Pisarze wczesno-chrześcijańscy ... kogo polecacie?

Muzyka chrześcijańska, książka, film
Awatar użytkownika
Lash
Moderator
Posty: 30975
Rejestracja: 04 sty 2008, 16:28
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: England
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Lash » 08 lip 2008, 15:05

chrzescijanin pisze:
fantomik pisze:Mam w sumie nadzieję, że tego nie uczynił

Ach glupiec ze mnie - faktycznie - jesli jest w piekle - wiele mogl sobie uswiadomic cierpiac w ogniu i siarce, a jesli - nie - to ma objawione i wie lepiej niz ja - czyli w obu przypadkach poglady zmienic mogl radykalnie.
:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :lol: :lol:


(15) Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, (16) lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem. Miejcie sumienie czyste, aby ci, którzy zniesławiają dobre chrześcijańskie życie wasze, zostali zawstydzeni, że was spotwarzali. (1 List Piotra 3:15-16, Biblia Warszawska)
i przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili (Ew. Mateusza 6:1-34, Biblia Tysiąclecia)
Krytykant jest jak samochód osobowy - im gorszy tym głośniejszy i mocniej warczy

"Run, Lash, run / The law commands / But gives me neither feet nor hands / Tis better news the Gospel brings / It bids me fly It gives me wings" J.B.
Awatar użytkownika
fantomik
Posty: 15800
Rejestracja: 20 sty 2008, 15:54
wyznanie: Inne ewangeliczne
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: fantomik » 08 lip 2008, 15:07

A jeśli jeszcze nie jest ani tutaj ani tutaj? i czeka aż także i My będzieszmy mogli dostąpić wypełnienia obietnicy? ;-) No ale mało ważne są jego aktualne poglądy, ważne aby te spisane się nie zmieniały ;-)

Pozdrawiam,
f. (moje dwa grosze)


"Cóż zatem Ateny mają wspólnego z Jerozolimą? Cóż Akademia z Kościołem? Cóż heretycy z chrześcijanami?" — Tertulian
"...ilość nieprawdziwych informacji na temat teologii Kalwina jakie zostały podane jest wystarczająca aby wielokrotnie udowodnić jego doktrynę totalnej deprawacji!" — J.I. Packer
"Take a quiet moment to yourself today. Read a book. Sip a latte. Look out the window. (Then do the same thing, every single day, for the rest of your life.)" — Susan Cain
Nehemiah 8:10: I rzekł im Nehemiasz: Idźcie, spożywajcie potrawy świąteczne i pijcie napoje słodkie - poślijcie też porcje temu, który nic gotowego nie ma: albowiem poświęcony jest ten dzień Panu naszemu. A nie bądźcie przygnębieni, gdyż radość w Panu jest waszą ostoją.
Awatar użytkownika
chrześcijanin
Posty: 3451
Rejestracja: 13 cze 2008, 20:24
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: okręgi niebiańskie Ef2:6
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: chrześcijanin » 08 lip 2008, 23:10

ann_in_grace pisze:To, co tu podales, nie jest ani miarodajnym zrodlem, ani w zadnej mierze wyczerpujacym tekstem


Zgadzam sie - bo i takim byc nie mialo.
Temat byl "kogo polecacie" - zatem obowiazek udowodnienia ze warto polecic Augustyna lezy na tym kto go promuje.

Nie bede zabieral glosu bez przygotowania - bo to sa zbyt powazne sprawy, i nie chce pisac rzeczy ktore nie sa jednoznacznie pewne w swietle wiedzy jaka udalo mi sie zweryfikowac. Tego wymagaja pewne podstawowe zasady dociekania prawdy.

Natomiast jesli polecajacy Augustyna podadza dlaczego i za co go polecaja najbardziej - bedzie to z pewnoscia ciekawe - po takie rzucenie od niechcenia "polecam dziela Lenina" - tez jest niepelne a kazda ksiazke w roznym kontekscie mozna przeczytac - nawet Augustyna, jako przyklad blednego nauczyciela z polnocnej afryki


Wierz w Pana Jezusa Chrystusa a będziesz zbawiony
Obrazek
cms|skr328|PL50950Wroclaw68
Zapraszam 11-14 luty na wykłady Maxa Billetera na Śląsku LINK: http://skroc.pl/3fb2
Awatar użytkownika
chrześcijanin
Posty: 3451
Rejestracja: 13 cze 2008, 20:24
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: okręgi niebiańskie Ef2:6
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: chrześcijanin » 09 lip 2008, 14:46

ann_in_grace pisze:spodziewam sie wiecej

Najwiecej do powiedzenia maja panowie spod budki z piwem - i panienki w salonie manikir. Cnota jest mowic malo a konkretnie.
Generalnie nie polecam Augustyna za bledy takie jak niezrozumienie Pisma Swietego - co objawilo sie miedzy innymi w tym jak "zial miloscia chrzescijanska" do braci o nieco innych pogladach od katolickich i nie mial nic przeciwko przelewowi krwi.
To zrazilo mnie najbardziej i to jest glowny powod dla ktorego uwazam, ze nie nalezy go czytac ani promowac - bo nie chce aby mili forumowicze znalezli moje IP, potem namierzyli dom - a potem "wyrwali chwasta" kierujac sie duchem augustianskiej "milosci do myslacych inaczej". Nie zamierzam sluchac i propagowac nauczania osoby ktora szla droga Kaina.


Wierz w Pana Jezusa Chrystusa a będziesz zbawiony

Obrazek

cms|skr328|PL50950Wroclaw68

Zapraszam 11-14 luty na wykłady Maxa Billetera na Śląsku LINK: http://skroc.pl/3fb2
Awatar użytkownika
Eliasz
Posty: 1023
Rejestracja: 11 sty 2008, 15:08
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Eliasz » 09 lip 2008, 17:43

Doceniam poglądy Augustyna na Bożą suwerenność i zagadnienie wolnej woli, a także fakt, iż jego pisma pomogły zrozumieć te prawdy reformatorom Kościoła, ale mimo wszystko nie nazywajmy go "Ojcem Kościoła". Jest to nieuprawnione. Jedynym ojcem Kościoła jest Bóg Ojciec w niebie. Rozumiem, że to skrót myślowy, ale trochę nietrafny... no w każdym razie mnie się nie podoba. Nie chcę się czepiać, ale mnie to razi, szczególnie w perspektywie słów naszego Zbawiciela (Mt. 23:9).

Czyś słyszał, że Kościół jest żywy,
Że miłość zasadą jest tam;
Gdzie ludzie to bracia prawdziwi,
A Głową i Ojcem - Bóg sam!

::SHALOM::


DOWIEDZ SIĘ, W CO WIERZYLI PIERWSI CHRZEŚCIJANIE NA PODSTAWIE SAMYCH CYTATÓW Z I WIEKU N. E.:[/b]
1. [b]SOLA SCRIPTURA
— "Bracia, abyście na nas się nauczyli nie rozumieć więcej ponad to, co napisano" (św. Paweł Apostoł, I w. n.e. - 1 Kor 4:6, przekład BW)
2. SOLUS CHRISTUS — "Gdyż jeden jest Bóg, jeden też pośrednik między Bogiem a ludźmi, człowiek Chrystus Jezus" (św. Paweł Apostoł, I w. n.e. - 1 Tm 2:5, przekład EIB)
3. SOLA GRATIA — "Gdyż z łaski jesteście zbawieni, przez wiarę. Nie jest to waszym osiągnięciem, ale darem Boga. Nie stało się to dzięki uczynkom [...] A jeśli z łaski, to nie ze względu na uczynki, bo inaczej łaska nie byłaby łaską" (św. Paweł Apostoł, I w. n.e. - Ef 2:8.9; Rz 11:6, przekład EIB).
4. SOLA FIDE — "Wiemy jednak, że człowiek dostępuje usprawiedliwienia nie dzieki spełnianiu uczynków [...] Dostępuje go tylko dzięki zawierzeniu Jezusowi" (św. Paweł Apostoł, I w. n.e. - Ga 2:16, przekład EIB).
5. SOLI DEO GLORIA — "Ty będziesz składał hołdy Panu, Bogu twemu, i tylko Jemu będziesz cześć oddawał" (Pan Jezus Chrystus, I w. n.e. - Mt 4:10, przekład BWP)

► zapraszam serdecznie na blog baptystów dnia siódmego w języku polskim ◄
Awatar użytkownika
Eliasz
Posty: 1023
Rejestracja: 11 sty 2008, 15:08
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Eliasz » 09 lip 2008, 19:09

ann_in_grace pisze:Mysle, ze przesadzasz w gorliwosci.


Ann, nie zrozum mnie źle, ale według mnie to jest ważne. Co to w ogóle za określenie "Ojciec Kościoła"?! Jakiego Kościoła? Chrześcijańskiego (jako niewidzialnego ciała), a może katolickiego? Diabeł tkwi w szczegółach. Ty możesz wiedzieć o co chodzi i wcale nie uważać tzw. "Ojców Kościoła" za Ojców Kościoła, ale ludzie, którzy czytają mogą to odebrać różnie. Nasz język musi być czysty, jednoznaczny i musimy wypowiadać się tak, aby nasza mowa była "tak-tak, nie-nie". Nie musimy przyjmować zaś tego, co sobie wymyślił i dodał Kościół rzymski do czystej wiary apostolskiej.

::SHALOM::


DOWIEDZ SIĘ, W CO WIERZYLI PIERWSI CHRZEŚCIJANIE NA PODSTAWIE SAMYCH CYTATÓW Z I WIEKU N. E.:[/b]
1. [b]SOLA SCRIPTURA
— "Bracia, abyście na nas się nauczyli nie rozumieć więcej ponad to, co napisano" (św. Paweł Apostoł, I w. n.e. - 1 Kor 4:6, przekład BW)
2. SOLUS CHRISTUS — "Gdyż jeden jest Bóg, jeden też pośrednik między Bogiem a ludźmi, człowiek Chrystus Jezus" (św. Paweł Apostoł, I w. n.e. - 1 Tm 2:5, przekład EIB)
3. SOLA GRATIA — "Gdyż z łaski jesteście zbawieni, przez wiarę. Nie jest to waszym osiągnięciem, ale darem Boga. Nie stało się to dzięki uczynkom [...] A jeśli z łaski, to nie ze względu na uczynki, bo inaczej łaska nie byłaby łaską" (św. Paweł Apostoł, I w. n.e. - Ef 2:8.9; Rz 11:6, przekład EIB).
4. SOLA FIDE — "Wiemy jednak, że człowiek dostępuje usprawiedliwienia nie dzieki spełnianiu uczynków [...] Dostępuje go tylko dzięki zawierzeniu Jezusowi" (św. Paweł Apostoł, I w. n.e. - Ga 2:16, przekład EIB).
5. SOLI DEO GLORIA — "Ty będziesz składał hołdy Panu, Bogu twemu, i tylko Jemu będziesz cześć oddawał" (Pan Jezus Chrystus, I w. n.e. - Mt 4:10, przekład BWP)


► zapraszam serdecznie na blog baptystów dnia siódmego w języku polskim ◄
Burning Spear
Posty: 271
Rejestracja: 28 sty 2008, 22:30
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: zagranica
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Burning Spear » 09 lip 2008, 22:41

Eliasz pisze:
ann_in_grace pisze:Mysle, ze przesadzasz w gorliwosci.


Ann, nie zrozum mnie źle, ale według mnie to jest ważne. Co to w ogóle za określenie "Ojciec Kościoła"?! Jakiego Kościoła? Chrześcijańskiego (jako niewidzialnego ciała), a może katolickiego? Diabeł tkwi w szczegółach. Ty możesz wiedzieć o co chodzi i wcale nie uważać tzw. "Ojców Kościoła" za Ojców Kościoła, ale ludzie, którzy czytają mogą to odebrać różnie. Nasz język musi być czysty, jednoznaczny i musimy wypowiadać się tak, aby nasza mowa była "tak-tak, nie-nie". Nie musimy przyjmować zaś tego, co sobie wymyślił i dodał Kościół rzymski do czystej wiary apostolskiej.

::SHALOM::


Termin "Ojcowie Kościoła" jest używany w tym sensie:
1 Kor. 4:14-15
14. Piszę to, nie aby was zawstydzić, lecz aby was napomnieć, jako moje dzieci umiłowane.
15. Bo choćbyście mieli dziesięć tysięcy nauczycieli w Chrystusie, to jednak ojców macie niewielu; wszak ja was zrodziłem przez ewangelię w Chrystusie Jezusie.

Oczywiście, którzy się do tej kategorii kwalifikują to już insza inszość. Dla mnie Augustyn może i jest ojcem KRK ale NIE Kościoła w ewangelicznym sensie.
(Sorry za wcześniejszą pomyłkę)
Ostatnio zmieniony 10 lip 2008, 17:44 przez Burning Spear, łącznie zmieniany 1 raz.


Jan. 14:21
Kto mnie miłuje, tego też będzie miłował Ojciec i Ja miłować go będę, i objawię mu samego siebie.
Awatar użytkownika
Lash
Moderator
Posty: 30975
Rejestracja: 04 sty 2008, 16:28
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: England
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Lash » 10 lip 2008, 15:53

A dla mnie Augustyn jest poprostu kontrowersyjny :).
Mysle ze jak kazdy z nas mial poznanie ograniczone - swoimi czasami, i historia.
My jestesmy "madrzejsci" o 15 wiekow wiecej historii. On nie widzial skutkow pewnych swoich twierdzen ktore mogly mu sie wydawac poprawne, a ktore niekeidy wdrazane przez koscioly okazywaly sie nie praktyczne.
Pytanie jak by twierdzil i nauczal dzisiaj - pozostanie bez odpowiedzi.


(15) Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, (16) lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem. Miejcie sumienie czyste, aby ci, którzy zniesławiają dobre chrześcijańskie życie wasze, zostali zawstydzeni, że was spotwarzali. (1 List Piotra 3:15-16, Biblia Warszawska)

i przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili (Ew. Mateusza 6:1-34, Biblia Tysiąclecia)

Krytykant jest jak samochód osobowy - im gorszy tym głośniejszy i mocniej warczy


"Run, Lash, run / The law commands / But gives me neither feet nor hands / Tis better news the Gospel brings / It bids me fly It gives me wings" J.B.
Awatar użytkownika
Eliasz
Posty: 1023
Rejestracja: 11 sty 2008, 15:08
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Eliasz » 11 lip 2008, 17:57

ann_in_grace pisze:Byli ludzie wierni Pismu, byli niewierni.


Oczywiście. Przez całe 2 tysiące lat istnienia Kościoła (mistycznego, niewidzialnego Ciała Chrystusa - podkreślam!) Mój komentarz do słów Twoich a propos Augustyna nie miał na celu odsądzanie Augustyna od czci i wiary. Cześć religijna należy się tylko Bogu, w kwestii wiary Augustyna nie mam podstaw do zabierania głosu, w kwestii szacunku do jego osoby - szanuję go za to, co wniósł w rozważania na temat wolnej woli i predestynacji. Szanuję go też za to, że jego pisma pomogły zrozumieć prawdę o zbawieniu reformatorom, ale wierzę też, że poznanie tej prawdy wynika z samej Biblii i nie są potrzebne pisma Augustyna, aby zrozumieć te kwestie.

ann_in_grace pisze:Nasze koscioly nie odkryly Ameryki, a Chrzescijanstwo istnieje od 2000 lat.


Chrześcijaństwo istnieje od 2000 lat, ale nieuprawnionym uproszczeniem byłoby stwierdzenie, iż chrześcijaństwo przed reformacją = Kościół rzymski, czy też Kościół rzymski i Kościoły wschodnie, a co reszta - to herezja. Niestety, chrześcijaństwo już po śmierci apostołów popadło w totalną herezję, która postępowała latami. I nie dotyczyło to tylko zbawienia z uczynków, ale praktycznie każdej dziedziny wiary, jak nowe narodzenie, chrzest, Kościół, wyłączny autorytet Biblii etc. Dlatego potrzebna była reformacja. Moja uwaga a propos Augustyna zupełnie nie miała być w swoim wydźwięku przeciwna Augustynowi, czy jego naukom, lecz nakreślić problem niepotrzebnego tytułowania ludzi i czysto ludzkiego szukania autorytetów tam, gdzie ich nie ma (jedynym nieomylnym autorytetem, a zatem autorytetem, jest Biblia). Pisma Augustyna są wartościowe, także jego przemyślenia na temat wolnej woli. Ja jestem kalwinistą, więc nie ma podstaw, by moją (rzekomą) niechęć wobec Augustyna (powtarzam - rzekomą) upatrywać w niechęci do teologii reformowanej.

ann_in_grace pisze:Caly Protestantyzm uzywa terminu "ojcowie kosciola" w stosunku do WCZESNYCH autorow i pisarzy.


Ecclesia reformata et semper reformanda secundum verbum Dei.

Semper, a więc nie pozostawajmy na tym, czego reformacja dotychczas nie wypleniła, a co wyplenić powinna. Może czas najwyższy się zastanowić nad słusznością takiego nazewnictwa. W publikacjach historycznych - w znaczeniu historycznym, a nie teologicznym - w porządku. Ale ja mówię o teologii, a nie historii.

Burning Spear pisze:Termin "Ojcowie Kościoła" jest używany w tym sensie:
1 Kor. 4:14-15
14. Piszę to, nie aby was zawstydzić, lecz aby was napomnieć, jako moje dzieci umiłowane.
15. Bo choćbyście mieli dziesięć tysięcy nauczycieli w Chrystusie, to jednak ojców macie niewielu; wszak ja was zrodziłem przez ewangelię w Chrystusie Jezusie.


Tak, tylko że sens tego wersetu jest zupełnie inny. Nie chodzi tu o pisarzy wczesnochrześcijańskich. W ogóle nie wiem, na jakiej zasadzie można ich tu wstawić. Równie dobrze (na tej zasadzie) moglibyśmy współczesnych nam pastorów i ewangelistów nazywać "ojcami Kościoła", co o dziwo, miejsca nie ma. Z resztą, nie chodzi przecież w tym wersecie o tytułowanie, czy nazewnictwo. Pan Jezus wyraźnie coś na ten temat powiedział i dla mnie jest to jednoznaczne.

::SHALOM::


DOWIEDZ SIĘ, W CO WIERZYLI PIERWSI CHRZEŚCIJANIE NA PODSTAWIE SAMYCH CYTATÓW Z I WIEKU N. E.:[/b]
1. [b]SOLA SCRIPTURA
— "Bracia, abyście na nas się nauczyli nie rozumieć więcej ponad to, co napisano" (św. Paweł Apostoł, I w. n.e. - 1 Kor 4:6, przekład BW)
2. SOLUS CHRISTUS — "Gdyż jeden jest Bóg, jeden też pośrednik między Bogiem a ludźmi, człowiek Chrystus Jezus" (św. Paweł Apostoł, I w. n.e. - 1 Tm 2:5, przekład EIB)
3. SOLA GRATIA — "Gdyż z łaski jesteście zbawieni, przez wiarę. Nie jest to waszym osiągnięciem, ale darem Boga. Nie stało się to dzięki uczynkom [...] A jeśli z łaski, to nie ze względu na uczynki, bo inaczej łaska nie byłaby łaską" (św. Paweł Apostoł, I w. n.e. - Ef 2:8.9; Rz 11:6, przekład EIB).
4. SOLA FIDE — "Wiemy jednak, że człowiek dostępuje usprawiedliwienia nie dzieki spełnianiu uczynków [...] Dostępuje go tylko dzięki zawierzeniu Jezusowi" (św. Paweł Apostoł, I w. n.e. - Ga 2:16, przekład EIB).
5. SOLI DEO GLORIA — "Ty będziesz składał hołdy Panu, Bogu twemu, i tylko Jemu będziesz cześć oddawał" (Pan Jezus Chrystus, I w. n.e. - Mt 4:10, przekład BWP)


► zapraszam serdecznie na blog baptystów dnia siódmego w języku polskim ◄
Awatar użytkownika
chrześcijanin
Posty: 3451
Rejestracja: 13 cze 2008, 20:24
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: okręgi niebiańskie Ef2:6
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: chrześcijanin » 09 mar 2009, 01:16

Soli Deo Gloria
oznacza Tylko Bogu nalezy sie Chwala
Lash pisze:A dla mnie Augustyn jest poprostu kontrowersyjny

a dlaczego?


Wierz w Pana Jezusa Chrystusa a będziesz zbawiony

Obrazek

cms|skr328|PL50950Wroclaw68

Zapraszam 11-14 luty na wykłady Maxa Billetera na Śląsku LINK: http://skroc.pl/3fb2

Wróć do „Inicjatywy kulturalne i nie tylko.....”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości