Adam i Ewa

Wszelkie tematy nie pasujące do innych działów.
Kano888
Posty: 23
Rejestracja: 18 mar 2010, 23:07
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Adam i Ewa

Postautor: Kano888 » 29 lis 2010, 18:16

Temat może nieco śmieszny ...

Do rzeczy :
Kiedy Bóg stworzył Adama i Ewę ? Jest gdzieś jakaś wzmianka o tym ? ( chodzi mi o rok )

Ciekawi mnie to , bo niektórzy uważają że ludzie żyli 70 000 lat p.n.e

A Abraham bodajże w 1800 p.n.e

Skoro Adam i Ewa byli pierwsi to kiedy to mogło być ?


Awatar użytkownika
Hardi
Posty: 7821
Rejestracja: 23 sty 2010, 12:17
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Norwegia
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Hardi » 29 lis 2010, 19:04

ponad 6 tyś lat temu


Awatar użytkownika
Imperator
Posty: 6337
Rejestracja: 22 kwie 2010, 17:05
wyznanie: Prezbiterianizm
Lokalizacja: Merry ol' England
O mnie: PhD
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Imperator » 29 lis 2010, 21:22

Kano888 pisze: Skoro Adam i Ewa byli pierwsi to kiedy to mogło być ?


Byli na pewno, kiedy nie wiadomo dokladnie, mozna rozne teorie snuc - ale tak jak Chrystus jest drugim Adamem, tak jak Kosciol Chrystusa jest jak Arka Noego dla wybranych, tak wszystko to co pisze Biblia jest prawda.


Teologia na poważnie i z humorem: http://mlodykalwin.blox.pl
Kano888
Posty: 23
Rejestracja: 18 mar 2010, 23:07
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Kano888 » 29 lis 2010, 21:49

Imperator pisze:
Kano888 pisze: Skoro Adam i Ewa byli pierwsi to kiedy to mogło być ?


Byli na pewno, kiedy nie wiadomo dokladnie, mozna rozne teorie snuc - ale tak jak Chrystus jest drugim Adamem, tak jak Kosciol Chrystusa jest jak Arka Noego dla wybranych, tak wszystko to co pisze Biblia jest prawda.


Wiem że jest prawdą , czytam ją po raz kolejny ...

źle zdanie napisałem :oops:


Awatar użytkownika
Lash
Moderator
Posty: 30975
Rejestracja: 04 sty 2008, 16:28
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: England
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Lash » 30 lis 2010, 10:43

Kano888 pisze:
Imperator pisze:
Kano888 pisze: Skoro Adam i Ewa byli pierwsi to kiedy to mogło być ?


Byli na pewno, kiedy nie wiadomo dokladnie, mozna rozne teorie snuc - ale tak jak Chrystus jest drugim Adamem, tak jak Kosciol Chrystusa jest jak Arka Noego dla wybranych, tak wszystko to co pisze Biblia jest prawda.


Wiem że jest prawdą , czytam ją po raz kolejny ...

źle zdanie napisałem :oops:
nie jest to tak bardzo istotne.
myśle ze rozciągłos moze byc miedzy 6-60 tys BC


(15) Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, (16) lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem. Miejcie sumienie czyste, aby ci, którzy zniesławiają dobre chrześcijańskie życie wasze, zostali zawstydzeni, że was spotwarzali. (1 List Piotra 3:15-16, Biblia Warszawska)
i przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili (Ew. Mateusza 6:1-34, Biblia Tysiąclecia)
Krytykant jest jak samochód osobowy - im gorszy tym głośniejszy i mocniej warczy

"Run, Lash, run / The law commands / But gives me neither feet nor hands / Tis better news the Gospel brings / It bids me fly It gives me wings" J.B.
Awatar użytkownika
Imperator
Posty: 6337
Rejestracja: 22 kwie 2010, 17:05
wyznanie: Prezbiterianizm
Lokalizacja: Merry ol' England
O mnie: PhD
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Imperator » 18 sty 2011, 20:23

Ciekawe teze postawil Francis Sheaffer pytajac - jakie minimum musza nam mowic pierwsze trzy rozdzialy ksiegi Genesis aby cala Biblia nadal miala sens.


Teologia na poważnie i z humorem: http://mlodykalwin.blox.pl
Awatar użytkownika
fantomik
Posty: 15800
Rejestracja: 20 sty 2008, 15:54
wyznanie: Inne ewangeliczne
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: fantomik » 18 sty 2011, 20:55

Imperator pisze:Ciekawe teze postawil Francis Sheaffer pytajac - jakie minimum musza nam mowic pierwsze trzy rozdzialy ksiegi Genesis aby cala Biblia nadal miala sens.

Na pewno zawiera to literalne 6 dni (po 24h każdy) stwarzania. Inaczej nadanie Prawa przez Mojżesza nie ma sensu bo opiera się w dużej części na hipotetycznych "baśniach".

Pozdrawiam,
f. (moje dwa grosze)


"Cóż zatem Ateny mają wspólnego z Jerozolimą? Cóż Akademia z Kościołem? Cóż heretycy z chrześcijanami?" — Tertulian
"...ilość nieprawdziwych informacji na temat teologii Kalwina jakie zostały podane jest wystarczająca aby wielokrotnie udowodnić jego doktrynę totalnej deprawacji!" — J.I. Packer
"Take a quiet moment to yourself today. Read a book. Sip a latte. Look out the window. (Then do the same thing, every single day, for the rest of your life.)" — Susan Cain
Nehemiah 8:10: I rzekł im Nehemiasz: Idźcie, spożywajcie potrawy świąteczne i pijcie napoje słodkie - poślijcie też porcje temu, który nic gotowego nie ma: albowiem poświęcony jest ten dzień Panu naszemu. A nie bądźcie przygnębieni, gdyż radość w Panu jest waszą ostoją.
Awatar użytkownika
Imperator
Posty: 6337
Rejestracja: 22 kwie 2010, 17:05
wyznanie: Prezbiterianizm
Lokalizacja: Merry ol' England
O mnie: PhD
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Imperator » 18 sty 2011, 21:15

fantomik pisze:Na pewno zawiera to literalne 6 dni (po 24h każdy) stwarzania. Inaczej nadanie Prawa przez Mojżesza nie ma sensu bo opiera się w dużej części na hipotetycznych "baśniach".


Ty serio?


Teologia na poważnie i z humorem: http://mlodykalwin.blox.pl
Awatar użytkownika
fantomik
Posty: 15800
Rejestracja: 20 sty 2008, 15:54
wyznanie: Inne ewangeliczne
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: fantomik » 18 sty 2011, 21:19

Imperator pisze:
fantomik pisze:Na pewno zawiera to literalne 6 dni (po 24h każdy) stwarzania. Inaczej nadanie Prawa przez Mojżesza nie ma sensu bo opiera się w dużej części na hipotetycznych "baśniach".

Ty serio?

Całkowicie :) Oczywiście, uważam, że wiara w literalne 6 dni stworzenia świata nie jest konieczna do Zbawienia.

Pozdrawiam,
f. (moje dwa grosze)


"Cóż zatem Ateny mają wspólnego z Jerozolimą? Cóż Akademia z Kościołem? Cóż heretycy z chrześcijanami?" — Tertulian
"...ilość nieprawdziwych informacji na temat teologii Kalwina jakie zostały podane jest wystarczająca aby wielokrotnie udowodnić jego doktrynę totalnej deprawacji!" — J.I. Packer
"Take a quiet moment to yourself today. Read a book. Sip a latte. Look out the window. (Then do the same thing, every single day, for the rest of your life.)" — Susan Cain
Nehemiah 8:10: I rzekł im Nehemiasz: Idźcie, spożywajcie potrawy świąteczne i pijcie napoje słodkie - poślijcie też porcje temu, który nic gotowego nie ma: albowiem poświęcony jest ten dzień Panu naszemu. A nie bądźcie przygnębieni, gdyż radość w Panu jest waszą ostoją.
Awatar użytkownika
Imperator
Posty: 6337
Rejestracja: 22 kwie 2010, 17:05
wyznanie: Prezbiterianizm
Lokalizacja: Merry ol' England
O mnie: PhD
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Imperator » 18 sty 2011, 21:25

fantomik pisze:Całkowicie :) Oczywiście, uważam, że wiara w literalne 6 dni stworzenia świata nie jest konieczna do Zbawienia.


Kurcze... musze jakos zaplanowac swoj czas lepiej... jest tyle swietnych materialow czekajacych by je na Polski przetlumaczyc i na forum wklejac.

Tymczasem dla znajacych angielski - dyskusja o tym jakie minimum musi nam mowic Genesis 1-2 aby reszta Biblii miala sens jest w tym linku:
http://www.monergismbooks.com/pdfs/godwhoisthere.pdf


Teologia na poważnie i z humorem: http://mlodykalwin.blox.pl
Awatar użytkownika
fantomik
Posty: 15800
Rejestracja: 20 sty 2008, 15:54
wyznanie: Inne ewangeliczne
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: fantomik » 18 sty 2011, 21:32

Imperator pisze:
fantomik pisze:Całkowicie :) Oczywiście, uważam, że wiara w literalne 6 dni stworzenia świata nie jest konieczna do Zbawienia.


Kurcze... musze jakos zaplanowac swoj czas lepiej... jest tyle swietnych materialow czekajacych by je na Polski przetlumaczyc i na forum wklejac.

Tymczasem dla znajacych angielski - dyskusja o tym jakie minimum musi nam mowic Genesis 1-2 aby reszta Biblii miala sens jest w tym linku:
http://www.monergismbooks.com/pdfs/godwhoisthere.pdf

Carsona czytałem i jak widzisz się z nim nie zgadzam :P Jakbyś napisał ile musi mówić minimum aby sens miała przedstawiana przez nas Ewangelia (a nie cała Biblia) to bym się z Carsona pozycją zgodził (co zresztą w sumie powiedziałem w poprzednim poście).

Pozdrawiam,
f. (moje dwa grosze)


"Cóż zatem Ateny mają wspólnego z Jerozolimą? Cóż Akademia z Kościołem? Cóż heretycy z chrześcijanami?" — Tertulian
"...ilość nieprawdziwych informacji na temat teologii Kalwina jakie zostały podane jest wystarczająca aby wielokrotnie udowodnić jego doktrynę totalnej deprawacji!" — J.I. Packer
"Take a quiet moment to yourself today. Read a book. Sip a latte. Look out the window. (Then do the same thing, every single day, for the rest of your life.)" — Susan Cain
Nehemiah 8:10: I rzekł im Nehemiasz: Idźcie, spożywajcie potrawy świąteczne i pijcie napoje słodkie - poślijcie też porcje temu, który nic gotowego nie ma: albowiem poświęcony jest ten dzień Panu naszemu. A nie bądźcie przygnębieni, gdyż radość w Panu jest waszą ostoją.
Awatar użytkownika
św.tomek
Posty: 3658
Rejestracja: 14 mar 2008, 12:00
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: św.tomek » 18 sty 2011, 21:36

Imperator pisze:Ciekawe teze postawil Francis Sheaffer pytajac - jakie minimum musza nam mowic pierwsze trzy rozdzialy ksiegi Genesis aby cala Biblia nadal miala sens.


muszą mówić prawdę o marnej moralnej kondycji rodzaju ludzkiego przed świętym Bogiem


Awatar użytkownika
fantomik
Posty: 15800
Rejestracja: 20 sty 2008, 15:54
wyznanie: Inne ewangeliczne
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: fantomik » 18 sty 2011, 21:44

W mojej opinii odrzucając istnienie prawdziwego indywidualnego pierwszego Adam, sens traci drugi Adam. Podobnie przecząc pierwszemu grzechowi (wraz z jego następstwami jak i założonym stanem przed upadkiem) jako faktowi historycznemu, sens odbiera się przyszłemu odkupieniu. Rezygnując (jak to czynią ewolucjoniści) z indywidualnego zaangażowania Boga w dzieło Stworzenia, sens odbiera się indywidualnemu udziałowi Boga w akcie Drugiego Stworzenia. Podobnie odrzucając literalne sześć dni stworzenia sens traci nadanie Prawa Odpoczynku, a w efekcie całe nadanie Prawa przez Mojżesza.

Czyżbym miał zbyt wysoki pogląd na Pismo Święte i to co oznacza "cała Biblia ma sens"?

Pozdrawiam,
f. (moje dwa grosze)


"Cóż zatem Ateny mają wspólnego z Jerozolimą? Cóż Akademia z Kościołem? Cóż heretycy z chrześcijanami?" — Tertulian
"...ilość nieprawdziwych informacji na temat teologii Kalwina jakie zostały podane jest wystarczająca aby wielokrotnie udowodnić jego doktrynę totalnej deprawacji!" — J.I. Packer
"Take a quiet moment to yourself today. Read a book. Sip a latte. Look out the window. (Then do the same thing, every single day, for the rest of your life.)" — Susan Cain
Nehemiah 8:10: I rzekł im Nehemiasz: Idźcie, spożywajcie potrawy świąteczne i pijcie napoje słodkie - poślijcie też porcje temu, który nic gotowego nie ma: albowiem poświęcony jest ten dzień Panu naszemu. A nie bądźcie przygnębieni, gdyż radość w Panu jest waszą ostoją.
Awatar użytkownika
św.tomek
Posty: 3658
Rejestracja: 14 mar 2008, 12:00
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: św.tomek » 18 sty 2011, 22:02

fantomik pisze:W mojej opinii odrzucając istnienie prawdziwego indywidualnego pierwszego Adam, sens traci drugi Adam. Podobnie przecząc pierwszemu grzechowi (wraz z jego następstwami jak i założonym stanem przed upadkiem) jako faktowi historycznemu, sens odbiera się przyszłemu odkupieniu. Rezygnując (jak to czynią ewolucjoniści) z indywidualnego zaangażowania Boga w dzieło Stworzenia, sens odbiera się indywidualnemu udziałowi Boga w akcie Drugiego Stworzenia.


taka symetria nie jest konieczna

antytyp jakim jest Adam może być tylko alegorią a sam Typ zachowa sens
ważne żeby alegoria odnosiła sie do realiów zastanych - czyli upadłej natury człowieka - a nie jej ściśle historycznej genezy

fantomik pisze:Podobnie odrzucając literalne sześć dni stworzenia sens traci nadanie Prawa Odpoczynku, a w efekcie całe nadanie Prawa przez Mojżesza.


gwoli ścisłości:
szabat nie znaczy konkrentie odpowczynku, tylko zaprzestanie (jednej rzeczy, by skupic sie na innej)

Bóg dał szabat po to, by człowiek zaprzestał codziennych zajęć i skupił sie na Bogu - to jest sens świętowania.
Podobnie jak Bóg zaprzestał tworzenia i skupił sie na tym jak dobre było jego dzieło.

Czyżbym miał zbyt wysoki pogląd na Pismo Święte i to co oznacza "cała Biblia ma sens"?


Biblia nie stanie się dla nas ani trochę bardziej sensowna przez to, że uznamy ją za "cmentarzysko faktów" :)
kto wie?
może nawet mniej...


Awatar użytkownika
fantomik
Posty: 15800
Rejestracja: 20 sty 2008, 15:54
wyznanie: Inne ewangeliczne
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: fantomik » 18 sty 2011, 22:14

św.tomek pisze:[...]taka symetria nie jest konieczna

W mojej opinii jest :) Tyle, że przyjmuję do wiadomości, że może to być swego rodzaju moje "spaczenie".
Sama alegoria niestety nie gwarantuje, że było inaczej. A jeśli mówimy o realnym odkupieniu jako fakcie historycznym to musi nastąpić realny upadek jako fakt historyczny. Analogicznie uważam, że jeśli istnieje historyczna postać realnego Odkupiciela, to musi też istnieć realna postać tego, który upadł. W innym wypadku mogę spokojnie twierdzić, że Chrystus może i sobie żył kiedyś tam, ale Odkupicielem jest w równie alegorycznym sensie.
św.tomek pisze:[...]
Bóg dał szabat po to, by człowiek zaprzestał codziennych zajęć i skupił sie na Bogu - to jest sens świętowania.
Podobnie jak Bóg zaprzestał tworzenia i skupił sie na tym jak dobre było jego dzieło.

Jednak odniesienie do sześciu dni pracy Boga, jeśli to wcale nie było sześć dni, tylko miliard lat, jest zwykłą "furtką" do nadużyć i pozbawia obiektywnego sensu dane przykazanie.
św.tomek pisze:[...]Biblia nie stanie się dla nas ani trochę bardziej sensowna przez to, że uznamy ją za "cmentarzysko faktów" :)

Widać inaczej rozumiemy Słowa Pana, że ani jedna jota i ani jedna kreska nie przeminą. Osobiście uważam, że właśnie w "cmentarzysku faktów", a nie zbiorze baśni, mogę upatrywać obiektywnych Prawd o moim Bogu i Zbawicielu, a nie tylko poetyckich ekspresji niczym nie popartych w rzeczywistości.

Pozdrawiam,
f. (moje dwa grosze)


"Cóż zatem Ateny mają wspólnego z Jerozolimą? Cóż Akademia z Kościołem? Cóż heretycy z chrześcijanami?" — Tertulian
"...ilość nieprawdziwych informacji na temat teologii Kalwina jakie zostały podane jest wystarczająca aby wielokrotnie udowodnić jego doktrynę totalnej deprawacji!" — J.I. Packer
"Take a quiet moment to yourself today. Read a book. Sip a latte. Look out the window. (Then do the same thing, every single day, for the rest of your life.)" — Susan Cain
Nehemiah 8:10: I rzekł im Nehemiasz: Idźcie, spożywajcie potrawy świąteczne i pijcie napoje słodkie - poślijcie też porcje temu, który nic gotowego nie ma: albowiem poświęcony jest ten dzień Panu naszemu. A nie bądźcie przygnębieni, gdyż radość w Panu jest waszą ostoją.

Wróć do „Hyde Park”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości