Poznaj Heretyka: Sabeliusz

Dział niepolemiczny.
Miejsce dla budujących artykułów lub własnych przemyśleń ukazujących stanowisko teologiczne. Tylko dla protestantów.
Awatar użytkownika
Imperator
Posty: 6343
Rejestracja: 22 kwie 2010, 17:05
wyznanie: Prezbiterianizm
Lokalizacja: Merry ol' England
O mnie: PhD
Gender: Male
Kontaktowanie:

Poznaj Heretyka: Sabeliusz

Postautor: Imperator » 16 mar 2011, 20:39

Poznaj Heretyka: Sabeliusz

Obrazek

Tło Historyczne

Sabeliusz, teolog z trzeciego wieku i kapłan, był zwolennikiem modalizmu. Modalizm to nie-trynitarna herezja głosząca że Ojciec, Syn i Duch Święty są po prostu odmiennymi przejawami Boga, a nie osobnymi osobami w Bóstwie (Godhead). Nie wiadomo wiele o samym Sabeliuszu, który został ekskomunikowany w 220 AD, ale nauczanie które określone jest jego imieniem jest z nami do dziś.

Pogląd Sabeliusza na Boga

Modaliści właściwie troszczyli się o utrzymanie jedności Boga, a także pełnego bóstwa Chrystusa. Jednakże, to doprowadziło ich do błędu postrzegania każdej sugestii że Syn jest różny od Ojca jako tworzenie dualizmu w osobie Boga. Wczesny historyk Hipolit tak podsumował nauczanie modalizmu, jako takie w którym imiona "Ojciec", "Syn" i "Duch Święty" nie odnoszą się do rzeczywistych różnic w Bogu, ale raczej są jedynie nazwami opisującymi działanie jednego Boga w różnych okresach historii. Innymi słowy, "Ojciec", "Syn" i "Duch" są jedynie przymiotnikami opisującymi sposób w jaki jedno Bóstwo działa i jest postrzegane. Sabeliusz użył analogii słońca by wyjaśnić swój pogląd. W taki sam sposób w jaki słońce daje zarówno światło i ciepło, tak samo jedno bóstwo świeci w historii na różne sposoby. W stworzeniu, Bóstwo działa jako Ojciec; w odkupieniu, jako Syn; w życiu wierzących, jako Duch Święty.

Ortodoksyjna Odpowiedź

Ortodoksyjna odpowiedź na herezję Sabeliusza (i innych modalistów) pochodziła od Tertuliana, afrykańskiego teologa. W "Against Praxeas" Tertulian dowodził że Pismo Święte objawia że Bóg jest jeden w trzech osobach. Właściwie określił to jako podstawową doktrynę chrześcijaństwa. W Sabelliańskim, modalistycznym poglądzie, te trzy osoby nie są rzeczywiste, ale są po prostu odmiennymi przejawami jednego Boga. Dlatego, Tertulian proponował abyśmy mówili o Bogu (Godhead) jako "jedna substancja (łac. substantia) składająca się z trzech osób (łac. persona)." Ta terminologia posłużyła jako podstawa do przyszłej teologii Łacińskiej, i to właśnie spod pióra Tertuliana wyszło to ważne chrześcijańskie słowo "Trójca" (łac. trinitas).

Dlaczego To Jest Ważne?

Sabellianizm jest jedną z tych herezji w Chrześcijaństwie które wciąż pojawiają się w nowych formach. Każdy kto był na szkółce niedzielnej i gdzie wyjaśniano mu że Boska Trójca jest jak woda w postaciach ciekłej, stałej i gazowej, słyszał przejaw współczesnego modalizmu. Bóg nie jest jedną osobą która istnieje w trzech różnych formach w trzech różnych temperaturach, ale jest trzema odrębnymi osobami równocześnie dzielącymi wspólną istotę/esencję. Modalizm pokazał swój ohydny łeb w klasycznej liberalnej teologii Friedricha Schleiermacher, a dziś widziany jest w "Jednościowej (Oneness)" sekcie Pentakostalizmu, która jawnie wypiera się nauki o Trójcy. Stawką w debacie nie jest jedynie wymyślna teologiczna teminologia, ale zrozumienie samego Boga. Na przykład, jeżeli Sabelliański modalizm jest prawdziwy, to odwieczna bliska relacja jaka istniała pomiędzy Ojcem a Synem (Ewangelia Jana rozdz. 17) byłaby niedorzeczna. Modalizm podcina także zadość-uczynne dzieło Jezusa Chrystusa. Jeżeli jest tylko jeden Bóg działający w histori w trzech odsłonach/przejawach, to należy się zastanowić czy Jezus Chrystus był prawdziwie człowiekiem, czy tylko wydawał się takim, jak głosi herezja Deoketyzmu. Jeżeli Jezus Chrystus nie jest w pełni Bogiem i w pełni człowiekiem, nie może być pośrednikiem między Bogiem a człowiekiem. Z tego powodu herezja Sabelianizmu i modalizmu musi być odrzucona, a biblijna nauka o Trójcy Świętej przyjęta.


Teologia na poważnie i z humorem: http://mlodykalwin.blox.pl
Awatar użytkownika
Essarts
Posty: 282
Rejestracja: 03 mar 2010, 15:06
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Mazowsze
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Essarts » 16 mar 2011, 20:44

ja uważam,że heretykiem własnie był tertulian :oops:


"...Tak bowiem Bóg umiłował świat, że poświęcił swego jedynego Syna, aby każdy, kto w Niego wierzy nie zginął, ale miał życie wieczne..." Jana 3:16

I am....
Ich bin...
Je suis...
Είμαι...
Awatar użytkownika
Imperator
Posty: 6343
Rejestracja: 22 kwie 2010, 17:05
wyznanie: Prezbiterianizm
Lokalizacja: Merry ol' England
O mnie: PhD
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Imperator » 17 mar 2011, 02:11

Essarts pisze:ja uważam,że heretykiem własnie był tertulian :oops:


poniewaz?


Teologia na poważnie i z humorem: http://mlodykalwin.blox.pl
Awatar użytkownika
fantomik
Posty: 15826
Rejestracja: 20 sty 2008, 15:54
wyznanie: Inne ewangeliczne
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: fantomik » 20 mar 2011, 21:57

Przeniosłem do czytelni.


"Cóż zatem Ateny mają wspólnego z Jerozolimą? Cóż Akademia z Kościołem? Cóż heretycy z chrześcijanami?" — Tertulian
"...ilość nieprawdziwych informacji na temat teologii Kalwina jakie zostały podane jest wystarczająca aby wielokrotnie udowodnić jego doktrynę totalnej deprawacji!" — J.I. Packer
"Take a quiet moment to yourself today. Read a book. Sip a latte. Look out the window. (Then do the same thing, every single day, for the rest of your life.)" — Susan Cain
Nehemiah 8:10: I rzekł im Nehemiasz: Idźcie, spożywajcie potrawy świąteczne i pijcie napoje słodkie - poślijcie też porcje temu, który nic gotowego nie ma: albowiem poświęcony jest ten dzień Panu naszemu. A nie bądźcie przygnębieni, gdyż radość w Panu jest waszą ostoją.

Wróć do „Czytelnia ”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości