Grób Jezusa jest Pusty!

Dział niepolemiczny.
Miejsce dla budujących artykułów lub własnych przemyśleń ukazujących stanowisko teologiczne. Tylko dla protestantów.
Awatar użytkownika
Imperator
Posty: 6337
Rejestracja: 22 kwie 2010, 17:05
wyznanie: Prezbiterianizm
Lokalizacja: Merry ol' England
O mnie: PhD
Gender: Male
Kontaktowanie:

Grób Jezusa jest Pusty!

Postautor: Imperator » 03 maja 2011, 18:38

Grób Jezusa jest Pusty!

Obrona zmartwychwstania musi dać dowód na historyczną prawdziwość wydarzeń opisanych w Nowym Testamencie, i musi pokazać jak zmartwychwstanie Jezusa daje najlepsze wyjaśnienie tych historycznych zdarzeń. W tym krótkim artykule skupimy się na pustym grobie Jezusa Chrystusa i (idiotycznych) teoriach próbujących podważyć zmartwychwstanie.

Obrazek

Pusty grób

Jedną z najprostszym do ustalenia faktów odnośnie zmartwychwstania jest fakt że grób jest pusty. Ponieważ miejsce pochówku Jezusa było znane mieszkańcom Jerozolimy, byłoby nieprawdopodobnym aby uwierzyli oni apostolskiemu nauczaniu o zmartwychwstaniu Chrystusa gdyby grób nie był pusty. Pogrzeb Jezusa jest szeroko potwierdzony we wczesnych niezależnych od siebie świadectwach, zarówno biblijnych jak i poza-biblijnych.

Co więcej, jak często jest zauważane, kobiety nie były uważane za wiarygodnych świadków w żydowskiej kulturze pierwszego wieku, więc było by głupim gdyby autorzy zmyślający historię o zmartwychwstaniu wspominali o kobietach, jeśli celem było uzyskanie wiarygodności.

Ewangelia Mateusza 28:11-15 mówi o micie jaki rozprzestrzenił się pomiędzy Żydami w związku z ciałem Chrystusa. Najwyraźniej Żydzi twierdzili że uczniowie ukradli ciało Chrystusa. To jest bardzo istotne ponieważ Żydzi nie przeczyli że grób jest pusty, ale zamiast tego szukali alternatywnego wyjaśnienia na zmartwychwstanie. Pusty grób jest szeroko podświadczonym faktem.

To że grób Chrystusa był pusty nie znaczy że zmartwychwstanie się wydarzyło. W istocie, są cztery alternatywne hipotezy na zmartwychwstanie które były rozwijane przez lata.

Teoria spiskowa

Najpierw, niektórzy proponują spiskową hipotezę mówiącą że uczniowie skradli ciało Chrystusa i nieustannie kłamali o jego pojawieniach się pośród nich. Według tego zmartwychwstanie było oszustwem.

Ta hipoteza nie jest popularna pośród współczesnych naukowców z kilku powodów:

* Hipoteza ta nie bierze pod uwagę że uczniowie wierzyli w zmartwychwstanie. Jest bardzo nieprawdopodobnym że liczni uczniowie chcieliby oddać swoje życie broniąc zmyślonej historii.

* Jest nieprawdopodobnym że idea zmartwychwstania pojawiłaby się w umysłach uczniów, ponieważ jako wydarzenie nie była powiązana z żydowską ideą Mesjasza. Naukowiec William Lane Craig pisze, "Jeżeli twój ulubiony Mesjasz dał się ukrzyżować, wtedy albo wracałeś do domu, albo znajdowałeś sobie nowego Mesjasza. Ale ciężko sobie wyobrazić, że idea kradnięcia ciała Jezusa i głoszenia że Bóg go przywrócił pojawiła się w umysłach uczniów."

* Ta hipoteza nie może wyjaśnić pojawień się Chrystusa po zmartwychwstaniu.

Pozorna śmierć

Drugą hipotezą próbującą wyjaśnić zmartwychwstanie jest hipoteza o pozornej śmierci. Zgodnie z nią Jezus nie był całkowicie martwy kiedy usunięto go z krzyża. W grobie, Jezus odzyskał siły i uciekł, przekonując przez to swoich uczniów o własnym zmartwychwstaniu.

Ten pogląd ciężko obronić z kilku powodów:

* Jest nieprawdopodobnym że wpółżywy człowiek byłby w stanie choćby wstać i chodzić, a o wiele mniej przesunąć kamień którym przypieczętowany był grób, pokonać rzymskich strażników i uciec.

* Ta teoria nie może wyjaśnić tego że uczniowie przypisywali zmartwychwstanie Chrystusowi, bo gdyby widzieli go po tym jak odzyskał siły po prostu pomyśleli by że nigdy nie umarł.

* Jest również głupim myśleć że rzymianie którzy doprowadzili do perfekcji sztukę zabijania ludzi, pozwolili by sobie na taki błąd, nie upewniając się że Jezus nie żyje.

* Ostatecznie, mając świadectwo fizycznych tortur opisanych w Ewangeliach jest wysoce nieprawdopodobne że Jezus mógł przeżyć.

Niewłaściwy grób

Trzecia hipoteza o niewłaściwym grobie sugeruje że kobiety zgubiły się idąc do grobu Jezusa i przypadkowo natknęły się na grabarza przy innym pustym grobie. Kiedy grabarz powiedział że "Jezusa tu nie ma" kobiety były tak zdezorientowane że uciekły, a ich historia później przerodziła się w mit o zmartwychwstaniu.

Podobnie jak z innymi teoriami, nikt nie przyznaje się do tego poglądu. Są przynajmniej trzy powody:

* Po pierwsze, ta teoria nie wyjaśnia pojawień się Jezusa po zmartwychwstaniu, jest nieprawdopodobnym by myśleć że taki prosty błąd doprowadziłby żydów pierwszego wieku do myślenia że zmartwychwstanie miało miejsce.

* W świetle wczesnych dowodów jakie były dostępne odnośnie lokalizacji grobu Jezusa, jest prawie niemożliwym że kobiety pomyliłyby jego miejsce.

* Hipoteza podkreśla że grabarz przy grobie stwierdził że Chrystusa tam nie ma, ale pomija drugą frazę "On zmartwychwstał!"

Przemieszczone ciało

Czwartą hipotezą utrzymywaną przez niektórych by wyjaśnić zmartwychwstanie Jezusa jest hipoteza o przemieszczonym ciele. Teoria ta mówi że Józef z Arymatei złożył ciało Jezusa w swoim grobie ale później przeniósł je do grobu jakiegoś rzezimieszka. Uczniowie nie wiedzieli o tym i dlatego błędnie wywnioskowali że Jezus powstał z martwych.

Ponieważ ta teoria jest tak głupia, prawie nikt ze współczesnych naukowców się z nią nie identyfikuje:

* Ta teoria nie może wyjaśnić pojawień się Chrystusa po zmartwychwstaniu i początków chrześcijańskiej wiary.

* Jest niepewnym dlaczego Józef nie poprawiłby błędu uczniów pokazując im po prostu gdzie przeniesiono ciało Jezusa.

* Bardzo prawdopodobne jest że cmentarz dla przestępcó był zlokalizowany blisko miejsca ukrzyżowania, więc nie miałoby to żadnego sensu aby Józef nie pogrzebałby tam Jezusa od razu. Co więcej, to było sprzeczne z żydowskimi przepisami, aby pozwolić by raz pochowane ciało było przeniesione w inne miejsce.

Zmartwychwstanie naprawdę się wydarzyło

W świetle tych błędnych (i idiotycznych) hipotez próbujących podważyć zmartwychwstanie, osoba która chce zaprzeczyć zmartwychwstaniu Chrystusa musi poradzić sobie z niewyjaśnioną tajemnicą pustego grobu, w trzy dni po śmierci Jezusa.


Teologia na poważnie i z humorem: http://mlodykalwin.blox.pl

Wróć do „Czytelnia ”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości