95 tez Lutra

Rzut oka na historię eklezjalną
sanctam
Posty: 2908
Rejestracja: 04 cze 2009, 00:09
wyznanie: Rzymsko Katolickie
Lokalizacja: Wrocław
O mnie: :) Nie wiem co napisać ?
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: sanctam » 04 lip 2011, 17:10

Vojanius pisze:
Jest to zapowiedź dobrej nowiny, tego, że Mesjasz zetrze głowę węża, czyli szatana.


Wow, pierwszy katolik, który widzi tutaj Chrystusa, a nie Maryję (jak to błędnie przełożył Hieronim zresztą). Brawo! :)

W takim razie bardzo się cieszę, skoro pierwszy... :) Oba wątki, chrystologiczny i mariologiczny, trzeba łączyć. Jeśli "On" zmiażdży głowę węża, to implicite jako Syn Niewiasty. Nie należy usuwać sensu mariologicznego, który jest tu obecny w sensie "typicznym" :)


Awatar użytkownika
Erazm
Posty: 1801
Rejestracja: 07 cze 2009, 06:18
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Siedlce
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Erazm » 04 lip 2011, 19:24

Vojanius pisze:
Jest to zapowiedź dobrej nowiny, tego, że Mesjasz zetrze głowę węża, czyli szatana.


Wow, pierwszy katolik, który widzi tutaj Chrystusa, a nie Maryję (jak to błędnie przełożył Hieronim zresztą). Brawo! :)

Od czasu kiedy dokonano gruntownej rewizji "najlepszego z możliwych" przekładów Biblii tj. Wulgaty, wszyscy katolicy muszą tu teraz widzieć Jezusa. Przedtem "obowiązywała" Maryja.
W każdym razie sanctam na pewno nie jest pierwszy. :)


"Wszystko badajcie, a co szlachetne - zachowujcie" św. Paweł Apostoł
"Kiedy idziemy bez krzyża, jesteśmy docześni. Możemy być biskupami, księżmi, kardynałami, ale nie jesteśmy uczniami Pana." Franciszek, papież
"Kto nie modli się do Boga, modli się do diabła" Franciszek, papież
Norbi
Posty: 8516
Rejestracja: 02 mar 2009, 23:08
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Newcastle upon Tyne
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Norbi » 04 lip 2011, 20:20

sanctam pisze:
Dorota Ćwiertni pisze: może wyjaśnisz co ty rozumiesz pod pojęciem "Kościół"...

Kościół to ludzie którzy wierzą w Jezusa. Święci Starego Testamentu byli święci m. in. dlatego, że wierzyli w obiecanego Mesjasza...

Dorota Ćwiertni pisze: z tego co napisane w Piśmie,wynika,że Kościół,to ciało Chrystusa,powołane do istnienia
w czasie zesłania Ducha Świetego w dniu piędziesiątnicy... .


Tak. Kościół jednak swój początek miał już w czasach Adama i Ewy. Już wtedy Bóg powiedział:

I Mojż 3,15 (Rdz 3,15)
"Wprowadzam nieprzyjaźń między ciebie i niewiastę,
pomiędzy potomstwo twoje a potomstwo jej:
ono zmiażdży ci głowę,
a ty zmiażdżysz mu piętę".

Jest to zapowiedź dobrej nowiny, tego, że Mesjasz zetrze głowę węża, czyli szatana.


Zgadzam się z Tobą sanctam.
Do niedawna wierzyłem podobnie jak Dorota, jednak nauka ta ma spore wady bo np. wiadomo, że TYLKO Kościół jest/będzie zbawiony, zatem według nauki o powstaniu Kościoła w dniu pięćdziesiątnicy, oznaczało by, że cały lud boży ST został potępiony, a jak wiemy, nie jest to prawdą :)


sanctam
Posty: 2908
Rejestracja: 04 cze 2009, 00:09
wyznanie: Rzymsko Katolickie
Lokalizacja: Wrocław
O mnie: :) Nie wiem co napisać ?
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: sanctam » 04 lip 2011, 20:22

Norbi pisze:Zgadzam się z Tobą sanctam.
Do niedawna wierzyłem podobnie jak Dorota, jednak nauka ta ma spore wady bo np. wiadomo, że TYLKO Kościół jest/będzie zbawiony, zatem według nauki o powstaniu Kościoła w dniu pięćdziesiątnicy, oznaczało by, że cały lud boży ST został potępiony, a jak wiemy, nie jest to prawdą :)


Ja wierzę, że tylko Kościół będzie zbawiony, inna sprawa, ze do tego Kościoła należą lub są do niego przyporządkowani wszyscy ludzie na ziemi :)


Norbi
Posty: 8516
Rejestracja: 02 mar 2009, 23:08
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Newcastle upon Tyne
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Norbi » 04 lip 2011, 20:22

sanctam pisze:
Vojanius pisze:
Jest to zapowiedź dobrej nowiny, tego, że Mesjasz zetrze głowę węża, czyli szatana.


Wow, pierwszy katolik, który widzi tutaj Chrystusa, a nie Maryję (jak to błędnie przełożył Hieronim zresztą). Brawo! :)

W takim razie bardzo się cieszę, skoro pierwszy... :) Oba wątki, chrystologiczny i mariologiczny, trzeba łączyć. Jeśli "On" zmiażdży głowę węża, to implicite jako Syn Niewiasty. Nie należy usuwać sensu mariologicznego, który jest tu obecny w sensie "typicznym" :)


A tutaj już filozofujesz... :roll:


Norbi
Posty: 8516
Rejestracja: 02 mar 2009, 23:08
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Newcastle upon Tyne
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Norbi » 04 lip 2011, 20:23

sanctam pisze:
Norbi pisze:Zgadzam się z Tobą sanctam.
Do niedawna wierzyłem podobnie jak Dorota, jednak nauka ta ma spore wady bo np. wiadomo, że TYLKO Kościół jest/będzie zbawiony, zatem według nauki o powstaniu Kościoła w dniu pięćdziesiątnicy, oznaczało by, że cały lud boży ST został potępiony, a jak wiemy, nie jest to prawdą :)


Ja wierzę, że tylko Kościół będzie zbawiony, inna sprawa, ze do tego Kościoła należą lub są do niego przyporządkowani wszyscy ludzie na ziemi :)


A według mnie uniwersalizm jest niebezpieczną herezją


Awatar użytkownika
Michał
Posty: 1112
Rejestracja: 11 sty 2008, 19:47
wyznanie: Kościół Chrześcijan Baptystów
Lokalizacja: Warszawa
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Michał » 04 lip 2011, 20:25

Vojanius pisze:
Jest to zapowiedź dobrej nowiny, tego, że Mesjasz zetrze głowę węża, czyli szatana.


Wow, pierwszy katolik, który widzi tutaj Chrystusa, a nie Maryję (jak to błędnie przełożył Hieronim zresztą). Brawo! :)


A ciekawe, czy to ma jakiś związek:

A Bóg pokoju rychło zetrze szatana pod stopami waszymi. (Rz 16, 20)


Ochrzczony na wyznanie wiary 27 XI 2016
sanctam
Posty: 2908
Rejestracja: 04 cze 2009, 00:09
wyznanie: Rzymsko Katolickie
Lokalizacja: Wrocław
O mnie: :) Nie wiem co napisać ?
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: sanctam » 04 lip 2011, 20:25

Erazm pisze:Od czasu kiedy dokonano gruntownej rewizji "najlepszego z możliwych" przekładów Biblii tj. Wulgaty, wszyscy katolicy muszą tu teraz widzieć Jezusa. Przedtem "obowiązywała" Maryja.
W każdym razie sanctam na pewno nie jest pierwszy. :)


Czy ja wiem... już autorzy Septuaginty tłumaczyli tekst I Mojż 3,15 często w aspekcie mesjanistycznym. Chrystologiczne tłumaczenie tego tekstu poparł m.in św. Leon Wielki, Papież.


sanctam
Posty: 2908
Rejestracja: 04 cze 2009, 00:09
wyznanie: Rzymsko Katolickie
Lokalizacja: Wrocław
O mnie: :) Nie wiem co napisać ?
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: sanctam » 04 lip 2011, 20:27

Norbi pisze:A według mnie uniwersalizm jest niebezpieczną herezją


Św. Pawła nazwiesz uniwersalistą ? Wszakże napisał: "Bóg pragnie, by wszyscy ludzie zostali zbawieni i doszli do poznania prawdy" [1 Tym 2, 4]


Awatar użytkownika
Kamil M.
Posty: 5330
Rejestracja: 11 sty 2008, 11:16
wyznanie: Kościół Katolicki
Lokalizacja: Kraków
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Kamil M. » 04 lip 2011, 20:41

Michał pisze:A ciekawe, czy to ma jakiś związek:

A Bóg pokoju rychło zetrze szatana pod stopami waszymi. (Rz 16, 20)

Prawdopodobnie tak :)


Jestem raczej nieobecny na forum; jeśli chcesz się ze mną skontaktować, wyślij do mnie e-mail poprzez mój profil.

Wróć do „Historia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości