Zielonoświątkowcy i ewolucja

Dział pomocy przeznaczony dla osób poszukujących - nie będących członkami kościołów protestanckich. Tutaj możecie postawić swoje pytanie, wątpliwości, prośbę o radę, itd. Uwaga: odpowiedzi mogą udzielać wyłącznie osoby należące do kościołów protestanckich.
Entro
Posty: 2
Rejestracja: 16 kwie 2010, 01:49
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Zielonoświątkowcy i ewolucja

Postautor: Entro » 16 kwie 2010, 02:00

Szukałem w różnych miejscach w sieci, ale nigdzie nie znalazłem deklaracje kogoś kto uznaje się za zielonoświątkowca czy wierzy w ewolucję. Czy Kościół Zielonoświątkowy w Polsce ma na ten temat jakieś stanowisko, czy pozostawia wolny wybór. Widziałem filmiki o ogłoszenia o wykładach promujących kreacjonizm albo krytykujących ewolucję na stronach zielonoświątkowców, ale nie wiem czy to zalecana/promowana teoria czy wymagana.


BelZedar
Posty: 232
Rejestracja: 08 paź 2008, 16:42
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Kętrzyn
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: BelZedar » 16 kwie 2010, 09:08

chyba odgórnie nie jest narzucone. ale kto przy zdrowych zmysłach wierzy w teorię ewolucji?


Albowiem łaską zbawieni jesteście przez wiarę, i to nie z was: Boży to dar (BW Efez. 2:8)
Małgorzata
Posty: 14953
Rejestracja: 11 lip 2009, 10:19
wyznanie: Inne Charyzmatyczne
Gender: Female
Kontaktowanie:

Postautor: Małgorzata » 16 kwie 2010, 13:24

Czy Ty , Entro, pytasz poważnie?? Jak można aprobować ewolucję w kościele Jezusa Chrystusa?? W Kościele Zielonoświątkowym wierzy się, że to Bóg stworzył świat! Chyba że jakiś heretyk albo półgłówek chodzi na nabożeństwa, ale jest przeciwny kreacjonizmowi. Ale tacy to na pewno nie są narodzeni z Ducha i Duch nie przekonuje ich o błędach i nie wprowadza we wszelką prawdę.


Bóg Ojciec, Syn Boży, Duch Święty to trzy suwerenne osoby jednego suwerennego Boga.
Awatar użytkownika
św.tomek
Posty: 3658
Rejestracja: 14 mar 2008, 12:00
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: św.tomek » 16 kwie 2010, 15:25

Małgorzata pisze:Ale tacy to na pewno nie są narodzeni z Ducha


jak to dobrze, że Duch nie ogląda się na Twoje pewności... :(
Ostatnio zmieniony 16 kwie 2010, 17:09 przez św.tomek, łącznie zmieniany 1 raz.


Norbi
Posty: 8516
Rejestracja: 02 mar 2009, 23:08
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Newcastle upon Tyne
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Norbi » 16 kwie 2010, 15:58

św.tomek pisze:
Małgorzata pisze:Ale tacy to na pewno nie są narodzeni z Ducha


jak to dobrze, że Duch nie ogląda się Twoje pewności... :(

A Ty Tomku wątpisz, że osoba mająca jakiekolwiek wątpliwości co do tego, że Bóg jest stwórcą wszechświata nie jest osoba narodzoną na nowo?
Ja sobie tego szczerze mówiąc nie potrafię wyobrazić.


Awatar użytkownika
św.tomek
Posty: 3658
Rejestracja: 14 mar 2008, 12:00
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: św.tomek » 16 kwie 2010, 17:24

Norbi pisze:
św.tomek pisze:
Małgorzata pisze:Ale tacy to na pewno nie są narodzeni z Ducha


jak to dobrze, że Duch nie ogląda się Twoje pewności... :(

A Ty Tomku wątpisz, że osoba mająca jakiekolwiek wątpliwości co do tego, że Bóg jest stwórcą wszechświata nie jest osoba narodzoną na nowo?
Ja sobie tego szczerze mówiąc nie potrafię wyobrazić.


To nie ma absolutnie nic do tematu, gdyż wielu ludzi wierzących w ewolucje uważa Boga za Stwórcę wszechświata


Awatar użytkownika
Hardi
Posty: 7821
Rejestracja: 23 sty 2010, 12:17
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Norwegia
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Hardi » 16 kwie 2010, 18:42

Wiara w ewolucje i wiara w Boga zupelnie sie wykluczaja, jesli ktos uwaza inaczej to najwidoczniej nie ma zielonego pojecia co mowi teoria ewolucjii, a co mowi biblia.


Awatar użytkownika
inside
Posty: 1070
Rejestracja: 27 paź 2008, 20:15
wyznanie: nie chce podawać
Gender: Female
Kontaktowanie:

Postautor: inside » 16 kwie 2010, 18:54

Czy ewolucja to wyłącznie to, że człowiek miałby pochodzić od zwierzęcia?


Awatar użytkownika
Ian
Posty: 3407
Rejestracja: 11 sty 2008, 13:42
wyznanie: Kościół Ewangelicznych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Ian » 16 kwie 2010, 19:24

Małgorzata pisze:Czy Ty , Entro, pytasz poważnie?? Jak można aprobować ewolucję w kościele Jezusa Chrystusa?? W Kościele Zielonoświątkowym wierzy się, że to Bóg stworzył świat!

zgoda :)

Małgorzata pisze:Chyba że jakiś heretyk albo półgłówek chodzi na nabożeństwa, ale jest przeciwny kreacjonizmowi.

Myślisz że tak łatwo komuś kto przez całe życie był stuprocentowo przekonany że t. ewolucji jest prawdziwa, zmienić myślenie w jednej chwili?

Małgorzata pisze:Ale tacy to na pewno nie są narodzeni z Ducha i Duch nie przekonuje ich o błędach i nie wprowadza we wszelką prawdę.

Nie bądź taka szybka, właśnie że mogą wierzyć w ewolucję i być nowonarodzeni. Jeśli rzeczywiście są, to Duch ich przekona prędzej czy później.
--

Biblia jest jawnie sprzeczna z teorią ewolucji. Jeśli znajdziesz zielonoświątkowca wierzącego w teorię ewolucji to musi mieć wyprany mózg przez lata indoktrynacji w szkole i bardzo słabo znać Biblię. Czyli może tak być w przypadku nowonawróconych ;) Podobnie było ze mną, zaraz po nawróceniu pozwoliłem sobie nie mieć zdania w tej kwestii (uznałem to za sprawę drugorzędową), pozbyłem się uprzedzeń i z czasem odkrywałem absurdalność i nienaukowość teorii ewolucji

inside pisze:Czy ewolucja to wyłącznie to, że człowiek miałby pochodzić od zwierzęcia?

Jest chyba jakieś 6 rodzajów ewolucji.. (jedna z nich jest biblijna - mikroewolucja)


I nie czyńcie nic z kłótliwości ani przez wzgląd na próżną chwałę, lecz w pokorze uważajcie jedni drugich za wyższych od siebie Filipian 2:3
Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem 1 Piotra 3:16
Odpowiedzi na biblijne pytania | Módlmy się za prześladowanych chrześcijan | http://www.chrzescijanskarandka.pl | https://www.ewangeliawcentrum.pl
Norbi
Posty: 8516
Rejestracja: 02 mar 2009, 23:08
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Newcastle upon Tyne
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Norbi » 16 kwie 2010, 22:29

św.tomek pisze:
Norbi pisze:
św.tomek pisze:
Małgorzata pisze:Ale tacy to na pewno nie są narodzeni z Ducha


jak to dobrze, że Duch nie ogląda się Twoje pewności... :(

A Ty Tomku wątpisz, że osoba mająca jakiekolwiek wątpliwości co do tego, że Bóg jest stwórcą wszechświata nie jest osoba narodzoną na nowo?
Ja sobie tego szczerze mówiąc nie potrafię wyobrazić.


To nie ma absolutnie nic do tematu, gdyż wielu ludzi wierzących w ewolucje uważa Boga za Stwórcę wszechświata

To ja wiem, ale chodziło mi bardziej o nowo narodzonych chrześcijan i ewolucje człowieka.


Norbi
Posty: 8516
Rejestracja: 02 mar 2009, 23:08
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Newcastle upon Tyne
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Norbi » 16 kwie 2010, 22:36

Ian pisze:Myślisz że tak łatwo komuś kto przez całe życie był stuprocentowo przekonany że t. ewolucji jest prawdziwa, zmienić myślenie w jednej chwili?

A czy ktoś, kto przez całe życie był stuprocentowo przekonany, że Boga niema może zmienić myślenie w jednej krótkiej chwili? :)


Małgorzata
Posty: 14953
Rejestracja: 11 lip 2009, 10:19
wyznanie: Inne Charyzmatyczne
Gender: Female
Kontaktowanie:

Postautor: Małgorzata » 16 kwie 2010, 23:26

św tomek pisze:To nie ma absolutnie nic do tematu, gdyż wielu ludzi wierzących w ewolucje uważa Boga za Stwórcę wszechświata


To brzmi jak oksymoron ( taki czarny śnieg albo zimne gorąco ) :-D
Ian pisze:Myślisz że tak łatwo komuś kto przez całe życie był stuprocentowo przekonany że t. ewolucji jest prawdziwa, zmienić myślenie w jednej chwili?

Jemu niełatwo, ale Bogu tak. Paweł prześladował chrześcijan i był w tym gorliwy, a Pan jego myślenie zmienił nagle :-D


Bóg Ojciec, Syn Boży, Duch Święty to trzy suwerenne osoby jednego suwerennego Boga.
Awatar użytkownika
fantomik
Posty: 15800
Rejestracja: 20 sty 2008, 15:54
wyznanie: Inne ewangeliczne
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: fantomik » 16 kwie 2010, 23:32

Norbi pisze:[...]To ja wiem, ale chodziło mi bardziej o nowo narodzonych chrześcijan i ewolucje człowieka.

Myślę Bracie, że jest z tą Biblijną Prawdą bardzo podobnie jak z Prawdą o Suwerenności Bożej :) W swoim zagubieniu nie raz musimy do wielu rzeczy dorosnąć i dzięki Bożej Łasce dorastamy :)

Pozdrawiam,
f. (moje dwa grosze)


"Cóż zatem Ateny mają wspólnego z Jerozolimą? Cóż Akademia z Kościołem? Cóż heretycy z chrześcijanami?" — Tertulian
"...ilość nieprawdziwych informacji na temat teologii Kalwina jakie zostały podane jest wystarczająca aby wielokrotnie udowodnić jego doktrynę totalnej deprawacji!" — J.I. Packer
"Take a quiet moment to yourself today. Read a book. Sip a latte. Look out the window. (Then do the same thing, every single day, for the rest of your life.)" — Susan Cain
Nehemiah 8:10: I rzekł im Nehemiasz: Idźcie, spożywajcie potrawy świąteczne i pijcie napoje słodkie - poślijcie też porcje temu, który nic gotowego nie ma: albowiem poświęcony jest ten dzień Panu naszemu. A nie bądźcie przygnębieni, gdyż radość w Panu jest waszą ostoją.
Norbi
Posty: 8516
Rejestracja: 02 mar 2009, 23:08
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Newcastle upon Tyne
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Norbi » 17 kwie 2010, 01:59

fantomik pisze:
Norbi pisze:[...]To ja wiem, ale chodziło mi bardziej o nowo narodzonych chrześcijan i ewolucje człowieka.

Myślę Bracie, że jest z tą Biblijną Prawdą bardzo podobnie jak z Prawdą o Suwerenności Bożej :) W swoim zagubieniu nie raz musimy do wielu rzeczy dorosnąć i dzięki Bożej Łasce dorastamy :)

Pozdrawiam,
f. (moje dwa grosze)

Dopuszczam, że możesz racje, Bracie, ale samo porównanie według mnie nie jest zbyt trafione ponieważ o ile badanie atrybutów Boga jest trudnym zagadnieniem teologicznym i wymaga pewnej dojrzałości, o tyle stworzenie świata opisane w Biblii jest jedną z zupełnie podstawowych prawd i niema tam miejsca na zbytnie dywagacje czy niejasności.

Dla mnie narodzenie na nowo kojarzy się między innymi z tym, że zaczynam bezgranicznie wierzyć Słowu Boga (od razu!!!).
Bo inaczej to co to za wiara, co za zaufanie Jezusowi, jeśli nie ufa się Jego Słowu.
Dlatego nie potrafię sobie wyobrazić na czym miałoby polegać to dorastanie do tego by jednak uznać, ze Bóg w Piśmie prawdę powiedział.


BelZedar
Posty: 232
Rejestracja: 08 paź 2008, 16:42
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Kętrzyn
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: BelZedar » 17 kwie 2010, 08:02

Ian pisze:Biblia jest jawnie sprzeczna z teorią ewolucji. Jeśli znajdziesz zielonoświątkowca wierzącego w teorię ewolucji to musi mieć wyprany mózg przez lata indoktrynacji w szkole i bardzo słabo znać Biblię. Czyli może tak być w przypadku nowonawróconych Podobnie było ze mną, zaraz po nawróceniu pozwoliłem sobie nie mieć zdania w tej kwestii (uznałem to za sprawę drugorzędową), pozbyłem się uprzedzeń i z czasem odkrywałem absurdalność i nienaukowość teorii ewolucji

myślę Ian, że może być trochę inaczej. dla niektórych sprawa początku często jest nie tylko drugorzędna ale może być sześcio- albo i ośmiorzędna. w moim zborze np. pastor zaczął zgłębiać temat dopiero jak dzieci zaczęły zadawać pytania o dinozaury. często jesteśmy tak przesiąknięci TE, że nawet nie dostrzegamy tego i prawdy biblijne w tym zakresie traktujemy jako przenośnie lub jakieś opowiastki. no i problem stanowił brak dostępu do dowodów kreacjonistycznych, gdzie świat na każdym kroku karmi nas dowodami TE.


Albowiem łaską zbawieni jesteście przez wiarę, i to nie z was: Boży to dar (BW Efez. 2:8)

Wróć do „Dla poszukujących”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości