Kościół luterański a katolicki

Wszelkie tematy nie pasujące do innych działów.
Puritan
Posty: 4628
Rejestracja: 19 maja 2008, 16:04
wyznanie: Kościół Ewangelicznych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Kościół luterański a katolicki

Postautor: Puritan » 07 sie 2010, 23:31

Jakie są główne różnice pomiędzy tymi wyznaniami? Bo ja znalazłem dosyć duże podobieństwa:

Wspólna deklaracja o usprawiedliwieniu:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Wsp%C3%B3l ... edliwieniu


Strój:

synody lub kierownictwa Kościołów zezwalają na wprowadzanie dawnego, przed- i poreformacyjnego stroju liturgicznego jakim jest biała alba z kolorową stułą w kolorze liturgicznym lub kolorowej stuły na czarną togę do ewangelickich nabożeństw i czynności liturgicznych.

http://www.luteranie.pl/www/biblioteka/ ... gross9.htm

Rzeźby Chrystusa: (zdjęcie w linku powyżej)

Więc jak to jest z tymi różnicami?


Serdecznie zapraszam na nowe wpisy https://purytanin.wordpress.com/
heillos - ex
Posty: 121
Rejestracja: 03 cze 2010, 18:40
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: heillos - ex » 08 sie 2010, 18:29

Tak, jak napisałem w innym wątku, jestem katolikiem, który porzucił KRK na rzecz KEA całkiem niedawno, więc nie wypowiem się odnośnie szczegółów podobieństw i różnic, jednak chciałbym zapytać:

a) Co nie tak z ową deklaracją ? Nie jestem teologiem, więc nie wiem jakie jej stawiasz zarzuty.

b) Pomijając to, że strój ma zerowe znaczenie, to zupełnie nie rozumiem gdzie widzisz podobieństwo pomiędzy czarną togą w KEA lub białą albą, a ociekającymi złotem kolorowymi ornatami w KRK. To, że toga czy alba nie są współczesnymi strojami cywilnymi, to tylko należy żałować. Jeżeli Twoja ocena Kościoła opiera się na tym, to ja oceniam analogicznie pastorów baptystycznych, bo wierni pewnie chodzą w normalnych spodniach, swetrach, koszulach, a oni ostro rygorystycznie w garniturach. A ja np. nienawidzę garnituru. Ubieram się w niego tylko z musu.

Tak czy siak, są to nasze luźne rozważania estetyczne, bo jak napisano w podanym przez ciebie artykule:

Strój liturgiczny w Kościele Ewangelicko-Augsburskim czyli Luterańskim należy do tzw. "adiafor", czyli spraw nieistotnych, nie mających wpływu na wiarę.



c) Nie wiem jakie jest oficjalne stanowisko KEA, ale krzyż wisi również u mnie w domu. Więc powiem dlaczego. Nie ma to nic wspólnego z kultem obrazów czy rzeźb, jaki uprawiany jest w KRK. Po prostu jest to symbol mojego chrześcijaństwa, przypomnienie o moim Zbawicielu oraz element edukacyjny dla mojej córki. Nie widzę w tym nic niewłaściwego.


====

Odpowiadając na główne pytanie: KRK i KEA mają wiele wspólnego, tak samo jak KRK i inne chrześcijańskie kościoły. Wszyscy jesteśmy dziećmi Boga, wszyscy jesteśmy głosicielami ewangelii, wszyscy wierzymy w Chrystusa Zbawcę. Owszem, KRK dość mocno odszedł od Słowa Bożego i wywołało to Reformację, która miała za zadanie naprawić KRK. Nie udało się tego zrobić wtedy, ale proces został zapoczątkowany i obecny KRK wiele rzeczy już zreformował. Więc dialog jest nadal potrzebny. Jednak nie można tych Kościołów zrównywać, bo katolicyzm i protestantyzm mają wiele różnic.


Puritan
Posty: 4628
Rejestracja: 19 maja 2008, 16:04
wyznanie: Kościół Ewangelicznych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Puritan » 08 sie 2010, 19:58

heillos pisze:a) Co nie tak z ową deklaracją ? Nie jestem teologiem, więc nie wiem jakie jej stawiasz zarzuty.

Nauczanie KK zaprzecza:
1. Sola fide (Tylko wiarą)
2.Sola gratia (Tylko łaska)
http://pl.wikipedia.org/wiki/Pi%C4%99%C ... estantyzmu
Jak więc można pogodzić nauczanie, że usprawiedliwienie jest TYLKO wiarą i TYLKO dzięki łasce z rzymskim zafałszowaniem Ewangelii? Nijak.

heillos pisze:b) Pomijając to, że strój ma zerowe znaczenie

Strój ma znaczenie: swoi ciągną do swoich.

heillos pisze:to zupełnie nie rozumiem gdzie widzisz podobieństwo pomiędzy czarną togą w KEA lub białą albą, a ociekającymi złotem kolorowymi ornatami w KRK

Podałem link. Zrób doświadczenie: wklej ten obrazek z luterańskich księdzem, wyślij go przypadkowym osobom i zapytaj kogo widzą na zdjęciu. Gwarantuję ci, że co najmniej 99% ankietowanych odpowie, że widzi księdza katolickiego.
heillos pisze:c) Nie wiem jakie jest oficjalne stanowisko KEA, ale krzyż wisi również u mnie w domu. Więc powiem dlaczego. Nie ma to nic wspólnego z kultem obrazów czy rzeźb, jaki uprawiany jest w KRK. Po prostu jest to symbol mojego chrześcijaństwa, przypomnienie o moim Zbawicielu oraz element edukacyjny dla mojej córki. Nie widzę w tym nic niewłaściwego.

Czy znasz drugie przykazanie z Dekalogu?
Odpowiadając na główne pytanie: KRK i KEA mają wiele wspólnego, tak samo jak KRK i inne chrześcijańskie kościoły. Wszyscy jesteśmy dziećmi Boga?

Słucham? A ta nauka to skąd? Bo na pewno nie z Biblii.

heillos pisze:wszyscy jesteśmy głosicielami ewangelii, wszyscy wierzymy w Chrystusa Zbawcę

Zadam więc pytanie retoryczne dla naszej merytorycznej wymiany zdań: w jakiego Chrystusa wierzy Kościół Katolicki i Kościół Luterański, który tak się spoufalił z Rzymem? Jaką Ewangelię głosicie?

Taką:

6 Dziwię się, że tak prędko dajecie się odwieść od tego, który was powołał w łasce Chrystusowej do innej ewangelii,
7 Chociaż innej nie ma; są tylko pewni ludzie, którzy was niepokoją i chcą przekręcić ewangelię Chrystusową.
8 Ale choćbyśmy nawet my albo anioł z nieba zwiastował wam ewangelię odmienną od tej, którą myśmy wam zwiastowali, niech będzie przeklęty! (Gal. 1)


Serdecznie zapraszam na nowe wpisy https://purytanin.wordpress.com/
heillos - ex
Posty: 121
Rejestracja: 03 cze 2010, 18:40
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: heillos - ex » 08 sie 2010, 21:58

Puritan pisze:Strój ma znaczenie: swoi ciągną do swoich.


Myślę, że przy takim nastawieniu, dalsza dyskusja z tobą nie ma chyba sensu.
Znajdziesz dowolnie bzdurną bzdurę, żeby wykazać związek. Oczywiście to, że księża katoliccy mają dwie ręce i dwie nogi nie zachęca pastorów baptystycznych do ucinania sobie rąk i nóg celem odróżnienia.

Podałem link. Zrób doświadczenie: wklej ten obrazek z luterańskich księdzem, wyślij go przypadkowym osobom i zapytaj kogo widzą na zdjęciu. Gwarantuję ci, że co najmniej 99% ankietowanych odpowie, że widzi księdza katolickiego.


Po pierwsze spora część Polaków nie ma zapewne najmniejszego pojęcia o protestantach.

Po drugie, pokaż zdjęcie baptystycznego pastora, a masz sporą szansę, że ta sama grupa ankietowanych powie, że to pracownik działu markietingu. I co z tego? Z powodu mnie może być w dresie. Jak cytowałem oficjalne stanowisko, ten strój nie ma związku z wiarą.


Puritan pisze:Czy znasz drugie przykazanie z Dekalogu?


Znam. Nie ma ono związku. Nie modlę się do figury.


Puritan pisze:Słucham? A ta nauka to skąd? Bo na pewno nie z Biblii.


Przeoczyłem gdzieś fragment o ludziach-dzieciach nieboga? Możliwe. Wskaż mi go.


Norbi
Posty: 8516
Rejestracja: 02 mar 2009, 23:08
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Newcastle upon Tyne
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Norbi » 08 sie 2010, 22:05

Przeoczyłem gdzieś fragment o ludziach-dzieciach nieboga? Możliwe. Wskaż mi go.


J 8:44 BT "Wy macie diabła za ojca i chcecie spełniać pożądania waszego ojca. Od początku był on zabójcą i w prawdzie nie wytrwał, bo prawdy w nim nie ma. Kiedy mówi kłamstwo, od siebie mówi, bo jest kłamcą i ojcem kłamstwa."


Puritan
Posty: 4628
Rejestracja: 19 maja 2008, 16:04
wyznanie: Kościół Ewangelicznych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Puritan » 08 sie 2010, 22:22

heillos pisze:Przeoczyłem gdzieś fragment o ludziach-dzieciach nieboga? Możliwe. Wskaż mi go.

Dziecko Boże: osoba, która narodziła się duchowo. Wszyscy są stworzeniami Boga, dziećmi są tylko wybrani. Bóg nie wrzuca swoich dzieci do piekła.

"Z miłości przeznaczył nas dla siebie
jako przybranych synów przez Jezusa Chrystusa,
według postanowienia swej woli" (Ef. 1:5 Biblia Katolicka)

Kim są przybrane dzieci Boże? Wybrani święci (Ef. 1:4).


Serdecznie zapraszam na nowe wpisy https://purytanin.wordpress.com/
Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Zbyszekg4 » 09 sie 2010, 08:30

Puritan pisze:Wszyscy są stworzeniami Boga, dziećmi są tylko wybrani. Bóg nie wrzuca swoich dzieci do piekła.

A swoje stworzenia wrzuca? Inaczej: czy tylko po to je stworzych by potem ogien piekielny nimi nakarmic?


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]
Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Zbyszekg4 » 09 sie 2010, 08:36

ann_in_grace pisze:http://www.ligonier.org/learn/series/hell/the-place-of-gods-disfavor/

Tam sie dowiesz wiecej, i na pewno uslyszysz, jak mowic o Bogu z szacunkiem.

Zalozylas watek o tym by nie podawac linkow do filmikow bez opisania ich. A tu nie stosujesz sie za bardzo do tego postulatu swego... :O


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]
Awatar użytkownika
Dawid
Posty: 1837
Rejestracja: 04 lut 2010, 15:41
wyznanie: Prezbiterianizm
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Dawid » 09 sie 2010, 08:54

Zbyszekg4 pisze:A swoje stworzenia wrzuca? Inaczej: czy tylko po to je stworzych by potem ogien piekielny nimi nakarmic?

Po pierwsze Zbyszek jest mowa o różnicach między KRK, a KEA, a Ty znowu sprowadzasz temat na predestynacje.

Po drugie możesz pisać w tym dziale?


Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Zbyszekg4 » 09 sie 2010, 08:57

Przepraszam, znikam. Bawcie sie sami :mrgreen:


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]
Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Zbyszekg4 » 09 sie 2010, 09:10

ann_in_grace, ok! Niestety nic nie uslysze, chyba ze mi wylozysz mowe tego innostrańca :mrgreen:

Pozdrawiam i nie czepiam sie wiecej :flower:


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]

Wróć do „Hyde Park”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości