Jaka kara była za nazywanie się przez plebejuszy Polakami?

Chrześcijańskie spojrzenie na wydarzenia polityczno-ekonomiczne - zarówno te krajowe jak i zagraniczne
Awatar użytkownika
Terebint
Posty: 1046
Rejestracja: 14 maja 2008, 08:35
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Słupsk
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Jaka kara była za nazywanie się przez plebejuszy Polakami?

Postautor: Terebint » 04 mar 2018, 20:08

W książce Marka Migalskiego "Naród Urojony" na stronie 65 czytam: "W przednowożytnej Polsce samookreślanie się przez plebejuszy mianem "Polaków" było ścigane... karnie!" Jest tam odsyłacz do książki Jerzego Wiatra "Naród i Państwo". Więc wypożyczyłem, otwieram a tam jedynie takie coś" "Poczucie narodowe "narodu szlacheckiego" ograniczało się wyraźnie do własnego stanu i wykluczało 90% współmieszkańców państwa - lud. Używanie przez plebejuszy terminu "Polak" było w swoim czasie traktowane jako nieuzasadniona pretensja, czasem nawet ścigane karnie".

I nic poza tym nie pisze. Tylko, że było ścigane karnie. Ma ktoś jakieś informacje, jakie to mogły być kary?


"Starannie zbadałem, co oznacza słowo heretyk i nie mogę stwierdzić, by oznaczało cokolwiek poza tym jednym: heretyk to człowiek, z którym się nie zgadzasz" - Sebastian Castellio
"Non clamor sed amor sonat in aure Dei" - "Nie krzyk, ale miłość dociera do uszu Boga"
"Człowiek który uwierzy, że jest ofiarą spisku zaczyna się zachowywać jak ofiara"

Wróć do „Polityka i ekonomia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości