Poznaj Heretyka: Photinus

Jak postrzegamy Boga....
Awatar użytkownika
Imperator
Posty: 6343
Rejestracja: 22 kwie 2010, 17:05
wyznanie: Prezbiterianizm
Lokalizacja: Merry ol' England
O mnie: PhD
Gender: Male
Kontaktowanie:

Poznaj Heretyka: Photinus

Postautor: Imperator » 22 mar 2011, 15:23

Poznaj Heretyka: Photinus

Obrazek

Kwestionowanie Trójcy

Po Soborze Nicejskim w 325, ortodoksyjne zrozumienie doktryny o Trójcy jako trzech osobach dzielących jedną boską esencję nie było powszechnie akceptowane. Jeden z niezgadzających się teologów to Photinus, biskup Smyrny i uczeń Marcellusa.

Czy Bóg Wybrał Człowieka By Został Jego Synem?

Teologia Photinusa skręcała blisko do adopcjonizmu przez sugerowanie że człowiek imieniem Jezus został wybrany przez Boga do bycia jego Synem kiedy znajdował się jeszcze w łonie Maryi. Photonius zaprzeczał doktrynie odwiecznego istnienia Syna.

Ambroży opisał teologię Photinusa w dziele De Fide: "Mówimy że Bóg jest Jeden, nie jak Photinus, utrzymujący że Syn pierwej stał się w łonie Dziewicy".

Hilary z Poitiers również mówił o teologii Photinusa w swoim "De Trinitate: "Sabeliusz zaprzecza istnieniu Syna Bożego; z przeciwnej strony Photinus wynosi człowieka w miejsce Syna. Photinus nie toleruje mowy o Synu zrodzonym przed wiekami... Nasi obecni przeciwnicy mają braki w znaczeniu Boskiej natury Syna... Photinus jest winny ignorancji, lub fałszu w swoim zaparciu zrodzenia Syna przed wiekami. Photinus utrzymuje Jego człowieczeństwo, choć w utrzymywaniu jego zapomina że Chrystus był zrodzony jako Bóg przed wiekami."

Innymi słowy, Photinus nie wierzył że druga osoba Trójcy - boskie Słowo, Syn Boży - istniała z Ojcem w odwieczności. Wierzył, że druga osoba w Trójcy nie istniała aż do pojawienia się człowieka zwanego Jezus z Nazaretu.

Słowo Było Na Początku u Boga

Najbardziej bezpośrednią odpowiedź na to zaprzeczenie uprzedniego istnienia Syna znajduje się w Ewangelii Jana 1:1-3. Ten fragment jasno wyraża fakt że Słowo, Jezus - który "stał się ciałem i zamieszkał między nami" (Jan 1:14) - istniał przed stworzeniem z Ojcem. W rzeczywistości, to właśnie przez niego wszystko zostało stworzone.

Hilary z Poitiers cytuje Jana 5:17-19 by pokazać że dzieła Ojca są często wykonywane przez Syna. Hilary argumentował że ponieważ Syn ma moc by robić te same rzeczy co Ojciec, to musi mieć tą samą naturę.

W przeciwieństwie do nauczania Photinusa, Ojciec i Syn odwiecznie współistnieli w kompletnej równości, i była to druga odwiecznie istniejąca osoba w Trójcy która stała się ciałem i wcieliła się w Jezusie Chrystusie, Synu Bożym.

Współczesne Znaczenie: Jezus jest w pełni Bogiem

Błąd Photinusa jest ważny z kilku powodów. Jeżeli Syn nie istniał odwiecznie z Bogiem Ojcem, nie może być zatem w pełni Bogiem. Jeżeli Syn jest tylko człowiekiem wybranym przez Boga do bycia jego synem, to Jezus nie może być w pełni Bogiem i w pełni człowiekiem.

Ten błąd kompletnie wywraca doktrynę odkupieniu. Powodem dlaczego Chrystus może zadowolić Boży gniew jest to że jest on w pełni Bogiem, a powodem dlaczego może reprezentować ludzkość jest to że jest on w pełni człowiekiem. Bez doktryny o odwiecznym istnieniu Syna, Jezus jest jedynie człowiekiem który przeżył na ziemi dobre życie jako duchowy nauczyciel ale w żaden sposób nie może być zbawicielem świata.


Teologia na poważnie i z humorem: http://mlodykalwin.blox.pl

Wróć do „Teologia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości