Poznaj Heretyka: Apolinary

Dział niepolemiczny.
Miejsce dla budujących artykułów lub własnych przemyśleń ukazujących stanowisko teologiczne. Tylko dla protestantów.
Awatar użytkownika
Imperator
Posty: 6337
Rejestracja: 22 kwie 2010, 17:05
wyznanie: Prezbiterianizm
Lokalizacja: Merry ol' England
O mnie: PhD
Gender: Male
Kontaktowanie:

Poznaj Heretyka: Apolinary

Postautor: Imperator » 15 mar 2011, 15:12

Poznaj Heretyka: Apolinary

Obrazek

Tło Historyczne

W latach po Soborze Nicejskim w 325 A.D. kościół zmagał się z wieloma pytaniami odnośnie osoby i dzieła Chrystusa. Na Nicei, bóstwo Chrystusa zostało określone jako ortodoksyjne chrześcijańskie nauczanie, ale pozostawiło wiele pytań odnośnie osoby Chrystusa. Apolinary, ustanowiony biskupem Laodycei w 362 A.D., jest odpowiedzialny za Apolinaryzm. Ten pogląd naraża na szwank pełne człowieczeństwo Jezusa sugerując że odwieczne logos (Słowo) zajęło miejsce ludzkiej duszy Jezusa i służyło jako życiodajne źródło w ciele Chrystusa.

Pogląd Apolinarego na Jezusa

Apolinary mówi, "Ciało, uzależniając swoje działanie od innych zasad ruchu i czynności... nie jest w sobie kompletnie żywą jednostką, ale aby stać się taką łączy się z czymś innym. Więc zjednoczył się z niebiańską zasadą [Logos / Słowem] i był z nią złączony... Przeto z poruszonego i poruszającego złożony został jeden żywy byt - nie dwa, ani nie jeden złożony z dwóch samo-istniejących zasad" (Apollinarius, “Fragment 107”). J.N.D. Kelly, prominentny naukowiec historii doktryn pisze, "Presupozycja tego argumenty jest taka, że boskie Słowo było zastąpione przez normalną ludzką psychologię w Chrystusie." Inaczej mówiąc, człowieczeństwo przyjęte we wcieleniu nie było kompletne, lecz brakowało znaczącego czynnika osobowości. Apolinary wierzył zatem, że Jezus był tylko częściowo człowiekiem.

Ortodoksyjna Odpowiedź

Nauczanie Apolinarego było potępione w Antiochii w 378 i 379 oraz przez Sobór Konstantynopolitański w 381. Głównym obrońcą teologicznej ortodoksji był Grzegorz z Nazjanzu, Wschodni teolog i Arcybiskup Konstantynopolu w czwartym wieku. Widział poglądy Apolinarego jako grożące zbawczemu dziełu Jezusa: "Jeśli ktokolwiek zaufał jemu jako człowiekowi bez ludzkiego umysłu, jest zaiste pozbawionym mózgu, i niegodnym zbawienia. Ponieważ tego czego on nie przyjął, on też nie uzdrowił; ale to co jest złączone z jego bóstwem jest też zbawione. Jeżeli tylko pół Adama upadło, wtedy też to co jest w Chrystusie przyjęło i zbawiło tą połowę; ale jeśli cała jego natura upadła, to musi być złączona z całą naturą Tego który jest jednorodzony, i jako taka zbawiona w całości" (“To Cledonius Against Apollinarius”). Innymi słowami, jeżeli cały Adam był zgubiony i zniszczony przez Upadek, Chrystus zatem, drugi Adam, musi przyjąć wszystko co Adam posiadał aby odnowić ludzką naturę i żyć życiem które Adamowi się nie udało. Te kwestie odnoszące się do zbawienia zmotywowały Grzegorza do wyjaśnienia Chrystologii wiernej Biblii.

Dlaczego To Jest Ważne?

Jeżeli Apolinary ma rację i "Słowo" zastąpiło ludzką duszę w Jezusie, musimy się zastanowić jak Chrystus może być w pełni człowiekiem. W Ewangeliach Jezus jest ukazany jako będący w pełni człowiekiem w sposobie jak doświadczał smutku, bólu i innych autentycznych ludzkich przeżyć. Z pewnością Jezus Chrystus był w pełni Bogiem, jak podtrzymane to zostało na Soborze Nicejskim, ale był także w pełni człowiekiem. I było to jego bóstwo wraz z człowieczeństwem, które pozwoliło mu by perfekcyjnie nas zastąpić, być pośrednikiem między Bogiem a ludźmi za nas i dla naszego zbawienia.


Teologia na poważnie i z humorem: http://mlodykalwin.blox.pl
Alkhilion
Posty: 7293
Rejestracja: 23 gru 2010, 20:26
wyznanie: Agnostyk
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Alkhilion » 15 mar 2011, 18:25

Dzięki Bracie, rozjaśniłeś mi nieco w tej sprawie. Aż strach, że przez jakiś czas skłaniałem się do tego bluźnierstwa, chwała Panu za Twoje krótkie słowo :mrgreen:


Awatar użytkownika
Imperator
Posty: 6337
Rejestracja: 22 kwie 2010, 17:05
wyznanie: Prezbiterianizm
Lokalizacja: Merry ol' England
O mnie: PhD
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Imperator » 15 mar 2011, 19:23

Alkhilion pisze:Dzięki Bracie, rozjaśniłeś mi nieco w tej sprawie. Aż strach, że przez jakiś czas skłaniałem się do tego bluźnierstwa


A skad to wywnioskowales?


Teologia na poważnie i z humorem: http://mlodykalwin.blox.pl
Alkhilion
Posty: 7293
Rejestracja: 23 gru 2010, 20:26
wyznanie: Agnostyk
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Alkhilion » 15 mar 2011, 19:55

Imperator pisze:A skad to wywnioskowales?


Z Pisma, które mówi, że Chrystus jest w pełni człowiekiem i w pełni Bogiem :)


Awatar użytkownika
fantomik
Posty: 15800
Rejestracja: 20 sty 2008, 15:54
wyznanie: Inne ewangeliczne
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: fantomik » 20 mar 2011, 21:58

Przeniosłem do czytelni.


"Cóż zatem Ateny mają wspólnego z Jerozolimą? Cóż Akademia z Kościołem? Cóż heretycy z chrześcijanami?" — Tertulian
"...ilość nieprawdziwych informacji na temat teologii Kalwina jakie zostały podane jest wystarczająca aby wielokrotnie udowodnić jego doktrynę totalnej deprawacji!" — J.I. Packer
"Take a quiet moment to yourself today. Read a book. Sip a latte. Look out the window. (Then do the same thing, every single day, for the rest of your life.)" — Susan Cain
Nehemiah 8:10: I rzekł im Nehemiasz: Idźcie, spożywajcie potrawy świąteczne i pijcie napoje słodkie - poślijcie też porcje temu, który nic gotowego nie ma: albowiem poświęcony jest ten dzień Panu naszemu. A nie bądźcie przygnębieni, gdyż radość w Panu jest waszą ostoją.

Wróć do „Czytelnia ”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości