Poznaj Heretyka: Judaizujący

Dział niepolemiczny.
Miejsce dla budujących artykułów lub własnych przemyśleń ukazujących stanowisko teologiczne. Tylko dla protestantów.
Awatar użytkownika
Imperator
Posty: 6343
Rejestracja: 22 kwie 2010, 17:05
wyznanie: Prezbiterianizm
Lokalizacja: Merry ol' England
O mnie: PhD
Gender: Male
Kontaktowanie:

Poznaj Heretyka: Judaizujący

Postautor: Imperator » 17 mar 2011, 16:17

Poznaj Heretyka: Judaizujący

Obrazek

Powstanie Judaizujących

Problem powstał we wczesnym kościele kiedy apostołowie zanieśli ewangelię o Jezusie do Żydów, Samarytan i Pogan. Kiedy Poganie odpowiedzieli na ewangelię, wywołało to konflikt grożący rozdziałem kościoła. Grupa nazwana Judaizujący sprzeciwiła się Pawłowi i Barnabie na Soborze Jerozolimskim (50 AD), opisane w Dziejach Apostolskich 15. Nie byli pewni czy przywileje przymierza ludu Bożego odnosiły się też do Pogan. Pawła odpowiedź uświadomiła im że Poganie w istocie stali się uczestnikami w błogosławieństwach przymierza, a dokładniej, w otrzymaniu Ducha Świętego: "Bóg też, który zna serca, przyznał się do nich, dając im Ducha Świętego jak i nam, i nie uczynił żadnej różnicy między nami a nimi, oczyściwszy przez wiarę ich serca." (Dzieje Apostolskie 15:8-9).

Pogląd Judaizujących na zbawienie

Judaizujący nauczali że Bóg nadal wymaga aby każdy przestrzegał pewnych rytuałów i przepisów jako warunku bycia przyjętym przez Ojca. Paweł, wspominając swoją konfrontację z Piotrem przed Judaizującymi, daje nam wgląd w nauczanie tej grupy (List do Galacjan 2:14). Najwyraźniej, Judaizujący chcieli zmusić nawróconych na chrześcijaństwo Pogan do życia pod przepisami Prawa Mojżeszowego. Nazwani są też oni "tymi którzy są obrzezani" (List do Galacjan 2:12) ponieważ jednym ze szczególnych elementów Prawa które Judaizujący wymuszali na chrześcijanach pochodzących z Pogan było praktykowanie obrzezania. Piotr wycofał się ze wspólnego jedzenia z pochodzącymi z Pogan chrześcijanami w obawie przed opozycją Judaizujących, którzy nigdy by takiego czegoś nie zrobili bojąc się przypadkowego dotknięcia i zjedzenia nieczystego pokarmu. Jednakże, Paweł stwierdza że postępowanie Piotra nie było "zgodne z prawdą ewangelii" (List do Galacjan 2:14).

Ortodoksyjna Odpowiedź

Odpowiedź Pawła jest podana w Liście do Galacjan 2:16 "Wiedząc wszakże, że człowiek zostaje usprawiedliwiony nie z uczynków zakonu, a tylko przez wiarę w Chrystusa Jezusa, i myśmy w Chrystusa Jezusa uwierzyli, abyśmy zostali usprawiedliwieni z wiary w Chrystusa, a nie z uczynków zakonu, ponieważ z uczynków zakonu nie będzie usprawiedliwiony żaden człowiek." Inną odpowiedź Pawła znaleźć można w Liście do Galacjan 5:12 "Bodajby siebie uczynili rzezańcami ci, którzy was podburzają." Sugeruje samo-kastrację dla tych którzy wymagają obrzezania od innych. Stawia sprawę jasno. Zdaniem Pawła i odpowiedzi stworzonej na Soborze Jerozolimskim, Poganie nie muszą przestrzegać postanowień Prawa. Są wolni w Chrystusie, który wypełnił wymagania prawa/zakonu. Paweł nawołuje Pogan do powstrzymania się od praktyk związanych z czczeniem pogańskich bóstw, nie w celu zapracowania na ich zbawienie, ale jako odpowiedź na zmieniające życie przesłanie ewangelii i z wdzięczności Bogu za dar zbawienia.

Dlaczego To Jest Ważne?

Podczas gdy z herezją Judaizujących uporał się Apostoł Paweł, stojąca za nią błędna idea nadal przenika przez dzisiejszy kościół. Problemem nie jest już obrzezanie albo ceremonialna nieczystość, ale pytanie o związek prawa i zbawienia - jak czyny odnoszą się do sprawiedliwości - to nadal przysparza wiele pytań dzisiejszym chrześcijanom. Wezwanie Pawła do Judaizujących pozostaje równie ważne jak nigdy dotąd. Nie jesteśmy zbawieni z uczynków, ale jedynie przez łaskę Chrystusa. W rzeczywistości, dodanie czegokolwiek do Chrystusowego dzieła zbawienia neguje łaskę Bożą. Paweł mówi, "Nie odrzucam łaski Bożej; bo jeśli przez prawo/zakon jest sprawiedliwość, tedy Chrystus daremnie umarł" (List do Galacjan 2:21).


Teologia na poważnie i z humorem: http://mlodykalwin.blox.pl
Puritan
Posty: 4674
Rejestracja: 19 maja 2008, 16:04
wyznanie: Kościół Ewangelicznych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Puritan » 17 mar 2011, 16:22

Czyli np. adwentyści, katolicy.


Serdecznie zapraszam na nowe wpisy https://purytanin.wordpress.com/
Awatar użytkownika
Imperator
Posty: 6343
Rejestracja: 22 kwie 2010, 17:05
wyznanie: Prezbiterianizm
Lokalizacja: Merry ol' England
O mnie: PhD
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Imperator » 17 mar 2011, 17:43

Puritan pisze:Czyli np. adwentyści, katolicy.


W obozie protestanckim rowniez. Ale to juz inny temat.


Teologia na poważnie i z humorem: http://mlodykalwin.blox.pl
Awatar użytkownika
fantomik
Posty: 15826
Rejestracja: 20 sty 2008, 15:54
wyznanie: Inne ewangeliczne
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: fantomik » 20 mar 2011, 21:57

Przeniosłem do czytelni.


"Cóż zatem Ateny mają wspólnego z Jerozolimą? Cóż Akademia z Kościołem? Cóż heretycy z chrześcijanami?" — Tertulian
"...ilość nieprawdziwych informacji na temat teologii Kalwina jakie zostały podane jest wystarczająca aby wielokrotnie udowodnić jego doktrynę totalnej deprawacji!" — J.I. Packer
"Take a quiet moment to yourself today. Read a book. Sip a latte. Look out the window. (Then do the same thing, every single day, for the rest of your life.)" — Susan Cain
Nehemiah 8:10: I rzekł im Nehemiasz: Idźcie, spożywajcie potrawy świąteczne i pijcie napoje słodkie - poślijcie też porcje temu, który nic gotowego nie ma: albowiem poświęcony jest ten dzień Panu naszemu. A nie bądźcie przygnębieni, gdyż radość w Panu jest waszą ostoją.

Wróć do „Czytelnia ”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 12 gości