Księga Koheleta - kiedy powstała?

Rzut oka na historię eklezjalną
Awatar użytkownika
Yarpen Zirgin_
Posty: 433
Rejestracja: 20 cze 2011, 11:37
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Yarpen Zirgin_ » 30 paź 2011, 18:56

Bea pisze:
Yarpen Zirgin_ pisze:
Bea pisze:Yarpen wracasz do starej praktyki z manipulacją jak widzę!

To bardzo poważne oskarżenie. Udowodnij teraz, Beo, że dopuszczam się manipulacji moim upominaniem się o udzielenie odpowiedzi na zadane Ci pytanie o to, czy wiesz co jest ustanowionym przez Boga filarem i podporą prawdy, aby nie wyszło, że piszesz obraźliwe teksty na mój temat.

Ps.
Jeżeli już ktoś dopuszcza się "manipulacji", to tą osobą jesteś Ty. Ciągle bowiem "dorzucasz" do mojego pytania nieistniejący w nim fragment jakobym pytał o to, czy wiesz co według mnie jest filarem i podporą prawdy. Proszę abyś zaprzestała tej praktyki i wreszcie udzieliła odpowiedzi na moje pytanie lub przyznała, że jej nie znasz.


Cały czas ustalamy co jest TWOIM wiarygodnym źródłem wiedzy o Bogu. (...)

LOL
Mam prośbę: Jak piszesz o sobie, to pisz w liczbie pojedynczej, a nie w mnogiej. Ja bowiem niczego z Tobą nie ustalam, więc nie przypisuj mi takich rzeczy. Jedyne, co czynię, to usiłuję wydobyć od Ciebie odpowiedź na pytanie:

Czy wiesz co jest filarem i podporą prawdy?

Jak widać z tej rozmowy oraz z sąsiedniego tematu w tej kwestii, w którym, nawiasem mówiąc, zaznaczyłem, że Ciebie on nie dotyczy, unikasz jej udzielenia jak ognia.

Ps.
To, że moją odpowiedź na pytanie o źródło wiedzy o Bogu uznałaś za frazes to jest Twój orzech do zgryzienia, a nie mój. Ja odpowiedzi udzieliłem, a to, że Ciebie ona nie zadowala, nie daje Ci prawa do oskarżania mnie o manipulacje.


"Sługa nie jest większy od swego pana. Jeżeli Mnie prześladowali, to i was będą prześladować."
Jezus Chrystus

Osoby, które mogą nie czekać na moje odpowiedzi na ich teksty skierowane do mnie: Lash, KAAN.
Awatar użytkownika
Lash
Moderator
Posty: 30975
Rejestracja: 04 sty 2008, 16:28
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: England
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Lash » 31 paź 2011, 13:46

Yarpen Zirgin_ pisze:
Lash pisze:to ze Vocatio nie spomina o tym to nie jest problem. bowiem wszelakie inne zródła o tym wspominaja

Zacytuj te "inne źródła", bo w Twoje słowa, że coś tam gdzieś zapisano, już nie wierzę.


ALEZ CI CYTOWAŁEM ale ty ignorujesz fakty :)

Yarpen Zirgin_ pisze:
Lash pisze:Po drugie styl miszyny moze byc WZROROWANY na kohelecie wszakże tez próbuje przekazać mądrość.
Tak więc jest to FŁASZYWE I SŁABE ZAŁOŁZENIE

Jak chcesz wykazać, że Misznę wzorowano na Kohelecie, to wykaż się czymś więcej, niż "może", bo gdybologia nic nie znaczy i nie jest żadnym argumentem.


A gdybologia odwtrotna ZNACZY? :O
wybacz ale masz dwa pisma jedno podobne do drugiego.
JEDYNE co ci pozstaje przy twierdzeniu że MISZNA jest starsza to chciejstwo!

Yarpen Zirgin_ pisze:
Lash pisze:To ze nie umiesz czytac po angielsku i ciebie to nie ogranicza nie znaczy ze inni sa tak ograniczeni.
Zawsze możesz skorzystać z google translate.

Google translator to barachło. Jak chcesz się powoływać na obcojęzyczne źródła, to przygotuj ich przekład zamiast odsyłać do translatorów. Ewentualnie podaj polskie materiały.


I co mam ci tłuamczyc i uwierzysz mi ze rzetlenie przetłumaczyłem?
to ze ze swojego niedoinformowania próbujesz zrbić argument nie dotyka nikogo.


(15) Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, (16) lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem. Miejcie sumienie czyste, aby ci, którzy zniesławiają dobre chrześcijańskie życie wasze, zostali zawstydzeni, że was spotwarzali. (1 List Piotra 3:15-16, Biblia Warszawska)
i przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili (Ew. Mateusza 6:1-34, Biblia Tysiąclecia)
Krytykant jest jak samochód osobowy - im gorszy tym głośniejszy i mocniej warczy

"Run, Lash, run / The law commands / But gives me neither feet nor hands / Tis better news the Gospel brings / It bids me fly It gives me wings" J.B.
Awatar użytkownika
Lash
Moderator
Posty: 30975
Rejestracja: 04 sty 2008, 16:28
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: England
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Lash » 31 paź 2011, 13:50

Yarpen OD KIEDY PODPORA jest ŻRÓDŁEM INFORMACJI :O

Filar i podpora służą do WSPIERANIA do TEGO CO JEST. A Prawda jest niezleznie od kościła i jest nią to co powiedział BÓG.
I tego nie zmienisz chcbyś pękł.


(15) Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, (16) lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem. Miejcie sumienie czyste, aby ci, którzy zniesławiają dobre chrześcijańskie życie wasze, zostali zawstydzeni, że was spotwarzali. (1 List Piotra 3:15-16, Biblia Warszawska)

i przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili (Ew. Mateusza 6:1-34, Biblia Tysiąclecia)

Krytykant jest jak samochód osobowy - im gorszy tym głośniejszy i mocniej warczy


"Run, Lash, run / The law commands / But gives me neither feet nor hands / Tis better news the Gospel brings / It bids me fly It gives me wings" J.B.
Albertus
Posty: 9427
Rejestracja: 02 kwie 2008, 20:28
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Albertus » 31 paź 2011, 17:08

Filar i podpora służą do WSPIERANIA do TEGO CO JEST.


Piękny i konkretny przykład tego jak działa Kosciół w sprawie Prawdy jest sprawa konieczności cielesnego obrzezania.Niby wszyscy powinni wiedzieć jaka jest prawda ale niektórzy sobie interpretują Pismo na swój własny sposób.I wtedy wkracza Kościół i określa i podejmuje decyzję - jaka interpretacja Pisma jest prawdziwa i słuszna w świetle Objawienia Jezusa Chrystusa


Awatar użytkownika
Bea
Posty: 1101
Rejestracja: 03 mar 2010, 10:20
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Bea » 31 paź 2011, 17:57

Albertus pisze:I wtedy wkracza Kościół i określa i podejmuje decyzję


"Kościół" czyli kto? KRK?


jon
Posty: 330
Rejestracja: 31 sty 2011, 12:20
wyznanie: nie chce podawać
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: jon » 31 paź 2011, 18:16

"Lash"
A Prawda jest niezleznie od kościła i jest nią to co powiedział BÓG.
I tego nie zmienisz chcbyś pękł.

ciesze się że tak myślisz, zdaje się ze powinieneś przeprosić Axannę,
a dla ścislości kościół jest nie tylko filarem ale i podwalią prawdy
a skoro jest on widowiskiem dla świata ludzi i aniołów to oznacza że przezen objawia się prawda,
problem w rozpoznaniu tego prawdziwego.


Aby wszyscy czcili Syna jak czczą Ojca.
Albertus
Posty: 9427
Rejestracja: 02 kwie 2008, 20:28
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Albertus » 31 paź 2011, 19:25

Bea:

Albertus napisał/a:
I wtedy wkracza Kościół i określa i podejmuje decyzję


"Kościół" czyli kto? KRK?


Ja oczywiście rozumiem, nawet bardzo dobrze, z własnego doświadczenia protestanckie wątpliwości i to że nie chcą uznawać tego że Kościół katolicki jest kościołem Jezusa Chrystusa.

To w zasadzie zrozumiałe.Gdyby uważali że jest to byliby przecież katolikami :)

Natomiast nie bardzo rozumiem protestanckiej koncepcji Kościoła jako "luźno powiązanej chmurki wolnych elektronów" z których każdy lata sobie jak chce i wali łbem w inne że aż iskrzy.Taki Kościół który niby jest ale nie wiadomo gdzie ,niby decyduje ale nie decyduje o niczym ,niby jest podwaliną i filarem prawdy ale nie wiadomo jak.Niby ma autorytet ale nie bardzo wiadomo jak to ma być w praktyce.

Tym bardziej że taka koncepcja jest kompletnie niebiblijna!Biblijny Kościół to od początku zorganizowana wspólnota oparta na urzędzie i na autorytecie urzędu.Kościół który podejmuje decyzje w istotnych sprawach, interpretuje Pismo w sposób zobowiązujący dla wszystkich chrześcijan wbrew licznym grupom które rozumieją inaczej


Adalbertus
Posty: 3947
Rejestracja: 03 sty 2009, 22:06
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Adalbertus » 31 paź 2011, 19:29

Albertus pisze:wspólnota oparta na urzędzie


Proszę o jakieś przykłady z Biblii.


Albertus
Posty: 9427
Rejestracja: 02 kwie 2008, 20:28
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Albertus » 31 paź 2011, 19:35

Albertus napisał/a:
wspólnota oparta na urzędzie


Proszę o jakieś przykłady z Biblii.


Przede wszystkim na urzędzie apostolskim.

Apostolstwo jest urzędem

Dz1


(15) A w owych dniach stanął Piotr wśród braci - a było tam zebrane grono około stu dwudziestu osób - i rzekł: (16) Mężowie bracia! Musiało się wypełnić Pismo, w którym Duch Święty przepowiedział przez usta Dawida o Judaszu, który stał się przywódcą tych, co pojmali Jezusa; (17) bo został on zaliczony do naszego grona i miał udział w tej służbie. (18) On to za otrzymaną zapłatę za nieprawość nabył pole, a upadłszy, pękł na dwoje i wypłynęły wszystkie wnętrzności jego. (19) I stało się to wiadome wszystkim mieszkańcom Jerozolimy, tak że nazwano owo pole w ich własnym języku Akeldama, to jest Pole Krwi. (20) Napisano bowiem w księdze Psalmów: Niech siedziba jego stanie się pusta I niech nikt nie mieszka w niej. oraz: A urząd jego niech weźmie inny. (21) Trzeba więc, aby jeden z tych mężów, którzy chodzili z nami przez cały czas, kiedy Pan Jezus przebywał między nami, (22) począwszy od chrztu Jana, aż do dnia, w którym od nas został wzięty w górę, stał się wraz z nami świadkiem jego zmartwychwstania. (23) I wskazali dwóch: Józefa, zwanego Barsabą, którego też nazywano Justem, i Macieja. (24) Potem modlili się tymi słowy: Ty, Panie, który znasz serca wszystkich, wskaż z tych dwóch jednego, którego obrałeś, (25) aby zajął miejsce w tej służbie i w posłannictwie, któremu sprzeniewierzył się Judasz, aby pójść na miejsce swoje. (26) I dali im losy; a los padł na Macieja, i został dołączony do grona jedenastu apostołów.

Judasz pełnił urząd apostolski.Po jego śmierci wybrano Macieja który objął urząd po Judaszu


Adalbertus
Posty: 3947
Rejestracja: 03 sty 2009, 22:06
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Adalbertus » 31 paź 2011, 19:48

Tylko tyle?


Albertus
Posty: 9427
Rejestracja: 02 kwie 2008, 20:28
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Albertus » 31 paź 2011, 19:57

Tyle w pełni wystarczy! :)

Przede wszystkim to przeczytaj jeszcze raz Nowy testament bez protestanckich klapek na oczach.

Urząd to pewna funkcja i stanowisko w Kościele które się pełni z ustanowienia i niezależnie od wyników jakie się ma i ocen innych ludzi.

i na takich urzędach oparty był Kościół opisany w biblii.
Apostołowie wyznaczali biskupów i diakonów i byli oni biskupami i diakonami niezeżnie od tego czy dajmy na to jakiś starożytny Albertus czy Adalbertus tego chciał albo czy mu sie to podobało czy nie - jeśli chciał być w Kosciele to musiał uznawać ich urzędy i związaną z nimi władzę i autorytet


Awatar użytkownika
Bea
Posty: 1101
Rejestracja: 03 mar 2010, 10:20
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Bea » 31 paź 2011, 20:04

Bea pisze:
Albertus pisze:I wtedy wkracza Kościół i określa i podejmuje decyzję



"Kościół" czyli kto? KRK?

To proste pytanie

Albertus pisze:Kościół to od początku zorganizowana wspólnota oparta na urzędzie i na autorytecie urzędu


Dobra wiemy już od katolika, że w jego rozumieniu Kościół to urząd oparty na autorytecie i opierający się na filarze i podparty podpora ;-)

Sorry ale ta ekwilibrystyka słowna może długo trwać.
Na razie to mamy jedynie wypowiedzi w myśl reguły:
"Mówię by mówiąc nic nie powiedzieć a zasugerować jedynie tak bym mógł się w każdej chwili wycofać na z góry upatrzone pozycje"
Mówiąc bardziej kolokwialnie - bełkot


Albertus
Posty: 9427
Rejestracja: 02 kwie 2008, 20:28
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Albertus » 31 paź 2011, 20:13

Bea:


Albertus napisał/a:

I wtedy wkracza Kościół i określa i podejmuje decyzję


"Kościół" czyli kto? KRK?

To proste pytanie


Moja odpowiedź brzmi oczywiście - tak.

Choć granice Koscioła są szersze niż widzialne struktury Kościoła Katolickiego


Albertus napisał/a:
Kościół to od początku zorganizowana wspólnota oparta na urzędzie i na autorytecie urzędu


Dobra wiemy już od katolika, że w jego rozumieniu Kościół to urząd oparty na autorytecie i opierający się na filarze i podparty podpora ;-)


Dlaczego kłamiesz? :puppyeyes: Nie napisałem że Kościół to urząd


Sorry ale ta ekwilibrystyka słowna może długo trwać.
Na razie to mamy jedynie wypowiedzi w myśl reguły:
"Mówię by mówiąc nic nie powiedzieć a zasugerować jedynie tak bym mógł się w każdej chwili wycofać na z góry upatrzone pozycje"
Mówiąc bardziej kolokwialnie - bełkot


To że czegoś nie rozumiesz albo nie chcesz zrozumieć to nie znaczy że to bełkot.


Adalbertus
Posty: 3947
Rejestracja: 03 sty 2009, 22:06
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Adalbertus » 31 paź 2011, 20:24

Albertus pisze:Przede wszystkim to przeczytaj jeszcze raz Nowy testament bez protestanckich klapek na oczach.


Czy Ty przeczytałeś Nowy Testament bez jakichkolwiek klapek na swych oczach?

Ja tak. Nim zostałem protestantem, czytałem Nowy Testament, nie wiedząc nic o protestantach. Właśnie lektura tej księgi skłoniła mnie do poszukiwań.

Albertus pisze:Urząd to pewna funkcja i stanowisko w Kościele które się pełni z ustanowienia i niezależnie od wyników jakie się ma i ocen innych ludzi.


O urzędzie jest mowa tylko raz w Dziejach Apostolskich w cytacie ze Starego Testamentu. Nigdzie więcej, jeśli dobrze pamiętam, nie ma mowy o służbach w Kościele jako urzędach. O urzędzie apostolskim jest jeszcze mowa w Rzym. 1.5 w Bibliach Tysiąclecia, Gdańskiej i Brzeskiej. Możesz sam sprawdzić w grece, jakiego Paweł używa tam słowa.


Awatar użytkownika
Bea
Posty: 1101
Rejestracja: 03 mar 2010, 10:20
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Bea » 31 paź 2011, 20:38

Albertus pisze:Bea:


Albertus napisał/a:

I wtedy wkracza Kościół i określa i podejmuje decyzję


"Kościół" czyli kto? KRK?

To proste pytanie


Moja odpowiedź brzmi oczywiście - tak.


No wreszcie konkretna odpowiedz.
Czyli mówimy o KRK jednak.




Albertus napisał/a:
Kościół to od początku zorganizowana wspólnota oparta na urzędzie i na autorytecie urzędu


Dobra wiemy już od katolika, że w jego rozumieniu Kościół to urząd oparty na autorytecie i opierający się na filarze i podparty podpora ;-)


Dlaczego kłamiesz? :puppyeyes: Nie napisałem że Kościół to urząd

Wspólnota oparta na urzędzie to Kościół - tak napisałeś ty

To napisałam ja -"Kościół to urząd oparty na autorytecie i opierający się na filarze i podparty podpora " - moje podsumowanie wcześniejszych wypowiedzi

Dlaczego więc kłamiesz?
Nigdzie nie przypisałam ci ich autorstwa.

Nie jesteś jedynym katolikiem na forum piszącym o Kościele, filarze i podporze.

Egocentryzm dał znać o sobie?


Sorry ale ta ekwilibrystyka słowna może długo trwać.
Na razie to mamy jedynie wypowiedzi w myśl reguły:
"Mówię by mówiąc nic nie powiedzieć a zasugerować jedynie tak bym mógł się w każdej chwili wycofać na z góry upatrzone pozycje"
Mówiąc bardziej kolokwialnie - bełkot


To że czegoś nie rozumiesz albo nie chcesz zrozumieć to nie znaczy że to bełkot.

Deprecjonowanie adwersarza, że niby taki tępy nie zmieni faktu, że to bełkot (sjp PWN bełkot -zawiła wypowiedź).



Wróć do „Historia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości