wojna

Chrześcijańskie spojrzenie na wydarzenia polityczno-ekonomiczne - zarówno te krajowe jak i zagraniczne
Valzer
Posty: 73
Rejestracja: 12 kwie 2019, 10:04
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

wojna

Postautor: Valzer » 22 sie 2019, 12:36

Nie wiem czy będę uczestniczył w debacie ale mogę powiedzieć coś od siebie. Według mnie są wojny słuszne i nie. Czasem wojna jest nieunikniona. Ogromnym złem było to co zrobił Hitler ale czy wojna przeciwko Hitlerowi była zła? Gdyby nie ona, Hitler zwyciężyłby i zginęłoby jeszcze wiele milionów (o ile nie miliardy) ludzi. Czy to co zrobił Wilhelm II było złem? Oczywiście, chciał spełnić swoje chore ambicje ale jeśli nikt by mu się nie przeciwstawił to osiągnąłby zwycięstwo. Podczas I wojny światowej Ententa była obrońcą, to Państwa Centralne były agresorem. Czy Austro-Węgry i Cesarstwo Niemieckie prowadziło słuszną wojnę? Oczywiście, że nie. Czy Ententa miała im się nie przeciwstawić i dać im podbić Europę? Oczywiście, że nie. Czy Stany Zjednoczone nie powinny brać udziału w tej wojnie? Nie wiem, ale w pewnym stopniu przyczyniły się do zwycięstwa Ententy. Podobnie podczas II wojny światowej. Hitler prowadził holokaust, spełniał swoje chore ambicje, podobnie Japończycy, którzy chcieli podbić Daleki Wschód i również dopuszczali się okropnego ludobójstwa. Czy udział USA w tej wojnie był czymś złym? Również bardzo przyczynili się do powstrzymania tych szaleńców, a państwa europejskie jedynie się broniły. Albo weźmy jeszcze wojnę domową w USA. Czy jeśli do niej by nie doszło przez ile lat jeszcze czarnoskórzy byliby traktowani jedynie jak niewolnicy? Byliby wywożeni na plantacje i traktowani gorzej od zwierząt. Według mnie są wojny słuszne i nie, potrzebne i nie. Wiadomo, że wojna niestety zawsze prowadzi do ofiar, ale często musiało prowadzić się wojnę obronną. Co do powstań nie mam zdania. Dla mnie na przykład głupotą było powstanie warszawskie, bo przywódcy tego powstania skazali na śmierć setki tysięcy ludzi. A chyba od początku było wiadomo, że do niczego dobrego to powstanie nie doprowadzi. My jako chrześcijanie nie powinniśmy pragnąć wybuchu wojny. Powinniśmy modlić się o spokój i pokój.


Łaska Pana Jezusa Chrystusa, miłość Boga i wspólnota Ducha Świętego niech będzie z wami wszystkimi. Amen.
marioosh666
Posty: 400
Rejestracja: 02 gru 2018, 11:22
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Debata: wojna

Postautor: marioosh666 » 22 sie 2019, 17:40

Valzer pisze:Według mnie są wojny słuszne i nie.

Po czym poznajesz, która wojna jest słuszna, a która niesłuszna?
Valzer pisze:Czasem wojna jest nieunikniona.

Nie ma wojen nieuniknionych. Zawsze można oddać to czego agresor chce i uniknąć wojny. W 1939 r. Hitler chciał zgody Polski na budowę eksterytorialnej autostrady z niemieckiego Pomorza na zachodzie do Prus Wschodnich przebiegającej przez polskie ziemie. Przywódcy II RP nie zgodzili się na to, więc wybuchła wojna. Dzisiaj kanclerz Merkel chce likwidacji państw narodowych co się dokonuje po kawałku, nie protestujemy zbyt mocno, więc nie ma wojny.
Valzer pisze:Dla mnie na przykład głupotą było powstanie warszawskie, bo przywódcy tego powstania skazali na śmierć setki tysięcy ludzi. A chyba od początku było wiadomo, że do niczego dobrego to powstanie nie doprowadzi. My jako chrześcijanie nie powinniśmy pragnąć wybuchu wojny. Powinniśmy modlić się o spokój i pokój.

Z iloma powstańcami warszawskimi rozmawiałeś? Ile książek o powstaniu warszawskim przeczytałeś? Kim jesteś, żeby osądzać polskich bohaterów? Nastroje były takie, że powstanie prawdopodobnie i tak by wybuchło. Ludzie mieli dość ciągłego terroru. Wyobraź sobie, że dzisiaj idziesz ulicą, a tam łapanka i co dziesiąty do odstrzału. Do tego odwetowe morderstwa typu dziesięciu Polaków za jednego Niemca. I to nie od święta. Codziennie takie atrakcje. Czy chciałbyś tak żyć? Relacje pokazują, że w Warszawie przestali się bać o życie. Być może dzięki powstaniu Sowieci nie zrobili z Polski kolejnej republiki ZSRS. Wylał się słuszny gniew i tyle. Dowódcy nie mogli znać układu sił na Świecie tzn. tego, że UK i USA są dogadane z ZSRS i nie pomogą. Jeszcze pokolenie później tkwiła się nadzieja na wojnę Zachodu ze Wschodem. Szczególnie, że Zachód miał przewagę, której nie wykorzystał. Łatwo się ocenia z wygodnego fotela znając wszystkie fakty i okoliczności i mając nieograniczony czas.
KAAN pisze:Potrzebnych jest dwóch zdeklarowanych i wtedy rozpocznę debatę jako moderator.

Za późno... Poszły konie po betonie :)

Rządzący bowiem nie są postrachem dla tych, którzy pełnią dobre uczynki, lecz dla tych, którzy pełnią złe. Chcesz się nie bać władzy? Czyń dobrze, a będziesz miał od niej pochwałę; Jest ona bowiem na służbie u Boga, tobie ku dobremu. Ale jeśli czynisz źle, bój się, bo nie na próżno miecz nosi, wszak jest sługą Boga, który odpłaca w gniewie temu, co czyni źle. Rz 13, 3 - 4

Przeto trzeba jej się poddawać, nie tylko z obawy przed gniewem, lecz także ze względu na sumienie. Rz 13, 5

Drogoście kupieni; nie stawajcie się niewolnikami ludzi. 1 Kor 7, 23

Gdyż bój toczymy nie z krwią i z ciałem, lecz z nadziemskimi władzami, ze zwierzchnościami, z władcami tego świata ciemności, ze złymi duchami w okręgach niebieskich. Ef 6, 12

Nikomu złem za złe nie oddawajcie, starajcie się o to, co jest dobre w oczach wszystkich ludzi. Rz 12, 17

Najmilsi! Nie mścijcie się sami, ale pozostawcie to gniewowi Bożemu, albowiem napisano: Pomsta do mnie należy, Ja odpłacę, mówi Pan. Rz 12, 19

Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj. Rz 12, 21

Nadrzędną, nad życiem ludzkim, wartością jest wolność. Stąd nie powinniśmy jakoś mocno ubolewać nad tym, że będą ofiary. Jeżeli to możliwe to trzeba się przyłączyć, bo za walkę w obronie wolności będzie nagroda w Niebie. Ważne, żebyśmy byli po właściwej stronie takiego konfliktu, bo każda walka jest duchowa. Wojna przeciwko tym, którzy próbują uczynić nas swoimi niewolnikami czy powstanie przeciwko władzy, która robi z nas niewolników jest w pełni uzasadnione. Nie powinniśmy natomiast zniewalać innych. Kwestia tego czy wojna jest ofensywna czy defensywna nie ma tutaj znaczenia. Zagrożeniom trzeba przeciwdziałać. Jeżeli widzimy, że sąsiad rozstawia rakiety na swoim terytorium i kieruje je na naszą stolicę, a jesteśmy w stanie to należy je zniszczyć. Brak reakcji może spowodować całkowicie zbędne ofiary cywilne w przyszłości. Przypomnę, że Józef Piłsudski chciał uderzyć prewencyjnie na III Rzeszę po dojściu do władzy Hitlera, ale nie znalazł sojuszników. Nie powinniśmy się mścić, ale raczej uczyć wrogów miłości np.: dobrze traktując jeńców czy niosąc naszą cywilizacje ludności cywilnej. Po schwytaniu Adolfa Eichmanna był pomysł aby pozwolić mu żyć w Izraelu i zobaczyć cywilizację, którą Żydzi stworzyli. To jest ten kierunek. Walka powinna być na samym końcu, kiedy pomimo naszych działań na polu duchowym zło rośnie.


Są ludzie i moderatorzy...
Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Debata: wojna

Postautor: KAAN » 22 sie 2019, 18:01

Ten dział nie jest przeznaczony do dyskusji tylko do debat, jak chcecie sobie dyskutować to do działu ogólnego tup tup. Debata to jest uporządkowana dyskusja a nie chaos. Tu są specjalne ograniczenia regulaminowe.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
wyczekujący
Posty: 129
Rejestracja: 15 wrz 2018, 15:06
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Debata: wojna

Postautor: wyczekujący » 22 sie 2019, 18:25

KAAN pisze:Ten dział nie jest przeznaczony do dyskusji tylko do debat, jak chcecie sobie dyskutować to do działu ogólnego tup tup. Debata to jest uporządkowana dyskusja a nie chaos. Tu są specjalne ograniczenia regulaminowe.

Możesz przenieść do innego działu z debatami i tam niech debatują


Wszystko mi wolno, ale nie wszystko jest pożyteczne. Wszystko mi wolno, ale ja nie dam się niczemu zniewolić.
I Koryntian 6:12
Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: wojna

Postautor: KAAN » 23 sie 2019, 09:40

Wydzieliłem z debat


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.

Wróć do „Polityka i ekonomia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości