Duchowe Dary: Mądrość

Dział niepolemiczny.
Miejsce dla budujących artykułów lub własnych przemyśleń ukazujących stanowisko teologiczne. Tylko dla protestantów.
Awatar użytkownika
Imperator
Posty: 6343
Rejestracja: 22 kwie 2010, 17:05
wyznanie: Prezbiterianizm
Lokalizacja: Merry ol' England
O mnie: PhD
Gender: Male
Kontaktowanie:

Duchowe Dary: Mądrość

Postautor: Imperator » 26 lis 2010, 15:35

Duchowe Dary: Mądrość

Położywszy pewne fundamentalne zasady odnośnie duchowych darów, Paweł rozpoczyna wymieniać niektóre z nich: “Jeden bowiem otrzymuje przez Ducha mowę mądrości, drugi przez tego samego Ducha mowę wiedzy” (1 Kor. 12:8).

Duchowy Dar Mądrości: Definicja

Dar mądrości jest to zdolność do wglądu w ludzi i sytuacje które nie są oczywiste dla przeciętnej osoby, połączone ze zrozumieniem co robić i jak to robić. To jest umiejętność nie tylko widzieć, ale też zastosować zasady z Bożego Słowa do praktycznych problemów życia codziennego przez “Ducha mądrości” (Efez. 1:17).

Ludzie z Darem Mądrości

Ci ludzie często mają umiejętność do syntezy biblijnej prawdy i zastosowania jej w życiu ludzi tak aby podjęli dobre wybory i ominęli głupie błędy. Ci ludzie dziś funkcjonują jako trenerzy, doradcy i konsultanci.

Mądrość w Służbie Jezusa

Łukasz 2:40-52 mówi że Jezus był “wypełniony mądrością” jako chłopiec i “wzrastał w mądrości” jako młody mężczyzna tak że współcześni mu uczeni byli “zadziwieni jego zrozumieniem”. Tłumy które słuchały nauczania Jezusa mówiły, “co to za mądrość, która jest mu dana?” (Marek 6:2). W Mateusza 12:42, Jezus powiedział że jest mądrzejszy od Salomona. A w Łukasza 21:15, Jezus powiedział, “dam wam wymowę i mądrość”. Powiedziane jest też, że Jezus jest “mądrością Bożą” (1 Kor. 1:24,30). Mądrość jest także zilustrowana w życiu Jozuego (Deut. 34:9). Salomona (1 Królewska 3:5-28), i Daniela (Daniel 1:17-20; 2:19-23).

Czy Masz Ten Dar?

Kilka pytań by sobie zadać:

* Kiedy studiujesz Boże Słowo, to czy widzisz, że znajdujesz jego znaczenie i zastosowanie zanim to zrobią inni?

* Czy zdajesz się rozumieć rzeczy o Bożym Słowie które inni wierzący na tym samym poziomie i doświadczeniu zdają się nie dostrzegać?

* Czy jesteś w stanie zastosować biblijne prawdy w praktyczny sposób by pomóc innym podjąć dobre wybory życiowe?

* Czy frustrujesz się kiedy ludzie popełniają głupie decyzje niszczące ich jakość życia, ponieważ wiesz co powinni zrobić w zamian?

* Czy zauważyłeś, że kiedy ludzie mają do podjęcia ważne decyzje to przychodzą do ciebie po modlitwę i biblijną poradę?

* Czy widzisz, że gdy udzielasz porady, Bóg Duch Święty daje ci mądrość do podzielenia się z nimi z Pisma, które przyjmują jako Bożą prawdę dla nich przez ciebie?

[za http://theresurgence.com/series/spiritual-gifts ]


Teologia na poważnie i z humorem: http://mlodykalwin.blox.pl
Awatar użytkownika
fantomik
Posty: 15826
Rejestracja: 20 sty 2008, 15:54
wyznanie: Inne ewangeliczne
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: fantomik » 20 mar 2011, 21:56

Przeniosłem do czytelni.


"Cóż zatem Ateny mają wspólnego z Jerozolimą? Cóż Akademia z Kościołem? Cóż heretycy z chrześcijanami?" — Tertulian
"...ilość nieprawdziwych informacji na temat teologii Kalwina jakie zostały podane jest wystarczająca aby wielokrotnie udowodnić jego doktrynę totalnej deprawacji!" — J.I. Packer
"Take a quiet moment to yourself today. Read a book. Sip a latte. Look out the window. (Then do the same thing, every single day, for the rest of your life.)" — Susan Cain
Nehemiah 8:10: I rzekł im Nehemiasz: Idźcie, spożywajcie potrawy świąteczne i pijcie napoje słodkie - poślijcie też porcje temu, który nic gotowego nie ma: albowiem poświęcony jest ten dzień Panu naszemu. A nie bądźcie przygnębieni, gdyż radość w Panu jest waszą ostoją.

Wróć do „Czytelnia ”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości