: 07 kwie 2011, 16:43
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: kontousunięte1 » 28 lut 2015, 23:07

Chętnie poczytam co mają mądrzejsi ode mnie do powiedzenia w tym temacie.


artur403
Posty: 4107
Rejestracja: 03 mar 2014, 21:49
Ostrzeżenia: -1
wyznanie: Rzymsko Katolickie
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: artur403 » 02 mar 2015, 21:54

Nie znam Hamasu i być może jest organizacją terrorystyczną, ale Izrael na pewno jest tutaj najeźdźcą! Cały ten syjonizm polega na tym, by z Żydów zrobić najeźdźców na Bliskim Wschodzie. Religijni Żydzi nie uznają państwa Izrael.


Sobota, czy niedziela? Trójca, czy nie? Czy zbawienie jest utracalne? Czy charyzmaty przeminęły? Czy deprawacja człowieka jest zupełna? Czy chrzest niemowląt jest ważny? Czy zbawienie jest chwilą? Jak rozumieć Sola Scriptura? Czy Biblia jest doskonała? Jezus rządzi na ziemi, czy nie?
Oberyn.
Posty: 3798
Rejestracja: 04 sty 2013, 00:03
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Lubin
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Oberyn. » 02 mar 2015, 22:18

Wszystko polega na tym, żeby Izrael posiadł jak najwięcej ziem. Dlatego uchodzą mu płazem bombardowania dzieci na boiskach. Na korzyść Izraela działa fakt, że państwa islamskie nie mają centralnej władzy i biją sie między sobą (w Iraku, Libii, Syrii, Egipcie), a wszystko z pomocą Hameryki i lobby żydowskiego w najwyższych kręgach, tak wiem, zajeżdża teorią spiskową na kilometr :-P

A Hamas? To pionki na tej wielkiej szachownicy. Nie mają szans ze sprzętem i technologią hamerykańską przekazaną Izraelowi.


św. Robert Bellarmin: "Największą z protestanckich herezji jest pewność."

Biblia:

(8) Bóg zaś daje dowód swojej miłości ku nam przez to, że kiedy byliśmy jeszcze grzesznikami, Chrystus za nas umarł. (9) Tym bardziej więc teraz, usprawiedliwieni krwią jego, będziemy przez niego zachowani od gniewu. (10) Jeśli bowiem, będąc nieprzyjaciółmi, zostaliśmy pojednani z Bogiem przez śmierć Syna jego, tym bardziej, będąc pojednani, dostąpimy zbawienia przez życie jego. (Rzym. 5;8-10)
Awatar użytkownika
Dragonar
Posty: 4906
Rejestracja: 10 wrz 2011, 20:04
wyznanie: Kościół Chrześcijan Baptystów
Lokalizacja: Christendom
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Dragonar » 03 mar 2015, 17:02

Ja generalnie uważam, że w tym konflikcie granica nie przebiega pomiędzy dobrą, a z złą stroną. Obie strony dopuszczają się okrucieństw.

O ile roszczenia Izraela są bardziej uprawnione, to w ramach defensywy prowadzi - według mnie - działania daleko wykraczające poza definicję "obrony państwa". Niepotrzebne są tak intensywne bombardowania, w których giną niestety także cywile. Wiadomo, na wojnie nie da się zupełnie uniknąć ofiar-cywilów - to jest jednak przesada. Plusem dla Izraela jest to, że przynajmniej celowo nie strzelają do dzieci, a Izrael jest normalnym oraz demokratycznym państwem, w którym da się żyć jako wolny człowiek.

O ile żądania Palestyńczyków są raczej niedostatecznie uzasadnione, to - jak sądzę - zioną potworną nienawiścią wobec Izraela oraz Żydów jako takich, przez co Palestyńczycy bywają często agresywnymi antysemitami. Ponadto, po stronie Palestyńczyków stoi okrutna organizacja, jaką jest Hamas. Wielu muzułmanów (również polskich muzułmanów) deklaruje, że wspiera Hamas - zarówno słownie, jak i pieniężnie. Bojownicy Hamasu wykorzystują niekiedy dzieci palestyńskie do walki z wyimaginowanym wrogiem syjonizmu i montują wyrzutnie rakiet... w szkołach. Celem Hamasu jest całkowicie zniszczenie państwa Izrael, a jego ideologią jest islam połączony z jawnym, eschatologicznym antysemityzmem, o czym czytamy w oficjalnym statucie tej organizacji terrorystycznej: "Dzień sądu ostatecznego nie nadejdzie, dopóki muzułmanie nie staną do walki z Żydami i zabiją ich. Żydzi będą chować się za skały i drzewa, a skały i drzewa będą wykrzykiwać: 'Muzułmaninie, jest tutaj Żyd ukrywający się za mną, chodź i zabij go’.*" (art. 7). Najbardziej szkoda mi ofiar cywilnych po stronie Palestyny, natomiast mam nadzieję, że Hamas zostanie zniszczony. Dużym minusem Autonomii Palestyńskiej jest to, że jest to typowy islamski kraj, w którym nie ma mowy o rzeczywistej wolności słowa i wyznania.

* - cytat użyty w tym artykule statutu pochodzi z jednego z wiarygodnych hadisów , który uznawany jest za autorytatywny przez wszystkich muzułmanów.


Scriptura locuta, Roma finita.

Zapraszam na mojego bloga: Herold Pański.
Anmarivero
Posty: 1044
Rejestracja: 29 lis 2013, 18:16
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Anmarivero » 05 mar 2015, 08:54

https://www.youtube.com/watch?v=nu6t9YmHvT4
Jest więcej niż dwie strony tego konfliktu.
Polecam cały film.


Awatar użytkownika
MieczDucha
Posty: 373
Rejestracja: 12 gru 2010, 15:23
wyznanie: Inne ewangeliczne
Lokalizacja: Puławy
O mnie: wyznanie : biblijny BINITARIANIZM, KONDYCJONALIZM, ANIHILACJONIZM
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: MieczDucha » 05 mar 2015, 10:12

jedna i druga strona ma wiele krwi na rękach. Wg mnie obydwie strony nie mają wyłączności do tych terenów, ale skoro już żyją między sobą, to powinni żyć w zgodzie, pokoju ale prawdziwego pokoju nie ma tam gdzie jest nienawiść. A lekarstwem na nienawiść jest nawrócenie się do Chrystusa, prawdzie zaufanie Mu i Jego obietnicom m.in obietnicy ducha świętego w którym jest wyzwolenie od nienawiści a napełnienie miłością.
Jedna strona i druga potrzebuje tego. Ale większość ludzi jak wiemy gardziła i gardzi Zbawcą i Jego przykazaniami, naukami więc w takim stanie, w coraz gorszym stanie ludzkości szatan, źli ludzie mogą łatwo wprowadzać politykę : "divide et impera"

Państwo ze stolicą w Tel Avivie nie jest wg mnie Bożym tworem : http://biblia.webd.pl/forum/viewtopic.php?t=9538 , nie jest spełnieniem proroctw ale ich celowo imitację i tu chyba jest gwóźdź programu odnośnie chrześcijan.
Prawdziwy Izrael to Jezus Chrystus i ci którzy należą do Niego i do nich będzie należała nie tylko Palestyna ale cała Ziemia : http://biblia.webd.pl/forum/viewtopic.php?t=7339

,


Awatar użytkownika
MieczDucha
Posty: 373
Rejestracja: 12 gru 2010, 15:23
wyznanie: Inne ewangeliczne
Lokalizacja: Puławy
O mnie: wyznanie : biblijny BINITARIANIZM, KONDYCJONALIZM, ANIHILACJONIZM
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: MieczDucha » 11 mar 2015, 14:14

jako ciekawostkę można podać że słowo CHAMAS występuje w Biblii. Tu jest przez "ch" a nazwa Hamas jest arabską i ma oznaczać entuzjazm, ale może tak na prawdę ma ona nieoficjalnie znaczenie jak w Biblii : przemoc, krzywda, gwałt, okrucieństwo

słowo Chamas występuje w Biblii 60 razy m.in :

Ale ziemia popsowała się była przed Bogiem; i napełniła się nieprawością [CHAMAS] " - Księga Rodzaju 6:11 Biblia Gdańska

"Symeon i Lewi - to bracia; miecze ich są narzędziami gwałtu [CHAMAS] - Księga Rodzaju 49:5 BW

"Z więzienia i sądu zabrano go, a któż o jego losie pomyślał? Wyrwano go bowiem z krainy żyjących, za występek mojego ludu śmiertelnie został zraniony. (9) I wyznaczono mu grób wśród bezbożnych i wśród złoczyńców jego mogiłę, chociaż bezprawia [CHAMAS] nie popełnił ani nie było fałszu na jego ustach " - Księga Izajasza 53:8-9 Biblia Warszawska

, jedna i druga strona ma swoje za uszami i chrześcijanie nie powinni obstawać ani za jedną ani za drugą stroną, ale modlić się za obydwoma stronami i głosić im Ewangelię jeśli to możliwe, głosić aby się opamiętali , odwrócili od czynienia zła


Awatar użytkownika
Dragonar
Posty: 4906
Rejestracja: 10 wrz 2011, 20:04
wyznanie: Kościół Chrześcijan Baptystów
Lokalizacja: Christendom
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Dragonar » 22 maja 2015, 19:10

Niedawno Watykan uznał istnienie Palestyny jako wolnego państwa. Moim zdaniem było to kiepskie posunięcie, biorąc pod uwagę zbrodniczość Hamasu oraz ideologii islamskiej. Tutaj jest natomiast ciekawy komentarz (nie mój) do tej decyzji Watykanu: LINK.


Scriptura locuta, Roma finita.

Zapraszam na mojego bloga: Herold Pański.
Awatar użytkownika
Filip
Posty: 1566
Rejestracja: 14 lut 2013, 13:34
wyznanie: Prezbiterianizm
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Filip » 22 maja 2015, 20:04

W obecnej sytuacji rozważanie na temat tego kto ma "rację" jest już zupełnie nieważne. Pewnych rzeczy, które się wydarzyły nie da się już cofnąć. Podobnie niestety nie należy się spodziewać prędkiego zakończenia tego konfliktu. W tym celu należałoby m.in. wycofać osadników - ale to oznaczałoby problemy ekonomiczne i kryzys gospodarczy. I oczywiście protesty prawicy*. Żaden rząd w Izraelu się na to nie poważy.

Natomiast bardzo mnie irytuje, kiedy część chrześcijan "błogosławi" Izrael i popiera jego niezbyt etyczną politykę. Z drugiej strony demonizowanie Izraela czy USA też nie ma moim zdaniem sensu.

*Prawica w Izraelu to zwolennicy siłowych rozwiązań w konflikcie z Palestyńczykami. Nie jest to powiązane np. z kwestiami gospodarczymi.


"The Road goes ever on and on
Down from the door where it began.
Now far ahead the Road has gone,
And I must follow, if I can, " J.R.R. Tolkien
Awatar użytkownika
Dragonar
Posty: 4906
Rejestracja: 10 wrz 2011, 20:04
wyznanie: Kościół Chrześcijan Baptystów
Lokalizacja: Christendom
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Dragonar » 22 maja 2015, 20:46

Do idealizowania Izraela mi daleko, jednak mój niepokój budzą siły stojąca za Palestyną oraz ich fanatyzm. Zresztą moją opinię w tym temacie już pisałem - najlepszy byłby kompromis, na co jednak nigdy nie zgodzi się Palestyna.


Scriptura locuta, Roma finita.

Zapraszam na mojego bloga: Herold Pański.
Awatar użytkownika
Filip
Posty: 1566
Rejestracja: 14 lut 2013, 13:34
wyznanie: Prezbiterianizm
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Filip » 22 maja 2015, 20:50

Był czas, że by się zgodziła ;-) W tym konflikcie jest tak, że raz Izrael chce a Palestyna nie, a raz vice versa.


"The Road goes ever on and on

Down from the door where it began.

Now far ahead the Road has gone,

And I must follow, if I can, " J.R.R. Tolkien
Awatar użytkownika
Dragonar
Posty: 4906
Rejestracja: 10 wrz 2011, 20:04
wyznanie: Kościół Chrześcijan Baptystów
Lokalizacja: Christendom
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Dragonar » 22 maja 2015, 20:52

Filip pisze:Był czas, że by się zgodziła ;-) W tym konflikcie jest tak, że raz Izrael chce a Palestyna nie, a raz vice versa.

Czasami mam wrażenie, że dla Palestyny kompromis polega na tym, że oni mają całą pobliską ziemię, a Żydzi siedzą w morzu. :P


Scriptura locuta, Roma finita.

Zapraszam na mojego bloga: Herold Pański.
Awatar użytkownika
berecik
Posty: 178
Rejestracja: 12 maja 2015, 13:17
wyznanie: Inne ewangeliczne
Lokalizacja: strefa anglosaska, w tym Netherlands
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Konflikt bliskowschodni: Izrael kontra Hamas

Postautor: berecik » 03 lis 2015, 21:51

Dragonar pyta:
Do kogo powinna należeć Ziemia Święta? Co o tym wszystkim sądzicie?

Proponuję, z grzeczności, udzielić na chwilkę i Panu głosu w tej sprawie.

Psalm 24

Psalm Dawidowy.
Pańska jest ziemia
i to, co ją napełnia,
Świat i ci którzy na nim mieszkają.

2. On bowiem założył ją na morzach I utwierdził ją na rzekach. 3. Któż może wstąpić na górę Pana? I kto stanie na jego świętym miejscu? 4. Kto ma czyste dłonie i niewinne serce, kto nie skłania duszy swej ku próżności i nie przysięga obłudnie, 5. Ten dostąpi błogosławieństwa od Pana I sprawiedliwości od Boga, zbawiciela swego. 6. Takie jest pokolenie tych, co go szukają, Tych, którzy szukają oblicza twego, Boże Jakuba. Sela.

7.Podnieście, bramy, wierzchy wasze,
i podnieście się, bramy prastare,
aby wszedł Król chwały!

8. Któż jest tym Królem chwały? Pan silny i potężny, Pan potężny w boju. 9. Podnieście, bramy, wierzchy wasze I podnieście się, bramy prastare, aby wszedł Król chwały! 10. Któż jest tym Królem chwały?

Pan Zastępów!
On jest Królem chwały!

Sela.

(BW)

Terytorium

1 Moj. 15:17-21

A gdy słońce zaszło i nastała ciemność,
oto ukazał się dymiący piec i płonąca pochodnia,
które przesuwały się między owymi połaciami.
W dniu tym zawarł Pan przymierze z Abramem, mówiąc:
Potomstwu twemu daję tę ziemię,
od rzeki egipskiej aż do wielkiej rzeki Eufrat:
Kenitów i Kenizytów, i Kadmonitów,
i Chetytów, i Peryzytów, i Refaitów,
i Amorytów, i Kananejczyków,
i Girgazytów, i Jebuzytów.


Dlaczego tyle narodów utraciło nie tylko siedziby ale prawo do istnienia?

Jak mówi Pismo, dopełniła się miara ich winy. Dopełniała się długo. Zapowiadany sąd, wkroczenie Izraela do Kanaanu, rozpoczął się po 470 latach od chwili ogłoszenia wyroku. Trwał setki lat. Na Amalekitach, którzy do już wymienionych dołączyli w trakcie wędrówki Izraela po pustyni (5 Moj. 25:19), zakończył się po ok. 700 latach (1 Kron. 4:41-43).

artur403 twierdzi:
Nie znam Hamasu i być może jest organizacją terrorystyczną, ale Izrael na pewno jest tutaj najeźdźcą! Cały ten syjonizm polega na tym, by z Żydów zrobić najeźdźców na Bliskim Wschodzie. Religijni Żydzi nie uznają państwa Izrael.

Słowo "syjonizm" pochodzi od słowa Syjon. Jest to ruch polityczny i społeczny, dążący do odtworzenia żydowskiej siedziby narodowej.

    A gdyby tak napisać:
    Nie znam bolszewików. Może to nieprzyjemne typy, rzeźnicy, ale Lachy są w Priwiślańskim Kraju wichrzyciele i anarchiści. Cały ten ich polonizm wywołuje tylko nieporozumienia i wojny.
Religijni Żydzi.
Nie tyle religijni, co ortodoksyjni arturze. Wielu religijnych Żydów nie ma problemu z państwowością swojej Ojczyzny. Poza tym, nie tylko z Izraelem, ale szczególnie z Izraelem jest tak, że ostatnie, najważniejsze słowo należy do Pan. On jest jego Ojcem i założycielem. Nawet, gdyby wszyscy obecni Izraelczycy uznali, że bezpieczniej będzie im w Stanach, i tam się udali, Pan i tak odtworzyłby swój naród i dał mu mieszkanie na Syjonie. Odtworzył choćby z kamieni (Mat. 3:9).

Zach. 8:2-8

2. Tak mówi Pan Zastępów: Żywię żarliwą miłość do Syjonu, zapłonąłem wielką o niego zazdrością. 3. Tak mówi Pan: Wrócę na Syjon i zamieszkam w Jeruzalemie. Jeruzalem znów będzie nazwane grodem wiernym, a góra Pana Zastępów górą świętą. 4. Tak mówi Pan Zastępów: Na placach Jeruzalemu znowu będą siedzieć starcy i staruszki, każdy z laską w ręku z powodu podeszłego wieku. 5. A place miasta będą pełne chłopców i dziewcząt, bawiących się na placach. 6. Tak mówi Pan Zastępów: Jeżeli resztce ludu wyda się to cudownym w owych dniach, czy i mnie ma się to wydawać cudownym? - mówi Pan Zastępów. 7. Tak mówi Pan Zastępów: Oto Ja wybawię mój lud z ziemi na wschodzie i z ziemi na zachodzie słońca. 8. Sprowadzę ich i zamieszkają w Jeruzalemie, i będą moim ludem, a Ja będę ich Bogiem w prawdzie i w sprawiedliwości. (BW)

I na koniec.
Też uważam, że idealizowanie kogokolwiek jest szkodliwe. Mieliśmy, mamy i mieć będziemy problemy we wzajemnych relacjach. Choćby dlatego, że nie wszyscy błogosławią Polin. Niektórzy go przeklinają, bez specjalnej przyczyny. Po naszej stronie jest podobnie.

Działania stron w Izraelu też są trudne do akceptacji, szczególnie gdy patrzy się na nie z odległej perspektywy.

Pokoju trwałego, zgodnie ze Słowem, niestety nie będzię. W całej historii są tylko zawieszenia i odwieszenia. Póki nie powróci Pan.


Daj mądrość wodzom w ich wojowaniach,
Błogosław Antka w nowych zadaniach,
Stół tych co Ciebie, miłosci szukają,
Daj pokój prawym,
Sąd... co zdradzają.

"Pan nierychły do gniewu i bardzo łaskawy przebacza winę i występek, choć nie pozostawia bez kary, lecz za winę ojców nawiedza synów do trzeciego i do czwartego pokolenia."
(4 Moj. 14:18) ... (Ps. 86:15) ...

Wróć do „Polityka i ekonomia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości