Ludzkie Sumienie

Dział niepolemiczny.
Miejsce dla budujących artykułów lub własnych przemyśleń ukazujących stanowisko teologiczne. Tylko dla protestantów.
Awatar użytkownika
Imperator
Posty: 6337
Rejestracja: 22 kwie 2010, 17:05
wyznanie: Prezbiterianizm
Lokalizacja: Merry ol' England
O mnie: PhD
Gender: Male
Kontaktowanie:

Ludzkie Sumienie

Postautor: Imperator » 20 maja 2011, 15:34

Ludzkie Sumienie

Obrazek

To Jiminy Cricket jest autorem stwierdzenia: "Niech sumienie będzie zawsze twoim przewodnikiem". To jest dobra rada jeśli nasze sumienie jest kierowane i rządzone przez Słowo Boże. Jednakże, jeśli nasze sumienie nie zna Pisma albo jest na nie zamknięte z powodu trwania w grzechu, wtedy teologia Jiminy Cricket jest katastrofalna w skutkach.

Sumienie spełnia ważną rolę w chrześcijańskim życiu. Istotne jest, aby mieć właściwe zrozumienie na ten temat.

Co to jest sumienie?

Sumienie jest często opisywane jako wewnętrzny głos przez który nasze umysły oskarżają albo dają wymówki naszemu grzechowi. Zawiera w sobie dwa podstawowe elementy: (1) wewnętrzną świadomość albo znanie dobra i zła i (2) umysłową zdolność do zastosowania praw, norm i zasad do konkretnych sytuacji.

W Liście do Rzymian 2:15 apostoł Paweł uczy że Bóg wypisał swoje Prawo w ludzkim sercu. Ludzkie sumienie jest poinformowane przez objawienie Bożego prawa, które jest osadzone w ludzkim sercu. Ludzie mają moralną odpowiedzialność by iść za ich sumieniem. Jest grzechem działać wbrew swojemu sumieniu. Podczas jego przesłuchania w Wormacji, Marcin Luter zadeklarował: "Moje sumienie jest niewolnikiem Słowa Bożego... działać wbrew sumieniu nie jest ani dobre ani bezpieczne."

Biblijne sumienie

Odpowiedź Lutra pokazuje nam dwie ważne biblijne zasady. Po pierwsze, sumienie musi być poinformowane albo być "niewolnikiem" Słowa Bożego. Możliwym jest, że sumienie będzie niedoinformowane albo stanie się otępiałe na Słowo Boże przez trwanie w grzechu. Możemy stać się tak zatwardziali przez notoryczne grzechy lub społeczną akceptację grzechu, że zdusimy głos sumienia i będziemy grzeszyć bez żalu.

Z drugiej strony, jeśli nasze sumienie wskazuje nam, że coś jest nieprawością lub grzechem, choć w istocie, nie jest grzeszne, wtedy źle jeśli to zrobimy. Robić to co uważamy za złe, choć wcale w rzeczywistości złym nie jest, jest grzechem. Apostoł Paweł uczy że to co nie jest z wiary jest grzechem (List do Rzymian 14:23). W ten sposób, działanie przeciw sumieniu nie jest ani dobre ani bezpieczne. (RC Sproul)

Podsumowanie

1. Sumienie jest dobrym przewodnikiem kiedy jest poinformowane i rządzone przez Boga.

2. Sumienie jest moralnym wewnętrznym głosem oskarżającym albo usprawiedliwiającym nas z naszych czynów.

3. Grzechem jest działać wbrew sumieniu.

Biblijne fragmenty do rozważenia

Pan [Jezus] zaś rzekł do niego: Teraz wy, faryzeusze, oczyszczacie to, co jest zewnątrz kubka i misy, ale to, co jest wewnątrz was, pełne jest łupiestwa i złości. Głupcy, czy ten, który uczynił to, co jest zewnątrz, nie uczynił i tego, co jest wewnątrz? Ale dajcie to, co wewnątrz, na jałmużnę, a oto wszystko dla was będzie czyste. Lecz biada wam, faryzeusze, że dajecie dziesięcinę z mięty i ruty, i z każdego ziela, a pomijacie prawo i miłość Boga; a wszak należało i to czynić, i tamtego nie zaniechać. Biada wam, faryzeusze, że lubicie pierwsze miejsca w synagogach i pozdrowienia na rynkach. Biada wam, że jesteście jak groby nie oznaczone, a ludzie, którzy chodzą po nich, nie wiedzą o tym.
Ewangelia Łukasza 11:39-44

Bo ci, którzy bez zakonu zgrzeszyli, bez zakonu też poginą; a ci, którzy w zakonie zgrzeszyli, przez zakon sądzeni będą; gdyż nie ci, którzy zakonu słuchają, są sprawiedliwi u Boga, lecz ci, którzy zakon wypełniają, usprawiedliwieni będą. Skoro bowiem poganie, którzy nie mają zakonu, z natury czynią to, co zakon nakazuje, są sami dla siebie zakonem, chociaż zakonu nie mają; dowodzą też oni, że treść zakonu jest zapisana w ich sercach; wszak świadczy o tym sumienie ich oraz myśli, które nawzajem się oskarżają lub też biorą w obronę; będzie to w dniu, kiedy według ewangelii mojej Bóg sądzić będzie ukryte sprawy ludzkie przez Jezusa Chrystusa.
List do Rzymian 2:12-16

Lecz ten, kto ma wątpliwości, gdy je, jest potępiony, bo nie postępuje zgodnie z przekonaniem; wszystko zaś, co nie wypływa z przekonania, jest grzechem.
List do Rzymian 14:23

Dla czystych wszystko jest czyste, a dla pokalanych i niewierzących nic nie jest czyste, ale pokalane są zarówno ich umysł, jak i sumienie.
List do Tytusa 1:15


Teologia na poważnie i z humorem: http://mlodykalwin.blox.pl

Wróć do „Czytelnia ”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości