Dlaczego niektórzy protestanci głosują na PO?

Chrześcijańskie spojrzenie na wydarzenia polityczno-ekonomiczne - zarówno te krajowe jak i zagraniczne
kontousunięte1
Posty: 8825
Rejestracja: 07 kwie 2011, 16:43
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Dlaczego niektórzy protestanci głosują na PO?

Postautor: kontousunięte1 » 24 maja 2016, 11:25

To pięknie brzmi,ale jaki wpływ ma szeregowy pracownik na to, ile mu państwo zabiera z pensji.
A to,co zostaje, często nawet na przeżycie nie starczy. A co dopiero mówić od o odkładaniu?
I to na godziwe życie?
Nie jest to nic dobrego ani miłego być na łasce i niełasce kogokolwiek, nawet tak ogólnikowo mówiąc,jak "państwo". Tylko,jak ci to państwo zabierało całe życie aktywności zawodowej dużo pieniędzy i dawało zapewnienia,że będziesz na starość miał OK...to cóż. U mnie zostaje żal i niesmak,że pracowałam 29 lat,potem zachorowałam,a teraz nie mam z czego żyć.Tymczasem nadal zabiera mi się ponad 300 zł na różne składki , w tym zus,zdrowotne itp.A do wypłaty zostaje kwota urągająco niska. Jednocześnie zus przysyła mi wyliczenie,że mam mnóstwo pieniędzy na koncie. Za te pieniądze, gdyby mi wypłacili dziś,mogę żyć dobrze przez następne 20 lat. A tymczasem muszę wysłuchiwać,jaki to ze mnie nieudacznik,bo nie stać mnie na nic,brnę w długi i w ogóle po co żyje taki bezproduktywny emeryt.
Zaraz po zmianach ustroju tez próbowałam własnej działalności.Jeszcze wszystko było w powijakach i właśnie przez składki zusowskie musiałam po roku zwinąć interes. Po prostu obciążenie zus było ogromne,nie zdążyłam uzbierać przez miesiąc na składki,a one rosły i rosły. O zarobkach,zysku,odkładaniu,inwestycjach nie było w ogóle mowy.
Myślę,że zarówno poprzedni jak i ten ustrój są okropne.


konto skasowane
Posty: 6434
Rejestracja: 01 paź 2012, 13:37
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Trójmiasto
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Dlaczego niektórzy protestanci głosują na PO?

Postautor: konto skasowane » 24 maja 2016, 11:39

No bo tak właśnie działa system oparty na polityce socjalnej. W teorii miało to wyglądać tak, że dzięki wysokim podatkom państwo miało zabezpieczyć i zapewnić społeczeństwu różne przywileje.
W praktyce jednak wygląda to inaczej. Pieniądze podatników są inwestowane przez państwo (praktycznie bez kontroli społeczeństwa) oraz przeznaczone są na udzielenie kredytów (także innym krajom). W wyniku tego zaczyna brakować tych pieniędzy które przecież każdy musi oddać za darmo, kredyty nie są spłacane, a wymagania rosną, trzeba znów podnieść podatki żeby nie zabrakło na obietnice i tak w koło aż do momentu gdy system się zawali.
Gdyby natomiast każdy obywatel sam zdecydował i mógł inwestować swoje własne środki to na koncie byłoby pięć razy tyle. Oczywiście u tego kto jest przedsiębiorczy i nie jest nastawiony tylko na branie.
Bo z jakiej racji moje pieniądze ma brać ktoś kto je marnuje, nieudacznicy, pijacy, oszuści...?


.
Norbi
Posty: 8516
Rejestracja: 02 mar 2009, 23:08
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Newcastle upon Tyne
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Dlaczego niektórzy protestanci głosują na PO?

Postautor: Norbi » 24 maja 2016, 11:43

Marksistowski model ekonomii nie działa. Dziwi mnie, że są ludzie, którzy nadal w to wierzą...


Awatar użytkownika
Thor
Posty: 332
Rejestracja: 20 gru 2008, 18:20
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Polska, Bytom
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Dlaczego niektórzy protestanci głosują na PO?

Postautor: Thor » 24 maja 2016, 11:49

dr.sky

właśnie, prowadzisz d.g. za granicą, mniemam, że w bogatych państwach zachodu. I co jest główną przeszkodą dla ciebie i problemem? To że musisz zapłacić w złotówkach ponad 6000 zł pensji pracownikowi, czy to, że musisz napocić się pozyskać klientów? na zachodzie pozyskać klientów jest o wiele łatwiej niż w Polsce. I to własnie na tym powinna skupiać się działalność biznesmena, a nie na omijaniu prawa i zdeptywaniu wynagrodzeń do zera.

powtarzasz ten sam argument o polityce socjalnej. to nie o to chodzi. nie pisałem w ogóle o tym. pisałem o polityce podatkowej oraz tym, jak przedsiębiorcy w Polsce przedstawiają sie w fałszywej pozycji ofiary i ciemiężonego.

Co do socjalu. wiele środowisk biznesowych oraz tzw. nurtu neoliberalnego mówi, że w Polsce jest rozbuchany socjal. To spójrzmy, jak ten socjal wygląda choćby w relacji do PKB. Robiłem taką analizę w swoim czasie dla lat 90. i roku 2012 bodaj, bo nie było nowszych danych u nas. Teraz są, ale nie mam na razie czasu i ochoty na to. Więc takie przykłady.

Najpierw o wydatkach ZUS całkowitych na renty i emerytury i inne zasiłku. Wydatki te stanowią ok. 12% PKB. jest to powyżej odsetka średniego wśród innych państw rozwiniętych (ok. 8%), ale trzeba uwzględnić parę faktów

1. Polska była obszarem najintesywniejszych dzialań zbrojnych w czasie II WŚ, stąd straty zdrowotne, duża liczba osób poszkodowanych bezpośednio (inwalidztwo) oraz strat pośrednich w postaci chorób przeniesionych na potomstwo
2. Polska pod zaborami, potem w okresie II RP ale i wtrakcie II WŚ cierpiała głód, co powodowało liczne choroby tzw. społeczne, z ubóstwa i niedożywienia, skutkowało to licznymi rentami i rodzeniem słabego biologicznie potomstwa
3. Polska w odróżnieniu od krajócw zachodu. tuż po II WŚ była krajem rolniczym, z relatywnie małym udziałem ludności utrzymującej się z pozarolniczych źródeł utrzymania. Potem w raz z rozwojem przemysłu i budownictwa, dalej sporo ludzi pracowało fizycznie. Dopiero lata 80. przyniosły zmianę, zaczęło przybywać miejsc pracy usługowych, handlowych itd. Praca fizyczna, cieżka skutkuje przedwczesną utratą zdrowia.

Wziąwszy to pod uwagę nie dziwić może fakt, że mamy więcej rencistów, niż w innych państwach. Ale zasżły reformy i tak, na 4,7 mln osób które są niepełnosprawne i miały wczesniej orzeczenie, po zaostrzeniu przepisów orzeczeń pozostało w 2011 3,1 mln a liczba świadczeniobiorców spadła z 2,7 mln do 1,2 mln pozarolnictwem, a do tego 300 tys. w rolncitwie. Tak więc mamy całe rzesze ludzi bez środków do życia.
I gdzie ci ludzie mogą się udać? np. do pomocy społecznej. A jak tutaj nakłady wyglądały?

W roku 2000 nakłady na opiekę społeczną wyniosły 3,1 mld zł. w 2010 roku nakłady te nominalnie wyniosły 3,6 mld zł. Inflacja w tej grupie dochodowej według GUS wyniosła 36%, co oznacza oficjalny spadek wartości świadczeń o 13%w okresie 2000-2010 Co więcej, kwota zasiłku stałego wyniosła wtedy 286 zł, okresowego 114 zł, celowego 65 zł, a wszystkie świadczenia (włącznie z rzeczowymi) średnio miesięcznie na jednego podopiecznego 146 zł. Kwoty zasiłku okresowego i celowego są niższe od międzynarodowej granicy ubóstwa absolutnego mającej zastosowanie do Afryki subsaharyjskiej, nie mówiąc już o tym, że są niższe od ustawowego minimum egzystencji.

W 1992 roku, roku dna i załamania nakłady na opiekę społeczną wyniosły 9,3 bln ówczesnych zł, tj. wg oficjalnego wskaźnika cen - 5,1 mld zł w cenach z roku 2010, co stanowiło 0,8% PKB. W 2011 nakłady były realnie niższe, niż z roku 1992 i stanowiły mniej niż 0,3% PKB.. Dodam, że w 1992 roku było mniej podopiecznych (ok. 1 mln) niż obecnie (2-3x więcej).

Jeśli więc 0,3% PKB na socjal to jest rozbuchana kwota to ktoś nie rozumie istoty rzeczy.
Łączne wydatki społeczne według jednolitej metodologii OECD w Polsce to ok. 25% PKB, ale wtym są różne pozycje pośrednie. Inne kraje mają od 20 do 32%, więc jesteśmy w środku. Z wyjątkiem takichpaństw jak Chile, gdzie jest 10%,
Problem w tym, że u nas gros wydatków tzw. socjalnych idzie dla uprzywilejowanych, np. na sędziów, księzy etc. a nie na ubogich. Dla skrajnie ubogich przeznacza się owe 0,3%, no teraz dojdzie z programem 500+ z procent w tej grupie.

Obecnie wszedł program 500+, który jakoś tam tym ubogim rodzinom dużo pomoże, ale pomoże przede wszystkim drobnym przedsiębiorcom, którzy oferują swe usługi i produkty na lokalnym rynku. bo ci ludzie z 500+ wezmą te pieniążki w zęby i poniosą do tych firm i kupią różne potrzebne rzeczy jak żywność, ubrania etc. A najważniejsza rzeczą w biznesie jest mieć klienta, który jest chętny do zapłaty za oferowane produkty. Jeśli klientowi wzrastają dochody, to firmom też. Tak to działa. Ile ten program w skali PKB będzie kosztował nas? Ok. 3%, więc w sumie śladowe ilości.

A to że niektórzy go źle wykorzystają, to już jest innej natury problem. Dzieci jednak nie są winne za to że urodziły się w niewłaściwej rodzinie i im chociażby powinna być świadczona pomoc.


"Dlaczego więc teraz Boga wystawiacie na próbę, wkładając na uczniów jarzmo, którego ani ojcowie nasi, ani my sami nie mieliśmy siły dźwigać" (Dzieje 15,10)
konto skasowane
Posty: 6434
Rejestracja: 01 paź 2012, 13:37
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Trójmiasto
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Dlaczego niektórzy protestanci głosują na PO?

Postautor: konto skasowane » 24 maja 2016, 12:06

@I co jest główną przeszkodą dla ciebie i problemem? To że musisz zapłacić w złotówkach ponad 6000 zł pensji pracownikowi, czy to, że musisz napocić się pozyskać klientów? na zachodzie pozyskać klientów jest o wiele łatwiej niż w Polsce. I to własnie na tym powinna skupiać się działalność biznesmena, a nie na omijaniu prawa i zdeptywaniu wynagrodzeń do zera

Cały czas nie rozumiesz, że nie zawsze się da skoncentrować na wyłącznie pozyskiwaniu klientów ponieważ przeciętnemu przedsiębiorcy brakuje pieniędzy na inwestycje. I co ma zrobić? Wziąć kredyt z pieniędzy podatników i spłacać go przez 30 lat? Taki proces właśnie prowadzi do powiększania się dziury budżetowej. Jak myślisz dlaczego lepiej biznes prowadzić w Wlk. Brytanii, Niemczech, Czechach lub panamie? Bez odpowiedniej logistyki nie masz szans na rozwój firmy i nigdy nie będziesz konkurencyjny bo zwyczajnie nie będzie cię stać.


.
Awatar użytkownika
Thor
Posty: 332
Rejestracja: 20 gru 2008, 18:20
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Polska, Bytom
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Dlaczego niektórzy protestanci głosują na PO?

Postautor: Thor » 24 maja 2016, 12:23

dr.sky pisze:


Ależ Sky, państwo nie odpowiada za logistykę. To jest sfera prywatnego biznesu. To po pierwsze. Po drugie. Jeśli przedsiębiorcy brakuje własnego kapitału to ma kilka rozwiązań. Po pierwsze nie powinien w ogóle zakładać przedsiębiorstwa niedokapitalizowanego. Jeśli jednak jest głupie prawo i to zrobił i teraz ma problemy, to może
a) wziąć kredyt w banku komercyjnym (prywatnym)
b) wziąć kredyt w instytucjach prywatnych parabankowych
c) pozyskać zewnętrznego inwestora, udziałowca
d) połączyć się z kimś silniejszym
e) przebranżowić się, gdzie wymagania kapitałowe są mniejsze lub nie trzeba zatrudniać
f) sprzedać część swego majątku osobistego prywatnego i wprowadzić kapitał do firmy

natomiast coś tak czuję nosem, że ty chciałbyś, aby państwo umożliwiło ci zatrudnianie za pół darmo lub za darmo. W ten sposób nierentowność firmy spwodowaną własną nieudolnością przerzucona zostałaby na pracownika. To on musiałby dopłacać w sposób zakamuflowany do firmy, świadcząc pracę za stawki nie pokrywające jego kosztów (w sensie ekonomicznym, czyli razem z amortyzacją jego majątku).

Norbi pisze:

co rozumiesz przez model marksistowski?. W Polsce po 1989 r. mieliśmy próbę instalacji modelu neoliberalnego. W wielu krajach, praktycznie we wszystkich, ten model neoliberalny po prostu nie wypalił. model socjalistyczny w tzw. demoludach również nie spełnił społecznych oczekiwań, choć wiele spraw dzięki niemu udało się osiągnąć. w Polsce na przykład w ciągu krótkiego czasu przekształcono kraj rolniczy w przemysłowo-handlowy. Państwo wiejskie przekształcono w miasteczkowe, Społeczeństwo bez żadnego wykształcenie z dużym odsetekiem anaflabetów wykształcono na poziom średni zawodowy i wyższy. to wszystko mówię o Polsce.

. Przykładem państwa o modelu neoliberalnym od lat 70., które nie wyszło z biedy jest Bangladesz. 40 lat takiej gospodarki i nic. Podobnie - Haiti. Tych przykładow można mnożyć.

Wszystkie kraje, które odniosły suckes, mają system hybrydowy tzw. heterodoksyjny, który czerpie z różnycch szkół ekonomicznych.


"Dlaczego więc teraz Boga wystawiacie na próbę, wkładając na uczniów jarzmo, którego ani ojcowie nasi, ani my sami nie mieliśmy siły dźwigać" (Dzieje 15,10)
konto skasowane
Posty: 6434
Rejestracja: 01 paź 2012, 13:37
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Trójmiasto
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Dlaczego niektórzy protestanci głosują na PO?

Postautor: konto skasowane » 24 maja 2016, 13:19

@a) wziąć kredyt w banku komercyjnym (prywatnym)
b) wziąć kredyt w instytucjach prywatnych parabankowych
c) pozyskać zewnętrznego inwestora, udziałowca
d) połączyć się z kimś silniejszym
e) przebranżowić się, gdzie wymagania kapitałowe są mniejsze lub nie trzeba zatrudniać
f) sprzedać część swego majątku osobistego prywatnego i wprowadzić kapitał do firmy.


Buahaha, czyli wyhodować chcesz sobie tych co łaszą się na cudze pieniądze - bez względu czy ktoś kto zaciąga kredyt potrafi racjonalnie go wykorzystać, zamiast uczyć przedsiębiorczości.

Tak jak pisałem, jesteś zwolennikiem polityki socjalnej, tak się tego wyuczyłeś i bez tego nie potrafisz już funkcjonować. System na którym opierasz swoją nadzieję wkrótce upadnie, a przynajmniej wszystko idzie w tym kierunku.
Myślę że dalsza wymiana zdań jest niepotrzebna bo zwyczajnie nie dopuszczasz innych możliwości oprócz tych tobie znanych.
Już nawet nie mówię o tym że dużo łatwiej wydaje się cudze pieniądze i bardziej ryzykownie niż swoje własne. Odpowiedzialność także jest znacznie większa w przypadku braku możliwości spłacenia zadłużenia u kogoś niż jeśli straci się wyłącznie swoje prywatne oszczędności.
Oczywiście jest to świetny biznes bo kredyty są opodatkowane i trzeba jeszcze spłacać lichwiarskie odsetki. Bankowcom jest to na rękę aby udzielić jak najwięcej kredytów.
Natomiast taki tekst że jak nie masz dostatecznie dużo pieniędzy to lepiej nie zakładać działalności jest argumentem kompletnie bzdurnym bo w taki właśnie sposób zabija się gospodarkę i innowacyjne pomysły.
Niby piszesz sensownie bo do rzeczy ale równocześnie wygadujesz głupoty.


.
Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Dlaczego niektórzy protestanci głosują na PO?

Postautor: KAAN » 24 maja 2016, 14:07

Thor pisze: Tak więc mamy całe rzesze ludzi bez środków do życia. I gdzie ci ludzie mogą się udać? np. do pomocy społecznej. A jak tutaj nakłady wyglądały?
..........
A to że niektórzy go źle wykorzystają, to już jest innej natury problem. Dzieci jednak nie są winne za to że urodziły się w niewłaściwej rodzinie i im chociażby powinna być świadczona pomoc.
Twoje analizy do niczego nie prowadzą, są tylko opisem patologii, która cięgnie się od ok 150 lat, tą patologią jest socjalizm w różnych odcieniach czerwieni. Podstawowym grzechem socjalizmu jest patologiczny system podatkowy i prawo ograniczające własność. Reszta to rezultat; możesz się całe życie zastanawiać nad wskaźnikami, procentami, trendami... nic to nie pomoże dopóki nie zostanie zlikwidowany socjalizm panoszący się w państwie. Jedyną metodą naprawy sytuacji w Polsce (i nie tylko) jest powrót do prawdziwego kapitalizmu wolnorynkowego i konserwatywnego systemu prawnego.
Oczywiście to nie nastąpi ponieważ świat dąży do totalnego upadku i nie jest możliwe zatrzymanie tego procesu. Powód jest jeden: zbliża się powtórne przyjście Pana Jezusa, a co za tym idzie zbliża się wielkimi krokami czas działalności antychrysta i jego diabelskiego systemu. Z moich obserwacji socjalizm spełnia wszystkie cechy szatańskiego systemu; powszechna kontrola, rejestracja wszystkiego co się rusza, totalna inwigilacja, odbieranie wolności, własności i terror państwowy w stosunku do obywateli. Cechy systemu antychrysta są opisane w Biblii, to jeden z wielu przykładów:

Ap 13:16 On też sprawia, że wszyscy, mali i wielcy, bogaci i ubodzy, wolni i niewolnicy otrzymują znamię na swojej prawej ręce albo na swoim czole,
17 I że nikt nie może kupować ani sprzedawać, jeżeli nie ma znamienia, to jest imienia zwierzęcia lub liczby jego imienia.

Mamy tu elementy rejestracji, reglamentowanego dostępu do rynku tylko dla tych co popierają władcę, politycznej poprawności, terroru państwowego.
Obserwując historię istnieje stała tendencja do "socjalizowania" się społeczeństw. Takie elementy można było dostrzec już w czasie istnienia cesarstwa rzymskiego gdzie obywatele mieli zapewniony darmowy chleb i dostęp do igrzysk. Jak wiemy Rzym upadł, tak upadnie socjalizm razem z antychrystem, z tym że będzie to upadek spowodowany przyjściem Pana Jezusa, który zabije antychrysta tchnieniem swoich ust.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Awatar użytkownika
Thor
Posty: 332
Rejestracja: 20 gru 2008, 18:20
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Polska, Bytom
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Dlaczego niektórzy protestanci głosują na PO?

Postautor: Thor » 24 maja 2016, 16:09

dr.sky pisze:Buahaha, czyli wyhodować chcesz sobie tych co łaszą się na cudze pieniądze - bez względu czy ktoś kto zaciąga kredyt potrafi racjonalnie go wykorzystać, zamiast uczyć przedsiębiorczości.

Myślę że dalsza wymiana zdań jest niepotrzebna bo zwyczajnie nie dopuszczasz innych możliwości oprócz tych tobie znanych.
Natomiast taki tekst że jak nie masz dostatecznie dużo pieniędzy to lepiej nie zakładać działalności jest argumentem kompletnie bzdurnym bo w taki właśnie sposób zabija się gospodarkę i innowacyjne pomysły.
Niby piszesz sensownie bo do rzeczy ale równocześnie wygadujesz głupoty.


Istotą kapitalizmu jest to, że przedsiębiorca pozyskuje niezbędne mu kapitały z rynku, czy to będzie własnie bank, czy to będzie akcjonariusz czy inwestor w przypadku kapitału pieniężnego. Ale tym kapitałem pozyskanym z zewnętrz może być także budynek maszyna wniesione aportem. Wreszcie z zewnątrz pozyskuje się kapitał ludzki, czyli zatrudnia praocowników. To przeczytasz chyba w każdym podręczniku do ekonomiii bez względu na szkołę ekonomiczną, jaką autor reprezentuje.

Nie odniosłeś się do podstawowego problemu, który poruszyłem - mianowicie kwestii zatrudniania czynników produkcji poniżej kosztów ich utrzymania. Chodzi oczywiście o pracowników.

Twoje pojęcie "socjalności" jest dość ekscentryczne. Gdybyś wyjaśnił, co pod tym terminem rozumiesz, to mielibyśmy płaszczyznę wspólną do dyskusji.

KAAN pisze:
Twoje analizy do niczego nie prowadzą, są tylko opisem patologii, która cięgnie się od ok 150 lat, tą patologią jest socjalizm w różnych odcieniach czerwieni. Podstawowym grzechem socjalizmu jest patologiczny system podatkowy i prawo ograniczające własność.


Kaan, już raz pisaliśmy nt temat i wiemy, że nie masz ani formalnej, ani rzetelnej wiedzy w tym temacie. Twoje rozumienie pojęcia socjalizm jest ekscentryczne, wyczytane z gazetek korwinopodobnych.
Socjalizm wg formalnego ujęcia w ekonomii to system, w którym jedyną dopuszczalną formą własności gospodarczej jest własność uspoleczniona, tzn. właścicielami są pracownicy pracujący w przedsiębiorstwach, w spółdzielniach bądź też właścicielem globalnym jest całe społeczeństwo, a firma od strony formalnoprawnej jest państwowa. W utopijnych ideach klasyków socjalizmu z XIX wieku wyobrażano sobie, że gospodarka narodowa będzie sterowana centralnie jak jedna wielka firma. Potem naukowa analiza z pocżątku XX wieku i praktyka pokazała, że to niemozliwe, pdoobnie jak niekorzystne jest zlikwidowanie całej prywatnej działalności gospodarczej. Stąd już na wczesnym etapie dopuszczono, przynajmniej w Polsce, prywatną działalność gospodarczą.
W sensie politycznym, parlament powinien być złożony z tych, którzy wytwarzają dobrobyt i dominować w nim powinni ci, których jest najwięcej, czyli pracownicy najemni. Prawo ma być tak stanowione, aby dobro pracowników najemnych oraz osób od nich zależnych (rodziny, emeryci etc) było nad dobrem grup mniejszościowych takich jak właśnie prywatny kapitał.

Podatki istniały od zawsze w spisanej historii świata i występują nawet w kulturach prymitywnych. Prawo własności było kszałtowane rozmaicie w różnych epokach i a puszczenie wszystkiego samopomas w imę wolności gospodarczej pokazało, że taki system ulega poważnej destabilizcji a niektóre państwa popadają w ruinę.

Pozwól, że w ramach edukacji ekonomicznej tutejszego forum wkleję parę cytatów z znakomitej książeczki popularyzującej ekonomię.
Janine Bremond Marie Martine Salort, Odkrywanie ekonomii, przekład Krzysztof Malaga, weryfikacja terminologii naukowej Zbigniew Czerwiński, Wydawnictwo Naukowe PWN, W-wa 1994, dotacja Fundacja Edukacyjna Przedsiębiorczości (FEP)

Co różnicuje społeczeństwa.
----------------------------

s.23
W sensie ekonomicznym społeczeństwa różnią się pod względem sposobu organizacji produkcji, podziału, wymiany oraz poziomu i rodzaju konsumpcji.
* Sposób organizacji produkcji: Kto produkuje? Przy użyciu kakich technik? Jakie relacje występują między członkami społeczeństwa ze względu na proces produkcji? Jaki jest poziom i rodzaj wyniku działalności produkcyjnej?
* Sposób organizacji podziału i wymiany: Komu przyedzielana jest produkcja? Według jakich kryteriów dokonywany jest jej podział? Czy przeznaczona jest na konsumpcję indywidualną (autokonsumpcję) czy też na wymianę lub sprzedaż? Czy używa się pieniądza?
* Poziom i ordzaj konsumpcji: konsumowane może być tylko to, co zostało wytworzone. Przeciętny poziom konsumpcji w danym społeczeństwie jest więc ograniczony wielkością i rodzajem wytworzonych dóbr, które nie zostają przekształcone w kapitał.

Podziały we współczesnym świecie.
---------------------------------

s.24
Kryterium poziomu konsumpcji i stopnia uprzemysłowienia:
- Kraje uprzemysłowione lub rozwinięte
- Kraje słabo rozwinięte lub kraje nierozwinięte, lub kraje Trzeciego Świata lub kraje w drodze rozwoju

Kryterium własności środków produkcji:
- własność prywatna postawowych środków producji: kraje kapitalistyczne
- kolektywna własność podstawowych środków produkcji: kraje socjalistyczne

Kryterium poziomu decyzyjnego:
-gospodarka o zdecentralizowanym zarządzaniu
-gospodarka zarządzana planem centralnym


s.45
Definicja F. Perroux

We wszystkich formach organizacji gospodarki (socjalizm, rzemiosło, gospodarki zamknięte, rynkowe) osoby i środki grupowane są w małe zespoły, podporządkowane jednemu kierownictwu, którego celem jest maksymalizacja wyniku uznanego za ważny.

Przedsiębiorstwo łączy czynniki produkcji w celu zyskania produktu, który rozejdzie się na rynku.
Przedsiębiorstwo dokonuje technicznego i ekonomicznego połączenia czynników produkcji, które dostarczane mu są z zewnątrz przez inne podmioty gospodarujące. Są nimi zarówno pracownicy jak i posiadacze kapitału. O przedsiębiorstwie możemy mówić dopiero wtedy, gdy zasadnicza lub większa część wykorzystywanej przez nie siły roboczej oraz kapitału pochodzi z rynku czynników produkcji.

Przedsiębiorstwo wiąże czynniki produkcji:
rynek pracy
rynek surowców
rynek dóbr kapitałowych
rynek kapitałów



Model konkurencji czystej i doskonałej
----------------------------------------
żaden z uczestników rynku (sprzedawca lub nabywca) nie może wywierać samodzielnoego wpływu na cenę. Musi więc istnieć nieskończona liczba niewielkich sprzedawców i nabywców lub inaczej "atomizacja rynku" czyli konkurencja.

produkty muszą być jednorodne, tzn. nabywca powinien być jednakowo zainteresowany produktem firmy A jak i produyktem firmy B. Znak firmowy nie ma wpływu na sprzedaż
W przeciwnym wypadku mielibyśmy do czynienia nie z jedną ceną, lecz wieloma i tym samym każdy sprzedawca mógłby znów wywierać wpływ na cenę na swoim rynku.

Informacja na rynku powinna być zupełna i dostępna dla każdego. Rynek musi być jawny, trzeba wiedzieć co jest na nim sprzedawane i po jakiej cenie. informacja powinna być doskonała i bezpłatna

każda jednostka powinna być zdolna do wejścia rynek, o ile podejmie decyzję o utworzeniu przedsiębiorstwa;

Rynek powinien być płynny, każdy może założyć przedsiębiorstwo lub podjąć decyzję o rozpoczęciu działalności produkcyjnej

konkurencja czysta i doskonała to zbiór wszystkich warunków: atomizacja, jednorodność, jawność, płynność


Rynki rzeczywiste
====================

niedoskonała informacja i niejednorodność produktów
----------------------------------------------------
Cena takiego samego produktu o takiej samej marce może być bardzo zróżnicowana nawet w zależności od punktu sprzedaży
gospodyni domowa nie ma czasu sprędzać godziny w sklpepie na badaniu każdego produktu, którego potrzebuje

informacja jest niedoskonała ponieważ wiąze się z nią koszt oraz nieujawnianie informacji może być czynnikiem wywierającym korzystny wpływ na zysk firmy.
Wiadomo że telewizor Thomson transmituje te same audycje co telewizor Sony, lecz konsumet na ogół nie wie, czy oba te produkty są jednakowe. Czy któryś z nich zasługuje bardziej na zaufanie. Czy jakość obrazu któregoś z nich jest jest lepsza?
sztucznie chornione przez system rynki występują tam, gdzie występują wazne firmy, które używają znaku firmowego pozwalającego odróżnić produkt jednej firmy od produktów firm konkurencyjnych.


Konkurencja czysta i doskonała prowadziłaby do polityki autoryatarnej
---------------------------------------------------------------------
str.90
Konkurencja ma tendencję do zabijania konkurencji. Nie ma żądnej naturalnej tendnecji do utrzymywania się równowagi między jednostkami konkurującymi.
Wystarczy , że jakieś przedsiębiorstwo ma dobry pomysł, żeby rozwinąć się szybciej od konkurentów. gdyby nie było takiej możliwości, konkurencja nie odgrywałaby swej roli w ustalaniu kierunków produkcji i podtrzymywaniu skuteczności działania. Ale gdy przedsiębiorstwo osiągnie duże rozmiary, ma ono tendencję do wywierania wpływu na rynek, co jest niezgodne z założeniami konkurencji czystej i doskonałej. Dla zachowania konkurencji nie wystarczy pozostawienie swobody działania.

Mechanizmy destabilizujące
---------------------------
Ekonomiści neoklasyczni rozpatrują tylko reakcje sprzedawców i nabywców, którzy wykazują tendencję do dostosowywania się, a przecież istnieją jeszcze inne reakcje.
W przypadku spadku cen przedsiębiorca, który musi opłacić swoich dostawców i osiągnąć dochód potrzebny mu do życia, może zostać zmuszony do zwiększenia sprzedaży, aby ten dochód zachować. W takim przypadku początkowa nierównowaga (podaż większa od popytu) może się nasilić wskutek wzrostu podaży.


Co do przyjścia antychrysta. Istotnie ten czas się zbliża, ale jaki ustrój on wymyśli, tego nie wiemy. Mamy tylko ogólne informacje. Może to będzie dyktatura wielkiego koncernu prywatnego? Np. w jednym z seriali sci-fi pokazano dyktaturę Senatu, w skład którego wchodzili nie przedstawiciele narodu, ale największe koncerny kraju, a chyba przewodniczacym tego parlamentarnego ciała był najbogatszy biznemsen i właściciel.

Taki model byłby modelem wyrosłym nie z socjalizmu, ale z gospodarki wolnorynkowej pozwalającej bogacić się jednostkom w skali największej i rządzonej przez plutokratów, czyli osoby, które są najefektywniejsze, osiągnęły na rynku największe dochody.


"Dlaczego więc teraz Boga wystawiacie na próbę, wkładając na uczniów jarzmo, którego ani ojcowie nasi, ani my sami nie mieliśmy siły dźwigać" (Dzieje 15,10)
Awatar użytkownika
Samolub
Posty: 4751
Rejestracja: 12 wrz 2015, 22:28
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Loch Ness
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Dlaczego niektórzy protestanci głosują na PO?

Postautor: Samolub » 24 maja 2016, 16:52

Wiecie, ze nie wolno przebywac poza miejscem zameldowania dluzej niż 3 dni bez zgloszenia tego? Trzeba się przemeldowac tymczasowo, czyli jak się uprzec policja może aresztowac wczasowiczow, mlode malzenstwo kiedy jedna osoba jest zarejestrowana u rodzicow, studentow też...

Po prostu panstwo kontroluje wszystko, nie dajac zadnych praw lub przywilejow, a wrecz zabiera kolejne. To wszystko konsumuje garstka urzednikow, budzetowka i politycy.


Obrazek HAPPYSAD- Jałowiec
Od połowy stycznia'17 nie udzielam się na forum bojkotując działania części moderacjii (Efendi oraz Kaan'a) jeśli obie te osoby ustąpią ze swoich funkcjii na forum rozważę powrót. Spotkasz mnie na moim >blogu< zapraszam
konto skasowane
Posty: 6434
Rejestracja: 01 paź 2012, 13:37
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Trójmiasto
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Dlaczego niektórzy protestanci głosują na PO?

Postautor: konto skasowane » 24 maja 2016, 16:55

Skąd masz tą informację. Nawet w sądach jest obowiązek złożenia informacji ale powyżej 7 dni a nie 3


.
Awatar użytkownika
Thor
Posty: 332
Rejestracja: 20 gru 2008, 18:20
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Polska, Bytom
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Dlaczego niektórzy protestanci głosują na PO?

Postautor: Thor » 24 maja 2016, 17:49

stare dane samolub ma. Od 2013 i z zmianami późniejszymi meldunek obowiązkowy jest do zgłoszenia do 30 dni. nie ma obowiązku meldunkowego wczasowiczów. A obowiązek meldunkowy będzie do 2018, choć początkowo miał być zniesiony od tego roku.

Poza tym, dowody nowe osobiste nie mają już adresu zamieszkania. Banki w tym momencie, nawet przy zakładaniu lokaty rządają zaświadczenia z gminy o miejscu zamieszkania. A to kosztuje kilkanaście zł i ważne jest 2 miesiące.

Nota bene brak ewidencji ludności utrudni ściganie dłużników czy przekręciaży. Bo z chwilą , gdy znikną wszystkie dane dotyczące miejsca zamieszkania to np. podanie do sądu pracodawcę o zaległe wynagrodzenie, który zlikwidował swą firmę, ,będzie praktycznie niewykonalne. Ani policja, ani prokuratura, ani sąd, ani komornik nie będzie mieć realnych możliwości ustalenia miejsca pobytu pozwanego lub oskarżonego. Tylko co najwyżej monitoring miejski z automatami do śledzenia i rozpoznawania twarzy będą mogły coś wskórać. Teraz przynajmniej mogą dotrzeć do rodziny, bo mają jej adres. A po likwidacji bazy adresowej, będzie po prostu wiatr hulał w polu.

Człowiek uczciwy, jak powiada apostoł, nie musi bać się władzy i jej przepisów.

Rz 13:1-6
"1. Każdy niech będzie poddany władzom, sprawującym rządy nad innymi. Nie ma bowiem władzy, która by nie pochodziła od Boga, a te, które są, zostały ustanowione przez Boga.
2. Kto więc przeciwstawia się władzy - przeciwstawia się porządkowi Bożemu. Ci zaś, którzy się przeciwstawili, ściągną na siebie wyrok potępienia.
3. Albowiem rządzący nie są postrachem dla uczynku dobrego, ale dla złego. A chcesz nie bać się władzy? Czyń dobrze, a otrzymasz od niej pochwałę.
4. Jest ona bowiem dla ciebie narzędziem Boga, [prowadzącym] ku dobremu. Jeżeli jednak czynisz źle, lękaj się, bo nie na próżno nosi miecz. Jest bowiem narzędziem Boga do wymierzenia sprawiedliwej kary temu, który czyni źle.
5. Należy więc jej się poddać nie tylko ze względu na karę, ale ze względu na sumienie.
6. Z tego samego też powodu płacicie podatki. Bo ci, którzy się tym zajmują, z woli Boga pełnią swój urząd." BT


"Dlaczego więc teraz Boga wystawiacie na próbę, wkładając na uczniów jarzmo, którego ani ojcowie nasi, ani my sami nie mieliśmy siły dźwigać" (Dzieje 15,10)
kontousunięte1
Posty: 8825
Rejestracja: 07 kwie 2011, 16:43
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Dlaczego niektórzy protestanci głosują na PO?

Postautor: kontousunięte1 » 24 maja 2016, 17:53

Czy to, o czym mówi Samolub nie dotyczy tylko czasu tego zamieszania,które nas czeka w związku z dniami młodzieży i coś tam jeszcze chyba ma być?
Ja też mam taką wiedzę,jak pisze Thor w sprawie meldunków itd.


konto skasowane
Posty: 6434
Rejestracja: 01 paź 2012, 13:37
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Trójmiasto
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Dlaczego niektórzy protestanci głosują na PO?

Postautor: konto skasowane » 24 maja 2016, 18:09

Nie wiem jak to się ma w przypadku gdy meldunek jest na terytorium innego kraju mimo obywatelstwa polskiego.


.
kontousunięte1
Posty: 8825
Rejestracja: 07 kwie 2011, 16:43
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Dlaczego niektórzy protestanci głosują na PO?

Postautor: kontousunięte1 » 24 maja 2016, 18:16

dr.sky pisze:Nie wiem jak to się ma w przypadku gdy meldunek jest na terytorium innego kraju mimo obywatelstwa polskiego.

Córka nie musi nigdzie zgłaszać, kiedy przyjeżdża do kraju. Nie wiem jednak, jak będzie w tym szczególnym okresie, o którym pisałam. Czy tylko kontrole graniczne?
Nie czytałam nic w tym temacie. Może ogłoszą coś w najbliższym czasie.



Wróć do „Polityka i ekonomia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości